Foto/Audio/WideoTowarzysz wędrówek

    Towarzysz wędrówek

    Przenośne urządzenie MP4 możesz mieć zawsze przy sobie. Umili ci czas, odtwarzając muzykę, prezentując zdjęcia lub wyświetlając film. Niektóre modele umożliwią ci także przeczytanie książki. Przetestowaliśmy dwanaście najlepszych modeli empeczwórek w cenie do 400 zł. Masz z czego wybierać.

    Towarzysz wędrówek

    Moim zdaniem

    • Sebastian Kręzel redaktor działu Hardware

    Współczesne odtwarzacze MP4 to przenośne centra rozrywki. Nie tylko odtwarzają filmy i muzykę, ale umożliwiają też korzystanie z wbudowanych gier lub prostych aplikacji. Niestety, ekrany niektórych odtwarzaczy MP4 są tak małe, że oglądanie na nich filmów jest bardzo niekomfortowe. W efekcie takie urządzenie nadaje się tylko do odtwarzania muzyki, jak typowa empetrójka. Dlatego osobiście nie kupiłbym takiego sprzętu. Wolałbym raczej zainwestować w lepszy odtwarzacz MP3, dający wyższą jakość dźwięku. Natomiast tym użytkownikom, którzy chcieliby kupić empeczwórkę, polecam modele z większymi ekranami (o przekątnej minimum 2,5 cala) i dużą rozdzielczością.

    W artykule znajdziesz:

    • Opis możliwości współczesnych odtwarzaczy MP4
    • Porady, na co zwracać uwagę przy zakupie przenośnego odtwarzacza
    • Wady niektórych urządzeń
    • Wnioski z testów
    • Porównanie możliwości 12 urządzeń w cenie do 400 zł

    Odtwarzacze MP4 różnią się od MP3 tym, że umożliwiają oglądanie zdjęć, animacji i filmów na kolorowym ekranie. Na niektórych można także czytać książki elektroniczne. Bardziej rozbudowane urządzenia są dodatkowo wyposażone w gry, a czasami aplikacje typu PIM.

    Formaty

    Obraz

    Podstawowymi formatami audio odtwarzanymi przez empeczwórki są MP3 i WMA. Bez problemów odtwarzają utwory o stałym i zmiennym bitrate . Na tym się nie kończą możliwości tych urządzeń, bo wiele z nich rozpoznaje także pliki mniej znanych formatów: ASF, MPEG 1 Audio, MPEG 2 Audio, MPEG 2.5 Audio, Ogg Vorbis. Jeśli zatem masz takie utwory, nie będziesz musiał ich poddawać dodatkowej konwersji na MP3 czy WMA. Coraz częściej odtwarzacze akceptują także formaty bezstratnej kompresji FLAC i APE , z czego będą zadowoleni fani dźwięku wysokiej jakości.

    Cechy dobrego odtwarzacza MP4

    • WIELE FORMATÓW Odtwarzacz powinien sobie radzić z wieloma formatami muzycznymi i graficznymi. Do konwersji filmów jest potrzebny dodatkowy program, dostosowany do wielu różnych standardów.
    • DOBRY EKRAN Jeżeli odtwarzacz ma służyć do oglądania filmów, zwróć uwagę na jego ekran. Musi mieć nie tylko sporą przekątną (minimum 2,5”), ale także odpowiednio dużą rozdzielczość.
    • WYGODNA OBSŁUGA Przejrzyste menu pozwala na wygodne użytkowanie urządzenia, konfigurowanie licznych funkcji, poruszanie się po strukturach plików i katalogów. Przyciski muszą być rozmieszczone logicznie i intuicyjnie, by można było wygodnie sterować odtwarzaczem.
    • JAKOŚĆ DŹWIĘKU Odtwarzacz powinien generować czysty dźwięk, bez dodatkowych zniekształceń i szumów. Dotyczy to także słuchawek. Zwróć uwagę na model słuchawek sprzedawanych z odtwarzaczem – czasem są to słuchawki dokanałowe, nieakceptowane przez niektórych użytkowników.
    • POJEMNOŚĆ PAMIĘCI Im jest większa, tym lepiej, bo mieści więcej utworów, zdjęć i filmów. Poza tym odtwarzacz o dużej pojemności może też służyć jako zewnętrzny dysk twardy. Współczesne urządzenie powinno być wyposażone w gniazdo kart pamięci, pozwalające na dalsze zwiększanie pojemności.
    • CZAS PRACY NA BATERII Powinien być możliwie długi, zarówno podczas odtwarzania muzyki, jak i wyświetlania filmów. Ponadto urządzenie powinno być wyposażone w ładowarkę sieciową, by w celu jego naładowania nie trzeba było włączać komputera.

