Tanie z dotykiem
Już za złotówkę możesz mieć smartfon razem z niewygórowanym abonamentem 40-50 zł miesięcznie, jeśli skorzystasz z oferty operatora. Na wolnym rynku dobre urządzenie kupisz znaczniej poniżej 1000 zł. To też niedrogo.
Nie kupuj staroci
Wybierając telefon z ekranem dotykowym, odrzuć wszystkie modele starsze niż 1,5 roku. W ostatnich dwóch latach rozwój tej grupy urządzeń był niezwykle dynamiczny, a producenci praktycznie co miesiąc zaskakują nową funkcją lub użytecznym dodatkiem.
Premiery nowych telefonów pociągają za sobą szybki spadek cen urządzeń obecnych już na rynku od kilku miesięcy. Właśnie w tej grupie smartfonów najłatwiej o korzystny zakup.
W artykule:
- Cechy dobrego smartfonu
- Gdzie najkorzystniej kupić
- Opisy najciekawszych modeli
Grupa tanich telefonów z dotykowym ekranem liczy obecnie kilkanaście modeli. Większość prezentujemy w naszym teście. Warto poznać cechy nowoczesnych smartfonów, aby łatwo dobrać model odpowiedni do potrzeb.
Strona sprzętowa
EKRAN
Im większy, tym lepszy, ale duży wyświetlacz oznacza także większe gabaryty urządzenia. Wygodna praca jest też możliwa na smartfonie z ekranem od 2,8 cala, pod warunkiem że poprawnie rozpoznaje komendy dotykowe. Najlepiej, gdy ekran jest wykonany w technice pojemnościowej, zapewniającej lepszą dokładność niż starsze wyświetlacze opornościowe. Tanie smartfony nie mają ekranów z funkcją multidotyku.
PRZYCISKI
Duża liczba przycisków ułatwia nawigowanie po menu i skraca czas dostępu do funkcji. Smartfon powinien mieć przycisk wywołujący ekran główny, cofania, regulacji głośności i blokady ekranu.
PORTY
Standardowym portem do komunikacji z komputerem oraz do ładowania jest obecnie microUSB. Nieliczne smartfony są jeszcze wyposażone w niestandardowy port ładowania, który jednocześnie jest wejściem słuchawkowym. Znacznie bardziej praktyczne są telefony z gniazdkiem 3,5 mm.
KOMUNIKACJA
Absolutne minimum to standard bluetooth. Pozwoli ci na podłączenie bezprzewodowej słuchawki, komunikację z komputerem oraz szybkie przegrywanie plików do innego telefonu. Coraz więcej tanich smartfonów jest wyposażonych w moduł Wi-Fi. Dzięki niemu możesz bez opłat surfować w sieci i pobierać pliki, jeśli w pobliżu jest punkt dostępowy. Wybór urządzenia z modułem GPS ma sens tylko wtedy, gdy smartfon ma duży ekran o przekątnej przynajmniej 3 cale.
APARAT
Duża matryca tak, ale bez przesady. Wystarczająca rozdzielczość to 3 megapiksele. Do innych ważnych funkcji należą: automatyczne ustawianie ostrości, samowyzwalacz i możliwość wyboru czułości ISO. Cyfrowy zoom to funkcja, która wyłącznie psuje zdjęcia – lepiej zrobić krok do przodu niz przybliżać za jej pomocą obiekt.
Jeśli smartfon ma służyć do kręcenia filmów, sprawdź rozdzielczość nagrań (dobra jakość to 640 na 480 punktów) i prędkość zapisu (najlepiej 30 klatek na sekundę).
Zwycięzca testu - Samsung Galaxy I5700
Pełny test tanich telefonów dotykowych i opisy wybranych modeli
w najnowszym numerze PC Format 09/2010
Software równie ważny
Możliwości smartfonu w ogromnej mierze zależą od wgranego doń oprogramowania i jego jakości.
SYSTEM OPERACYJNY
Najtańsze smartfony wykorzystują system zaprojektowany przez producenta. Wtedy jednak liczba aplikacji, jakie można zainstalować w urządzeniu, jest ograniczona oraz brakuje możliwości aktualizacji systemu. Smartfony z systemem Android, Windows Mobile czy Symbian pozwalają korzystać z bogatej biblioteki sklepów z aplikacjami (także darmowymi). Można do nich wgrać również nowe wersje systemu.
INTERFEJS
Jego głównym elementem jest pulpit. Z tego miejsca powinieneś móc szybko przejść do wybranych funkcji i aplikacji. Pomagają w tym proste programy, tzw. widżety. Aby wygodnie z nich korzystać, interfejs powinien zapewnić zarządzanie kilkoma pulpitami.
