Tak uratujesz swoje pliki
Najsłabszym ogniwem systemów zabezpieczających dane na pececie jest ich użytkownik. Nawet najlepszy pakiet ochronny nie pomoże, jeśli sam popełnisz błąd, przypadkowo usuniesz ważne pliki lub uruchomisz złośliwy kod. Wtedy jedynym pewnym rozwiązaniem jest sięgnięcie po kopię zapasową i narzędzie, które wyciągnie cię z tarapatów.
Pliki gromadzi się na dyskach latami, ich utrata trwa chwilę. Przyczyną może być awaria sprzętu – dysk twardy (zarówno ten klasyczny, z wirującymi talerzami, jak i nowoczesny dysk SSD), to urządzenia, które mają ograniczoną żywotność. Jeden dysk będzie pracował sprawnie latami, inny zepsuje się po miesiącu. Najgorsze jest to, że szwankowanie dysku nie ma wyraźnych objawów i do końca nie wiadomo, kiedy nastąpi katastrofa. Kolejną przyczyną utraty danych może być atak złośliwego kodu. Wirusy potrafią wyczyścić zawartość dysku lub zablokować dostęp do nich, co nieraz równoznaczne jest z ich utratą. Ostatnią, ale niestety najczęstszą przyczyną utraty danych z komputera jest ludzki błąd – przypadkowe skasowanie plików czy niefortunnie przeprowadzone formatowanie. Wypadek może się zdarzyć każdemu i należy być na to przygotowanym. Wtedy warto jest mieć w szufladzie pendrive’a ratunkowego oraz dysk z wykonanymi kopiami zapasowymi systemu i danych. Pełna wersja programu AOMEI Backupper Pro 3.2 z naszej płyty pozwala w szybki i wygodny sposób przygotować kopię bezpieczeństwa pojedynczych plików, partycji i całego dysku twardego, a także pełny obraz systemu operacyjnego wraz z zainstalowanymi aplikacjami. W przypadku awarii sprzętu lub ataku wirusa będziesz mógł bezproblemowo odzyskać dane lub przywrócić sprawność komputera, korzystając ze specjalnego nośnika ratunkowego, który utworzysz na pamięci USB lub płycie CD. Program umożliwia też sklonowanie dysków lub całego Windowsa i przeprowadzenie migracji na inny dysk. Pozwala to przenieść system np. na nowy, szybszy dysk bez konieczności jego reinstalacji i konfiguracji.
Kopie zapasowe
- System Backup
Tworzenie obrazu partycji systemowej
- Disk/Partition Backup
Kopiowanie zawartości dysku lub partycji
- File Backup
Zabezpieczanie wybranych plików i folderów
- File Sync
Synchronizacja plików i folderów
Odzyskiwanie
- Przywracanie sprawności Windowsa i odzyskiwanie danych z kopii zapasowej
Klonowanie
- Disk Clone
Klonowanie całego dysku twardego
- System Clone
Klonowanie systemu Windows
- Partition Clone
Klonowanie pojedynczej partycji
Wybrane narzędzia
- Create Bootable Media
Tworzenie nośnika ratunkowego
- Merge Images
Łączenie kilku przyrostowych kopii zapasowych
Kopie bezpieczeństwa
Backupper pozwala utworzyć kopię zapasową zarówno pojedynczego pliku, jak i całego Windowsa, a także przygotować pendrive’a, z którego w razie awarii uruchomisz komputer, by przywrócić systemowi sprawność. Sylwester Żochowski
Tworzenie obrazu systemu operacyjnego Windows
Kopię zapasową całego systemu Windows najlepiej jest wykonać zaraz po zainstalowaniu go, skonfigurowaniu i doinstalowaniu wszystkich niezbędnych aplikacji. Dobrze jest też wykonać kopię systemu przed uaktualnieniem np. do Windows 10 oraz zaraz po uaktualnieniu. Posiadanie takich kopii pozwoli bez problemu przywrócić komputer do oryginalnego stanu.
Krok 1
W oknie startowym kliknij napis Create New Backup. Aplikacja przełączy się do widoku Backup, gdzie możesz wybrać jeden z trybów pracy programu. Kliknij pierwszy element:
Krok 2
W drugim kroku, w polu Task Name, wpisz nazwę tworzonej kopii zapasowej. Na liście Step1 wskaż dysk, na którym zainstalowany został system operacyjny.
