Test dysku ADATA XPG SX6000 Pro 256 GB
Druga połowa 2018 roku przyniosła znaczące obniżki cen dysków półprzewodnikowych teraz już nie tylko wersje SATA mogą pochwalić się ceną za gigabajt wynoszącą poniżej złotówki.
Dowodem na to jest XPG SX6000 Pro, czyli kolejny model marki ADATA ze złączem M.2, obsługujący protokół NVMe 1.3, który jest tak korzystnie wyceniony.
Płaski jak naleśnik
Nośnik w formacie 2280 ma wszystkie elementy umieszczone po jednej stronie płytki drukowanej, co powoduje, że grubość urządzenia jest minimalna (dołączono jednak cienki, samoprzylepny radiator – warto go zamontować, jeśli przewidujemy intensywniejsze obciążanie dysku). Do testów otrzymaliśmy wersję 256-gigabajtową (są jeszcze dwu- i czterokrotnie większe), za którą trzeba zapłacić tylko 251 zł.
Ten SSD współpracuje z magistralą PCIe w trybie x4 i bazując na 64-warstowych pamięciach 3D TLC NAND, wykorzystuje czterokanałowy układ Realtek RTS5763DL. Jedną z cech tego ostatniego jest sprzętowa obsługa szyfrowania AES256. Kontroler ten po raz pierwszy został użyty właśnie w SX6000 Pro, mogliśmy więc sprawdzić, jak ta nowość sprawuje się w praktyce.
(Nie)dobra nowina
Osiągi w testach w programie CrystalDisk-Mark są bliskie deklaracjom producenta (2100/1200 MB/s odpowiednio przy odczycie i zapisie). Sprawdzenie wartości IOPS w aplikacji AS SSD pokazuje jednak, że o ile zapis próbek 4K wypada bardzo dobrze, tak odczyt jest na tyle słaby, że nawet część modeli SATA jest lepsza. Źle przedstawiają się też wyniki w PCMarku: w każdym aspekcie testowany dysk jest na końcu stawki. Ten raczej czarny obraz (a w nazwie modelu jest dopisek „Pro”!) rozjaśniają jednak rezultaty testów praktycznych (kopiowanie, rozpakowywanie i jednoczesne wykonywanie tych operacji).
Liderzy są daleko z przodu, ale ogólnie można ocenić, że osiągnięte czasy to dolne stany średnie. Nikogo nie zachwycą, ale nie spowodują też, że będziemy obgryzać paznokcie z rozpaczy. Bo przypomnijmy: żeby zostać właścicielem SX6000 Pro 256 GB, wystarczy w sklepie wyłożyć pięć portretów Kazimierza Wielkiego umieszczonych na banknotach NBP.