HardwareTrzy w jednym

    Trzy w jednym

    Podstawowym zadaniem dysków NAS jest przechowywanie plików w sieci, ale dobre urządzenia dzięki dodatkowym aplikacjom mają dziesiątki innych zastosowań. Natomiast za pomocą dodatkowego wyposażenie można zmienić taki sprzęt w peceta albo odtwarzacz multimedialny. Jak to zrobić?

    Trzy w jednym

    Większość NAS-ów ma tylko gniazdo zasilające, interfejs sieciowy i porty USB do podłączania dysków zewnętrznych. Interfejs użytkownika jest dostępny z poziomu dowolnego komputera, przez przeglądarkę internetową. Ale jest na rynku kilka ciekawych urządzeń wyposażonych w wyjście HDMI oraz porty USB do podłączenia klawiatury i myszy. Na takim sprzęcie da się pracować jak na komputerze (bo de facto jest to komputer – ma procesor, pamięć, system operacyjny), pozwala on też odtwarzać filmy, muzykę i zdjęcia bezpośrednio na telewizorze. Potrzebne są do tego odpowiednie aplikacje – ich działanie pokażemy na przykładzie urządzenia Qnap Turbo NAS TS-251C z systemem QTS.

    Aplikacje dla Qnap Turbo NAS

    W systemie operacyjnym QTS w ramach pakietu HD Station mogą pracować różnorodne aplikacje. Oto ich obecna lista:

    • aplikacje Qnap znane z wersji „przeglądarkowej”: FileStation HD, MusicStation HD, VideoStation HD, PhotoStation HD, Surveillance Station,
    • różnorodne odtwarzacze mediów: obowiązkowy HD Player, a także opcjonalne KODI, CodexPack, Plex Home Theater, Clementine, DeaDBeeF, Spotify, TuneInRadio, MediaCenter21,
    • aplikacje znane z pecetów: Chrome, Firefox, Facebook, LibreOffice, Skype,
    • proste gry: OpenTTD, Supertux, Wesnoth,
    • aplikacja QTS do zarządzania systemem przez interfejs HD Station

    Instalacja pakietu HD Station w systemie QTS

    Nie będziemy opisywać uruchamiania serwera NAS. Zakładamy, że ten już działa, a wraz z nim funkcjonują standardowe aplikacje Photo Station, Music Station i Video Station.

    Krok 1

    Przez przeglądarkę zaloguj się do urządzenia jako administrator. Na pulpicie odszukaj ikonę Panel sterowania i kliknij ją dwukrotnie.

    Krok 2

    W panelu sterowania rozwiń opcję Serwery aplikacji, na liście odszukaj i kliknij HybridDesk Station, a następnie w prawej części okna naciśnij Rozpocznij teraz.

    Obraz

    Krok 3

    W kolejnym kroku musisz wyrazić zgodę na pobieranie oprogramowania: zaznacz Zgadzam się i kliknij przycisk OK.

    Obraz

    Krok 4

    W oknie HybridDesk Station na liście dostępnych aplikacji domyślnie zaznaczone są wszystkie aplikacje, ale możesz odznaczyć te, których nie potrzebujesz (ich instalacja będzie możliwa później). Możesz też zainstalować wszystkie, a później niepotrzebne wyłączyć.

    Obraz

    Krok 5

    Zaznaczone aplikacje trafią do kolejki, pasek postępu będzie informował o przebiegu pobierania i instalowania składników.

    Krok 6

    Zwróć uwagę, że NAS ma na tylnym panelu wyjście HDMI, a także dwa złącza USB. Do wyjścia HDMI podłącz monitor lub telewizor, natomiast do wejść USB podłącz klawiaturę i mysz (może być zestaw bezprzewodowy).