Krok 3
Następnie w polu Step2kliknij belkę z napisem D:\ i w standardowym oknie dialogowym wskaż inny dysk, np. zewnętrzny dysk USB, na którym zapisana zostanie kopia systemu operacyjnego.
Krok 4
Po powrocie do okna programu kliknij przycisk Start Backup. Tworzenie kopii się rozpocznie. Proces może potrwać kilka godzin, jest to uzależnione od rozmiaru kopiowanego dysku oraz od wydajności komputera.
Krok 5
Jeśli kopia ma być tworzona np. w nocy, zaznacz On completion Shut down PC. Po zakończeniu przygotowywania backupu program automatycznie zamknie system i wyłączy komputer.
Krok 6
Jeśli nie zaznaczyłeś pola opisanego powyżej, po zakończeniu tworzenia kopii kliknij przycisk Finish. Powrócisz do okna startowego, gdzie widoczna jest informacja o wykonaniu pierwszej kopii zapasowej. Plik z kopią zapasową znajduje się na dysku, który wskazałeś w kroku 3, i ma format ADI.
Tworzenie backupu całego dysku z plikami
Jeśli korzystasz z dysku, na którym magazynujesz cenne pliki, np. zdjęcia lub dokumenty, warto jest zabezpieczyć całą jego zawartość.
Krok 1
W oknie głównym kliknij zakładkę Backup i wybierz element Disk Backup.
Krok 2
W polu Task Name wpisz nazwę tworzonej kopii zapasowej dysku, np. Kopia dysku przenośnego. Następnie kliknij pole Step1, wskaż dysk, którego kopię zapasową chcesz wykonać, i naciśnij Add.
Krok 3
Teraz w polu Step2 kliknij napis: Select another location as the destination... i w standardowym oknie wskaż dysk, na którym zapisana zostanie kopia. Naciśnij Otwórz.
Krok 4
Po powrocie do okna programu kliknij Start backup. Tworzenie backupu się rozpocznie. Po zakończeniu przygotowywania kopii kliknij przycisk Finish. Powrócisz do okna startowego, gdzie widoczna jest informacja o wykonaniu kolejnej kopii zapasowej. Plik z kopią zapasową znajduje się na dysku, który wskazałeś w kroku 3, i ma format ADI.
Tworzenie backupu wybranej partycji dyskowej
Jeśli twój dysk twardy podzielony jest na partycje, zamiast zabezpieczać całą jego powierzchnię możesz wskazać pojedyncze partycje, których backup ma zostać wykonany.
Krok 1
W oknie głównym kliknij zakładkę Backup i wybierz element: Partition Backup. W polu Task Name wpisz nazwę tworzonej kopii zapasowej partycji, np. Kopia partycji E.
Krok 2
Kliknij pole Step1, wskaż partycję, której kopię chcesz wykonać, i naciśnij Add. Następnie w polu Step2 kliknij napis: Select another location as the destination path i w standardowym oknie wskaż dysk, na którym zapisana ma zostać kopia. Kliknij Otwórz.
Krok 3
Po powrocie do okna programu kliknij przycisk Start Backup. Tworzenie kopii się rozpocznie. Gdy kopia zapasowa będzie gotowa, kliknij przycisk Finish. Powrócisz do okna startowego, gdzie widoczna jest informacja o wykonaniu backupu. Plik z kopią zapasową znajduje się na dysku, który został przez ciebie wskazany w kroku 2, i ma format ADI.
Tworzenie backupu plików i folderów
Wykonanie kopii wybranych plików lub wskazanego foldera jest o wiele szybszą metodą niż kopiowanie całego dysku lub partycji.
Krok 1
W oknie głównym kliknij zakładkę Backup i wybierz element: File Backup.
Krok 2
W polu Task Name wpisz nazwę tworzonej kopii zapasowej wybranego foldera. Następnie w sekcji Step1 kliknij napis Add File, jeśli chcesz utworzyć kopie pojedynczych plików, lub Add Folder, jeśli wolisz zabezpieczyć całą zawartość wskazanego foldera.
Krok 3
W naszym przykładzie opisujemy wykonanie backupu foldera. W oknie: kliknij przycisk Browse, w standardowym oknie dialogowym wskaż folder, i kliknij przycisk Otwórz.
Krok 4
Po powrocie do okna select folder możesz zaznaczyć pole Include subfolders co spowoduje, że do kopii dołączone zostaną wszystkie podfoldery znajdujące się we wskazanym folderze głównym.
