Tanich tablet z modemem 3G - Krüger & Matz Eagle i inne
Tablet uzależniony od sieci Wi-Fi to rozwiązanie stacjonarne i niepasujące do mobilności gadżetu, dlatego użytkownicy chętnie sięgają po modele z modemem 3G. Na szczęście obecnie można je kupić w znacznie niższej cenie niż jeszcze rok temu - modem nie podnosi już znacznie ceny urządzenia.
W artykule:
- Zastosowania tanich tabletów
- Test pięciu urządzeń
- Omówienie wyników
- Opis nagrodzonych modeli
Oczywiście 10-calowe urządzenia nie są równie przenośne jak ich 7-calowe odpowiedniki. Z tych tabletów najwygodniej korzysta się, trzymając je na kolanach lub blacie biurka, a do wydawania komend używa się, w zależności od sytuacji kciuków lub palców wskazujących. Powierzchnia ekranu dużo większa, niż w najmniejszych tabletach, sprawdzi się podczas prezentacji biznesowych, pracy z tekstem, oglądania filmów, zdjęć czy surfowania po internecie. Do grania i czytania książek lepiej wybrać mniejsze urządzenie, natomiast słuchanie muzyki, robienie zdjęć i filmów będzie równie wygodne niezależnie od przekątnej ekranu.
Tanie tablety od droższych urządzeń odróżnia nie tylko, czego można się spodziewać, słabsza konfiguracja sprzętowa. Jeszcze więcej dzieli je pod względem interfejsu. Niedrogie urządzenia korzystają z domyślnej nakładki graficznej systemu Android. To proste w użyciu narzędzie, z którego obsługą nie będą mieli kłopotu nawet początkujący, ale w zdecydowanej większości przypadków nie posiada dodatkowych funkcji spotykanych w droższych modelach. Brakuje np. wyświetlania aplikacji w oknie, możliwości zmiany wyglądu paska przycisków, dodatkowych komendydotykowych, sterowania tabletem za pomocą wzroku (śledzenia oczu) czy głosu. Drogie urządzenia zapewniają też coś więcej niż modyfikacje interfejsu, np. program do backupu danych, oszczędzania akumulatora, blokowania dzieciom dostępu do wybranych zasobów czy bardziej funkcjonalną aplikację aparatu. Jeśli wybierzesz tani tablet, o takie funkcje musisz zadbać samodzielnie, instalując dodatkowe aplikacje i modyfikacje interfejsu pobierane ze Sklepu Play.
Obecność modemu 3G daje dostęp do internetu wszędzie tam, gdzie jest zasięg operatora komórkowego. Możesz skorzystać z taryfy przygotowanej z myślą o transmisji danych lub zwykłej usługi, jeśli za pomocą tabletu planujesz też dzwonić i wysyłać SMS-y. To możliwe, ponieważ urządzenie ma mikrofon i głośnik. Aby zwiększyć komfort rozmów, skorzystaj ze słuchawki bezprzewodowej, którą do tabletu podłączysz przez Bluetooth.
Podsumowanie testu
Do testu wybraliśmy urządzenia 10-calowe, które swoją premierę miały w ostatnim półroczu i plasują się w przedziale cenowym od 500 do 800 zł. Wszystkie modele są wyposażone w modem 3G oraz powalają na wykonywanie połączeń i wysyłanie wiadomości.
Wykonanie
Duża przekątna ekranu determinuje gabaryty urządzenia, więc wymiary poszczególnych modeli niewiele się różnią. Zróżnicowana jest natomiast waga – najlżejszy w teście model Krüger&Matz dzieli od najcięższego Allview ponad 100 gram. Spore różnice zauważyliśmy też w jakości wykonania. Najlepszą oferuje tablet Prestigio – podobnie jak w innych modelach ma on tylną ściankę wykonaną z aluminium, ale w tym przypadku jest to szczotkowany materiał o eleganckiej fakturze. W tablecie K&M element ten został wzbogacony o plastikowe uchwyty z wypustkami poprawiającymi przyczepność. Wszystkie urządzenia mają tendencję do łatwego rysowania się obudowy, co szczególnie dobrze pokazuje model Allview.