    Jeśli chodzi o filmy, znaczna większość urządzeń w ogóle nie poradzi sobie z plikami, które nie zostały wcześniej poddane obróbce programem dołączonym do odtwarzacza. I mimo zapewnień producenta, że empeczwórka akceptuje filmy formatu np. AVI, trzeba będzie poddać taki film dodatkowej kompresji. Konieczność ta wynika z małej mocy obliczeniowej procesorów znajdujących się wewnątrz urządzenia.

    Konwersja filmów jest czasochłonna, ale ma też zaletę. Wykonujące ją programy potrafią odtworzyć różne formaty wideo, więc jest znikome niebezpieczeństwo, że trafisz na film, który nie będzie mógł być wyświetlony na urządzeniu.

    Jeszcze jedną zaletą odtwarzaczy MP4 jest możliwość wyświetlania fotografii. Można zaprezentować cyfrowe zdjęcia znajomym, bez noszenia aparatu i bez dostępu do komputera. Niestety, w przypadku wielu urządzeń również zdjęcia trzeba zmniejszyć, by były bez problemu wyświetlane. Spora część empeczwórek rozpoznaje także kilka innych (oprócz JPEG) standardów graficznych: GIF, BMP czy PNG.

    Wielkość i waga

    Obraz

    Ponieważ odtwarzacze MP4 są urządzeniami przenośnymi, ich wielkość i waga mają ogromne znaczenie. Te dwa parametry determinują wiele pozostałych funkcji empeczwórki. Z jednej strony urządzenie powinno być na tyle małe, by się bez problemu zmieściło w kieszeni. Z drugiej strony zbyt małe wymiary odbiją się negatywnie na wielkości wyświetlacza, który ma umożliwić oglądanie filmów. Są to dwa kryteria kolidujące ze sobą, a użytkownik musi wybrać wariant najlepiej odpowiadający jego potrzebom.

    Przyzwoite wymiary ekranów zaczynają się od przekątnej 2,5 cala. Im jest większa, tym komfort oglądania filmów wyższy. Jednak zbyt duży ekran to nie tylko większe wymiary samego urządzenia, ale także potrzeba zastosowania pojemniejszej baterii, która zapewni odpowiednio długi czas działania. Rośnie więc masa odtwarzacza, co z kolei utrudnia jego transport.

    Wygoda

    Obraz

    Przed zakupem warto sprawdzić, czy odtwarzacz ma wystarczająco wygodny rozkład przycisków oraz intuicyjne i dobrze zaplanowane menu. Wzorowe rozwiązanie powinno pozwalać na sterowanie za pomocą jednej ręki, a jeszcze lepiej bez konieczności wyjmowania odtwarzacza z kieszeni.

    Poruszanie się po gąszczu plików i katalogów za pomocą marnego nawigatora może denerwować. Dlatego bardzo istotnym elementem jest menedżer plików. Niektóre odtwarzacze w ogóle go nie mają, więc pliki przed przegraniem trzeba posortować i przenieść do poszczególnych katalogów. Natomiast jeśli odtwarzacz ma menedżer plików, zawsze znajdziesz te, którymi jesteś zainteresowany. Dodatkowo niektóre z urządzeń pozwalają segregować i grupować pliki z poziomu odtwarzacza, co pozwala jeszcze łatwiej odnaleźć nagrania.

    Czas pracy

    O ile jakość wykonania można ocenić w sklepie przed zakupem, o tyle w kwestii czasu działania trzeba się zdać na informacje podawane przez producenta. Oczywiście, im dłuższy jest czas działania urządzenia na baterii, tym lepiej, choć z drugiej strony bardziej pojemny akumulator wiąże się z większą masą empeczwórki.

    Pamiętaj, że w odtwarzaczach MP4 czas pracy jest określany dwoma parametrami: czasem działania podczas słuchania muzyki i czasem pracy przy wyświetlaniu filmów. Ten drugi parametr jest znacznie krótszy od pierwszego, co jest związane z ciągłym wykorzystywaniem ekranu. Niestety, spora część wytwórców nie podaje drugiego parametru, ale wiadomo, że jest ponadczterokrotnie krótszy niż czas odtwarzania muzyki.

