Test Asus B1M - duże HD na wynos
Diody LED znajdują zastosowanie nie tylko w oświetleniu mieszkań, ale też w wielu innych dziedzinach, w tym również w sprzęcie komputerowym, także w projektorach.
Możliwości
Testowany projektor może funkcjonować jak każde inne urządzenie tego typu, wyświetlając obraz z wejścia HDMI lub VGA. Maksymalna rozdzielczość obrazu to 1280x800, a proporcje krawędzi obrazu sprzyjają oglądaniu filmów. Dodatkiem jest port USB i czytnik kart SD – umożliwiają one odtwarzanie zdjęć i filmów bez udziału komputera. Projektor ma też 2-watowe głośniczki stereofoniczne, dzięki czemu staje się samowystarczalnym urządzeniem.
Ciekawym dodatkiem jest port Wi-Fi (podłączany do USB) i aplikacja Asus Wi-Fi Projection do Androida oraz iOS-a. Port Wi-Fi pozwala bezprzewodowo połączyć projektor ze smartfonem lub tabletem, a aplikacja – wyświetlać zdjęcia, dokumenty pakietu Office i pliki PDF oraz obraz rejestrowany kamerą urządzenia mobilnego.
Jakość obrazu
Asus B1M ma współczynnik projekcji 0,9, czyli odległość od ekranu jest trochę mniejsza niż szerokość obrazu. Z odległości 1 metra od ekranu wyświetlany jest obraz 51”, więc sprzęt nadaje się do małych pomieszczeń. Projektor jest jednak dość ciemny, ma tylko 700 lumenów. Poza tym nie zapewnia miłych dla oka, ciepłych kolorów, co wynika przede wszystkim z technologii LED.
W trybie standardowym oraz kinowym są one znośne, ale w trybie ekonomicznym – zbyt zimne. Wierność reprodukcji kolorów też nie jest idealna, co z kolei jest winą przetwornika DLP – w tych rozwiązaniach zawsze pojawia się problem z wiernym odwzorowaniem ciemnej czerwieni i fioletu.
Dane techniczne Asus B1M:
jasność 700 ANSI lumenów, kontrast 3500:1, rozdzielczość 1280x800, współczynnik projekcji 0,9, wejścia HDMI, VGA, AV, SD, USB, Wi-Fi oraz audio, moc maks. 86 W, żywotność lampy 30 tys. godzin, wymiary 175x139x45 mm, waga 900 g
- Małe gabaryty i waga
- Niewielki pobór energii
- Dobra aplikacja mobilna
- Bogaty wybór portów
- Intuicyjne sterowanie
- Słaba jakość kolorów