TelekomunikacjaTethering - udostępnianie internetu za pomocą smartfona

    Tethering - udostępnianie internetu za pomocą smartfona

    Operatorzy komórkowi do niemal każdej swojej oferty dodają internetowy pakiet danych. Za pomocą smartfona możesz udostępnić go urządzeniom, które nie mają własnego modemu.

    Tethering - udostępnianie internetu za pomocą smartfona

    Na rynku pojawiły się już pierwsze abonamenty telefoniczne obejmujące nie tylko nielimitowane pakiety rozmów i wiadomości, ale też dostępu do internetu. Koszt tego typu ofert nie jest zbyt wysoki i wynosi mniej niż 100 zł miesięcznie. Powinny się nimi zainteresować przede wszystkim osoby, które dużo korzystają z internetu poza domem, nie tylko za pośrednictwem swojego urządzenia mobilnego, ale też laptopa i tabletu. Wszystkie dostępne na rynku smartfony mają bowiem możliwość udostępniania swojego połączenia sieciowego innym sprzętom wyposażonym w moduł Wi-Fi. Mając jedną kartę SIM, możesz korzystać z internetu na wielu urządzeniach jednocześnie.

    Zamieniając swojego smartfona w przenośny hotspot warto pamiętać, że komputery (i niektóre tablety) korzystają z pełnych wersji stron internetowych, które wymagają pobrania więcej danych niż wersje mobilne wyświetlane na smartfonach. To samo dotyczy streamowanych filmów. Częste udostępnianie połączenia sieciowego może więc sprawić, że pakiet internetowy wyczerpie się szybciej niż zwykle. Aby nad tym zapanować, polecamy korzystanie z wbudowanych w mobilny system operacyjny narzędzi do kontroli ilości przesyłanych danych. Możesz tam ustalić dzienne lub miesięczne limity i ostrzeżenia o zbliżającym się wyczerpaniu pakietu.

    Dostęp do sieci, którą tworzy smartfon, jest chroniony hasłem, więc nie musisz się obawiać, że podłączy się niepowołana osoba. Jeśli chcesz udostępnić komuś swoją sieć, podaj mu jej nazwę oraz hasło dostępu. Zasięg sygnału emitowanego ze smartfona nie jest duży, sięga kilku metrów. Wadą tej metody udostępniania internetu jest obciążenie akumulatora smartfonu – urządzenie działające w trybie hotspotu dość szybko wyczerpie baterię.

    Krok 1

    Otwórz Ustawienia i wybierz opcję Hotspot osobisty. Następnie kliknij przełącznik Hotspot osobisty. Ten powinien zaświecić się na zielono.

    Obraz

    Krok 2

    Pojawi się komunikat informujący o możliwości udostępnienia połączenia przez Bluetooth. Wybierz opcję Tylko Wi-Fi i USB.

    Obraz

    Krok 3

    Pod przełącznikiem znajduje się nazwa sieci, którą stworzy smartfon oraz hasło potrzebne do zalogowania. Hasło możesz zmienić – wystarczy je kliknąć.

    Obraz

    Krok 1

    Na ekranie aplikacji otwórz Ustawienia i wybierz opcję Udostępnianie internetu. Z listy Udostępnij przez wybierz Wi-Fi. Następnie kliknij przełącznik Udostępnianie.

    Obraz

    Krok 2

    Pod przełącznikiem znajduje się nazwa połączenia, które należy wybrać na drugim urządzeniu, oraz hasło potrzebne do skorzystania z sieci.

    Krok 1

    Na ekranie ustawień wybierz opcję Więcej. Następnie kliknij Tethering i punkt dostępu, po czym wybierz opcję Przenośny punkt WiFi. Kliknij przełącznik widoczny przy nazwie urządzenia i naciśnij: Skonfiguruj punkt Wi-Fi.

    Obraz
    Obraz
    Obraz

    Krok 2

    Na wyświetlonym ekranie znajduje się nazwa połączenia oraz hasło potrzebne do jego odblokowania. Jeśli hasło jest niewidoczne, kliknij ikonkę z symbolem oczka znajdującą się obok niego.

    Obraz

    Metody alternatywne

    Jeśli masz urządzenie pozbawione modemu 3G, a nie chcesz udostępniać mu internetu ze smartfona, kup zewnętrzny modem podłączany przez USB. To wydatek od kilkudziesięciu złotych wzwyż – droższe modele działają w sieci LTE. Modem wymaga własnej karty SIM, współpracuje z każdym laptopem i z częścią androidowych tabletów. Zasilanie czerpie z portu USB, więc nie wymaga ładowania. Modem udostępnia internet tylko jednemu urządzeniu, ale jeśli podłączysz go do tabletu, to możesz udostępnić połączenie jak na smartfonie.

    Osoby, które muszą mieć dostęp do internetu na kilku urządzeniach na raz powinny zdecydować się na mobilny router Wi-Fi. To kieszonkowe urządzenie z wbudowanym akumulatorem – część modeli może też pełnić funkcję powerbanku. Cena routera zależy od rodzaju połączenia, jakie obsługuje. Droższe modele (300 do 500 zł) korzystają z LTE. Router ma opcje konfiguracyjne i możliwości zabezpieczania łącza.

    Nie tylko przez WiFi

    Internet można udostępniać ze smartfonu także za pomocą łącza buetooth oraz kablem USB. Pierwsza metoda obciąża akumulator w mniejszym stopniu niż udostępnianie przez WiFi. Ma jednak mniejszy zasięg a przesył danych jest wolniejszy. Udostępnianie przez USB jest najmniej obciążające dla akumulatora smartfonu a prędkość transferu jest najwyższa. Odpada też problem zasięgu. Obie metody pozwalają udostępniać internet tylko jednemu urządzeniu równocześnie.

    Wybrane dla Ciebie