AktualnościTest Huawei E5785

    Test Huawei E5785

    Mobilne routery LTE to urządzenia bardzo uniwersalne, bo nadają się do korzystania z internetu poza domem lub biurem, ale ich możliwości pozwalają pracować również stacjonarnie. Przykładem jest testowany Huawei E5785.

    Test Huawei E5785

    Test mobilnych routerów LTE zamieściliśmy w PC Formacie 9/2017, ale zabrakło w nim firmy Huawei, która jest jedną z najważniejszych na rynku. Producent przysłał nam swoje urządzenie, dzięki czemu możemy porównać je z podobnymi routerami.

    Budowa

    Huawei E5785 jest bardzo podobny do większości routerów mobilnych. Ma niewielkie gabaryty i bez problemu mieści się w kieszeni. Plusem jest ekran LCD, który wyświetla podstawowe informacje (stan połączeń, adres IP, SSID urządzenia, klucz szyfrujący itp.). Dwa przyciski na obudowie pozwalają wejść do prostego menu konfiguracyjnego, przełączyć pasmo Wi-Fi (można wybrać 2,4, 5 GHz albo oba pasma jednocześnie), włączyć roaming lub funkcję wzmacniacza Wi-Fi. Ta ostatnia cecha wyróżnia model E5785 na tle podobnych routerów.

    Sprzęt ma akumulator o pojemności 11,4 Wh, pozwalający na 10–12 godzin pracy – w trybie uśpienia jest to wiele dni. Ładowanie odbywa się przez port microUSB, są także złącza do zewnętrznych anten, które można wykorzystać w razie zbyt słabego sygnału.

    Funkcje

    Obraz

    Testowany router Huawei ma wszystkie funkcje potrzebne do rozdzielenia mobilnego internetu pomiędzy kilka komputerów, smartfonów czy tabletów. Wystarczy wsunąć kartę SIM i włączyć sprzęt – w przypadku naszej testowej karty Cyfrowego Polsatu nie była potrzebna absolutnie żadna konfiguracja. Domyślny klucz szyfrujący, a także kod QR jest wyświetlany na ekranie LCD, więc bardzo łatwo można podłączyć wszystkie urządzenia do sieci.

    Jeśli chodzi o interfejs WAN, router jest zgodny ze standardem LTE-A i może pracować z szybkością do 300 Mb/s. Lepsze modele mają łącza nawet 600 Mb/s, ale nie ma to znaczenia, bo w praktyce przepustowość wynosi około 25 Mb/s. Jak w wielu podobnych urządzeniach, również tym można ustawić miesięczny limit danych. Informacje o ilości danych pobranych w danym okresie rozliczeniowym, a także ewentualne ostrzeżenia są wyświetlane na ekranie LCD.

    Obraz

    Możliwości Wi-Fi są całkiem spore. Jak wspomnieliśmy, sprzęt może pracować w obu pasmach radiowych jednocześnie, może pełnić funkcję wzmacniacza sygnału. Ręcznie można ustawić numery kanałów, ich szerokość, separację klientów Wi-Fi, a także czas wyłączania sieci przy braku aktywności. Maksymalna zmierzona przepustowość to 180 Mb/s – jest ona zbliżona do osiągów innych routerów mobilnych, ale bardzo odbiega od teoretycznych możliwości 802.11ac (minimum 433 Mb/s).

    Sporo uwagi poświęcono funkcjom związanym z routingiem i bezpieczeństwem: można wykorzystać m.in. przekazywanie portów, strefę DMZ, filtr pakietów, filtr MAC, wsparcie dla UPnP i SIP ALG. Router można konfigurować i monitorować przez przeglądarkę albo przez aplikację mobilną HiLink.

    Wybrane dla Ciebie