SoftwareTresura gryzonia

    Tresura gryzonia

    Wystarczy jedno kliknięcie myszki, aby uruchomić aplikację bez wskazywania jej ikony, włączyć ulubioną muzykę czy skopiować wycinek dowolnego tekstu. Dzięki programowi X-Mouse Button Control samodzielnie określisz, co się stanie po naciśnięciu wybranego przycisku twojego gryzonia.

    Tresura gryzonia

    Większość myszy komputerowych jest wyposażona w opracowane specjalnie pod ich kątem oprogramowanie. Nie każde jednak pozwala na dowolność konfiguracji poszczególnych przycisków urządzenia. Wtedy z pomocą przychodzi darmowa aplikacja X-Mouse Button Control (program można pobrać z serwisu PC Format Programy), dzięki której można zmienić niemal wszystkie funkcje myszy. Zakres modyfikacji ustawień poszczególnych przycisków myszki jest imponujący i obejmuje wiele różnych działań: od prostej zamiany klawiszy, poprzez przypisanie do nich kombinacji klawiaturowych, aż po opcje kopiuj/wklej czy automatyczną inicjację wybranej aplikacji. Co więcej, dzięki możliwości tworzenia indywidualnie konfigurowanych profili każdy program i okno systemowe może mieć własne ustawienia myszy.

    Wstępna konfiguracja programu

    Choć interfejs aplikacji X-Mouse Button Control jest przejrzysty i dobrze opisany, to liczba dostępnych w nim opcji może przytłoczyć nawet zaawansowanych użytkowników. Wystarczy jednak poświęcić kilka minut na zmianę podstawowych ustawień, aby dalsze korzystanie z programu było znacznie łatwiejsze.

    Krok 1

    Podczas instalacji aplikacji nic nie zmieniaj. Co prawda w trakcie tego procesu możesz samodzielnie określić lokalizację jej plików konfiguracyjnych oraz wymusić usunięcie pozostałości po poprzedniej instalacji, zaznaczając opcję Delete (reset) any existing X-Mouse Button Control settings, ale są to ustawienia opcjonalne i bez problemu możesz je pominąć.

    Krok 2

    Przy zachowaniu domyślnej konfiguracji pierwsze uruchomienie programu nastąpi automatycznie zaraz po zakończeniu instalacji. O jego działaniu dowiesz się, sprawdzając zasobnik systemowy, który powiększy się o dodatkową ikonę.

    Obraz

    Krok 3

    Czas przejść do podstawowych ustawień aplikacji. W tym celu prawym przyciskiem myszki kliknij ikonę znajdującą się w zasobniku systemowym i z rozwiniętego w ten sposób menu wybierz opcję Setup.

    Krok 4

    Po chwili na ekranie pojawi się główne okno programu. Odszukaj w nim przycisk Settings. Jego naciśnięcie wywoła panel podstawowych opcji konfiguracyjnych Global Settings. Modyfikację ustawień rozpocznij od zmiany domyślnego języka interfejsu na polski. Aby tego dokonać, wystarczy kliknąć pole Language i z rozwiniętej listy dostępnych języków wybrać Polish. Co istotne jednak, zmiany te zostaną wprowadzone dopiero po ich zatwierdzeniu przyciskami OK i Zastosuj oraz zamknięciu wszystkich aktywnych okien programu. Uwaga! W polskiej wersji językowej jest sporo błędów i literówek!

    Obraz

    Krok 5

    Przed rozpoczęciem dostosowywania myszki do własnych potrzeb musisz jeszcze aktywować główne funkcje programu. W tym celu otwórz ponownie panel ustawień podstawowych – krok 3, ale tym razem kliknij jego polski odpowiednik Ustawienia. Po wywołaniu okna opcji przejdź do zakładki Specjalne klawisze i w polach Przełącz na warstwę skonfiguruj skróty klawiszowe, które będą uruchamiały poszczególne warstwy z ustawieniami. Przy okazji możesz też ustawić kombinację klawiszy służącą do aktywacji i dezaktywacji programu. Następnie zaznacz pole Zezwól na specjalne klawisze globalne, które po zatwierdzeniu przyciskiem OK pozwoli na korzystanie z wybranych przez ciebie skrótów klawiszowych.

