Szybko popraw zdjęcia z wakacji
Po wakacjach masz nowe zdjęcia. Niektóre na pewno wymagają poprawienia. Do ich retuszu wystarczy darmowa Google Picasa. Ma spore możliwości, a jest bardzo prosta w obsłudze, do tego szybko działa i ma polskie menu.
Darmowy Picasa oferuje zestaw najpotrzebniejszych narzędzi do edycji obrazów, umożliwiających poprawę jakości zdjęć i przygotowanie ich do wydruku, przesłania e-mailem lub umieszczenia w internetowym albumie.
Zaczynamy opisem funkcji potrzebnych zawsze podczas poprawiania zdjęć. Następnie pokazujemy różne sposoby modyfikacji fotografii. Z pomocą Picasy stworzysz także swoją galerię zdjęć z internecie (piszemy o tym na 74) i łatwo zaprezentujesz ją znajomym.
Uruchamianie okna edycji i autozapis
Picasa jest uruchamiany domyślnie w trybie biblioteki (odpowiednik przeglądarki) zawierającej miniatury obrazków zgromadzonych na twardym dysku i nośnikach podłączonych aktualnie do komputera (np. pendrive’ach). W celu poprawienia wybranej fotografii musisz przejść do okna edycji Picasy.
Krok 1
Odszukaj w bibliotece miniaturę zdjęcia, które chcesz poprawić. Kliknij na niej dwukrotnie. Wyświetli się okno edycji zawierające po prawej stronie podgląd zdjęcia, a po lewej panel narzędziowy z trzema zakładkami – pierwsza z zestawem automatycznych narzędzi do retuszu, druga z funkcjami zaawansowanymi i trzecia udostępniającą 12 filtrów do zaawansowanej zmiany wyglądu obrazu.
Krok 2
Wprowadzane poprawki będą widoczne na zdjęciu w oknie podglądu. Ale uwaga: podczas edycji Picasa nie zmienia (!) oryginalnego zdjęcia, lecz automatycznie tworzy jego kopię w formacie JPEG, na której są wprowadzane zmiany. Jej jakość jest domyślnie ustawiona na 85 proc. jakości oryginału. To właśnie tę kopię widzisz na podglądzie w oknie edycji. Źródłowa fotografia pozostaje cały czas niezmieniona.
Krok 3
Jeżeli, nie zapisując zmian, powrócisz do widoku biblioteki, to po prawej stronie, obok nazwy katalogu zawierającego zmienione zdjęcie pojawi się przycisk Zapisz na dysku. Kliknij go.
Krok 4
Ukaże się okno z pytaniem, czy chcesz zachować zmiany, i informacją, że zostanie wykonana kopia zapasowa zmienionego pliku. Kliknij przycisk OK, a program zapisze kopię zdjęcia z zastosowanymi poprawkami, oryginał natomiast umieści w automatycznie stworzonym ukrytym podkatalogu .picasaoriginals. Ten folder znajdziesz w katalogu z danym zdjęciem z poziomu Eksploratora Windows, ale nie będzie on widoczny w programie Picasa.
Zobacz nasze warsztaty krok po kroku:
- Dodawanie tekstu do zdjęć Każde zdjęcie możesz uzupełnić komentarzem umieszczonym bezpośrednio na fotografii. W taki sposób opiszesz, co przedstawia oraz gdzie, kiedy i w jakich okolicznościach zostało wykonane.
- Poprawianie koloru i światła Jeżeli korekcja automatyczna jest niewystarczająca i nie udało ci się wyeksponować najważniejszych elementów z powodu zbyt małej różnicy w oświetleniu ich oraz tła (np. gdy tło jest zbyt jasne), skorzystaj z narzędzi znajdujących się na w zakładce Dostrajanie.
- Usuwanie pryszczy i brzydkich elementów z fotografii Do poprawienia wyglądu twarzy fotografowanej osoby użyj opisywanego już narzędzia . W podobny sposób, jak pryszcze, możesz korygować inne detale twarzy: usuwać zmarszczki, znamiona, defekty makijażu albo poprawiać rozwianą fryzurę.
- Rozjaśnianie zbyt ciemnych zdjęć Niedoświetlone zdjęcia możesz szybko poprawić. Picasa ma funkcję Wypełnienie światłem, która zastępuje efekt lampy błyskowej, czyli umożliwia dodanie sztucznego światła do zbyt ciemnej fotografii.
- Obracanie i prostowanie zdjęć Spontanicznie robione zdjęcia bywają czasem przekrzywione, np. gdy są wykonywane w czasie jazdy samochodem. Picasa umożliwia ich szybką poprawę.
- Rozmywanie tła Ta opcja przydaje się do wyróżnienia najważniejszej osoby na grupowym zdjęciu lub obiektu, na który chcesz zwrócić uwagę widza. Wystarczy rozmyć tło wokół tego obiektu, dzięki czemu tylko najistotniejszy fragment fotografii zachowa właściwą ostrość.