    Pierwsze logowanie do HD Station

    Do uruchomienia środowiska nie jest potrzebny restart urządzenia ani jego systemu operacyjnego, zatem na ekranie podłączonym do HDMI już teraz powinny być widoczne pierwsze komunikaty HD Station. Po uruchomieniu środowiska możesz używać urządzenia jak prostego peceta, korzystając np. z chmurowych usług Google lub Microsoftu.

    Krok 1

    Na początku na ekranie może pojawić się taki komunikat widoczny na poniższym obrazku. Oznacza on, że pakiet HD Station jest w trakcie instalacji lub uruchamiania – poczekaj jeszcze chwilę.

    Obraz

    Krok 2

    Gdy HD Station pracuje, masz możliwość zalogowania się do systemu. Wybierz odpowiednie konto użytkownika admin (w naszym przykładzie jest to tylko konto administratora)

    Obraz

    Krok 3

    W polu Enter your password wpisz hasło użytkownika za pomocą klawiatury podłączonej do USB albo klawiatury ekranowej.

    Obraz

    Krok 4

    Po pierwszym uruchomieniu zobaczysz pulpit HD Station, a na nim wybrane aplikacje. W pierwszej kolejności warto zmienić język na polski. Kliknij English, a następnie z listy wybierz Polski.

    Obraz

    Krok 5

    Gdy po jakimś czasie zapoznasz się z możliwościami aplikacji, możesz niektóre z nich wyłączyć. Kliknij Ustawienia w sekcji Aplikacja i wybierz aplikację, którą chcesz wyłączyć. Kliknij Wyłącz, a aplikacja zniknie z pulpitu (ale nie zostanie odinstalowana). Ponownie wróci tam, gdy w tym samym oknie klikniesz Uruchom.

    Obraz

    Serwer NAS jako odtwarzacz multimedialny

    Jeśli serwer NAS zostanie podłączony do telewizora przez HDMI, będzie mógł służyć jako odtwarzacz filmów, muzyki i zdjęć. W tym celu można wykorzystać jedną z aplikacji, na przykład wbudowanego HD Playera, czyli interfejs łączący trzy inne aplikacje Qnap. Jako pilota zdalnego sterowania możesz użyć apki mobilnej Qremote (pokazujemy to na przykładzie systemu Android, choć jest dostępna też wersja dla iOS).

    Krok 1

    Ze sklepu Google Play pobierz aplikację Qremote:

    Obraz

    Krok 2

    Uruchom aplikację i przejrzyj krótki przewodnik. Aplikacja wykryje działające w sieci serwery Qnap. Musisz tylko pamiętać o tym, by smartfon został podłączony do tej samej sieci co serwer NAS.

    Obraz

    Krok 3

    Kliknij ikonę serwera NAS. Qremote zaloguje się do niego i wyświetli listę zainstalowanych aplikacji:

    Obraz

    Krok 4

    Wybierz na przykład HD Player. Na ekranie telewizora pojawi się pierwsze okno odtwarzacza. Natomiast na smartfonie zobaczysz interfejs pilota zdalnego sterowania dla tej aplikacji.

    Obraz

    Krok 5

    Na smartfonie kliknij OK, następnie w prawym górnym rogu naciśnij ikonę z symbolem klawiatury i wpisz hasło. W tym czasie na ekranie telewizora również pojawi się okno z klawiaturą ekranową, a w nim wpisywane hasło (w postaci gwiazdek).

    Obraz

    Krok 6

    Po pierwszym logowaniu pojawi się kreator do kalibracji wielkości ekranu – używając strzałek na pilocie Qremote, możesz ustawić pozycję i wielkość ekranu. Po zakończeniu tej czynności pojawi się główny ekran z aplikacjami:

    Obraz

    Krok 7

    Możesz poruszać się po ekranie za pomocą strzałek, a oprócz przycisku krzyżowego Qremote ma jeszcze postać touchpada lub panelu do sterowania odtwarzaniem, co pozwala wygodnie używać różnych aplikacji.

    Wybrane dla Ciebie