    Przy okazji warto też zwrócić uwagę na sposób ładowania odtwarzaczy. Większość urządzeń jest ładowanych przez port USB, a więc bezpośrednio z włączonego komputera. To uzależnienie od komputera może być kłopotliwe, dlatego część empeczwórek jest dodatkowo wyposażona w ładowarki sieciowe, do których się podłącza kabel USB – jest to znacznie praktyczniejsze i wygodniejsze. Sporadycznym dodatkiem do niektórych odtwarzaczy jest zasilacz instalowany w złączu zapalniczki samochodowej.

    Dodatki

    Obraz

    Najważniejszym dodatkiem są słuchawki. Ich jakość ma kolosalny wpływ na odbiór dźwięku. Niestety, zwykle pozostawiają wiele do życzenia. Dlatego do odtwarzacza MP4 trzeba dokupić porządne słuchawki.

    Najczęściej do empeczwórki są dołączane małe słuchawki douszne. Zdarzają się także słuchawki dokanałowe , które bywają niewygodne. Jeśli nie lubisz takiego rozwiązania, będziesz musiał się zaopatrzyć w dodatkowy komplet we własnym zakresie. Niektóre urządzenia są wyposażane w niewielki głośnik, pozwalający słuchać muzyki lub oglądać film przez więcej niż jedną osobę.

    Odtwarzacz MP4 powinien być wyposażony w gniazdo kart pamięci, dzięki czemu łatwo można zwiększyć jego pojemność. Przy obecnych cenach kart pamięci flash jest to bardzo praktyczne rozwiązanie. Większość urządzeń oferuje też funkcję dyktafonu i wbudowany odbiornik radiowy FM.

    Co się zmieniło

    Obraz

    Od ostatniego testu odtwarzaczy, opublikowanego w PC Formacie 1/2008, uległo zmianie kilka czynników. Przede wszystkim popularniejszą praktyką stało się wyposażanie odtwarzaczy w port karty pamięci flash. Producenci w wielu przypadkach mieli okazję wprowadzić poprawki do firmware’u, co zaowocowało obsługą polskiego menu ekranowego oraz bogatszą listą rozpoznawanych formatów dźwiękowych, a także filmowych. Coraz częściej urządzenia pozwalają na odtwarzanie filmów (najczęściej AVI i FLV) bez ich uprzedniego konwertowania.

    Podsumowanie testu

    Przetestowaliśmy dwanaście odtwarzaczy MP4. Różnią się między sobą ekranem, możliwościami, jakością odtwarzanego dźwięku, wyposażeniem, a także wytrzymałością.

    Formaty i standardy

    Wszystkie testowane urządzenia bez problemów odtwarzają nagrania MP3 i WMA. Połowa odtwarzaczy poradziła sobie również z formatami bezstratnego zapisu FLAC i APE, a Apollo AP-930 Clip z nagraniem w formacie APE. Ogólnie najlepiej pod tym względem zaprezentował się Pentagram Eon Cineo i MPMan TK210 FM. Minimalnie słabsze były: Mpio MG300, Maxell Melody 2 GB i Iriver E100.

    Niestety, wyświetlanie plików graficznych i filmów nadal jest dalekie od ideału. Dlatego do każdego odtwarzacza jest dołączony program konwertujący pliki wideo oraz zdjęcia do formatów akceptowanych przez urządzenia. Jednak niektóre empeczwórki radziły sobie z wcześniej przygotowanymi przez nas próbkami testowymi bez konieczności ich konwersji. Na przykład cztery urządzenia wyświetlały filmy FLV . Pozostałe radziły sobie wyłącznie z formatem AVI, ale nie z dowolnym filmem, lecz specjalnie przygotowanymi próbkami. Przy okazji wyszło na jaw, że producenci, podając możliwości urządzeń, wymieniają po prostu formaty wideo obsługiwane przez program do konwersji, a nie przez same odtwarzacze. Zatem specyfikacje techniczne mają niewiele wspólnego z możliwościami urządzeń.