- Barwny obiekt na szarym tle Praktycznym sposobem zwrócenia uwagi widza na wybrany obiekt jest wyeksponowanie go dzięki odseparowaniu od tła. Przykład widać na zdjęciach powyżej. Dzięki usunięciu barw tła wyraźniej widać najważniejszy obiekt – kolorową postać modelki.
- Postarzanie nowoczesnych fotografii Współcześnie wykonaną fotografię możesz przeobrazić, stwarzając iluzję, że została zrobiona przed wielu laty. Skorzystaj w tym celu z efektu sepii, zmieniającego kolory fotografii na tonację szarobeżową.
- Osłabianie i wzmacnianie barw Nierzadko niewłaściwie ustawiony w aparacie tryb automatyczny powoduje zmiany zabarwienia w obrębie całej fotografii, np. jest zbyt zielonkawa lub ma domieszkę czerwonej barwy. Stosując odpowiednie opcje, można to poprawić.
Dodawanie tekstu do zdjęć
Każde zdjęcie możesz uzupełnić komentarzem umieszczonym bezpośrednio na fotografii. W taki sposób opiszesz, co przedstawia oraz gdzie, kiedy i w jakich okolicznościach zostało wykonane.
Krok 1
W zakładce Korekcje podstawowe kliknij przycisk Tekst. Na panelu narzędziowym ukażą się szczegółowe parametry tekstu: typ, rozmiar, styl i kolor.
Krok 2
Kliknij kursorem raz na zdjęciu i rozpocznij wpisywanie tekstu. Automatycznie pojawi się pole tekstowe obwiedzione ramką. Umieść kursor w tym polu. Ukaże się wokół niego szary okrąg. Kliknij w okręgu lewym przyciskiem myszy i trzymając wciśnięty przycisk myszy, przesuń tekst w wybrane miejsce. Teraz zwolnij przycisk. Napis zostanie ustawiony w wybranym miejscu.
Krok 3
Domyślnie tekst jest ułożony poziomo. Możesz zmienić jego kierunek. Po lewej stronie ramki tekstowej jest strzałka zakończona białym punktem z czerwoną kropką wewnątrz. Chwyć punkt kursorem, wciśnij lewy przycisk myszy i ciągnij go po okręgu, dobierając kąt nachylenia tekstu. Liczbowa wartość kąta jest wyświetlana na bieżąco w ramce. Po ustawieniu tekstu zwolnij przycisk myszy.
Krok 4
Następnie wybierz typ i wielkość fontu z rozwijanych list Czcionka i Rozmiar. Jeżeli chcesz pogrubić litery, kliknij przycisk z literą B przy opcji Styl. Kolor obwiedni i wypełnienia liter dobierz pipetą z palety barw wyświetlanej po kliknięciu na kolorowych kropkach obok znaku T. Pamiętaj, że na jednym zdjęciu możesz utworzyć dowolną liczbę pól tekstowych.
Poprawianie koloru i światła
Jeżeli korekcja automatyczna jest niewystarczająca i nie udało ci się wyeksponować najważniejszych elementów z powodu zbyt małej różnicy w oświetleniu ich oraz tła (np. gdy tło jest zbyt jasne), skorzystaj z narzędzi znajdujących się na w zakładce Dostrajanie.
Krok 1
Na panelu narzędziowym kliknij zakładkę Dostrajanie. Na wyświetlonej karcie znajdziesz funkcję Wypełnianie światłem ustawianą przy użyciu suwaka. Jeżeli chcesz doświetlić (rozjaśnić) elementy pierwszoplanowe, przesuwaj go w prawo. Obserwuj podgląd zdjęcia i histogram – ten parametr musisz dobrać pod kontrolą wzroku.
Krok 2
Suwak Najjaśniejsze miejsca pozwoli zróżnicować oświetlenie obiektów na zdjęciu. Przesuwaj suwak w prawą stronę, dodając stopniowo coraz więcej sztucznego światła w najjaśniejszych obszarach na fotografii.
Krok 3
Możesz się też zdać na automatyczne ustawienia, klikając tzw. magiczną różdżkę, czyli przycisk Korekcja światła jednym kliknięciem położony po prawej stronie suwaka Najjaśniejsze miejsca. Program dobierze optymalne wartości doświetlenia.
Krok 4
Dodatkowym sposobem zwiększenia wyrazistości obiektów na fotografii jest wzmocnienie istniejących na zdjęciu cieni. Użyj suwaka Cienie. Poeksperymentuj, dobierając najlepsze ustawienie. Picasa automatycznie odnajduje cienie i im bardziej będziesz przesuwał suwak w prawo, tym bardziej zdjęcia zostaną przyciemnione.
