Triki i myki - tańsze drukowanie
Drukarkę w domu ma niemal każdy czy to klasyczną atramentówkę, czy droższy laserowy odpowiednik. Przyjęło się, że nie są to urządzenia najtańsze w eksploatacji, po zakupie trzeba wciąż inwestować w tusze lub tonery, a te potrafią kosztować sporo. Dzięki naszym poradom uda się jednak nieco zaoszczędzić.
Zawsze w gotowości
Po zakończonym drukowaniu nie warto wyłączać zasilania, szczególnie, jeśli w najbliższym czasie zamierzamy jeszcze skorzystać z urządzenia. Wszystko przez to, że wiele drukarek zużywa więcej tuszu, gdy przygotowują się do ponownej pracy po dłuższej przerwie. Najekonomiczniej będzie przełączyć sprzęt w tryb czuwania – zużycie energii będzie minimalne, a na dłuższą metę zaoszczędzimy na atramencie.
Raz w tygodniu – dla zdrowia
W kontekście rzadszego używania drukarki warto wiedzieć, że dobrze jest wydrukować przynajmniej jedną kolorową stronę na tydzień. Taki zabieg pozwoli wykluczyć możliwość przyschnięcia atramentów, które następnie mogłyby zapchać dysze urządzenia. Wówczas jakość drukowania zacznie się pogarszać, a by wróciła do normy, niezbędna jest procedura czyszczenia, która zużywa sporo tuszu.
Wgryź się w opcje
Wbrew pozorom nie powinno się korzystać ze standardowych ustawień drukowania, jeśli chodzi o oszczędności. Tę opcję stosuje się, by pogodzić jakość z ceną. Tymczasem nic nie stoi na przeszkodzie, aby w ustawieniach drukowania konkretnej drukarki odnaleźć zakładki odpowiedzialne za wygląd wydruku. Można tam zaznaczyć chociażby niższą jakość, mniejszą rozdzielczość itp. Powoduje to oczywiście obniżenie walorów wizualnych tego, co zobaczymy później na kartce, ale przecież przy drukowaniu notatek na użytek własny nie jest to kwestia kluczowa. Tym bardziej, że im niższa jakość, tym drukarka będzie szybciej wyrzucała kolejne strony. Dodatkowo można zrezygnować z kolorów i zdecydować się na druk w odcieniach szarości.
Druk bezstronny
Nie zawsze musimy korzystać bezpośrednio z drukarki – zaoszczędzić zarówno na tuszu, jak i papierze możemy dzięki funkcji druku do PDF. W oknie wyboru drukarki wystarczy wybrać program, którym otwieramy tego typu pliki – większość z nich pozwala na zapis dokumentów w formacie PDF. W dobie tabletów i czytników e-booków jest to przydatna opcja, szczególnie jeśli chcemy dbać o środowisko – zawsze to kilka zmarnowanych kartek mniej.
Ignoruj ostrzeżenia
Wiele drukarek zdecydowanie zbyt wcześnie powiadamia o niskim poziomie tuszu czy też proszku i domaga się wymiany pojemnika eksploatacyjnego. Tymczasem testy wykazały, że po otrzymaniu owego komunikatu w kartridżu, w zależności od producenta, może pozostawać nawet do 30 proc. zawartości! Często wystarczy zresztą wstrząsnąć pojemnikiem, by dać mu „nowe życie”.
Drukuj to, co niezbędne
Każdy, kto próbował wydrukować stronę internetową, wie, że poza tym, co faktycznie nas interesuje, na każdej kartce pojawia się sporo nieistotnych informacji. Na szczęście pojawiły się programy, które pozwalają usunąć niechciane elementy strony i tym samym zaoszczędzić zarówno papier, jak i tusz. Jednym z nich jest PrintWhat YouLike, które można dodać jako rozszerzenie do przeglądarki, np. Chrome’a. Wówczas wystarczy przejść na interesującą nas stronę i kliknąć przycisk, by pojawiły się funkcje usuwania zbędnych elementów. Proste, przydatne i oszczędza pieniądze.
Ekologiczne czcionki
Specjalny rodzaj czcionki przygotowany przez holenderską firmę Spranq który pozwala zaoszczędzić nawet do 25 proc. tuszu na każdym drukowaniu w porównaniu z tradycyjnymi fontami. Magia polega na tym, że każdy znak w Ecofont jest podziurkowany. Tak więc małe otworki nie są zadrukowywane i tym samym zmniejszają zużycie atramentu. Czcionka taka po wydruku nie przeszkadza później w czytaniu dokumentu. Jeśli chodzi o wskazówki „czcionkowe”, warto dodać, że oszczędzamy tusz, rezygnując również np. z pogrubiania tekstu.
Stop wydrukom przerywanym
Nigdy nie wyłączaj drukarki po wydrukowaniu ostatniej strony, zanim ta zakończy swoją pracę. Postępując w ten sposób, nie pozwalasz głowicy wrócić na miejsce, co może doprowadzić do zaschnięcia w niej atramentu lub też przeciwnie – jego rozlania. W wyniku zarówno jednego, jak i drugiego może dojść do uszkodzenia urządzenia – naprawa będzie kosztowna.
Czyszczenie drukarki
Oczywiście wyrównywanie głowicy drukarki i czyszczenie dyszy jest przydatne i powinno być wykonywane w miarę regularnie, jednak nadgorliwość nie jest dobrym doradcą. Każdy z tych procesów zużywa sporo tuszu, więc w ramach oszczędności powinniśmy wykonywać je jedynie wtedy, gdy jest to niezbędne. Czyli w momencie, gdy jakość wydruków wyraźnie się pogorszyła.
Myśl i płać mniej
Zawsze warto odwołać się do zdrowego rozsądku – ile razy zdarzało się nam wydrukowanie niepotrzebnej strony lub dokumentu z błędami? Niejednokrotnie po fakcie orientowaliśmy się, że cały proces trzeba powtórzyć ze względu na kilka literówek czy inne niedoskonałości, które pozostały wcześniej niezauważone. Dlatego warto przed kliknięciem „drukuj” spokojnie przejrzeć cały dokument i sprawdzić pod kątem pomyłek. To oszczędność nie tylko pieniędzy, ale paradoksalnie również czasu.