TelekomunikacjaTransfer danych - jak oszczędzać internet w smartfonie?

    Transfer danych - jak oszczędzać internet w smartfonie?

    Nowoczesny smartfon praktycznie bez przerwy łączy się z internetem i korzysta z pakietu danych. Pokazujemy, jak za pomocą kilku trików ograniczyć ilość przesyłanych danych bez utraty funkcjonalności.

    Transfer danych - jak oszczędzać internet w smartfonie?

    Skromny rozmiar pakietu danych to zmora użytkowników smartfonów, szczególnie tych, którzy nie korzystają z taryf stworzonych z myślą o surfowaniu po sieci. Najlepszą radą dla nich jest ograniczenie użycia internetu mobilnego w programach, które zużywają najwięcej danych – mapach, programach strumieniujących media i przeglądarce. Jest to możliwe dzięki przeniesieniu transmisji do sieci Wi-Fi i pobierania danych z wyprzedzeniem oraz zmniejszeniu ilości przesyłanych danych dzięki kompresji. Programom, które mimo tych zabiegów nadal mocno obciążają twój pakiet danych, możesz ograniczyć możliwość łączenia się z internetem do sieci Wi-Fi. Pokazujemy, jak korzystać z tych funkcji.

    Transfer za darmo

    Aby ograniczyć liczbę zużywanych megabajtów, warto zainteresować się nowymi ofertami operatorów komórkowych. Wiele z nich umożliwia korzystanie z wybranych stron internetowych oraz usług bez obciążania pakietu danych. Przykładowo wirtualny operator Virgin Mobile umożliwia nielimitowane korzystanie z usług takich jak Facebook, Ask.fm, Gadu-Gadu, Facebook Messenger oraz Twitter. Na nielimitowane korzystanie z samego Facebooka pozwala Heyah. Z kolei klienci Plusa nie tracą danych podczas oglądania telewizji internetowej ipla. Bardzo ciekawym wyborem dla fanów internetowego wideo jest również skorzystanie z usług RedBull Mobile – operator ten umożliwia nielimitowane korzystanie z YouTube’a bez jakichkolwiek dodatkowych opłat. Dzięki takim promocjom można zaoszczędzić nawet kilka gigabajtów danych w ciągu miesiąca. Wielu operatorów umożliwia kompresowanie całości danych pobieranych z internetu. Przykładowo, T-Mobile chwali się, że jego kompresja danych umożliwia aż trzykrotne obniżenie ilości zużywanych danych. Podobną funkcję zapewnia też Orange.

    Pobieranie muzyki do trybu offline

    Dzięki zapisywaniu muzyki z serwisów strumieniujących w pamięci telefonu nie musisz wielokrotnie pobierać utworów, których często słuchasz. Upewnij się tylko, że ulubione płyty czy piosenki nie są pobierane przez sieć komórkową, bo mogłoby cię to narazić na wyjątkowo wysokie koszty.

    Krok 1

    W programie Deezer kliknij na znajdującą się w prawym górnym rogu ikonę opcji (symbol trzech kropek). Następnie wybierz Ustawienia i kliknij pole Aplikacja.

    Krok 2

    Odznacz opcję: Pobierz do trybu offline przez sieć komórkową. Wróć do ekranu głównego aplikacji. Kliknij znajdującą się w prawym górnym rogu ikonę wyszukiwania.

    Obraz

    Krok 3

    Wpisz nazwę albumu muzycznego. Wybierz go z rozwiniętej listy. Otwarta zostanie jego strona. Kliknij na niej ikonę Pobierz. Wyświetli się monit informujący o starcie pobierania dopiero po znalezieniu sieci Wi-Fi. Kliknij OK.

    Obraz

    Zapisywanie map offline

    Fragment mapy Google odpowiadający powierzchni do 50 na 50 km możesz przechowywać w pamięci telefonu i wyświetlać offline.

    Krok 1

    W oknie głównym aplikacji kliknij pasek wyszukiwania. Zostanie wyświetlona lista miejsc. Przewiń ją na sam dół. Wybierz opcję: Zapisz nową mapę offline.

    Obraz
    Obraz

    Krok 2

    Przesuń i zmień rozmiar mapy tak, by znaleźć potrzebny fragment. Kliknij Zapisz. Jeśli spróbujesz zapisać zbyt duży obszar, zobaczysz prośbę o jego zmniejszenie – przybliż mapę i spróbuj zapisać fragment ponownie.

    Zapisywanie załączników przez Wi-Fi

    Gdy odbierasz pocztę, będąc w zasięgu sieci Wi-Fi, Gmail może automatycznie pobierać wszystkie załączniki do pamięci telefonu. Będą dostępne potem, gdy wyjdziesz z zasięgu hotspotu.