KLAWIATURA
Ponieważ wśród tanich smartfonów znajdziesz niewiele urządzeń z klawiaturą sprzętową, pozostaje korzystanie z ekranowej. Dobra powinna udostępniać układ qwerty w układzie poziomym i pionowym smartfonu oraz klawiaturę numeryczną dla piszących jedną dłonią. Bardzo ważnym elementem jest polski słownik z opcją automatycznego uzupełniania tekstu i zmianą wielkości liter.
PRZEGLĄDARKA WWW
Dobra przeglądarka ma następujące cechy: obsługa skryptów Java oraz elementów flash, wygodne powiększanie fragmentów stron WWW oraz automatyczne dopasowywanie wyświetlania tekstu do wielkości ekranu, możliwość wyświetlania stron w układzie poziomym telefonu oraz wykorzystanie kart do otwierania wielu stron WWW.
Gdzie na zakupy
Poszukiwania nowego telefonu najlepiej zacząć od Allegro. Duża część dostępnych w serwisie aukcyjnym urządzeń to telefony fabrycznie zapakowane i na gwarancji, które sprzedający kupił u operatora. Nie obawiaj się takich ofert. Na aukcjach znajdziesz najwięcej urządzeń Nokii i Samsunga.
Drugie pod względem opłacalności źródło zakupu smartfonów to sklepy internetowe. Znajdziesz w nich telefony trudno dostępne na Allegro (których nie oferują sieci komórkowe), np. smartfony HTC. W marketach z elektroniką poluj na okazje – praktycznie co tydzień jakiś telefon można przez kilka dni kupić w promocyjnej cenie.
Podsumowanie testu
Bogate wyposażenie, przyjazny interfejs i system operacyjny to trzy najważniejsze czynniki zapewniające dobry wynik w naszym teście. Wśród 10 modeli najlepszą kombinację tych trzech cech ma Samsung Galaxy, który może konkurować z urządzeniami z wyższego przedziału cenowego.
Możliwości
Drugie miejsce także należy do smartfonu z systemem Android. HTC Tattoo, mimo małego ekranu – 2,8 cala, ma duży wybór oferowanych funkcji i dużą liczbę widżetów.
Pod względem możliwości lepszy od Tattoo okazał się tylko Samsung Omnia Lite (trzecie miejsce). Nie mogło być inaczej. Zainstalowany w Omnia Lite system Windows Mobile to narzędzie przede wszystkim biznesowe, ale zawiera wiele funkcji przydatnych także zwykłym użytkownikom. Dodatkowo firma Samsung zmodyfikowała niepraktyczny interfejs Windows Mobile i zainstalowała własną, wygodną nakładkę graficzną.
Obsługa
Pod względem wygody używania należy wyróżnić oprócz wspomnianych telefonów także dwa modele Nokii. Choć system Symbian nie zawsze jest intuicyjny – szczególnie jeśli przed przystąpieniem do używania telefonu nie skonfigurujesz wszystkich funkcji, np. profilów transmisji danych, to po kilku dniach kontaktu uwidacznia się jego prostota. Szkoda, że Nokia wciąż nie wprowadziła znanych z urządzeń konkurencji widżetów.
System
Cztery ostatnie miejsca w naszym teście zajmują tańsze smartfony, które nie mają zewnętrznego systemu operacyjnego, a ich działanie opiera się na OS-ie przygotowanym przez producenta. Skutkuje to ograniczoną liczbą funkcji, których nie można rozbudować przy użyciu aplikacji z cyfrowego sklepu. Dodatkowo urządzenia z tej grupy są gorzej wyposażone sprzętowo – nie działają płynnie, nie mają modułów Wi-Fi, brak im czujników zbliżania, oświetlania, a czasem nawet akcelerometru. Szwankuje także przeglądanie internetu.
Aparat
Tytuł najlepszego smartfonu do zdjęć i filmów przyznajemy Samsungowi Omnia Lite. Wykonane nim zdjęcia mają najlepszą ostrość i dobre odwzorowanie kolorów. Pod tym względem dorównuje mu Samsung Galaxy, ale gdy przyjdzie do kręcenia filmów, Omnia bije na głowę smartfon z Androidem dzięki znacznie wyższej rozdzielczości plików.
Zalety ekranów dotykowych:
- Szybka i wygodna obsługa telefonu
- Łatwe przeglądanie stron internetowych
- Wygodne wprowadzanie tekstu – klawiatura qwerty
- Możliwość korzystania z nawigacji samochodowej
- Wygodne oglądanie zdjęć i filmów
- Intuicyjne sterowanie w grach mobilnych
Opisy wybranych, najciekawszych telefonów
1. miejsce - Samsung Galaxy I5700
Od momentu premiery Samsung Galaxy otrzymał aktualizację systemu operacyjnego Android do najnowszej wersji 2.1. Poskutkowało to znacznym wzrostem atrakcyjności tego modelu – ładniejszym wyglądem interfejsu, lepszą obsługą poczty, wygodniejszym przeglądaniem stron WWW i nowymi funkcjami aparatu fotograficznego, np. zoomem. Galaxy to mocny gracz także pod względem sprzętu. Ma moduły Wi-Fi i GPS, spory ekran i dużo przycisków. Przy tym jest ładnie wykonany, ma m.in. matową obudowę.
