HardwareTelewizja w komputerze

    Telewizja w komputerze

    Tunery telewizyjne do niedawna nie stanowiły standardowego wyposażenia przeciętnego peceta. Jednak w dobie rosnącej popularności komputerów Media Center sytuacja ta powoli ulega zmianie i urządzenia tego typu znajdują jeszcze więcej odbiorców.

    Telewizja w komputerze

    Moim zdaniem

    • Sebastian Stolarczyk redaktor działu Hardware

    Zewnętrzny tuner USB to dobra propozycja dla osób, które chcą oglądać telewizję na kilku komputerach. Wystarczy wpiąć kabel lub sam tuner do portu USB i zainstalować oprogramowanie. Bardziej wymagający użytkownicy, którym ponadto nie zależy na mobilności, powinni jednak poszukać tunera wewnętrznego ze złączem PCI Express x1, w które są wyposażone niektóre nowe modele tunerów. Tego typu urządzenia są z reguły lepsze, bo mają bardziej czułe głowice (odbierają więcej programów), często dodatkowy układ wspomagający zapis programów na dysku.

    W artykule znajdziesz:

    • Informacje o formatach tunerów telewizyjnych
    • Opisy najważniejszych funkcji tunerów
    • Cechy dobrego tunera telewizyjnego
    • Podsumowanie testu 16 tunerów różnych formatów

    Zadaniem karty telewizyjnej jest wzbogacenie komputera o możliwość oglądania programów telewizyjnych na komputerze: w okienku albo na pełnym ekranie. Większość tunerów zapewnia również odbiór radiowych programów FM pasma 88–108 MHz (niestety, żadne nie mają funkcji RDS). Karty tego typu są zatem wyposażone w dwa gniazda antenowe – jedno dla anteny telewizyjnej, drugie dla anteny radiowej (antena stanowi element wyposażenia większości tunerów).

    Format tunera

    Przed zakupem tunera trzeba przede wszystkim określić jego format – czy ma to być tuner wewnętrzny, instalowany w gnieździe PCI lub PCIe (być może komputer nie ma tego drugiego), czy tuner zewnętrzny – w postaci modułu podłączanego do gniazda USB. W naszym teście znalazły się również urządzenia całkowicie niezależne od komputera. Tego typu tunery pogarszają jednak jakość obrazu na monitorze, bo są rodzajem dodatkowej przejściówki między monitorem a kartą graficzną. Wszystkie typy mają zalety i wady, dlatego wybór odpowiedniego urządzenia powinien być raczej uzależniony od indywidualnych preferencji oraz łatwości podłączenia – możesz nie mieć już wolnego gniazda PCI lub portu USB, a wówczas wybór tunera zewnętrznego lub wewnętrznego staje się bardziej oczywisty.

    Cechy dobrego tunera telewizyjnego

    • DUŻA CZUŁOŚĆ GŁOWICY Moc sygnału nadawanych programów jest zróżnicowana w zależności od rejonu kraju. Wysokiej klasy głowica zapewni poprawny odbiór dużej liczby kanałów w każdych warunkach.
    • DOSTOSOWANIE DO RÓŻNYCH STANDARDÓW Tunery są zgodne z różnymi standardami wizji i fonii. Najważniejsze to PAL D/K i PAL B/G. Ponieważ większość programów ma obecnie dźwięk stereofoniczny, tuner musi być też przystosowany do dźwięku w standardzie NICAM/A2.
    • DOBRE OPROGRAMOWANIE Możliwości tunera w dużej mierze zależą od oprogramowania. Aplikacja do obsługi tunera musi mieć przejrzysty interfejs oraz wiele funkcji, pozwalających dopasować parametry obrazu i urządzenia, a także udostępniać opcje związane z nagrywaniem programów na dysk.
    • WYGODNY PILOT Pilot ma duży wpływ na wygodę obsługi tunera. Źle dopasowany do dłoni pilot z małymi przyciskami będzie niewygodny w użytkowaniu. Powinien mieć najważniejsze przyciski w zasięgu kciuka.