    SŁOWNIK: trudne terminy

    bitrate
    ilość danych (bitów) przesyłanych w ciągu sekundy, np. w plikach audio (MP3) wyższa wartość oznacza lepszy dźwięk, ale skutkiem ubocznym jest większa objętość plików, więc zamiast bitrate 320 kb/s stosuje się np. 128 kb/s

    FLAC
    (ang. Free Lossless Audio Codec), format bezstratnej kompresji dźwiękowej; oznacza to, że podczas konwertowania żadne dane nie są usuwane ze strumienia audio, dzięki czemu dźwięk jest identyczny z oryginałem

    APE
    (Monkey’s Audio lossless compression) kolejny format tupu open source, charakteryzujący się bezstratną kompresją plików muzycznych, w tym także plików wysokiej jakości; pliki APE dodatkowo obsługują tagi ID3v1

    słuchawki dokanałowe
    małe słuchawki osadzane bezpośrednio w kanale akustycznym ucha; takie rozwiązanie lepiej izoluje słuchacza od szumu zewnętrznego i przenosi dźwięk bezpośrednio na błonę bębenka

    FLV
    format zapisu plików wideo (Flash Video), który ze względu na bardzo małe rozmiary znalazł zastosowanie w internecie; format stworzony został przez firmę Macromedia, a po przejęciu rozwijany jest przez Adobe Systems

    MicroSD
    jest to zminiaturyzowana karta pamięci Secure Digital, można spotkać się też z mianem TransFlash; dzięki miniaturowym wymiarom karta znajduje zastosowanie w małych mobilnych urządzeniach, takich jak telefony i odtwarzacze MP4

    Ciekawostką jest możliwość otwierania i wyświetlania dokumentów tekstowych przez większość odtwarzaczy. Dzięki temu w podróż będziesz mógł zabrać książkę w formie elektronicznej, ale warunkiem jest jej odpowiedni format (tekstowy). Niestety, tylko nieliczne urządzenia radzą sobie z wyświetlaniem polskich znaków w tekstach. Do tej grupy zaliczają się cztery modele: Pentagram Eon Cineo, Laberg BIGboy, i-Box Feel i Apollo AP-930 Clip. Obsługują stronę kodową CP1250 (kodowanie Windows).

    Komfortowe sterowanie

    Obraz

    Rozwiązania stosowane przez producentów znacznie się różnią między sobą. Dotyczy to zarówno przycisków, jak i menu ekranowego. Na ocenę bardzo dobrą zasługuje tylko jeden odtwarzacz, Sony NWZ-E435F, który ma naprawdę intuicyjne menu oraz układ przycisków. Nieco słabiej oceniliśmy empeczwórki Iriver, Mode Com, MPMan i Creative, które wyróżniają się krzyżowym przyciskiem sterowania, co w tej klasie urządzeń jest rozwiązaniem optymalnym. W trzech odtwarzaczach (Mpio, MPMan i Sony) utrudnieniem może być brak polskiej wersji menu ekranowego.

    Część urządzeń ma jednak nietypowy, niezbyt intuicyjny system sterowania. Na przykład w Mode Com Zio przycisk centralny służy do wychodzenia z podkatalogu lub opcji, natomiast do wchodzenia służy przycisk umieszczony po prawej stronie przycisku krzyżowego. Logika wskazywałaby na to, by role tych przycisków były zamienione.

    Nietrafionym rozwiązaniem okazało się też sterowanie urządzenia Mpio MG300, które ma dwa przyciski krzyżowe. Na pozór rozwiązanie intuicyjne, a w praktyce wprowadza zamęt. Niewykluczone, że po dłuższym używaniu można się przyzwyczaić do takiego sposobu obsługi.

    Wyjątkowym urządzeniem jest i-Box Feel MP4 IMP36100. Zostało wyposażone w spory ekran dotykowy. Dodatkowo w jego obudowie jest umieszczony rysik ułatwiający poruszanie się po menu. Ciekawostką okazał się także odtwarzacz Creative ZEN Mozaic, który pozwala na ustawianie menu według preferencji użytkownika.

    Wyposażenie

    Tylko dwa testowane odtwarzacze mają 8 GB wbudowanej pamięci flash. Pięć zostało wyposażonych w 4 GB. Pozostałe mają tylko 2 MB. Natomiast w większości urządzeń znajduje się gniazdo na kartę pamięci. Najpopularniejszym formatem obsługiwanym przez odtwarzacze jest MicroSD. Tylko odtwarzacz Mpio MG300 może obsłużyć pełnowymiarowe karty Secure Digital.