Usuwanie pryszczy i brzydkich elementów z fotografii
Do poprawienia wyglądu twarzy fotografowanej osoby użyj opisywanego już narzędzia . W podobny sposób, jak pryszcze, możesz korygować inne detale twarzy: usuwać zmarszczki, znamiona, defekty makijażu albo poprawiać rozwianą fryzurę.
Krok 1
W zakładce Korekcje podstawowe kliknij przycisk Retuszuj. Suwakiem powiększ fotografię tak, aby było dobrze widoczne miejsce z pryszczem.
Krok 2
Ustaw kursor nad tym obszarem i oceń, czy pędzel obejmuje całą zmianę przeznaczoną do usunięcia. Jeżeli nie, dostosuj wielkość pędzla za pomocą suwaka na panelu narzędziowym.
Krok 3
Kliknij raz na pryszczu – zaznaczony fragment zacznie pulsować. Przesuwaj pędzel nad pozostałą częścią twarzy tak, aby znaleźć najlepiej pasujący obszar, który zastąpi miejsce z usuwanym pryszczem.
Krok 4
Kliknij w wybranym miejscu. Ten fragment zostanie automatycznie wklejony w miejsce, w którym dotychczas był pryszcz. Zachowaj wprowadzoną zmianę, kliknięciem przycisku Zastosuj.
Rozjaśnianie zbyt ciemnych zdjęć
Niedoświetlone zdjęcia możesz szybko poprawić. Picasa ma funkcję Wypełnienie światłem, która zastępuje efekt lampy błyskowej, czyli umożliwia dodanie sztucznego światła do zbyt ciemnej fotografii.
Krok 1
W celu dostosowania jasności obrazu użyj suwaka Wypełnienie światłem dostępnego w zakładce Korekcje podstawowe. Suwak domyślnie jest ustawiony po stronie lewej, co oznacza, że do fotografii nie zostało dodane sztuczne oświetlenie.
Krok 2
Aby doświetlić zdjęcie, przeciągaj kursor (przytrzymując wciśnięty lewy przycisk myszy) w prawą stronę. Obserwuj zmiany jasności widoczne na podglądzie w czasie rzeczywistym.
Krok 3
Jeśli uznasz, że jasność jest już właściwie dobrana, zwolnij przycisk myszy. Zmiany zostaną automatycznie utrwalone na fotografii.
Krok 4
Jeżeli efekt cię nie zadowala, kliknij w dolnej części panelu narzędziowego przycisk Cofnij wypełnienie światłem, żeby przywrócić fotografii pierwotny wygląd. Teraz możesz spróbować jeszcze raz doświetlić zdjęcie, przesuwając suwak w mniej skrajne położenie. Zabieg ten możesz ponawiać, aż uzyskasz satysfakcjonujący cię efekt.
Obracanie i prostowanie zdjęć
Spontanicznie robione zdjęcia bywają czasem przekrzywione, np. gdy są wykonywane w czasie jazdy samochodem. Picasa umożliwia ich szybką poprawę. Wystarczy użyć funkcji Wyprostuj.
Krok 1
W zakładce Korekcje podstawowe kliknij opcję Wyprostu. Na poprawiane zdjęcie zostanie nałożona delikatna siatka linii pionowych i poziomych. Umożliwia ona precyzyjne wyprostowanie lub obrót fotografii.
Krok 2
W celu dopasowania położenia skorzystaj z suwaka umieszczonego poniżej podglądu zdjęcia.
Krok 3
Jeżeli chcesz dokonać bardziej zdecydowanych zmian ułożenia, użyj małych przycisków oznaczonych strzałkami, znajdujących się poniżej podglądu obrazka. Lewy przekręca obraz co 90 stopni w lewo, a prawy analogicznie w prawo. Zmiany zaakceptuj przyciskiem Zastosuj.
Rozmywanie tła
Ta opcja przydaje się do wyróżnienia najważniejszej osoby na grupowym zdjęciu lub obiektu, na który chcesz zwrócić uwagę widza. Wystarczy rozmyć tło wokół tego obiektu, dzięki czemu tylko najistotniejszy fragment fotografii zachowa właściwą ostrość.
Krok 1
Na panelu narzędziowym aktywuj zakładkę Efekty i kliknij miniaturę Nieostrość.
Krok 2
Na podglądzie obrazka zobaczysz zielony krzyżyk, oznaczający najważniejszy obiekt na fotografii, który ma pozostać wyraźny. Domyślnie jest on położony w centrum zdjęcia. Ustaw nad nim kursor i trzymając wciśnięty lewy przycisk myszy, przesuń go nad obiekt, który chcesz wyeksponować.