    Odbiór programów

    Obraz

    Nowoczesne tunery są wyposażone w tzw. głowice hyperband i potrafią odbierać sygnał nie tylko z anteny zewnętrznej, ale też telewizji kablowej. Wspierany przez tunery zakres pokrywa wszystkie 125 kanałów telewizyjnych w pasmie od 46 MHz do 1 GHz. Typowe tunery telewizyjne nie radzą sobie z zakresem powyżej 1 GHz, w jakim nadawana jest telewizja satelitarna. Jeśli masz antenę satelitarną i chciałbyś oglądać odbierane kanały na komputerze, musisz się zaopatrzyć w droższy tuner satelitarny.

    Telewizja cyfrowa

    Komputerowe tunery to coraz częściej urządzenia hybrydowe, umożliwiające odbiór cyfrowej telewizji naziemnej DVB-T. W tym przypadku sygnał jest transmitowany z nadajników naziemnych, więc można go odbierać takimi samymi antenami, jakimi odbiera się tradycyjną telewizję analogową. Jednak na razie nie warto się sugerować funkcjami cyfrowego tunera DVB-T, bo standard ten jest w Polsce w powijakach, a liczba odbieranych kanałów – niewielka. Zakup tunera DVB-T ma sens tylko wtedy, gdy w pobliżu miejsca twojego zamieszkania jest nadajnik.

    Nagrywanie programów

    Obraz

    Oglądany program można w całości nagrać na dysk twardy. Najlepiej, by poza MPEG‑1/2 dostępny był również jeden z kompresowanych formatów, np. DivX. Zwykle można skorzystać z funkcji nagrywania z przesunięciem czasowym (time-shift), dzięki której nie przegapisz ważnego momentu filmu lub meczu, gdy będziesz musiał na chwilę odejść od komputera. Po powrocie możesz kontynuować oglądanie dokładnie w momencie, w którym je przerwałeś – tym razem film będzie jednak odtwarzany z dysku twardego. W tym czasie program nadal będzie nagrywał w tle trwający film, odbierany z anteny. Dobrze, jeśli tuner jest wyposażony też w telegazetę poprawnie wyświetlającą polskie czcionki. W każdym przypadku duże znaczenie ma oprogramowanie, bo to od niego zależy, jakie funkcje będą dostępne.

    Pilot – ważny dodatek

    Wraz z tunerami użytkownik otrzymuje pilot zdalnego sterowania, współpracujący z dołączonym oprogramowaniem, umożliwiający pełną kontrolę nad funkcjami urządzenia, w tym zmianę kanału, regulację głośności czy nagrywanie oglądanego programu. Niektóre piloty umożliwiają także przejęcie kontroli nad kursorem myszy, dzięki czemu można zdalnie sterować całym komputerem, a nie tylko jego funkcjami telewizyjnymi.

    Większość pilotów komunikuje się z odbiornikiem z wykorzystaniem podczerwieni. Oznacza to, że odbiornik trzeba umieścić w widocznym miejscu, najlepiej gdzieś w okolicach monitora. Warto zwrócić uwagę, czy pilot jest wygodny. Musi dobrze leżeć w dłoni, mieć przyciski odpowiedniej wielkości i najlepiej, aby były one logicznie pogrupowane. W przeciwnym wypadku obsługa tunera w niczym nie będzie przypominała korzystania z telewizora.

    Co się zmieniło

    Obraz

    Od ostatniego testu tunerów telewizyjnych w numerze PCF 11/2006 nie zaszły wielkie zmiany w ich funkcjach. Można natomiast zaobserwować stopniowy wzrost popularności urządzeń zewnętrznych, co wynika z rosnącej popularności komputerów przenośnych. Pojawia się też coraz więcej tunerów całkowicie niezależnych od komputera. Zmiany widoczne są również w klasie urządzeń wewnętrznych, gdzie standard PCI jest powoli zastępowany przez nowszy PCI Express – zwycięzca testu w tej kategorii korzysta właśnie z tego interfejsu. Mimo słabego rozwoju cyfrowej telewizji naziemnej w Polsce wiele sprzedawanych u nas tunerów pozwala na odbiór takich programów. W wielu tunerach widoczne zmiany dotyczą oprogramowania, które teraz staje się bardziej przejrzyste i niejednokrotnie wzorowane na programach do obsługi multimediów z systemów Media Center Edition.

