HardwareTest bezprzewodowych myszek do laptopów - wygodne sterowanie

    Test bezprzewodowych myszek do laptopów - wygodne sterowanie

    Mimo tego, że każdy notebook ma wbudowany touchpad, nic nie zapewni takiej wygody sterowania jak mysz. Ważne tylko, żeby wybrać odpowiednio wygodną i precyzyjną. Ułatwi to nasz test 9 małych myszek do laptopów, w cenach do 100 zł.

    Test bezprzewodowych myszek do laptopów - wygodne sterowanie

    W artykule:

    • Jak jest zbudowana myszka bezprzewodowa
    • Jakie elementy myszy mają znaczenie
    • Podsumowanie testu 9 niewielkich myszek
    • Opisy wybranych produktów
    • Tabela z wynikami testów

    Na obsługę komputera gestami, a tym bardziej falami mózgowymi, wciąż jeszcze za wcześnie. Nawet możliwości sterowania peceta palcem, przez ekran dotykowy, faktycznie pojawiają się dopiero teraz – wraz z Windows 8. Nadal większość używanych dziś komputerów to klasyczne pecety, którymi steruje się za pomocą myszy.

    Budowa myszy

    Myszki do laptopów różnią się od typowych myszy do pecetów przede wszystkim zmniejszonymi rozmiarami, a także odbiornikiem radiowym mikro lub – jak określają producenci – nano, który jest niewiele większy od samej wtyczki USB. Dzięki temu myszkę można łatwo przenosić, a odbiornik może być na stałe wpięty do portu USB notebooka, gdyż praktycznie nie wystaje poza krawędź obudowy.

    Dodatkowo praktycznie każda myszka ma wewnątrz obudowy albo od spodu specjalny schowek na odbiornik USB. Dzięki temu nigdy nie zapomnisz o tym niezbędnym do działania elemencie myszki, nawet jeśli będziesz jej używać do różnych komputerów.

    W przypadku miniaturowych myszy, które na stałe mają wpięty odbiornik do portu USB komputera, istotnym elementem jest włącznik zasilania. Pozwala on na ręczne odłączenie zasilania, by myszka nie była aktywna podczas transportu, co z kolei zapewnia dłuższe jej działanie na baterii. Często rolę włącznika pełni wspomniany wcześniej schowek – umieszczenie w nim odbiorniczka USB automatycznie odłącza zasilanie.

    Optyka myszy

    O skuteczności pracy myszki decyduje w głównej mierze układ optyczny. To przede wszystkim sensor, który może mieć różną rozdzielczość, a więc precyzję pracy. Powierzchnia, której ruch rejestruje, może być oświetlana różnym rodzajem światła – czerwoną lub niebieską diodą, a czasem także laserem. Całość działa jak bardzo szybka kamera, która rejestruje obraz podłoża pod myszką. Na podstawie jego zmian, które analizuje specjalny mikroprocesor, określany jest kierunek i szybkość przesuwania kursora.

    O ile do typowych zastosowań (poza graniem) nawet niewielka rozdzielczość 800 dpi jest wystarczająca, o tyle warto zwrócić uwagę na rodzaj wykorzystywanego światła, które wspomaga pracę mysiego „oka”. Najlepsze pod tym względem są myszy laserowe, które są zarazem najdroższe. Jednak całkiem dobrze działają także sensory optyczne z niebieskim światłem.

    Komunikacja bez kabla

    Myszki z plączącym się kablem to przeżytek. Zwykle komunikacja odbywa się bezprzewodowo, przez radiowy odbiornik podłączany do portu USB. Taki sposób komunikacji jest prosty, ale mało uniwersalny, bo z jednym odbiornikiem komunikuje się tylko jedno urządzenie (mysz). Wyjątkiem są odbiorniki Logitech Unifying (w drogich modelach myszy), które mogą współpracować z wieloma urządzeniami jednocześnie.

    W sprzedaży są także myszki, które mogą wykorzystywać zintegrowane z większością notebooków porty bluetooth, a niektóre myszy korzystają nawet z Wi-Fi. Ich wybór jest jednak bez porównania mniejszy. Wadą tych myszek jest także wyższa cena, a także ograniczona zgodność np. z komputerami stacjonarnymi, które często nie mają wymienionych interfejsów.

    Myszka z zewnątrz

    Pod względem zewnętrznej konstrukcji myszki można podzielić na symetryczne i ergonomiczne. Pierwsze są bardziej uniwersalne – mogą być wykorzystywane zarówno przez osoby prawo-, jak i leworęczne. Natomiast modele ergonomiczne zapewniają najbardziej wygodne i pewne trzymanie, ale są dopasowane jedynie do prawej ręki.

    Oprócz kształtów istotne jest także wykonanie obudowy. Gładki plastik może powodować ślizganie się w dłoni, dlatego wiele modeli ma gumowe wykończenie.