Krok 3
Teraz posłuż się suwakami Rozmiar i Ilość, umieszczonymi na panelu narzędziowym. Pierwszym ustawisz zakres obszaru zamglenia obrazu – od całkowitego (przycisk suwaka po lewej stronie) do zerowego (przycisk po prawej stronie suwaka). Drugim dopasujesz, pod kontrolą wzroku, stopień rozmycia.
Krok 4
W celu zachowania zmian naciśnij przycisk Zastosuj. Jeżeli nie spodoba ci się efekt, kliknij przycisk Anuluj. Jeżeli zapomnisz zachować zmiany i będziesz chciał powrócić do widoku biblioteki, Picasa wyświetli okno: Potwierdzenie edycji. Możesz tutaj zdecydować, czy zachować zmiany, czy z nich zrezygnować. Jeżeli chcesz, żeby kopie każdorazowo były zachowywane automatycznie, zaznacz Nie pytaj ponownie, zawsze stosuj zmiany.
Barwny obiekt na szarym tle
Praktycznym sposobem zwrócenia uwagi widza na wybrany obiekt jest wyeksponowanie go dzięki odseparowaniu od tła. Przykład widać na zdjęciach powyżej. Dzięki usunięciu barw tła wyraźniej widać najważniejszy obiekt – kolorową postać modelki.
Krok 1
Wybierz zdjęcie z biblioteki i dwukrotnie na nim klikając, przejdź do okna edycji.
Krok 2
Na panelu narzędziowym wybierz zakładkę Efekty, a następnie kliknij miniaturę Zognisk. cz-b.
Krok 3
Na podglądzie fotografii zobaczysz zielony krzyżyk – przesuń go kursorem (trzymając wciśnięty lewy przycisk myszy) w miejsce, które ma pozostać kolorowe. Zwolnij przycisk myszy.
Krok 4
Suwakiem Rozmiar ustaw, pod kontrolą wzroku, zakres obszaru barwnego. Najlepiej najpierw poeksperymentować z różnymi ustawieniami, zanim wybierzesz najkorzystniejsze.
Krok 5
Drugim suwakiem Ostrość, dostosuj stopień wtopienia kolorowego obiektu w czarno-białe tło. Jeżeli chcesz, aby obiekt ten płynnie zlewał się z tłem, korzystaj z lewej połowy suwaka. Jeżeli element ma ostro odcinać się od reszty obrazu – przesuń suwak bardziej w prawo.
Krok 6
W czasie pracy możesz zmienić kolorowany obiekt, przesuwając kursorem (z wciśniętym lewym przyciskiem myszy) zielony krzyżyk w nowe miejsce, na nowy obiekt.
Krok 7
W celu zachowania wprowadzonych zmian, naciśnij przycisk Zastosuj. Jeśli nie podoba ci się efekt, który uzyskałeś, możesz zrezygnowac z zapisywania zmian. Wybierz wtedy przycisk Anuluj.
Postarzanie nowoczesnych fotografii
Współcześnie wykonaną fotografię możesz przeobrazić, stwarzając iluzję, że została zrobiona przed wielu laty. Skorzystaj w tym celu z efektu sepii, zmieniającego kolory fotografii na tonację szarobeżową.
Krok 1
Na panelu narzędziowym wybierz zakładkę Efekty. Zobaczysz tutaj 12 podpisanych miniatur symbolizujących filtry do nakładania na zdjęcia efektów specjalnych.
Krok 2
Użyj filtru Sepia, klikając drugą miniaturę w najwyższym rzędzie. Po lewej stronie zobaczysz podgląd zmienionego zdjęcia.
Krok 3
Aby zachować zmiany, kliknij w lewym narożniku przycisk Wróć do biblioteki. Efekt automatycznie zostanie utrwalony na kopii fotografii. Jeśli zmiana ci się nie podoba, kliknij przycisk Cofnij Sepia, umieszczony pod miniaturami, i wypróbuj inny filtr.
Osłabianie i wzmacnianie barw
Nierzadko niewłaściwie ustawiony w aparacie tryb automatyczny powoduje zmiany zabarwienia w obrębie całej fotografii, np. jest zbyt zielonkawa lub ma domieszkę czerwonej barwy. Stosując odpowiednie opcje, można to poprawić.
Krok 1
W zakładce Dostrajanie kliknij przycisk Pipeta koloru achromatycznego.
Krok 2
Jeżeli obrazek jest np. zbyt czerwony lub zbyt niebieski, kliknij pipetą obszar, na którym ta barwa nie powinna występować. Z całego zdjęcia zostaje usunięta zbędna barwa. Jednak teraz obraz może wydawać się odbarwiony.
Krok 3
Teraz skorzystaj z suwaka Temperatura kolorów. Aby ocieplić (wzmocnić barwy ciepłe: czerwoną, pomarańczową, żółtą) kolory, przesuwaj suwak w prawo. Aby ochłodzić barwy (wzmocnić barwy zimne: niebieską, zieloną), przesuń suwak w lewo.