Krok 5
Gdy klikniesz napis Filter settings, rozwinie się dolna sekcja okna zawierająca opcje pozwalające wykorzystać filtry. Dzięki filtrom możesz określić, które typy plików mają być kopiowane, a które nie. Za pomocą pierwszej listy, File Inclusion Mask, wybierzesz, które typy plików mają zostać uwzględnione do kopii, druga lista, File Exclusion Mask, pozwoli ci wskazać typy plików, które zostaną pominięte. Ostatnia lista, Folder Exclusion Mask, pozwala wskazać foldery, które nie zostaną skopiowane.
Krok 6
Pola poniżej list służą kolejno do wykluczenia z kopii ukrytych plików i folderów oraz plików i folderów systemowych. Domyślna konfiguracja przewiduje kopiowanie wszystkiego. Gdy dopasujesz ustawienia, kliknij OK.
Krok 7
Po powrocie do okna głównego naciśnij widoczną w sekcji Step2 belkę i w standardowym oknie dialogowym wskaż dysk, na którym chcesz zapisać kopię. Następnie naciśnij Otwórz.
Krok 8
Po powrocie do okna programu kliknij przycisk Start Backup. Backup zostanie przygotowany – gdy to nastąpi, naciśnij Finish. Powrócisz do okna startowego, gdzie widoczna jest informacja przygotowaniu kopii zapasowej wybranych plików lub folderów. Plik AFI z kopią zapasową znajduje się na dysku, który wskazałeś w kroku 7.
Przywracanie plików z kopii bezpieczeństwa
Przywracanie danych z wykonanej kopii zapasowej jest bardzo proste. Wystarczy wykonać opisane niżej czynności.
Krok 1
W oknie głównym kliknij zakładkę Restore. Wyświetli się plansza z listą wszystkich wykonanych do tej pory kopii zapasowych wraz z datami ich utworzenia. Wybierz jedną z nich (w przykładzie pokazujemy, jak przywrócić folder ze zdjęciami). Gdy to zrobisz, kliknij Next.
Krok 2
W drugim kroku wybierz czas wykonania kopii zapasowej i kliknij Next. W kolejnym etapie wskaż pliki lub foldery, które mają zostać przywrócone z kopii. Wystarczy zaznaczyć pola obok nazw folderów lub wybranych plików. Kliknij Next.
Krok 3
Następny krok pozwala zdecydować, czy pliki mają zostać przywrócone do oryginalnego foldera (Restore to original location) , czy też zapisane w innym miejscu (Restore to a new location) – w tym przypadku należy kliknąć przycisk Browse i wskazać nowy folder docelowy.
Krok 4
Jeśli dane były kopiowane z dysku NTFS, warto zaznaczyć pole Restore NTFS partition, dzięki czemu wraz z plikami przywrócone zostaną oryginalne prawa dostępu do nich. Jeśli wybrałeś pierwszą opcję (Restore to original location) i chcesz, aby pliki znajdujące się w oryginalnym folderze zostały zastąpione tymi z kopii bezpieczeństwa, zaznacz dodatkowo pole Replace existing files. Następnie naciśnij Start Restore.
Krok 5
Proces przywracania się rozpocznie. Po jego zakończeniu kliknij przycisk Finish, a powrócisz do okna startowego:
Klonowanie zawartości dysku z danymi
Funkcja klonowania dysku pozwala wykonać lustrzaną kopię wskazanego dysku.
Krok 1
W oknie głównym kliknij zakładkę Clone i wybierz element: Disk Clone. Najpierw należy wybrać dysk źródłowy, który zostanie sklonowany – w naszym przykładzie był to dysk E:. Gdy to zrobisz, użyj przycisku Next.
Krok 2
W ten sam sposób wskaż dysk docelowy, na którym zapisana zostanie lustrzana kopia – w naszym przykładzie był to G:. Następnie naciśnij Next. Twórcy programu informują, że w wyniku klonowania zawartość dysku docelowego przepadnie. Upewnij się, że dysk nie zawiera istotnych danych, i kliknij Yes.
Krok 3
Ostatnie okno, które wyświetli się przed startem klonowania, zawiera informacje na temat obu dysków. Jeśli wszystko się zgadza, kliknij przycisk Start Clone. Po zakończeniu naciśnij Finish. Powrócisz do okna startowego. Podobnie wygląda operacja klonowania partycji. Na początku należy wybrać element Partition Clone, a potem postępować podobnie jak w przypadku klonowanie dysku.
