Foto/Audio/WideoTest niedrogich tabletów z Androidem - tablet dla Ciebie

    Test niedrogich tabletów z Androidem - tablet dla Ciebie

    Rok 2013 ma być rokiem tabletów. Przygotowują się na to ich producenci i sprzedawcy. Powinni być przygotowani również nabywcy. Przetestowaliśmy osiem urządzeń, kosztujących od 500 do 700 zł, aby ułatwić ci wybór najlepszego modelu.

    Test niedrogich tabletów z Androidem  - tablet dla Ciebie

    W artykule:

    • Na jakie elementy zwrócić uwagę przy zakupie tabletu
    • Omówienie testu ośmiu niedrogich urządzeń
    • Opisy wybranych tabletów
    • Tabela z pełnymi wynikami testu

    Zaledwie rok temu tanie tablety miały słabej jakości ekrany, jednordzeniowe, mało wydajne procesory i niewielką pojemność pamięci. Natomiast drogie tablety były szybkie i wyposażone na tyle bogato, że bez trudu mogły sprostać praktycznie każdemu zadaniu. Dziś sytuacja jest zupełnie inna. Nawet niedrogie tablety są wyposażone w dwurdzeniowe procesory oraz układy graficzne o dobrej wydajności. Co więcej, docierają do nas informacje o urządzeniach z czterordzeniowymi procesorami, których premiera ma nastąpić w najbliższych miesiącach.

    Rozmiar tabletu

    Tanie tablety produkowane są zwykle z niewielkimi ekranami o przekątnej 7–8 cali lub z dużymi, wygodniejszymi w obsłudze panelami o przekątnej około 10 cali. Podsta- wowymi zaletami tych pierwszych urządzeń są oczywiście mniejsze wymiary i waga, a więc większa mobilność. Modele 10-calowe to konstrukcje, które również zmieszczą się w plecaku, ale ich miejscem pracy będzie głównie twój dom lub biuro. Wybierając tablet, musisz zdecydować, czy zależy ci bardziej na mobilności czy na wygodzie obsługi.

    Typ i rozdzielczość ekranu

    Obraz

    W najtańszych modelach (poniżej 500 zł) spotkasz ekrany wykonane w technice TN. Mają one słabe kąty widzenia i wyświetlają obraz przeciętnej jakości. Znacznie lepszym wyborem będzie zatem tablet wyposażony w ekran LCD IPS. Ten typ wyświetlacza zapewnia dużo lepsze kolory oraz zdecydowanie szersze kąty poprawnego widzenia obrazu.

    Należy także zwracać uwagę na rozdzielczość ekranu. Jeżeli masz do wyboru dwa ekrany o tej samej przekątnej, to wyświetlacz o większej rozdzielczości zapewni lepszy, bardziej szczegółowy obraz.

    Procesor i pamięć

    W nowoczesnym tablecie powinien pracować co najmniej dwurdzeniowy procesor taktowany częstotliwością około 1,5 GHz. Prawidłowa ilość pamięci operacyjnej to minimum 1 GB. Oczywiście jeszcze lepszym rozwiązaniem byłby czterordzeniowy procesor i 2 GB pamięci operacyjnej, ale to niestety oznaczałoby zakup urządzenia w cenie zaczynającej się od 1500 złotych.

    Wyposażenie

    Niezbędnym dodatkiem do tabletu jest ładowarka sieciowa oraz przewód USB służący do szybkiej wymiany danych z komputerem. Niektóre tablety z wbudowanym odbiornikiem GPS mają także ładowarkę samochodową oraz uchwyt do umieszczenia tabletu na szybie lub desce rozdzielczej samochodowy. Opcjonalnym wyposażeniem są słuchawki oraz przejściówka pozwalająca podłączyć urządzenia z pełnowymiarowym wtykiem USB (pamięci pendrive, modemu 3G) do obecnego w tabletach portu USB w wersji micro lub mini.

