Test laptopa Lenovo ThinkPad T560
Każdy liczący się producent komputerów ma serię urządzeń przeznaczonych dla biznesu. Wśród nich jest marka ThinkPad, stworzona prawie 25 lat temu przez IBM, obecnie oferowana przez Lenovo.
ThinkPad T to „kultowa” seria laptopów biznesowych, a model T560 ma jeszcze lepsze parametry niż poprzednicy.
Wydajność
Sercem T560 jest procesor Core i7 najnowszej generacji. Niskonapięciowy model i7-6600U ma nominalną częstotliwość pracy 2,6 GHz, ale w trybie turbo sięga ona aż 3,4 GHz. Laptop nie jest przeznaczony do gier, testowana przez nas wersja miała grafikę Intel HD Graphics 520, ale dostępne są też konfiguracje z GeForce’em 940MX.
Testowany egzemplarz miał aż 16 GB pamięci RAM – szkoda jednak, że jest to tylko pamięć DDR3-1600, a nie DDR4-2133, z którymi potrafi współpracować procesor. To jedna z nielicznych wad modelu T560.
Laptop działa bardzo sprawnie dzięki dyskowi SSD o pojemności 256 GB, który cechuje się szybkością odczytu i zapisu na poziomie 550 i 300 MB/s. Można również wybrać konfigurację ze zwykłym dyskiem albo z SSD NVMe.
Interfejsy
Zestaw portów wygląda standardowo: są to m.in. trzy porty USB 3.0, wyjście HDMI i miniDP, Gigabit Ethernet, złącze audio oraz czytnik kart SD. Szkoda, że zabrakło USB typu C. Bardzo bogaty jest zestaw interfejsów bezprzewodowych. Należą do nich oczywiście Wi-Fi w standardzie 802.11ac, a także Bluetooth 4.0 – oprócz tego wykorzystano technologię Intel WiDi do bezprzewodowego wyświetlania obrazu na zgodnych urządzeniach. Opcjonalnie dostępne są technologia WiGig (802.11ad) do bezprzewodowego łączenia z urządzeniami peryferyjnymi oraz modem 4G.
Użytkowanie
Testowany przez nas egzemplarz był wyposażony w ekran o rozdzielczości aż 2880x1620 (bardzo jasny, matowy, bez dotyku). Do zwykłej pracy jest to rozdzielczość zbyt duża (szczególnie przy przekątnej 15,6”), jednak do pracy z aplikacjami typu CAD, zdjęciami czy dużymi arkuszami Excela jest jak najbardziej odpowiednia. Technologia IPS gwarantuje bardzo dobre barwy i szerokie kąty widzenia.
Wygodę pracy zapewnia podwójne urządzenie wskazujące (tochupad i trackpoint), a także bardzo wygodna, podświetlana klawiatura z sekcją numeryczną i czterema przyciskami szybkiego uruchamiania. Jednak ze względu na obecność sekcji numerycznej ucierpiał trochę układ klawiatury: klawisze PgUp i PgDn znalazły się przy klawiszach strzałek, natomiast cztery pozostałe klawisze nawigacyjne trafiły nad klawisz Backspace.
Dzięki technologii Power Bridge możliwa jest długa praca na zasilaniu z baterii, a także wymiana rozładowanego akumulatora na drugi bez konieczności wyłączania komputera. W naszych testach maksymalny czas pracy na dwóch akumulatorach sięgał 19 godzin.
Konfiguracja ThinkPada z serii T została ponadto wzbogacona o całą gamę zabezpieczeń i technologii zarządzania: Intel vPro, moduł szyfrujący TPM, czytniki linii papilarnych i kart mikroprocesorowych. Klawiatura jest odporna na zalanie, a laptopy były testowane według norm wojskowych.