InternetTajniki konta Google

    Tajniki konta Google

    Wiele ważnych narzędzi związanych z usługami Google znajduje się w panelu Moje Konto. W tym miejscu możesz poprawić zabezpieczenia czy skasować informacje o swojej aktywności. Panel pozwoli ci też wyznaczyć spadkobiercę danych, a także umożliwi skasowanie konta.

    Tajniki konta Google

    Narzędzia związane z zabezpieczeniami konta Google znajdziesz w sekcji Logowanie i bezpieczeństwo. Możesz tam zmienić hasło, co warto zrobić, jeśli w Google używasz tego samego hasła, które stosujesz w innych, gorzej zabezpieczonych serwisach. W razie trudności z zapamiętaniem kombinacji znaków możesz użyć menedżera haseł, np. LastPassa, który ma funkcję generowania trudnych do złamania kodów. Pamiętaj, że zmiana hasła oznacza konieczność ponownego zalogowania się do konta we wszystkich urządzeniach i usługach, które są powiązane z loginem Google.

    Zabezpieczanie konta

    Aby mieć pewność, że niepowołane osoby nie dostaną się do twojego konta np. wskutek wykradzenia hasła przez keyloggera lub atak phishingowy, skorzystaj z weryfikacji dwuetapowej. Polega ona na wpisywaniu jednorazowego kodu za każdym razem, gdy logujesz się do konta na nowym urządzeniu. Kod możesz otrzymać na wiele sposobów: SMS-em, poprzez aplikację mobilną Google Authenticator, a w ostateczności także w formie wiadomości głosowej odsłuchiwanej na telefonie stacjonarnym. Ciekawą alternatywą jest weryfikowanie tożsamości za pomocą klucza sprzętowego USB zgodnego z otwartym standardem FIDO (U2F). Klucze takie produkuje m.in. firma Yubico i można zamówić je w sklepie Amazon. Zgubienie klucza nie oznacza blokady konta, bo zawsze można zalogować się za pomocą kodu SMS lub dzięki wygenerowanej wcześniej liście kodów jednorazowych. Klucze sprzętowe są obsługiwane tylko w przeglądarce Chrome.

    Jeśli używasz loginu Google do autoryzacji w zewnętrznych serwisach internetowych albo przyznałeś zewnętrznym aplikacjom np. dostęp do plików zgromadzonych na Dysku, kliknij zakładkę Połączone aplikacje i witryny. Znajdziesz tam narzędzie do zarządzania połączonymi aplikacjami, w którym możesz sprawdzić, do jakich obszarów konta ma dostęp dana usługa, i w razie potrzeby odłączyć ją, klikając przycisk Usuń.

    Obraz

    Zarządzanie informacjami

    W sekcji Informacje osobowe i prywatność, w zakładce Zarządzanie aktywnością, możesz sprawdzić, co na twój temat wie Google. Oprócz historii zapytań przesłanych do wyszukiwarki znajdziesz tu listę klipów obejrzanych na YouTubie, a także kopie zapytań głosowych wykorzystanych podczas korzystania ze smartfona. Dostępne są też dane z urządzeń mobilnych: hasła, książka

    Jeśli używasz smartfonu z Androidem i nie modyfikowałeś domyślnych ustawień lokalizacji, zajrzyj do sekcji Miejsca, które odwiedzasz. Za pomocą panelu w lewym górnym rogu możesz wybrać datę, by sprawdzić, gdzie danego dnia byłeś. U dołu ekranu znajdziesz odnośnik do statystyk dotyczących tego, jak często odwiedzasz dane miejsca. Jeśli nie czujesz się komfortowo z myślą, że Google zna twój każdy krok, możesz skasować te dane, podobnie jak historię wyszukiwania w Google. W warsztacie poniżej pokazujemy, jak to zrobić.

    Warto zajrzeć jeszcze do panelu Przegląd konta. Tutaj zebrane są informacje o danych zgromadzonych w poszczególnych aplikacjach Google. Przy każdym wpisie są umieszczone linki do paneli konfiguracyjnych poszczególnych usług.

    Dziedziczenie i kasowanie

    W zabezpieczeniu danych w razie nieszczęścia pomaga Menedżer nieaktywnych kont dostępny po kliknięciu zakładki Kontroluj treści. Możesz utworzyć listę osób, które po wykryciu nieaktywności konta (trwającej od trzech miesięcy do roku) otrzymają wiadomość. Wybranym osobom możesz zezwolić na uzyskanie dostępu do danych, możesz też wymusić skasowanie informacji razem z loginem, gdy upłynie wyznaczony czas.