Zobacz wideoprezentację telefonu Samsung Galaxy I5700 w INTERIA.TV
- Dobre wykonanie
- System Android 2.1
- Bogate wyposażenie
- Brak polskiego słownika
- Płynność animacji interfejsu
- Brak czujnika zbliżania
2. miejsce - HTC Tattoo
Niepozorny smartfon o niewielkich rozmiarach, którego siła tkwi przede wszystkim w znakomitym interfejsie. Standardowy wygląd systemu Android został zmodyfikowany przez producenta przez dodanie nakładki graficznej Sense. Oprócz innego wyglądu okien i menu wprowadza ona dodatkowe, przydatne widżety. Panel przycisków pozwala na szybki dostęp do najważniejszych funkcji i ma wygodne nawigowanie po menu. Mimo małego ekranu na Tattoo można wygodnie pisać klawiaturą qwerty.
- Ładny design
- Bogate wyposażenie
- Ładny interfejs
- Android w wersji 1.6
- Mały ekran
- Rozdzielczość ekranu
3. miejsce - Samsung Omnia Lite B7300
Samsung zaskoczył nas sposobem, w jaki przystosował niezbyt przyjazny interfejs Windows Mobile 6.5 do wygodnego użytkowania. Niestety niektóre przyciski wyświetlane na ekranie są zbyt małe, aby można je było aktywować palcem (wówczas przydaje się dołączony rysik). Oprócz programów i funkcji spotykanych w innych smartfonach w OmniaLite znajdziesz także aplikacje biznesowe, np. edytor tekstu. Smartfon wykonano z wysokiej klasy materiałów – jest solidny i elegancki.
- Interfejs TouchWizz 2.0
- Ładny wygląd
- Mnogość funkcji
- Nie najlepsza przeglądarka
- Brak gniazdka 3,5 mm
- Za małe przyciski
5. miejsce - Nokia 5230
Porównując cenę do możliwości, Nokia 5230 to niezwykle atrakcyjne urządzenie. Szczególnie jeśli telefonu chcesz używać jako nawigacji GPS. Do tego modelu możesz pobrać darmową aplikację nawigującą Mapy Ovi. Masz w niej dostęp do map 70 krajów. 5230 korzysta także z zasobów cyfrowego sklepu Ovi, z którego możesz pobierać dodatkowe aplikacje (płatne i darmowe). Do ideału Nokii brakuje ekranu multidotykowego i modułu Wi-Fi. W pudełku z urządzeniem nie znajdziesz kabla do komunikacji z komputerem.
- Wbudowany A-GPS
- Dobrej jakości ekran
- Bezpłatne Mapy Ovi
- Brak Wi-Fi
- Słabe materiały obudowy
- Brak akcesoriów
8. miejsce - HTC Smart
Znana z dość drogich urządzeń firma HTC tym razem przygotowała coś dla mniej zamożnych użytkowników. Smart robi bardzo dobre pierwsze wrażenie. Ma bardzo ciekawy design i jest solidnie wykonany. Niestety traci przy dłuższym użytkowaniu, kiedy wychodzą na jaw jego ograniczenia, m.in. niszowy system operacyjny Brew, do którego nie można pobrać dodatkowych aplikacji, kiepska przeglądarka internetowa, brak czujnika położenia, mało funkcjonalny aparat fotograficzny i brak synchronizacji z usługami sieciowymi.
- Dobry interfejs
- Dużo aplikacji
- Zarządzanie pulpitami
- Brak czujnika położenia
- Niszowy system
- Kiepska przeglądarka
9. miejsce - Samsung Delphi B3410
Choć Delphi zajął w naszym teście odległe miejsce, warto rozważyć jego zakup, jeśli telefon ma być przede wszystkim narzędziem do pracy z tekstem – pisania e-maili, SMS-ów itp. Jako jedyne z testowanych urządzeń ma wysuwaną (podświetlaną) klawiaturę qwerty. I akurat do tego elementu urządzenia nie mamy żadnych krytycznych uwag. Niestety Delphi ma także sporo wad, m.in. ekran o małych kątach widzenia, tylko jeden pulpit, na którym trudno zmieścić widżety, oraz kiepską obsługę gestów.
- Klawiatura qwerty
- Wygodne pisanie
- Dodatkowe przyciski
- Słaba obsługa gestów
- Tylko jeden pulpit
- Mało funkcji