Temat numeruTunery do odbioru DVB-T

    Tunery do odbioru DVB‑T

    Naziemna telewizja cyfrowa gwarantuje obraz najwyższej jakości tak do korzystania z DVB-T przekonują nas spoty promocyjne. Do odbioru potrzebny jest telewizor z DVB-T MPEG4, ale można wykorzystać również zewnętrzny tuner DVB-T. Przetestowaliśmy kilka takich urządzeń w niewygórowanej cenie.

    Tunery do odbioru DVB-T

    W artykule:

    • Rodzaje tunerów DVB-T
    • Wyposażenie urządzeń
    • Wyniki testu przystawek STB oraz tunerów USB
    • Opisy najlepszych urządzeń
    • Tabele z wynikami testów

    Najwygodniejszym rozwiązaniem do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej jest telewizor z wbudowanym tunerem DVB-T MPEG4 (lub monitor z takim tunerem – sporą gamę takich modeli ma firma LG). Cały system odbioru jest zintegrowany w jednym urządzeniu, użytkownik posługuje się tylko jednym pilotem i nawet może nie zauważyć, czy odbiera kanał analogowy czy cyfrowy.

    Jednak zakup nowego telewizora to spory wydatek, do którego trudno przekonać posiadaczy starszych, ale wciąż dobrze działających telewizorów LCD i plazmowych. Wcale nie muszą wyrzucać działającego sprzętu i wydawać kilku tysięcy złotych na nowy model – wystarczy dokupić sam tuner.

    Rodzaje tunerów

    W sklepach jest mnóstwo niedrogich przystawek DVB-T, które można podłączyć do dowolnego telewizora. Określane są one nazwą tunerów, dekoderów lub przystawek STB (Set Top Box) i kosztują zwykle około 100 złotych.

    Posiadacze komputerów mogą odbierać telewizję cyfrową na kilka sposobów. Najtańszym rozwiązaniem jest zakup miniaturowego tunera podłączanego do portu USB. Wygląda on jak pamięć przenośna typu pendrive, a ceny urządzeń tego typu zaczynają się już od 50 złotych.

    Osoby, które mają monitor, mogą także wykorzystać przystawkę STB, taką samą jak do telewizora. Można ją podłączyć do wejścia HDMI lub DVI monitora, co pozwala oglądać telewizję bez włączania komputera. Oczywiście, w porównaniu z tunerami USB tracimy część możliwości, np. nagrywanie programów na dysku komputera.

    Możliwości połączeń

    Obraz

    Praktycznie wszystkie przystawki STB mają wyjście HDMI, które trzeba wykorzystać do połączenia z telewizorem lub monitorem. Zapewnia ono najlepszą jakość obrazu oraz możliwość oglądania cyfrowych kanałów w rozdzielczości HD.

    Starsze telewizory kineskopowe nie mają gniazda HDMI. W takiej sytuacji należy wykorzystać analogowe złącze SCART (tzw. eurozłącze). Przystawki STB również je mają, a w dodatku pozwalają wybrać standard RGB (zapewnia lepszą jakość, ale nie działa w tanich telewizorach) oraz tzw. kompozyt (jest akceptowany przez wszystkie telewizory).

    Przystawkę STB można też podłączyć do systemu audio, wykorzystując analogowe lub cyfrowe wyjście dźwięku. W ten sposób, oprócz lepszego brzmienia, zyskujemy także możliwość odtwarzania filmów ze ścieżkami dźwiękowymi DTS (bezpośrednio z portu USB przystawki) – bez cyfrowego połączenia z wieżą audio byłoby słychać tylko ciszę.

    W przypadku tunerów USB podłączenie jest proste. Wystarczy zainstalować oprogramowanie, a następnie podłączyć tuner do dowolnego portu USB komputera. W najtańszych tunerach może być konieczne pobranie sterownika i aplikacji ze strony producenta.

    Do oglądania telewizji można wykorzystać różne programy, np. Windows Media Center – wtedy wymagana jest tylko instalacja sterowników do urządzenia.

    Wyposażenie

    Obraz

    Warto jeszcze wspomnieć o dodatkach sprzedawanych wraz z tunerami USB i przystawkami STB. W przypadku tych pierwszych oprócz płyty CD oraz instrukcji często znajduje się mała antenka, a także pilot zdalnego sterowania. Oba te elementy mają ograniczoną użyteczność. Antena zwykle jest za mała, by zapewnić dobry odbiór (chyba, że ktoś mieszka przy nadajniku telewizyjnym). W przypadku tunerów USB pilot też jest w zasadzie zbędny, bo wygodne sterowanie pracą tunera oraz dołączonego oprogramowania zapewnia klawiatura i mysz.

    W przypadku przystawek STB obowiązkowym elementem wyposażenia jest zasilacz, a także pilot zdalnego sterowania. Ten ostatni jest o tyle ważny, że przystawka jest podłączana do telewizora, a widz siedzi kilka metrów od niego. Zatem wygodny pilot to podstawa – podczas zakupu warto zwrócić na to uwagę. Niestety, kabel do połączenia z telewizorem praktycznie zawsze trzeba dokupić osobno.

    Podsumowanie testu

    Obraz

    W kategorii tunerów STB zwyciężyła Wiwa HD90. Nie zapewnia lepszego obrazu niż konkurenci, za to jest doskonałym przykładem, że można zyskać przewagę, przykładając większą wagę do wygody obsługi (wygodniejszy pilot, lepsza instrukcja, wyświetlacz z funkcją zegara itd.).