    Bardzo przydatnym dodatkiem do tabletu jest pokrowiec na urządzenie – ułatwia transport i zabezpiecza ekran przed porysowaniem. Niestety zazwyczaj taki dodatek musisz dokupić osobno. Bardzo rzadko jest dołączany do urządzenia.

    Podsumowanie testu

    Wśród przetestowanych urządzeń znalazły się tablety z ekranami o przekątnej od 7” do 10”, a więc różniące się wyraźnie wymiarami oraz wagą.

    Jakość ekranów

    Najlepiej „zbalansowany” wyświetlacz ma tablet NavRoad Nexo. Wykonany w technice LCD IPS ekran ma przekątną 7 cali, ale jednocześnie najwyższą wśród wszystkich testowanych urządzeń rozdzielczość. Jest więc w stanie zaprezentować obraz o największej szczegółowości.

    Bardzo dobrą jakość, choć już o nieco mniejszej szczegółowości, zapewnia również 10-calowy ekran tabletu GoClever TAB R974. Jego panel LCD także wykonano w technice IPS.

    Rozczarowaniem testu są za to dwa inne ekrany. Pierwszym jest 8-calowy wyświetlacz Apollo Quicki 811. Ma słabe kąty widzenia oraz niską jasność obrazu, która może utrudniać korzystanie z urządzenia w silnie oświetlonych miejscach. Słaby ekran ma też Adax 9JC1 – jest to również IPS, ale jakość wyświetlanego obrazu, kąty widzenia i niewielka jasność świecenia utrudniają jego użytkowanie.

    Wydajność tabletów

    Obraz

    Wszystkie testowane tablety mają dwurdzeniowe procesory oraz 1 GB pamięci RAM. Siedem modeli wykorzystuje chipset Rockchip RK3066, a dwa Amlogic AML8726-MX. Każdy zapewnia więc przynajmniej dobrą wydajność i płynność działania systemu operacyjnego.

    Jedynym odstającym nieco od reszty urządzeń tabletem okazała się Omega MID7500, jednak nawet ona pozwoli obejrzeć film zapisany w rozdzielczości HD, posłuchać skompresowanej bezstratnie muzyki oraz pograć w popularne gry.

    Wydajność zasilania

    Tablet z założenia powinien być urządzeniem mobilnym. Dlatego, nawet jeśli zamierzasz korzystać z niego głównie w domu, to nie będzie stale podłączony do sieci elektrycznej. Jak się okazało, wydajność akumulatora bywa bardzo różna.

    Podczas testu najkrócej pracował tablet Apollo – 155 minut. Długodystansowymi przodownikami okazały się: Adax 9JC1 – 430 minut (7 godzin 10 minut) oraz GoClever TAB R974 – 427 minut (7 godzin 7 minut). Czasy te dotyczą dość złożonego zadania, jakim jest odtwarzanie filmu z wbudowanej pamięci. Różnice w jakości systemu zasilania tabletów są ogromne.

    Jakość zdjęć i filmów

    Wszystkie testowane tablety mają przednią kamerę umożliwiającą internetowe połączenia wideo, a także tylną z przetwornikiem o rozdzielczości 2 megapikseli służącą do filmowania oraz fotografowania. Niestety, efekty działania wszystkich tylnych tabletowych kamer są bardzo słabe. Na zdjęciach zarejestrujesz niewiele detali, a filmy mają słabą niską rozdzielczośc VGA i niską płynność.

    Zwycięzcy

    Najlepsze w teście okazały się dwa tablety: 7-calowy NavRoad Nexo oraz 10-calowy GoClever TAB R974. Jeśli potrzebujesz urządzenia bardziej mobilnego, wybierz NavRoad. Jeśli stacjonarnego, idealny będzie GoClever.