    Podsumowanie testu

    Przetestowaliśmy 16 tunerów, które podzieliśmy na dwie kategorie – urządzenia wewnętrzne i zewnętrzne. Mniej powszechne jeszcze kilka lat temu tunery zewnętrzne USB są coraz bardziej popularne. Ich ogromną zaletą jest łatwość instalacji oraz uniwersalność – mogą bowiem współpracować również z komputerami przenośnymi. Nie brakuje też całkowicie samodzielnych tunerów, które nie potrzebują do pracy komputera.

    Najlepszy wewnętrzny

    Wśród tunerów wewnętrznych najlepszy okazał się Compro Video-Mate E800. Tuner ma świetne oprogramowanie i bardzo wygodny pilot zdalnego sterowania. Co ciekawe, jako jedyny (oprócz podobnego VideoMate E650F) jest sprzedawany w postaci karty rozszerzeń ze złączem PCIe. Nowy interfejs zapewnia większą przepustowość od leciwej już szyny PCI. VideoMate E800 ma wszystkie niezbędne funkcje, o których pisaliśmy, a dodatkowo jest wyposażony w enkoder MPEG‑2, który znacząco odciąża procesor główny w czasie zapisywania filmów na dysku. Jeżeli ktoś nie potrzebuje tego dodatku (np. ma szybki procesor), to może wybrać tańszą wersję tego tunera, E650 F.

    Najlepszy zewnętrzny

    Zwycięzcą w kategorii tunerów zewnętrznych został tuner AVerMedia AVerTV Hybrid+FM. Zaletą tego produktu są niewielkie gabaryty (jest to tuner w postaci kluczyka USB) oraz bardzo duże możliwości. Obsługuje on nie tylko telewizję analogową, ale również cyfrową DVB-T i ma wbudowane radio FM. Dodatkowym plusem jest bardzo wygodny pilot i niezłe oprogramowanie. Tuner wraz z oprogramowaniem udostępnia funkcje timeshift, telegazety, EPG i dodatkowo umożliwia włączenie komputera o określonej godzinie, np. by nagrać interesujący program.

    Bez komputera

    Obraz

    Wśród tunerów całkowicie niezależnych od komputera najciekawszą propozycją jest Compro VideoMate V600. Zyskał on relatywnie niską ocenę z powodu braku wbudowanego tunera radiowego i DVB-T, a także wynikający z jego rodzaju brak możliwości zapisywania programów na dysk. Mimo tego jest to bardzo ciekawa propozycja dla osób, które chcą po prostu przekształcić swój monitor w telewizor – bez konieczności posiadania komputera.

    Tunery telewizyjne wewnętrzne

    1. miejsce - Compro VideoMate E800

    Obraz

    To jeden z dwóch tunerów ze złączem PCIe x1. Ocena wynika z najlepszej jakości obrazu, szybkiego wyszukiwania kanałów oraz możliwości zapisu programów w dowolnym formacie. Tuner jest także wyposażony w doskonały pilot sterowania, a ponadto sprzętowy układ kodujący MPEG-2.

    Plusy
    • Bogate możliwości
    • Wygodna obsługa
    • Dobre oprogramowanie
    Minusy
    • Przeznaczony do instalacji tylko w komputerach ze złączem PCIe

    2. miejsce - Compro VideoMate Vista E650F

    Obraz

    To tańsza wersja zwycięzcy testu, która różni się głównie brakiem dekodera MPEG-2. Podobnie jak wyższy model ma znakomitą jakość obrazu i bogate możliwości – umożliwia zapis danych w wielu formatach, bez problemów radzi sobie z polskimi znakami telegazety i szybko wyszukuje kanały.

    Plusy
    • Duże możliwości
    • Wysoka jakość obrazu
    • Funkcjonalny pilot
    Minusy
    • Przeznaczony do instalacji tylko w komputerach ze złączem PCIe

    3. miejsce - Compro VideoMate X500

    Obraz

    Tuner cechuje się bardzo dobrą jakością obrazu i dźwięku, a także równie obszerną paletą funkcji (time-shift, zapis w formatach MPEG‑2 i MPEG‑4) i udanym oprogramowaniem. Zaletą tunera jest złącze PCI umożliwiające użytkowanie także w starszych komputerach. Minusem jest brak obsługi DVB-T.