    Aż pięć odtwarzaczy jest wyposażonych w głośniczek, pozwalający słuchać utworów muzycznych lub oglądać filmy więcej niż jednej osobie. Aż 10 urządzeń ma wbudowany mikrofon pozwalający na pracę w trybie cyfrowego dyktafonu. Natomiast tylko w jednym modelu, Iriver E100, jest dodatkowe wejście liniowe, umożliwiające podłączenie zewnętrznych źródeł dźwięku lub mikrofonu zewnętrznego.

    We wszystkich odtwarzaczach akumulator ładuje się przez port USB. Jednak cztery modele mają zasilacz sieciowy, do którego można podłączyć kabel USB. Natomiast w dodatkową ładowarkę samochodową jest wyposażony tylko zwycięzca testu.

    1. miejsce - Pentagram Eon Cineo

    Obraz

    Dużym atutem odtwarzacza Pentagram jest ekran LCD o rozdzielczości 400x240 pikseli. Mimo to konstruktorzy opracowali właściwe proporcje między wymiarami ekranu a wymiarami samego urządzenia, dzięki czemu odtwarzacz można bez przeszkód schować do kieszeni. Oczywiście duży ekran negatywnie wpłynął na czas działania na baterii (szacunkowo przy odtwarzaniu muzyki to około 10 godzin), choć wielu użytkownikom to w zupełności wystarczy. Bardzo mocną stroną odtwarzacza jest też odczyt wielu formatów muzycznych oraz wideo, i to bez potrzeby ich dodatkowego konwertowania. Sporą zaletą jest także wbudowany głośnik umożliwiający np. oglądanie filmów kilku osobom naraz. Dodatkowy plus to bogate wyposażenie dołączone do urządzenia.

    Plusy
    • Duży ekran
    • Odczyt wielu formatów
    • Bogate wyposażenie
    Minusy
    • Kłopotliwe sterowanie
    • Przeciętny czas pracy na baterii

    2. miejsce - Laberg BIGboy

    Obraz

    Największy odtwarzacz w naszym zestawieniu, wyposażony w ekran o przekątnej 4,3 cala oraz rozdzielczości 480x272 piksele. Konsekwencją dużej przekątnej są ogromne wymiary samego urządzenia – trudno je zmieścić w kieszeni i średnio się sprawdza w roli przenośnego odtwarzacza muzyki. Za to wydaje się być idealny do samochodu. Odtwarza sporo formatów audio i wideo. Mimo dużych wymiarów zaskakuje brakiem wbudowanego głośnika. Ma za to pojemny akumulator pozwalający na długi czas pracy. Zostało to jednak okupione znaczną masą urządzenia. Wbudowana pamięć o pojemności 4 GB może zostać rozszerzona do aż 32 GB. Ciekawostkę stanowi port TV-Out umożliwiający oglądanie filmów z odtwarzacza na telewizorze.

    Plusy
    • Ogromny wyświetlacz
    • Długi czas pracy
    • Odczyt wielu formatów
    Minusy
    • Bardzo duże wymiary
    • Brak wbudowanego głośnika
    • Nierozpoznawanie tagów ID3

    3. miejsce - Iriver E100

    Obraz

    Model ten wyróżnia się idealnym systemem obsługi. Zawdzięcza to dużemu przyciskowi krzyżowemu oraz intuicyjnemu menu graficznemu. Dodatkową zaletą jest spory wyświetlacz LCD o rozdzielczości 240x320 pikseli (QVGA). Urządzenie ma także stereofoniczne głośniczki. Pod względem liczby rozpoznawanych formatów odtwarzacz prezentuje się naprawdę dobrze. Najsłabiej sprawa wygląda z odtwarzaniem filmów, które muszą być wcześniej przekonwertowane na odpowiedni format przez dołączony do urządzenia program.