Choć 10-calowy tablet zazwyczaj trzymany jest poziomo, w urządzeniach Goclever i Allview rozstaw głośników nie został dopasowany do takiej konfiguracji. Oba głośniki znajdują się przy jednej z bocznych krawędzi, co nie daje efektu stereo zapewnianego przez pozostałe tablety. Przyciski w większości urządzeń znajdują się na krótszej, bocznej krawędzi. Tylko w tablecie K&M znajdują się u góry obudowy, co również nie pasuje do wygodnego trzymania tabletu poziomo. Boczne krawędzie tabletu Overmax ścięto pod kątem, co sprawia, że umieszczone na nich przyciski są dość płytkie i mniej wygodne.
Ekran
Wyświetlacze czterech urządzeń mają rozdzielczość HD (1280 na 800 punktów), tylko tablet K&M wyłamuje się, oferując wyższą rozdzielczość Full HD, charakterystyczną dla droższych, markowych urządzeń. Różnica między HD a Full HD jest widoczna gołym okiem, bez wpatrywania się w ostrość krawędzi czcionek czy ikon. Wszystkie wyświetlacze charakteryzuje dość niska jasność (w przypadku Goclever nawet bardzo niska), czego pochodną jest słaba czytelność ekranu w słońcu lub przy mocnym oświetleniu w pomieszczeniu. Jej przyczyną jest także wielowarstwowa konstrukcja ekranów. Drugim skutkiem niskiej jasności jest wysoki kontrast obrazu, który przy ciemnym ekranie trudno jednak w pełni dostrzec i docenić (jest widziany głównie przez urządzenia pomiarowe).
Podzespoły
Wszystkie testowane tablety nie mają najmniejszych problemów z obsługą karty SIM (tablet Overmax obsługuje dwie karty jednocześnie). Operator jest automatycznie rozpoznawany w kilka sekund. Nie zauważyliśmy znaczących różnic w prędkości pobierania i wysyłania danych – wynosiła od 3 do 5 Mb/s w kierunku abonenta (wewnątrz budynku). Wskazuje to na wykorzystanie tanich modemów 3G o prędkości pobierania do 7,2 Mb/s.
Duże różnice między urządzeniami można znaleźć, analizując resztę podzespołów. Np. wbudowana pamięć w tabletach Prestigio, Goclever i Overmax to aż 13 GB, podczas gdy Allview i K&M mają jej o połowę mniej, a dodatkowo ich pamięć podzielona jest na dwie partycje, co utrudnia przechowywanie większych plików. Czterokrotna różnica w liczbie pikseli matrycy aparatu dzieli sensor K&M (8 Mpix) oraz Prestigio (tylko 2 Mpix). Tablet Krüger&Matz jako jedyny w teście ma jednocześnie lampę doświetlającą i autofocus. Inne urządzenia mają tylko albo pierwszy (Goclever), albo drugi element (Overmax). Przednią kamerą, którą możesz wykorzystać podczas wideoczatowania, mogą się pochwalić wszystkie urządzenia.
Ponieważ tablety obsługują połączenia telefoniczne, przydatne okazują się wibracje, która powiadamiają o przychodzącej rozmowie. O zapewnienie użytkownikom tej funkcji zadbały tylko Overmax i Prestigio. Innym ważnym nieobecnym jest czujnik oświetlenia, który pozwala automatycznie dostosowywać jasność ekranu do zastanych warunków. Mają go tylko tablety Prestigio oraz K&M.
Wydajność
Tu bez wątpliwości wyraźną przewagę nad konkurencją ma Krüger&Matz. Cztery pozostałe urządzenia korzystają z nisko taktowanych czterordzeniowych układów MediaTek. K&M wykorzystało w swoim urządzeniu układ firmy Rockchip z zegarem 1,8 GHz, ma ono również dwa razy więcej pamięci RAM. Skutkiem są ponad dwukrotnie wyższe wyniki w benchmarkach oraz płynniejsza praca (i to mi mimo wyższej rozdzielczości ekranu). Tablet Krüger&Matz wygrywa także w kategorii jakości zdjęć i filmów, choć rezultaty nie są rewelacyjne – na poziomie smartfonów z niskiej półki.
Ciekawe wyniki przyniósł test wydajności akumulatorów. Najlepsze rezultaty uzyskały urządzenia z najmniejszym (6400 mAh w Prestigio) i największym akumulatorem (8000 mAh w Allview). Oba mogą pracować bez przerwy ponad 10 godzin. Od konkurentów wyraźnie odstaje Overmax – czas pracy wynosi 7,5 godziny. Z kolei pod względem mocy wbudowanego głośnika konkurentom ustępuje Krüger&Matz, a wygranym jest tablet Goclever.