    • Wygląd i jakość wykonania Modele tanich tabletów pochodzące od różnych producentów mogą mieć niemal identyczny wygląd. Natomiast często różnią się jakością wykonania. Warto obejrzeć urządzenie pzed zakupem. Dzięki temu wykryjesz egzemplarze z niepoprawnie złożoną obudową lub ekranem odchodzącym od ramki. Podczas wyboru tabletu nie sugeruj się liczbą przycisków na obudowie. Do wygodnej pracy wystarczy przycisk blokady ekranu i regulacji głośności. Pozostałe przyciski są elementem interfejsu systemu Android.
    • Wbudowana pamięć Drugi, obok RAM-u, typ pamięci spotykany w tabletach to tzw. flash. Służy do przechowywania danych i plików. Nowoczesny tablet powinien mieć 16 GB pamięci oraz możliwość instalacji dodatkowej karty pamięci microSD. Port tej karty powinien być łatwo dostępny – najlepiej na jednej z krawędzi obudowy tabletu.
    • Interfejsy Podstawowym źródłem danych dla tabletu jest sieć Wi-Fi. Alternatywą jest wbudowany modem 3G, który pozwala pobierać dane przez sieci komórkowe, ale podnosi cenę urządzenia. Jeżeli tablet ma być czymś więcej niż tylko kanapowym pogromcą nudy, powinien mieć także interfejs bluetooh oraz odbiornik GPS. Przydatnym elementem tabletu jest również tzw. host USB. Można przez niego podłączyć do tabletu różne zewnętrzne urządzenia USB, na przykład pendrive lub zewnętrzny modem 3G.
    • System operacyjny W tanich tabletach możesz liczyć wyłącznie na system Google Android. Powinieneś jednak zwrócić uwagę na to, jaką wersję zainstalowano w urządzeniu. Lepiej omijać wersje starsze niż 4.0 (zazwyczaj instalowane w przestarzałych urządzeniach) – optymalnym wyborem wydają się edycje 4.1 lub 4.2.

    Opisy wybranych tabletów

    1. miejsce - NavRoad Nexo

    Obraz

    Nexo to niewielki i lekki, 7-calowy tablet, który zawsze możesz zabrać ze sobą. Ma ekran LCD IPS o dużej rozdzielczości 1280x800 pikseli, dobrych kątach widzenia oraz precyzyjnie działającym dotyku. Obraz na ekranie osiąga dobrą jasność 381 nitów oraz porządny kontrast 680:1. Jakość wykonania urządzenia jest bardzo dobra. Tył tabletu jest zrobiony z aluminium, a jego plastikowe boki zostały tak dopasowane kolorystycznie, aby sprawiały wrażenie metalowych. Układ Rockchip RK3066 zapewnia dobrą wydajność tabletu w aplikacjach oraz grach, płynne odtwarzanie filmów HD, a także komfortową obsługę systemu operacyjnego. Nexo ma zainstalowaną stosunkowo nową wersję systemu Google – Android 4.1.1. Litowo-polimerowy akumulator o przeciętnej (jak na tablety) pojemności 4100 mAh wystarcza, aby na ekranie oglądać film przez 5 godzin i 37 minut. Komunikacja tabletu z innymi urządzeniami jest możliwa dzięki wbudowanemu portowi Wi-Fi pracującemu w standardach 802.11b/g/n, modułowi bluetooth oraz hostowi USB, do którego możemy podłączyć zewnętrzną pamięć lub modem 3G ze złączem USB.

    Plusy
    • Dobry ekran
    • Wysoka wydajność
    • Bluetooth 4.0
    Minusy
    • Słaba jakość zdjęć i filmów

