Test routera Fritz!Box 4020
Niemieckie routery Fritz!Box są znane z tego, że mają wiele ciekawych, choć nie każdemu potrzebnych funkcji (przede wszystkim VoIP), ale są przy tym bardzo drogie.
Aby konkurować z tańszymi markami, firma AVM wprowadziła do sprzedaży model Fritz!Box 4020, który kosztuje niewiele ponad 200 zł.
Sprzęt
Pod względem sprzętowym router jest bardzo prosty. Ma pięć portów Fast Ethernet (1xWAN, 4xLAN), a także port USB 2.0 do podłączenia pamięci masowej lub drukarki. Interfejs Wi-Fi jest zgodny ze standardem 802.11n i pracuje tylko w paśmie 2,4 GHz. Sprzęt nie ma też anten zewnętrznych. Na obudowie znajduje się przycisk WPS, a także przełącznik Wi-Fi, którym łatwo można wyłączyć sieć, gdy jest niepotrzebna.
Przepustowość sieci jest podobna jak w innych urządzeniach tej klasy. W przypadku szyfrowania AES jest to realnie około 80 Mb/s, więc niezbyt szybko, ale stabilnie. Oprócz tego, że urządzenie pracuje w roli punktu dostępowego, potrafi podłączyć się też do istniejącej sieci Wi-Fi operatora albo pracować jako wzmacniacz sygnału.
Dodatkowe funkcje
Dodatkiem do sprzętu są ciekawe funkcje oprogramowania oraz usługi. Warto wspomnieć choćby o usłudze MyFritz! dającej zdalny dostęp do routera i jego zasobów (m.in. pamięci USB), a także aplikacji mobilnej o podobnej nazwie i zastosowaniu. Niestety ta ostatnia nie chciała współpracować z routerem, domagając się systemu w wersji przynajmniej 5.50 (router miał wersję 6.27, widać zbyt nową). Zresztą podczas uruchamiania sprzętu też pojawiło się kilka trudnych do rozwiązania sytuacji, które trudno tu opisać.
Warto wspomnieć o ciekawych funkcjach samego systemu Fritz!OS. Pozwala on ograniczać dostęp do sieci poszczególnym urządzeniom, udostępniać gościnnie sieć nie tylko przez Wi-Fi, ale też przez jeden z portów LAN, przesyłać media przez UPnP AV (co ciekawe łącznie ze streamingiem radia internetowego lub podcastów) i korzystać z zaawansowanych filtrów treści (BPjM). Poszczególne funkcje trudno odnaleźć, ale gdy już wiadomo, gdzie szukać, ich użytkowanie jest bardzo proste.