InternetSzybsze łącze

    Szybsze łącze

    Łącze internetowe można przyspieszyć bez zwiększenia opłat abonamentowych. Wzrost szybkości przesyłu danych nie będzie co prawda gigantyczny, ale powinien być zauważalny.

    Szybsze łącze

    Producenci oprogramowania służącego do optymalizacji połączeń sieciowych wychwalają możliwości swoich produktów zapewniających rzekomy przyrost szybkości połączenia internetowego o kilkaset procent. Aż taki wzrost szybkości można włożyć między bajki, ale zwiększenie szybkości pobierania i wysyłania danych do sieci o kilkanaście, czy nawet kilkadziesiąt procent (w przypadku konkretnych usług, np. P2P), jest jak najbardziej możliwe. Pokazujemy, jak to uzyskać za pomocą darmowego programu.

    Konfigurowanie łącza za pomocą aplikacji cFosSpeed 7

    Program cFosSpeed 7 (aplikację można pobrać z serwisu PC Format Programy) pozwala samodzielnie dostosowywać parametry łącza, zapewnia dużą elastyczność działań, a ponadto jest bardzo prosty w obsłudze między innymi dzięki polskojęzycznyemu interfejsowi.

    Krok 1

    Instalacja cFosSpeed 7 przebiega standardowo. Jedynym nietypowym elementem jest okno ostrzeżenia informujące o instalacji sterownika sieciowego. Wybierz w nim opcję:

    Krok 2

    Bezpośrednio po zakończeniu instalacji program zostanie uruchomiony automatycznie. W dolnym prawym rogu pulpitu Windows wyświetli się panel monitoringu łącza. Jednocześnie ikona programu zostanie dodana do obszaru powiadomień na pasku zadań.

    Obraz

    Krok 3

    Olbrzymią zaletą programu cFosSpeed jest pełna automatyka – sam fakt instalacji wystarczy, by program rozpoczął automatyczne modelowanie ruchu. Łącze będzie optymalizowane w zależności od tego, w jaki sposób z niego na co dzień korzystasz. Po prostu używaj tych samych serwisów, stron, usług, gier online itp. co zwykle.

    Krok 4

    Możesz uruchomić test łącza dostępny na witrynie producenta. Najpierw z menu kontekstowego ikony programu wybierz pozycję cFos Speed Test, a następnie na stronie, która zostanie automatycznie wczytana w przeglądarce WWW, kliknij Start tx test oraz przycisk Start rx test w celu zmierzenia odpowiednio: szybkości wysyłania danych oraz szybkości pobierania danych.

    Obraz

    Kontrola łącza

    Część funkcji monitorujących jest zawarta w opisywanym w warsztatach programie cFosSpeed. Aby sprawdzić, jakie aplikacje łączą się w danej chwili z internetem, możesz z menu kontekstowego cFosSpeed wybrać pozycję Aktywne połączenia. Warto również wypróbować bezpłatny program NetBalancer, który feruje bardzo rozbudowane i szczegółowe statystyki dotyczące wykorzystania łącza internetowego przez każdy proces działający w systemie:

    Obraz

    Optymalizacja ruchu sieciowego dla gier i innych aplikacji

    Za pomocą programu cFosSpeed można poprawić działanie niektórych programów.

    Mniejsze pingi dla gier online

    Aby podniesć komfortu rozgrywek online, należy zmienić domyślne ustawienia programu.

    Krok 1

    Kliknij prawym klawiszem ikonę programu umieszczoną w zasobniku systemowym i z menu wybierz kolejno: Modelowanie ruchu oraz Pierwszeństwo dla czasu pingów. Teraz program będzie priorytetowo traktował optymalizację łącza pod kątem czasu odpowiedzi pakietów, co powinno polepszyć działanie gier sieciowych.

    Obraz

    Krok 2

    Aby wrócić do domyślnych ustawień, wywołaj menu kontekstowe cFosSpeed i wybierz opcję Pierwszeństwo dla pasma.

    Obraz

    Ustawianie priorytetów dla konkretnych aplikacji

    cFosSpeed może faworyzować ruch sieciowy konkretnej aplikacji, np. VLC Media Playera wykorzystywanego do odtwarzania strumieniowo przesyłanych danych audio i wideo.

    Krok 1

    Wywołaj menu kontekstowe programu cFosSpeed i wybierz z niego kolejno: Opcje, Ustawienia. W oknie Ogólne rozwiń widoczną po lewej stronie pozycję Programy.

    Obraz
    Obraz

    Krok 2

    Kliknij Media strumieniowe, a następnie przewiń listę programów do programu VLC Media Player i kliknij odpowiadający tej aplikacji przycisk widoczny w kolumnie Ustawienia.

    Obraz

    Krok 3

    Wyświetlony zostanie niewielki panel ustawień dotyczący wybranego programu. Za pomocą suwaka Określ priorytet możesz ustawić priorytet dostępu do sieci dla VLC Media Playera (zalecane ustawienie to Wysoki), natomiast po prawej stronie widoczne jest pole umożliwiające ustawienie limitu przepustowości dla wybranego programu (wartość „-” oznacza brak limitu). Po ustawieniu priorytetu kliknij Zapisz priorytety.

    Obraz

    Krok 4

    Tak samo możesz konfigurować priorytety dla innych programów. Jeżeli aplikacji nie ma na liście, możesz ją dodać, wypełniając pola i ustawiając parametry widoczne w dolnej części okna w sekcji Nowy program.

    Obraz

    Wybrane dla Ciebie