Klonowanie systemu Windows na nowy dysk
Funkcja klonowania systemu pozwala bardzo wygodnie wykonać kopię lustrzaną systemu operacyjnego Windows i umieścić ją na nowym, większym lub szybszym dysku, np. SSD.
Krok 1
W oknie głównym kliknij zakładkę Clone i wybierz element: System Clone. W tym przypadku nie wskazuje się dysku źródłowego, od razu należy wybrać dysk docelowy, na którym program zapisze kopię Windowsa. Gdy go wybierzesz, naciśnij Next.
Krok 2
Wyświetli się okno z informacją, że w trakcie procesu klonowania zawartość dysku docelowego zostanie wymazana. Upewnij się, że dysk nie zawiera istotnych danych, i kliknij Yes.
Krok 3
Okno, które zobaczysz przed startem klonowania, zawiera informacje na temat dysków wykorzystywanych podczas operacji. Jeśli wszystko się zgadza, kliknij przycisk Start Clone. Po zakończeniu naciśnij Yes. Powrócisz do okna startowego.
Korzystanie z awaryjnego nośnika ratunkowego
Nośnik ratunkowy, za pomocą którego będzie można uruchomić i naprawić komputer w przypadku, gdy skasowane lub uszkodzone zostaną pliki odpowiedzialne za uruchamianie Windows (przypadkowo lub w wyniku infekcji wirusowej), to prawdziwe koło ratunkowe.
Krok 1
Aby utworzyć pendrive’a ratunkowego, w pierwszej kolejności umieść pamięć w porcie USB. Pendrive w trakcie operacji zostanie sformatowany, więc upewnij się, że nie ma na nim ważnych plików. Kliknij zakładkę Utilities i wybierz narzędzie: Create Bootable Media.
Krok 2
W pierwszym oknie kreatora tworzenia nośnika wybierz opcję Linux i kliknij Next. W kolejnym oknie zaznacz drugą opcję Use Boot Device i naciśnij Next. Wyświetli się okno Create Bootable Disc z informacją, że dysk USB zostanie sformatowany (wszystkie znajdujące się tam dane zostaną usunięte). Kliknij Yes.
Krok 3
Tworzenie nośnika ratunkowego się rozpocznie uruchomiony. Po zakończeniu program wyświetli podsumowanie. Kliknij Finish, a powrócisz do okna głównego aplikacji.
Krok 1
Aby skorzystać z nośnika ratunkowego, gdy Windows nie chce się normalnie uruchomić (w wyniku przypadkowego usunięcia pliku systemowego lub infekcji wirusowej), umieść przygotowanego pendrive’a w porcie USB i uruchom komputer. Wywołaj ekran BIOS-u lub menu startowe (najczęściej robi się to klawiszem Delete lub F12) i ustaw rozruch z dysku USB. Zapisz zmiany i zaczekaj na restart komputera.
Krok 2
Zamiast systemu Windows uruchomiona zostanie specjalna wersja programu AOMEI Backupper. Jej interfejs nie różni się z od wersji windowsowej, którą opisujemy, ale dostępne są tylko dwie zakładki – Restore i Clone.
Krok 3
Kliknij zakładkę Restore, na planszy obok wskaż na liście kopię zapasową całego systemu operacyjnego, np. Kopia zapasowa Windows 10 (jeśli jej tam nie ma, kliknij przycisk Path i wskaż plik ADI na dysku). To, jak utworzyć kopię systemu, opisaliśmy we wcześniejszej części artykułu. Gdy to zrobisz, kliknij Next.
Krok 4
Wyświetli się okno z informacją, że wybrana kopia zawiera obraz systemowy i pytaniem, czy chcesz uruchomić proces przywracania systemu Windows. Kliknij Yes. W kolejnym kroku zaznacz na liście pozycję Full Backup i kliknij Next.
Krok 5
Wyświetli się ostatnie okno z podsumowaniem. Aby uruchomić proces przywracania systemu, kliknij przycisk Start Restore. Po zakończeniu należy zamknąć program i uruchomić ponownie komputer, ustawiając na powrót jako rozruchowy dysk C. Jeśli operacja przebiegła poprawnie, przywrócony do sprawności system Windows uruchomi się normalnie.