    Plusy
    • Dobre oprogramowanie
    • Wysoka jakość obrazu
    • Atrakcyjna cena
    Minusy
    • Brak obsługi cyfrowej telewizji DVB-T

    4. miejsce - Manhattan PCI Analog Tuner X800

    Obraz

    Tuner wykorzystuje identyczny układ jak VideoMate X500, dlatego możliwości obu urządzeń są porównywalne. Tuner Manhattan ma jednak mniej wygodny pilot i gorsze oprogramowanie, które nie jest tak rozbudowane jak aplikacja Compro (brakuje np. opcji podglądu wielu kanałów jednocześnie).

    Plusy
    • Wysoka jakość obrazu
    • Czuła głowica tunera
    Minusy
    • Proste oprogramowanie
    • Brak obsługi cyfrowej telewizji DVB-T

    5. miejsce - AVerMedia AVerTV MCE 116 Plus

    Obraz

    Atutem tego modelu jest dobre oprogramowanie i wygodny pilot sterowania. Uzyskiwany obraz jest przeciętnej jakości, a w zestawie jest tylko antena radiowa bez dodatkowych kabli wideo. Wysokość tunera nie pozwala na jego instalację w małych komputerach multimedialnych.

    Plusy
    • Wygodna obsługa
    • Duży zestaw złączy
    Minusy
    • Ubogie wyposażenie
    • Brak niskoprofilowego śledzia (duża wysokość)

    6. miejsce - Pinnacle PCTV Hybrid Pro PCI

    Obraz

    Najdroższy tuner w zestawieniu, który nie wyróżnia się niczym szczególnym na tle pozostałych uczestników testu. Mniej zaawansowani użytkownicy docenią intuicyjne oprogramowanie, które prowadzi przez wszystkie etapy konfiguracji tunera. Tuner ma jedną z najmniej czułych głowic – znalazł trzy stacje.

    Plusy
    • Dobre oprogramowanie
    • Bardzo wygodny pilot
    Minusy
    • Wysoka cena
    • Brak anteny FM w zestawie

    7. miejsce - LifeView LV3H

    Obraz

    Tuner ma porządnie przygotowane oprogramowanie i niezłą jakość obrazu, a ponadto znajduje wiele kanałów telewizyjnych. Niestety ma to swoją cenę, gdyż wyszukiwanie kanałów może zająć nawet 10 minut. Tuner nie znalazł żadnej stacji radiowej, a zapis programów odbywa się jedynie w formacie MPEG-2.

    Plusy
    • Dobra jakość obrazu
    • Głowice analogowe i cyfrowe
    Minusy
    • Brak telegazety
    • Długi czas wyszukiwania kanałów

    8. miejsce - Pinnacle PCTV Analog PCI

    Obraz

    Ten model charakteryzuje się przede wszystkim zaawansowanym oprogramowaniem, pozwalającym na kontrolowanie wielu funkcji tunera. Niestety, jego minusem jest powolne działanie i długi czas oczekiwania na przełączenie kanałów. Plusem jest niewielki, ale wygodny pilot oraz oprogramowanie.

    Plusy
    • Dobra jakość obrazu
    • Wygodny pilot
    • Rozbudowana aplikacja
    Minusy
    • Mała czułość głowicy
    • Długi czas oczekiwania na zmianę kanału

    Tunery telewizyjne zewnętrzne

    1. miejsce - AVerMedia AVerTV Hybrid+FM Volar

    Obraz

    Zwycięzca testu w kategorii tunerów zewnętrznych ma postać urządzenia USB. Tuner imponuje swoimi możliwościami i funkcjami w zakresie wyświetlania telewizji (m.in. EPG, PiP, time-shift, programowanie nagrywania), a ponadto ma bardzo dobre oprogramowanie i wyświetla obraz o wysokiej jakości.