    Mysz ma zwykle dwa podstawowe przyciski oraz rolkę do przewijania dokumentów – to minimum wyposażenia. Lepsze myszki do laptopów mogą mieć jeszcze przyciski dodatkowe, np. służące do nawigacji między stronami internetowymi (do przodu i do tyłu). W niektórych znajdziemy specjalny przycisk do zmiany czułości sensora optycznego, co pozwala na szybszą lub bardziej precyzyjną pracę.

    Mało widocznym elementem myszki są tzw. ślizgacze. Od nich również zależy komfort obsługi, bo im mniejsze tarcie myszki o podłoże, tym szybsze i bardziej precyzyjne będzie sterowanie kursorem na ekranie. W najtańszych i najsłabszych konstrukcjach niestety producenci oszczędzają na tym elemencie i często nie dość, że ślizgacze mają maleńkie rozmiary, to sposób ich zamontowania budzi poważne obawy o trwałość rozwiązania.

    Cechy dobrej myszki do laptopa

    • DOBRY SENSOR Sensor laserowy lub optyczny musi być na tyle dobry, by pozwalał na pracę myszki na różnych, czasem bardzo nietypowych, podłożach.
    • MAŁE WYMIARY Myszka musi być na tyle mała, by nie stanowiła nadmiernego balastu przy przenoszeniu jej wraz z notebookiem.
    • MINIATUROWY ODBIORNIK Myszka do komputera przenośnego musi mieć możliwie mały odbiornik instalowany w porcie USB. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko jego przypadkowego wyrwania z portu.
    • KOMORA ODBIORNIKA Dobrze, by mała myszka miała specjalną komorę lub odpowiednie miejsce do schowana odbiornika w jej obudowie na czas transportu.
    • WYŁĄCZNIK ZASILANIA Wyłącznik zasilania w myszce zwiększy żywotność zainstalowanych w niej baterii, dzięki czemu nie trzeba będzie zbyt często ich wymieniać.

    Opisy wybranych myszek

    1. miejsce - Genius DX-7100

    Obraz

    Wygodna mysz o ergonomicznym kształtcie obudowy, o praworęcznym profilu. Ma pięć przycisków, w tym dwa na lewym boku, które przydają się podczas surfowania w internecie – służą do przewijania stron do przodu i do tyłu. Funkcje przycisków można zmieniać za pomocą dołączonego oprogramowania. Mysz zasilana jest jedną baterią typu AA, ma też włącznik zasilania umieszczony od spodu obudowy. Zaletą tego modelu jest niezła optyka z niebieskim podświetleniem oraz ciekawy uchwyt Stick-N-Go, który pozwala wygodnie zaczepić mysz np. na pokrywie notebooka i łatwo przenosić je razem.

    Plusy
    • Dodatkowe przyciski
    • Uchwyt do transportu
    • Polskie oprogramowanie
    Minusy
    • Nieco za śliska obudowa

    2. miejsce - Media-Tech Xample MT1089W

    Obraz

    Mała i funkcjonalna mysz, wyposażona w dwa dodatkowe przyciski funkcyjne do przewijania stron internetowych do przodu i do tyłu. Niestety, funkcji tych przycisków nie można zmienić, jak w myszce Genius. Za to na grzbiecie obudowy umieszczono przycisk do szybkiego przełączania rozdzielczości sensora z 800 na 1600 dpi, więc w tym przypadku program jest niepotrzebny. Myszka ma mały odbiornik radiowy USB, który zapewnia komunikację nawet na odległość 10 metrów. Na czas transportu można umieścić odbiornik w specjalnym zagłębieniu od spodu obudowy.

    Plusy
    • Wysoka rozdzielczość
    • Dodatkowe przyciski
    Minusy
    • Brak oprogramowania

    3. miejsce - A4Tech V-Track G7-360N

    Obraz

    Mała myszka o standardowym, niewyróżniającym się wyglądzie. Ma dwa przyciski i rolkę pełniącą również rolę trzeciego przycisku. Do zasilania wykorzystywana jest pojedyncza bateria typu AA, pod spodem obudowy znajduje się wyłącznik zasilania. Ogólnie myszka jest bardzo dobra. Jedyne zastrzeżenie można mieć do trochę zbyt głośnego klikania przycisków głównych. Największą zaletą urządzenia okazuje się funkcjonalne oprogramowanie, które pozwala zwiększyć częstotliwość próbkowania do 500 Hz, zmieniać rozdzielczość w zakresie 800–2000 dpi, a także ustawić sterowanie systemem za pomocą gestów.

    Plusy
    • Dobre oprogramowanie
    • Schowek na odbiornik USB
    Minusy
    • Program po angielsku
    • Brak dodatkowych przycisków

    Wybrane dla Ciebie