    Obraz

    Definiowanie nowych funkcji myszy

    Proces przypisywania nowych funkcji poszczególnym przyciskom myszki wymaga przygotowania specjalnego profilu, tj. wydzielonego zestawu opcji konfiguracyjnych dla każdej wybranej akcji bądź aplikacji. Do dyspozycji użytkownika pozostaje aż 5 osobnych warstw, każda z kompletem ustawień pod 9 różnych przycisków myszy. Dzięki tej różnorodności, a także możliwości dowolnego przełączania się między warstwami, indywidualne konfiguracje mogą być inicjowane samym uruchomieniem i wskazaniem danej aplikacji.

    Krok 1

    Definiowanie nowego profilu rozpocznij od wybrania aplikacji, której będą dotyczyły nowe ustawienia myszy. W tym celu wywołaj główne okno programu i kliknij znajdujący się w nim przycisk Dodaj.

    Krok 2

    Po chwili wyświetli się okno wyboru aplikacji, w którym wyodrębniono 2 osobne sekcje. W pierwszej znajdziesz wszystkie działające w tle programy. Druga pozwoli ci samodzielnie wskazać plik wykonywalny (EXE) wybranej aplikacji i dowolnie go opisać. Jeśli nie chcesz sam przeszukiwać plików, możesz też skorzystać z opcji ukrytej pod przyciskiem Specyficzne okno. Umożliwia ona ręczne wskazanie otwartego okna danej aplikacji. Wystarczy uchwycić myszką celownik, przeciągnąć go nad wybrane okno i puścić, aby pola opisujące okno wypełniły się same. Zatwierdź wprowadzone zmiany, klikając przycisk OK.

    Obraz
    Obraz

    Krok 3

    Nazwa wybranej aplikacji wyświetli się teraz w głównym oknie programu, w sekcji profili. Aby przypisać do niej ustawienia myszy, kliknij odpowiadający jej wpis, przejdź do sekcji warstw i rozpocznij konfigurację przycisków. Wystarczy z rozwijanej listy opcji wybrać jedną z dostępnych dla każdego przycisku funkcji, a następnie potwierdzić swój wybór przyciskiem Zastosuj. Pamiętaj jednak, że wszelkie zmiany zostaną zastosowane dopiero po zamknięciu głównego okna programu.

    Obraz
    Obraz

    Krok 4

    Po uruchomianiu wybranej aplikacji utworzony dla niej profil jest aktywowany automatycznie. Aby skorzystać jednak z ustawionej wcześniej indywidualnej konfiguracji myszki, musisz jeszcze przełączyć się na przypisaną do niej warstwę. W tym celu prawym przyciskiem myszy rozwiń menu kontekstowe ikony znajdującej się w zasobniku systemowym i wskaż w nim odpowiednią opcję. Możesz też skorzystać ze skrótów klawiszowych ustawionych podczas wstępnej konfiguracji programu. Zwróć uwagę na zmianę wyglądu ikony po aktywowaniu nowej warstwy. Oznacza to, że przydzielone jej reguły już działają. Teraz wystarczy już tylko zweryfikować poprawność indywidualnej konfiguracji myszki, przesuwając jej kursor nad okno programu, dla którego został stworzony oddzielny profil, i po kolei naciskając zmodyfikowane przyciski.

    Obraz

    Zaawansowane makra klawiszowe

    Możliwości programu X-Mouse Button Control nie ograniczają się do przypisywania przyciskom myszki pojedynczych, ściśle zdefiniowanych akcji, np. przełączania okien, uruchamiania aplikacji czy aktywowania ich konkretnych funkcji. Dzięki opcji symulowanych klawiszy pod przyciski myszki podepniesz także własne sekwencje klawiszowe i ustalisz ich zaawansowane parametry, łącznie ze spowolnieniem powtórzeń i momentem ich aktywacji. Funkcję tę docenią szczególnie zapaleni gracze. Jeśli jesteś jednym z nich, pamiętaj, że w niektórych grach sieciowych wybrane kombinacje mogą być zabronione.

    Wybrane dla Ciebie