Interfejs
Oprogramowanie testowanych tabletów stanowi istną pustynię, jeśli chodzi o innowacyjność. W pięciu modelach znaleźliśmy raptem dwie unikatowe funkcje, które odróżniają urządzenia od konkurencji. Tablet Prestigio ma autorską klawiaturę ekranową. Nie jest ona równie wygodna, jak domyślne narzędzie Google, ale ma dodatkowy pasek z klawiszami numerycznymi. Z kolei tablet Krüger&Matz pozwala podzielić ekran między cztery aplikacje i używać ich równocześnie.
Poza tymi nowinkami wszystkie tablety dysponują domyślnym interfejsem systemu Android. Tu i ówdzie natkniesz się na nazwę opcji lub funkcji w języku angielskim, ale nie jest to uciążliwe. Poważniejszy mankament to brak obsługi polskiego słownika w klawiaturach tabletów K&M, Goclever, Overmax i Allview.
Podsumowanie
Trudno dziś mówić o dynamice rozwoju tanich tabletów, bo rynek ten popadł w stan bliski stagnacji. Kiedyś nowe modele pojawiały się w odstępach kilku miesięcy, teraz trudno było skompletować zestaw do testu tak, aby nie użyć urządzeń sprzed roku. Prawdziwy problem tkwi w zatrzymaniu się ewolucji tych urządzeń. Modele z naszego testu – z wyjątkiem urządzenia K&M – nie różnią się od swoich poprzednich edycji. Największą innowacją jest modem 3G, który nie podnosi już radykalnie ceny urządzenia. Biorąc pod uwagę, że droższe tablety mają coraz nowsze podzespoły i rozwiązania w interfejsie, można odnieść wrażenie, że na ich tle tanie modele cofają się w rozwoju. Tanim tabletom zaszkodził też radykalny spadek cen markowych modeli, dlatego to wśród tych drugich warto szukać nowego urządzenia.
Opisy wybranych tabletów z modemami 3G
1. miejsce - Krüger & Matz Eagle 1065
Tablet ma wygląd charakterystyczny dla urządzeń K&M – aluminiowa tylna ścianka ma wyraźną fakturę i uzupełniają ją upstrzone szorstkimi wypustkami plastikowe uchwyty. Wyloty głośników zlokalizowane są odrobinę za wysoko – wypadają częściowo pod dłońmi. Tablet ma ekran Full HD o dobrych kątach widzenia, ale nieczytelny w mocnym słońcu. Czterordzeniowy procesor ma wydajność dużą wyższą niż bezpośredni konkurenci, bateria również wypada solidnie, a aparat wyposażony w autofokus, matrycę 8 Mpix oraz lampę LED można wykorzystać do robienia zdjęć i filmów dobrej jakości. Interfejs urządzenia jest mało wygodny i ma niewiele opcji. System operacyjny wyróżnia się funkcją dzielenia ekranu.
- Wysoka wydajność
- Wygodne uchwyty
- Dobry aparat
- Mało pamięci flash
- Brak przycisków regulacji głośności
3. miejsce -
Tablet ma bardzo klasyczny kształt, tył obudowy wykonano z aluminium, a reszta jest plastikowa. Przyciski i porty rozrzucone są po wszystkich krawędziach bocznych. Wylot głośników zlokalizowano przy jednym z boków, co skutkuje brakiem efektu stereo, jeśli trzyma się tablet poziomo. Ekran jest zdecydowanie za ciemny, choć kontrastowy. Kąty widzenia są poprawne, ale obraz nie jest widoczny w mocnym słońcu. Wydajność akumulatora nie rozczarowuje. Inaczej jest z procesorem, który wypada poniżej oczekiwań. Aparatowi brakuje lampy doświetlającej, choć wyposażony został w autofokus. Fotki są przyzwoitej jakości, ale w cieniach widać wyraźne szumy. Standardowy Android w wersji 4.4 nie otrzymał nakładki na interfejs, a klawiatura nie wspiera polskiego słownika.
- Mocny głośnik
- Dużo wbudowanej pamięci flash
- Brak automatycznej regulacji jasności
- Wysoka waga