    1. miejsce - GoClever TAB R974

    Obraz

    GoClever jest tabletem z dużym, blisko 10-calowym ekranem o typowej dla tej klasy urządzeń rozdzielczości 1024x768 pikseli. Producent zastosował panel LCD wykonany w technice IPS, dzięki czemu jakość wyświetlanego obrazu jest bardzo dobra. Nie można mieć również zastrzeżeń do jasności świecenia ekranu oraz kątów widzenia. Jakość wykonania tabletu jest dobra, jednak połączenie na tylnym panelu plastiku i metalu oraz niewielka grubość urządzenia sprawiają, że obudowa wyraźnie „pracuje” i czasami trzeszczy. Z kolei ekran powoduje, że GoClever TAB R974 nie jest filigranowym urządzeniem: waży 656 gramów i przy wymiarach 245x189x10 mm jest raczej tabletem nadającym sie do pracy na kanapie. Nie mieści się w kieszeni, więc do jego przenoszenia przyda się już teczka lub plecak. Wydajność dwurdzeniowego procesora Cortex A9, który wbudowany jest w układ Rockchip RK3066 jest jedną z wyższych zmierzonych w naszym teście (szczegółowe wyniki uzyskane przez wzystkie tablety w benchmarkach podajemy w tabeli). Pojemna bateria litowo-polimerowa (6800 mAh) umożliwia ciągłą pracę tabletu przez ponad 7 godzin. Wynik ten stawia model R974 w ścisłej czołówce testowanych urządzeń.

    Plusy
    • Wysoka wydajność
    • Dobry akumulator
    • Szerokie kąty widzenia
    Minusy
    • Słaba jakość zdjęć i filmów
    • Brak bluetooth
    • Brak ładowania z USB

    3. miejsce - Adax 9JC1

    Obraz

    Ten 10-calowy tablet ma, według specyfikacji producenta, zamontowany ekran LCD wykonany w technice IPS. Powinien zatem zapewniać bardzo dobrą jakość obrazu i szerokie kąty widzenia. Tak jednak nie jest. Wyświetlane kolory są lekko matowe, a podczas patrzenia na ekran pod kątem szybko blakną. Nawet przy cenie wynoszącej 700 zł należałoby oczekiwać czegoś więcej, tym bardziej że istnieją inne, w dodatku tańsze modele z lepszymi ekranami. Ekran 9JC1 trochę rehabilituje to, że uzyskał najwyższy w teście poziom współczynnika kontrastu. Adax jako jedyny przekroczył magiczną barierę wynoszącą 1000:1. Kolejną zaletą tabletu Adax jest najdłuższy w teście czas pracy na baterii. Jego akumulator o dużej pojemności 6000 mAh wystarczył na nieprzerwane działanie tabletu przez 7 godzin i 10 minut. To tylko o 3 minuty dłużej niż konkurencyjny GoClever, ale jednak daje Adaksowi w tej kategorii najwyższe miejsce. Adax 9JC1 ma jednak inne, drobne wady. Przykład to mało pamięci na dane – tylko 8 GB. Jedynie tablet Apollo ma mniej, ale należy pamiętać, że Adax to najdroższe urządzenie w tym zestawieniu. Na szczęście, pamięć na dane można powiększyć, stosując karty pamięci typu microSD.

    Plusy
    • Wysoka wydajność
    • Dobry akumulator
    • Moduł bluetooth
    Minusy
    • Małe kąty widzenia
    • Brak ładowania z USB

    5. miejsce - Prestigio PMP5570C

    Obraz

    Prestigio to firma, która od dłuższego czasu specjalizuje się m.in. w produkcji czytników e-booków. Nie dziwi więc fakt, że także PMP5570 oferuje dostęp do sporej bazy darmowych tytułów. Przydatnym dodatkiem jest także aplikacja pozwalająca na czytanie książek. Należy jednak pamiętać, że w tym teście Prestigio nie ma być typowym czytnikiem e-booków, ale multimedialnym tabletem. W PMP5570C zastosowano 7-calowy ekran LCD IPS o rozdzielczości 1024x600 pikseli. Oferuje on dobrej jakości obraz i szerokie kąty widzenia. Za to trochę rozczarowuje przeciętna jasność podświetlenia panelu, co może mieć niekorzystny wpływ na wygodę obsługi w silnie oświetlonych miejscach. Testowany tablet korzysta z mocy obliczeniowej chipsetu Rockchip RK3066, a więc z dwurdzeniowego procesora Cortex A9 taktowanego zegarem 1,5 GHz. Nie ma on rekordowej wydajności, ale zapewnia wygodną obsługę zainstalowanego systemu operacyjnego Google Android 4.0.4. Podczas testów analizujących wydajność układu graficznego tabletu Prestigio miał nieco problemów z zaliczeniem wszystkich pomiarów. Jakość wykonania urządzenia jest dobra. Cały tył ma przyjemną w dotyku, satynową fakturę, na której jednak pozostają tłuste odciski palców.