    Plusy
    • Duże możliwości
    • Niewielkie gabaryty
    • Wygodna obsługa
    Minusy
    • Mało czuła głowica

    2. miejsce - Pinnacle PCTV Hybrid Pro Stick

    Obraz

    Tuner Pinnacle ma równie duże możliwości, choć zabrakło w nim kilku podstawowych funkcji. Urządzenie nie ma np. analogowego tunera radiowego i rozbudowanych funkcji programowania nagrywania. Zapewnia za to przyzwoity obraz i bardziej czułą głowicę od zwycięzcy zestawienia.

    Plusy
    • Intuicyjne oprogramowanie
    • Duża liczba złączy
    Minusy
    • Brak tunera FM
    • Wysoka cena

    3. miejsce - Compro VideoMate V600

    Obraz

    Ten model jest całkowicie niezależny od komputera, dlatego brakuje w nim możliwości nagrywania programów czy radia FM. Urządzenie jest jednak bardzo proste w obsłudze i umożliwia wyświetlenie na ekranie obrazu w wysokiej rozdzielczości. Ma również rewelacyjną jakość obrazu i dźwięku.

    Plusy
    • Duża liczba złączy
    • Świetny obraz i dźwięk
    • Bardzo dobry pilot
    Minusy
    • Gorsza jakość obrazu z komputera po podłączeniu do tunera

    4. miejsce - Pinnacle PCTV Analog USB

    Obraz

    Atuty tego modelu to duża liczba złączy i solidnie przygotowane oprogramowanie. Za jego plusy można uznać bogactwo funkcji i dostosowanie do wielu standardów obrazu i dźwięku. Jakość obrazu jest jednak bardzo słaba, a liczba znalezionych kanałów telewizyjnych – niewielka.

    Plusy
    • Łatwa instalacja
    • Duża liczba funkcji
    Minusy
    • Brak tunera FM
    • Słaba jakość obrazu
    • Niska czułość głowicy

    5. miejsce - Manhattan Tuner TV USB Stick

    Obraz

    Ten model charakteryzuje się stosunkowo czułą głowicą i dużymi możliwościami wyboru formatów nagrywania obrazu. Brakuje mu tunera radiowego, a wyświetlany obraz jest przeciętnej jakości. Pilot sterowania wygodnie leży w dłoni, ale przyciski są zupełnie nieudane – wciskają się zbyt trudno.

    Plusy
    • Czuła głowica
    • Szybkie wyszukiwanie kanałów
    Minusy
    • Brak tunera FM
    • Średnio udany pilot

    6. miejsce - LifeView Hybrid USB LV5H

    Obraz

    Podobnie jak poprzedni tuner model LV5H nie udostępnia radia FM, ale za to ma większą liczbę funkcji – daje możliwość nagrywania z przesunięciem czasowym i ma wygodniejszy pilot. Ponadto jest wyposażony w cyfrową głowicę, dzięki czemu umożliwia oglądanie telewizji naziemnej DVB-T.

    Plusy
    • Tuner analogowy i cyfrowy DVB-T
    • Duża liczba funkcji
    Minusy
    • Brak tunera FM
    • Długi czas wyszukiwania stacji

    7. miejsce - Asus My Cinema-U3000 Hybrid

    Obraz

    Tuner wyróżnia się nietypowym wyglądem i wysuwaną anteną radiową. Jak na tak niewielkie urządzenie, ma bardzo czułą głowicę i spore możliwości (np. time-shift). W zestawie producent dodaje antenę DVB-T. Pilot zdalnego sterowania nie jest najlepszy, jego przyciski są zbyt twarde.

    Plusy
    • Niewielkie gabaryty
    • Duża liczba znalezionych kanałów
    Minusy
    • Średnia jakość obrazu
    • Długi czas wyszukiwania kanałów

    8. miejsce - AVerMedia AVerTV Box W7

    Obraz

    Tuner całkowicie zewnętrzny, ma znaczną liczbę złączy wideo i może pracować w kilku pozycjach. Jako urządzenie niezależne nie udostępnia funkcji nagrywania programów na dysk. Wyświetlany obraz ma średnią jakość, a tuner znajduje wiele fałszywych (powtórzonych) kanałów.

    Plusy
    • Niezależna praca
    • Szybkie przełączanie kanałów
    Minusy
    • Słaba jakość obrazu z komputera po podłączeniu przez tuner

    Wybrane dla Ciebie