    Plusy
    • Wygodna obsługa
    • Małe wymiary i waga
    • Duże możliwości
    Minusy
    • Trzeszczące złącze słuchawkowe
    • Błędy w firmware

    4. miejsce - i-Box Feel MP4 IMP36100

    Obraz

    Jedyny odtwarzacz naszego zestawienia mający ekran dotykowy. W efekcie jego obsługa przypomina obsługę palmtopa. Decydując się na ten model, trzeba się liczyć z tym, że kolory będą nieco przygaszone w stosunku do tych na normalnych ekranach, ale różnice nie są dokuczliwe. Odtwarzacz został wyposażony w malutki rysik, chowany w lewej krawędzi obudowy. Nie jest on niezbędny, gdyż sterować można także, używając palca. Atutem odtwarzacza jest solidna, metalowa obudowa oraz całkiem spora liczba rozpoznawanych formatów. Urządzenie ma tylko 2 GB pamięci flash, ale jest to rekompensowane gniazdem kart MicroSD. W stosunku do innych urządzeń odtwarzacz słabo wypada też pod względem czasu pracy na baterii.

    Plusy
    • Ekran dotykowy
    • Metalowa obudowa
    • Duże możliwości
    Minusy
    • Bardzo krótki czas pracy
    • Słaba jakość rysika
    • Tylko 2 GB pamięci

    5. miejsce - Mpio MG300

    Obraz

    Odtwarzacz urzeka przede wszystkim jakością ekranu. Kolory są nasycone, a obraz wyrazisty. Filmy na nim wyglądają naprawdę dobrze. Niestety, nie odczytuje zbyt wielu formatów wideo. Testowany model poradził sobie zaledwie z dwoma próbkami testowymi (AVI i FLV). Pozostałe filmy należy wcześniej przekonwertować dołączonym do odtwarzacza oprogramowaniem. Za to urządzenie bardzo atrakcyjnie prezentuje się pod względem możliwości odtwarzania muzyki. Za pewien mankament uznaliśmy dwa nietypowe przyciski krzyżowe nieco kłopotliwe w obsłudze – do tego systemu sterowania trzeba się przyzwyczaić. Ten model odtwarzacza ma pamięć o dużej pojemności oraz baterię pozwalającą na pracę przez długie godziny.

    Plusy
    • Świetny wyświetlacz
    • 8 GB pamięci
    • Długi czas pracy
    Minusy
    • Brak polskiego menu
    • Uciążliwe sterowanie
    • Przeciętna jakość dźwięku

    6. miejsce - Apollo AP-930 Clip

    Obraz

    Odtwarzacz charakteryzuje się świetną relacją ceny do możliwości, bo przy funkcjach zbliżonych do innych urządzeń jest od nich dwukrotnie tańszy. Ma przyzwoite możliwości, zwłaszcza w zakresie odtwarzania muzyki. Nie tylko sobie radzi z ogromną liczbą formatów audio, ale także potrafi obsługiwać tagi ID3. Nieco gorzej wypada w przypadku filmów – trzeba je wcześniej konwertować dołączonym oprogramowaniem. Zastrzeżenia można też mieć do sterowania – przyciski dotykowe są zbyt czułe i często się zdarza ich przypadkowe naciśnięcie.

    Plusy
    • Atrakcyjna cena
    • Małe wymiary i waga
    • Zasilacz sieciowy
    Minusy
    • Zbyt czułe przyciski sterowania
    • Krótka praca na baterii

    7. miejsce - Creative ZEN Mozaic

    Obraz

    Zgrabny odtwarzacz, który można zmieścić w każdej kieszeni. Pod względem możliwości odtwarzania muzyki model ten prezentuje się naprawdę świetnie. Zapewnia też naprawdę wysoką jakość generowanego dźwięku. Jako jeden z nielicznych odtwarzaczy ma głośniczek. Słabiutko jednak prezentują się jego możliwości pod kątem odtwarzania filmów, które oczywiście należy konwertować. Poza tym po ekranie o rozdzielczości 128x160 pikseli raczej nie można się spodziewać rewelacji. Można też mieć zastrzeżenia co do jakości wykonania urządzenia.

    Plusy
    • Długi czas pracy
    • Wbudowany głośnik
    • Duże możliwości audio
    Minusy
    • Wysoka cena
    • Brak złącza MicroSD

    8. miejsce - Mode Com Zio

    Obraz

    Najmniejszy odtwarzacz naszego zestawienia – jego masa to raptem 20 gramów, zatem pod tym względem może rywalizować z małymi odtwarzaczami MP3. Jako jedyny jest wyposażony w kolorowy, 1,5-calowy ekran typu OLED o rozdzielczości 128x128 pikseli. Dzięki niemu pobiera mniej prądu niż typowe odtwarzacze z ekranami LCD, co pozwoliło zmniejszyć wymiary całego urządzenia. Choć radzi sobie z odtwarzaniem filmów (wcześniej muszą być poddane konwersji), to możliwość ich oglądania na takim ekranie należy uznać raczej za ciekawostkę.