    Narzędzia do kasowania konta znajdziesz w sekcji Ustawienia konta, w zakładce Usuń swoje konto lub usługi. W panelu Usuwanie konta Google znajduje się link, który umożliwia pobranie wszystkich zgromadzonych danych. Pamiętaj, że usunięcie konta oznacza także utratę dostępu do aplikacji kupionych w sklepie Google Play.

    Sprawdzanie zabezpieczeń

    Zanim przystąpisz do modyfikowania zabezpieczeń, sprawdź aktualne ustawienia za pomocą narzędzia Sprawdzanie zabezpieczeń. Kreator pomaga dokonać przeglądu ustawień, zaczynając od danych pozwalających na odzyskanie hasła. Sprawdzi też, czy aktywna jest weryfikacja dwuetapowa. Jeśli nie, będziesz mógł przejść od razu do panelu konfiguracyjnego. Narzędzie poprosi też o uzupełnienie brakujących danych.

    Obraz

    Krok 1

    Przejdź do sekcji Logowanie i bezpieczeństwo i kliknij Logowanie się w Google. Wybierz opcję Weryfikacja dwuetapowa i kliknij Rozpocznij, co spowoduje uruchomienie kreatora konfiguracji. W pierwszym kroku podaj numer telefonu komórkowego i wybierz Kod SMS. Po odebraniu wiadomości przepisz kod. Jeśli logujesz się z własnej maszyny, zaznacz Ufaj temu komputerowi, aby nie wpisywać kodów przy kolejnych logowaniach.

    Krok 2

    Niektóre programy pocztowe nie obsługują weryfikacji dwuetapowej. Aby rozwiązać ten problem, po przejściu do panelu ustawień kliknij Połącz ponownie moje aplikacje. Będziesz mógł wygenerować kody zastępujące hasło użytkownika, pozwalające aplikacji pominąć etap wpisywania kodu SMS. Do generatora możesz wejść także z poziomu ustawień weryfikacji dwuetapowej, klikając zakładkę Hasła Aplikacji.

    Krok 3

    Chcąc bezpiecznie korzystać z weryfikacji dwuetapowej, musisz utworzyć zapasowe furtki, które pozwolą na logowanie w razie utraty telefonu. Trzeba przede wszystkim dodać numer awaryjny – może być to telefon stacjonarny, na którym będziesz mógł odebrać kod w formie wiadomości głosowej. Możesz też zdecydować się na zestaw haseł jednorazowych – należy je wydrukować i przechowywać w bezpiecznym miejscu.

    Krok 1

    Narzędzia do zarządzania informacjami przechowywanymi w profilu znajdziesz w sekcji Informacje osobowe i prywatność, po kliknięciu zakładki Zarządzanie aktywnością. Przy opisie każdego rodzaju danych gromadzonych przez Google na twój temat znajduje się niebieski przełącznik. Kliknięcie go spowoduje wstrzymanie rejestrowania danego rodzaju aktywności.

    Krok 2

    Jeśli chcesz przejrzeć historię zapytań wysłanych do wyszukiwarki, kliknij Zarządzaj historią w panelu Twoja aktywność dot. wyszukiwania i przeglądania. Na liście, którą zobaczysz, znajdują się zapytania i linki, które kliknąłeś na liście wyników. Jeśli chcesz skasować jeden element lub dane z całego dnia, zaznacz odpowiednie pole, a następnie kliknij Usuń.

    Krok 3

    W celu skasowania danych z dłuższego okresu kliknij Menu i wybierz polecenie Opcje usuwania. W oknie dialogowym użyj przycisku Zaawansowane i wybierz, czy chcesz skasować informacje z ostatnich czterech tygodni, czy całą zapisaną historię przeglądania. Usunięcie danych uniemożliwi personalizację wyników wyszukiwania i powiadomień Google Now na Androidzie.

    Krok 4

    W podobny sposób możesz zarządzać historią lokalizacji. Po wejściu do panelu zobaczysz mapę z wyszukiwarką dat. Każdy wpis ma menu, za pomocą którego możesz skasować zarejestrowaną lokalizację. W celu wyczyszczenia całej historii lokalizacji musisz skorzystać z menu. Kliknij ikonę trybiku w prawym dolnym rogu i wybierz Usuń całą historię lokalizacji.

    Wybrane dla Ciebie