    Krok 1

    W oknie głównym Gmaila kliknij znajdującą się w lewym górnym rogu ikonę menu podręcznego.

    Obraz

    Krok 2

    Wybierz Ustawienia. Następnie kliknij swój adres Gmail. Zaznacz opcję Pobieranie załączników.

    Obraz
    Obraz

    Kompresja danych w przeglądarce Microsoftu

    Google Chrome nie jest dostępny w systemie Windows Phone. Na szczęście wbudowana w mobilne oprogramowanie Microsoftu przeglądarka Internet Explorer jest wyposażona we własny system kompresji danych. Ma on kilka trybów działania. Pierwszy z nich to kompresowanie standardowe – polega na lekkim kompresowaniu obrazów znajdujących się na stronach internetowych. Dostępny jest też tryb kompresowania wysokiego. – w nim obrazy są kompresowane w bardzo dużym stopniu. Oprócz tego blokowane są niektóre reklamy i pobierane tylko fragmenty stron. W trybie tym całą zawartość strony można pobrać tylko po kliknięciu odpowiedniej ikony. Ostatnim trybem jest kompresja automatyczna. Polega ona na wybieraniu optymalnych ustawień kompresji zależnie od podanych wcześniej informacji o wielkości pakietu danych.

    Krok 1

    Uruchom przeglądarkę Internet Explorer i kliknij ikonę opcji (symbol trzech kropek) znajdującą się w prawym dolnym rogu ekranu.

    Obraz

    Krok 2

    Kliknij opcję ustawienia i rozwiń listę Oszczędzanie w Czujniku danych. Wybierz opcję oszczędzania, która najbardziej ci odpowiada.

    Obraz

    Krok 3

    By sprawdzić, ile danych zaoszczędził Internet Explorer, konieczne jest zainstalowanie programu IE Data Savings. Znajdziesz go w sklepie z aplikacjami.

    Wyłączanie automatycznego odtwarzania wideo

    Nowa funkcja Facebooka pozwala osadzać filmy jako fragmenty wpisów. Po otworzeniu profilu klipy są odtwarzane automatycznie (choć bez dźwięku). Chcąc oszczędzić na transmisji, koniecznie wyłącz tę opcję.

    Krok 1

    W aplikacji Facebook kliknij znajdującą się w prawym, górnym rogu ikonę opcji.

    Obraz

    Krok 2

    Wybierz Ustawienia aplikacji, a potem kliknij Automatyczne odtwarzanie filmów.

    Obraz

    Krok 3

    W oknie, które się pojawi, wybierz opcję Tylko Wi-Fi lub Wył, jeśli chcesz całkiem wyłączyć odtwarzanie filmów.

    Obraz

    Blokowanie transmisji aplikacjom

    Transmisja danych jest wykorzystywana przez wiele aplikacji mobilnych, nie tylko takich jak przeglądarka internetowa. Możesz kontrolować, w jaki sposób to robią, za pomocą aplikacji Opera Max, która jak na razie pojawiła się tylko w wersji dla systemu Android (wersja na iOS powstaje). Program potrafi zarejestrować cały ruch sieciowy w smartfonie, może zablokować wybrane programy i procesy oraz trzykrotnie skompresować materiał wideo bez znacznej utraty jego jakości. Alternatywą dla Opery Max jest program Onavo Extend dostępny w wersjach na Androida i iOS.

    Krok 1

    W oknie głównym aplikacji wybierz ikonę opcji znajdującą się w prawym górnym rogu ekranu. Potem wybierz Zablokowane aplikacje.

    Obraz

    Krok 2

    Wskaż programy, które mają pobierać i wysyłać dane tylko przy użyciu łączności Wi-Fi, zaznaczając pola obok ich nazw.

    Obraz

    Kompresja danych w przeglądarce Google

    Chrome pozwala na ograniczenie ilości zużywanych megabajtów nawet o połowę, kompresując dane. Rozwiązanie nie jest doskonałe. Skompresowane kopie pobierane z serwerów Google są o kilka, kilkanaście minut przestarzałe. Dlatego z funkcji tej nie powinni korzystać użytkownicy, którzy potrzebują dostępu do najświeższych informacji.

    Krok 1

    Uruchom przeglądarkę Chrome i kliknij ikonę opcji. Wejdź w Ustawienia.

    Obraz

    Krok 2

    W kolejnym kroku wybierz opcję Oszczędzanie danych. Zaznacz opcję Włącz. Na tym samym ekranie możesz sprawdzić, ile danych zaoszczędziłeś.

    Obraz
    Obraz

    Wybrane dla Ciebie