    Plusy
    • Małe wymiary i masa
    • Ekran OLED
    • Bogate wyposażenie
    Minusy
    • Mała rozdzielczość ekranu
    • Tylko 2 GB pamięci
    • Brak gniazda kart pamięci

    9. miejsce - SanDisk Sansa Fuze

    Obraz

    Odtwarzacz sprawia wrażenie bardzo solidnego, ma kompaktową obudowę, dobrze leży w dłoni. Zastosowany system sterowania jest prosty i intuicyjny, a wyświetlacz ma dobrą jakość. Testowany egzemplarz miał zaledwie 2 GB pamięci, jednak do dyspozycji użytkownika jest gniazdo kart MicroSD. Urządzenie dość dobrze się prezentuje pod względem możliwości odtwarzania audio, jednak pliki wideo muszą być poddawane konwersji. O dziwo program do konwersji nie jest dostarczany wraz z odtwarzaczem – należy go pobrać ze strony WWW producenta.

    Plusy
    • Jakość wykonania
    • Długi czas pracy na baterii
    Minusy
    • Tylko 2 GB pamięci
    • Konwerter do pobrania ze strony producenta

    10. miejsce - MPMan TK210 FM

    Obraz

    Jest to właściwie odtwarzacz MP3 z możliwością przeglądania filmów. Jeśli chodzi o obsługę formatów audio, dorównuje liderowi naszego zestawienia. Słabiej jednak wypadł pod względem jakości dźwięku generowanego na wyjściu słuchawkowym. Zupełnie mizernie wypada pod względem możliwości odtwarzania filmów. Oczywiście każdy film musi być poddany kompresji, jednak nawet po tym zabiegu filmy nie zachwycają płynnością i widać charakterystyczne zacinanie się filmu. Szkoda też, że urządzenie nie zostało wyposażone w gniazdo MicroSD.

    Plusy
    • Solidna obudowa
    • Odczyt wielu formatów audio
    Minusy
    • Brak portu MicroSD
    • Brak funkcji cyfrowego dyktafonu

    11. miejsce - Sony NWZ-E435F

    Obraz

    Odtwarzacze Sony są w ostatnim czasie zdecydowanie lepsze niż dawniej. Odczytują np. pliki formatu MP3 bez konieczności ich konwersji. Testowany model ma bardzo przyjazne menu i system sterowania. Uwagę zwraca bardzo dobra jakość wykonania i zgrabna konstrukcja. Niska pozycja w teście jest spowodowana brakiem kilku dość istotnych cech: urządzenie zostało pozbawione mikrofonu oraz funkcji cyfrowego dyktafonu (co jest niemal standardem), nie dysponuje też polskim menu ekranowym, można mieć także zastrzeżenia co do jakości odtwarzanego dźwięku.

    Plusy
    • Bardzo dobra jakość wykonania
    • Długi czas pracy
    Minusy
    • Mała pojemność
    • Brak złącza MicroSD
    • Brak mikrofonu

    12. miejsce - Maxell Melody

    Obraz

    Urządzenie ma tylko 2 GB pamięci, ale dysponuje złączem kart MicroSD. Pod względem możliwości odtwarzacz ten prezentuje się całkiem przyzwoicie, dobrze radzi sobie z odtwarzaniem plików muzycznych słabiej natomiast filmów. Podobnie jak w większości pozostałych urządzeń film musi zostać wcześniej poddany konwersji programem dostarczonym przez producenta. Natomiast najwięcej do życzenia pozostawia jakość wykonania odtwarzacza. Przy korzystaniu z niego czuć w dłoniach, jak górna pokrywa minimalnie przesuwa się względem dolnej. Ponadto nie najlepiej prezentuje się system sterowania z wolno reagującym i nieprecyzyjnym panelem dotykowym. Może też brakować funkcji pozwalającej na nagrywanie audycji radiowych.

    Plusy
    • Dobra jakość ekranu
    • Wbudowany głośnik
    • Możliwości audio
    Minusy
    • Słaba jakość wykonania
    • Uciążliwe sterowanie
    • Tylko 2 GB pamięci
    muzykafilmmultimedia

    Wybrane dla Ciebie