    Plusy
    • Zestaw oprogramowania
    • Małe wymiary i waga
    Minusy
    • Mało wydajny procesor
    • Słaba jakość zdjęć i filmów
    • Brak bluetooth

    6. miejsce - Yarvik Tab 07-200

    Obraz

    Yarvik Tab 07‑200 jest niewielkim i lekkim tabletem z 7-calowym ekranem LCD IPS o rozdzielczości 1200x600 pikseli. Jakość wyświetlanego na nim obrazu jest bardzo dobra, a kolory efektowne. Minimalne zastrzeżenia mogą budzić zaledwie dobre kąty widzenia, które w wypadku panelu IPS powinny być nieco lepsze. Bardzo słabe jest także podświetlenie panelu: maksymalna jasność wynosząca 165 nitów może okazać się zbyt niska podczas pracy w miejscach silnie oświetlonych. Tab 07‑200 to zgrabny i ciekawy stylistycznie tablet. Niestety, testowy egzemplarz był dość słabo wykonany. Jednym z bardziej drażniących konstrukcyjnych niedociągnięć była odklejająca się od reszty obudowy powłoka ekranu. Nie można jednak nie zauważyć, że wyniki programów testujących wydajność tabletów plasują Yarvika Tab 07‑200 w ścisłej czołówce testu. Nie powinien mieć zatem najmniejszych kłopotów z zachowaniem płynności działania systemu operacyjnego Android 4.1.1, aplikacji, odtwarzaniem filmów i obsługą nawet tych bardziej obciążających gier. Nieco słabiej zaprezentowała się bateria tabletu. Po pełnym naładowaniu wystarczyła na nieco ponad 4 godziny pracy urządzenia.

    Plusy
    • Bardzo dobra wydajność
    Minusy
    • Niewielka jasność ekranu
    • Brak ładowania przez USB
    • Jakość wykonania

    7. miejsce - Omega MID7500

    Obraz

    To kolejny, 7-calowy tablet w zestawieniu, jednak jego producent postawił na nieco inny niż konkurencji układ Amlogic AML8726-MX. Mimo tego Omega także ma dwurdzeniowy procesor Cortex A9 pracujący z częstotliwością 1,5 GHz oraz dwurdzeniowy układ graficzny Mali-400 MP. Testy wydajności pokazują, że realne osiągi nieco ustępują konkurentom korzystającym z układów Rockchip. Wyniki benchmarków mówią jednak, że MID7500 wciąż jest wystarczająco szybki, aby zapewnić wygodną obsługę systemu Android 4.0.4, typowych aplikacji oraz sprostać większości popularnych gier. W testowanym modelu problem stanowi nie najlepszy ekran. Jest wykonany w technice LCD IPS, ale ma dość słaby kontrast, niezbyt jasne jest też podświetlenie, które w maksymalnym ustawieniu osiąga jasność 203 nitów. Mimo tego, że Omega jest najtańszym z testowanych tabletów, ma 16 GB pamięci na dane, czytnik kart pamięci microSD, moduł bluetooth oraz port host USB, do którego możemy podłączyć np. zewnętrzny modem 3G. Urządzenie Omega MID7500 nie zabłysło wytrzymałością wbudowanej baterii, która ma pojemność 3100 mAh. Energia wystarcza zaledwie na niecałe 4 godziny pracy.

    Plusy
    • Bardzo dobra wydajność
    Minusy
    • Słaby akumulator
    • Słaba jakość zdjęć i filmów
    • Jakość wykonania

    Wybrane dla Ciebie