Temat numeruTablet od A do Z

    Tablet od A do Z

    Tablet jest z założenia prosty w obsłudze, ale jak z każdym nowym urządzeniem, trzeba się z nim oswoić. Nasz poradnik pomoże ci łatwo pokonać pierwsze trudności.

    Tablet od A do Z

    Rozpoczęty właśnie rok będzie prawdopodobnie pierwszym, w którym sprzedaż tabletów okaże się większa niż sprzedaż komputerów osobistych. Analitycy rynku prognozują ponadto dalszy wzrost popularności tabletów. W praktyce już dziś to urządzenie coraz częściej zastępuje peceta w zadaniach typowych dotychczas dla komputera osobistego. Ten trend będzie się utrzymywał i bardzo prawdopodobne, że za kilka lat znajomość środowiska systemu Android będzie równie potrzebna, jak dziś umiejętność obsługi Windows.

    Na obecnym etapie rozwoju Android jest systemem dużo prostszym w obsłudze i mniej awaryjnym niż okienka. Za sprawą bardzo dużej biblioteki aplikacji (często darmowych lub kosztujących kilkanaście złotych) funkcje tabletu są coraz bliższe możliwościom peceta. Zwiększa się także wygoda pracy z urządzeniem – do tabletu możesz podłączyć mysz, klawiaturę oraz monitor.

    1. Ikony nawigacyjne

    Pulpit to centralne miejsce w interfejsie Androida. Do nawigacji po systemie służą klawisze: home – pozwala szybko wrócić na pulpit, i cofnij – otwiera używany poprzednio ekran. Pulpit jest podzielony na kilka ekranów. Do przemieszczania się między nimi służy gest przewijania ekranu w kierunku bocznej krawędzi.

    2. Lista procesów

    Zawiera miniaturki wszystkich aktualnie działających aplikacji. Możesz zamykać programy, przesuwając ich ikony w kierunku krawędzi ekranu. Duża liczba aplikacji działających w tle może wyraźnie spowalniać działanie tabletu.

    3. Skrót do Ekranu aplikacji

    Ekran aplikacji zawiera ikony wszystkich zainstalowanych w tablecie programów. Natomiast w zakładce Widżety znajduje się lista miniaplikacji, które możesz umieścić na pulpicie. Aby to zrobić, przytrzymaj ikonę aplikacji lub widżet palcem. Po chwili na ekranie pojawi się pulpit systemu. Umieść element w wolnym miejscu – możesz przejść do sąsiedniego pulpitu, przesuwając obiekt ku krawędzi ekranu. Wielkość niektórych widżetów możesz regulować. Aby usunąć element z ekranu (nie z pamięci urządzenia), przytrzymaj go palcem i przesuń na symbol kosza – pojawi się on przy górnej krawędzi ekranu.

    4. Zmiana tapety

    Aby zmienić tło pulpitu, przytrzymaj puste miejsce na ekranie, a z menu, które się pojawi, wybierz tapety lub galeria, jeśli chcesz ustawić własne zdjęcie (musisz je wcześniej wgrać do pamięci – patrz następna strona). Wybierz interesującą cię tapetę i kliknij ustaw tapetę. Nie polecamy korzystania z animowanych tapet. Wyglądają ładnie i spektakularnie, ale obniżają płynność działania tabletu.

    5. Menu powiadomień

    Klikając pole zegara, wywołasz menu powiadomień. Możesz tu zmieniać ustawienia najczęściej używanych ustawień tabletu, np. regulować jasność ekranu lub siłę dźwięku; włączać Wi-Fi i bluetooth. W tym miejscu wyświetlane są także powiadomienia o nowych mailach, aktualizacjach aplikacji itp.

    6. Skrót do Ekranu ustawień

    Ekran ustawień daje dostęp do wszystkich opcji konfiguracji tabletu. Mniej zaawansowany użytkownik nie musi tu często zaglądać. Ale tylko na tym ekranie możesz np. odinstalować aplikacje, sprawdzić objętość zajętej pamięci, przywrócić ustawienia fabryczne tabletu.

    Profile użytkownika

    Wersja 4.2 Androida wprowadziła bardzo ciekawą funkcję profilów użytkownika. Opcja działa podobnie jak w Windows. Każdy użytkownik tabletu ma własne: pulpit, tapetę i listę aplikacji. Możliwe jest utworzenie profilu dla dziecka z programami zaakceptowanymi przez rodzica. Każdy profil można zabezpieczyć hasłem. Przełączanie między użytkownikami zachodzi na ekranie blokady lub w pasku powiadomień.

    Pierwsze uruchomienie tabletu

    Pracę z urządzeniem najlepiej rozpocząć, będąc w zasięgu sieci Wi-Fi. Będzie ona potrzebna do utworzenia konta Google wymaganego m.in. do pobierania nowych aplikacji.

    Krok 1

    Włącz urządzenie, przytrzymując przycisk zasilania na obudowie. Po chwili na ekranie ukaże się menu wyboru języka. Wybierz Polski i kliknij strzałkę.

    Krok 2

    Teraz podłącz tablet do sieci Wi-Fi. Wybierz swoją sieć z listy Wybierz Wi-Fi, wpisz Hasło i kliknij przycisk Połącz.

    Obraz

    Krok 3

    Po chwili oczekiwania zostaniesz poproszony o utworzenie konta Google. Jeśli już takie posiadasz, wybierz Tak, a w kolejnym oknie podaj E-mail i Hasło. W przeciwnym wypadku wybierz Nie, a następnie Załóż konto. W kolejnych ekranach wprowadź potrzebne dane, potwierdzając wybór strzałką w prawo.

    Krok 4

    Po zakończeniu rejestracji wyświetli się okno konfiguracyjne usług Google. Możesz pozostawić domyślne ustawienia lub odznaczyć pole Pozwól aplikacjom lepiej określać Twoją lokalizację, jeśli nie chcesz, aby informacje o twoim położeniu trafiały do Google’a. Kliknij strzałkę w prawo, aby potwierdzić wybór. W kolejnym oknie kliknij Akceptuję, aby zakończyć tworzenie konta.

    Krok 5

    Tablet zaproponuje wprowadzenie danych karty kredytowej. Jeśli nie zamierzasz pobierać płatnych aplikacji, możesz pominąć ten krok, klikając Nie teraz. Kartę kredytową możesz dodać także później, podczas zakupów. Twój tablet jest już gotowy do pracy.

    Wybrane dla Ciebie