    W kategorii tunerów USB wygrał LV5T marki Not Only TV (NOT). Tu sytuacja jest podobna, gdyż wszystkie testowane urządzenia zapewniają równie wysoką jakość obrazu. LV5T ma jednak funkcję odbioru radia oraz wygodny pilot.

    Przystawki STB

    Testowane urządzenia odbierają kanały standardowej rozdzielczości oraz HD, obsługują przewodnik EPG na 7 najbliższych dni. Bezpośrednio z niego można dodawać konkretne programy do harmonogramu nagrywania. Wszystkie testowane tunery STB mogą zapisywać audycje, jeżeli podłączymy do ich portu USB pamięć typu pendrive lub dysk przenośny.

    Tunery STB pełnią także rolę prostych odtwarzaczy multimediów. Pozwalają wyświetlać filmy z napisami, zdjęcia oraz odtwarzać muzykę z pamięci USB. Różnią się między sobą liczbą wspieranych formatów multimedialnych. Ich menu ekranowe jest prawie identyczne, różni się drobiazgami.

    Piloty zdalnego sterowania są niestety tylko przeciętnej jakości. Niewielkie przyciski i słabo czytelne opisy utrudniają obsługę. Pozytywnym wyjątkiem jest Wiwa HD90, której pilot ma duże przyciski z czytelnymi opisami. Urządzenie to jako jedyne ma również wyświetlacz informujący o numerze kanału lub wyświetlający aktualną godzinę.

    Jeżeli chodzi o jakość odbioru programów, przy dobrym sygnale jest ona bardzo wysoka. Poważne kłopoty zaczynają się przy słabym sygnale antenowym – zła antena całkowicie uniemożliwia odbiór.

    Tunery USB

    Tunery USB również są do siebie podobne. W każdym zestawie znajduje się niewielka antenka z magnetyczną podstawą. Not Only TV oraz Evolve mają jeszcze pilot zdalnego sterowania. Bardzo oszczędnie postąpiła firma Media-tech. Jej tuner nie ma w zestawie płyty CD z oprogramowaniem (trzeba je pobrać ze strony producenta), a nawet skuwki ochraniającej wtyk USB.

    O jakości obsługi tunera USB w pewnej mierze decyduje oprogramowanie. Trzy z czterech tunerów mają w komplecie polskojęzyczny program ArcSoft TotalMedia 3.5. Praca z tą aplikacją jest czystą przyjemnością. Natomiast firma Manta dodała do tunera program BlazeVideo HDTV Player 6.0, który źle działa w większości systemów. Na szczęście tuner działa poprawnie z Windows Media Center, podobnie jak inne testowane produkty.

    Podczas testów jakość obrazu oraz jego płynność była jednakowo dobra na wszystkich urządzeniach. Gdyby jakość sygnału telewizyjnego z dołączonej antenki była zbyt słaba, trzeba będzie dokupić lepszą antenę. Wszystkie tunery mają standardowe wejście antenowe. Jedynie w wypadku Manty konieczna będzie dołączona do zestawu przejściówka.

    Trzeba również pamiętać, że w tunerach USB płynność odtwarzania obrazu telewizyjnego zależy od komputera, a głównie jego procesora i karty graficznej. Z kolei jakość obrazu zależy od ekranu komputera. Dlatego końcowy efekt na każdym komputerze będzie inny.

    Ferguson Ariva T65 Mini

    To urządzenie skonstruowane głównie z myślą o starszych telewizorach mających jedynie gniazdo SCART. Dekoder jest wtyczką SCART z doczepionym niewielkim pudełkiem. Taka budowa sprawia, że podłączony do telewizora dekoder jest całkowicie schowany za telewizorem. Dlatego sygnały z pilota są odbierane przez zewnętrzny czujnik podczerwieni, który należy umieścić w widocznym miejscu. Poza tym tuner ma wyjście HDMI, port USB, a funkcje odtwarzania okazały się nawet bogatsze niż w pozostałych tunerach (jest obsługa WMV9 i FLAC). Warto wiedzieć, że urządzeń o takiej konstrukcji jest na rynku bardzo dużo. Sprzedawane są m.in. pod markami: Blow, Cabletech, Media-tech, Signal, Wiwa.

    1. miejsce - NOT ONLY TV LV5T

    Obraz

    W porównaniu do współczesnych tunerów USB ten ma wyjątkowo duże wymiary. Razem z wtyczką antenową wystaje z komputera na około 9 cm. Jednak poza tym dobrze wykrywa i poprawnie odbiera cyfrowe stacje w miejscach o dobrym sygnale. Gdy jednak sygnał jest słaby, dołączona antenka nie wystarcza. Za to oprogramowanie ArcSoft TotalMedia 3.5 jest bardzo funkcjonalne (umożliwia oglądanie telewizji, także z przesunięciem czasowym, zapisywanie audycji, a nawet odtwarzanie plików multimedialnych) i łatwe w obsłudze. Dodatkowo do tunera otrzymujemy aplikację do słuchania radia FM.

    Plusy
    • Dobra jakość obrazu
    • Wygodne oprogramowanie
    • Odbiór radia FM
    Minusy
    • Spore wymiary
    • Długie wyszukiwanie kanałów
    • Słaba instrukcja obsługi

    1. miejsce - WIWA HD90

    Obraz

    Niedrogi tuner DVB-T, który zapewnia dobry odbiór cyfrowych programów telewizyjnych, ich rejestrację oraz oglądanie audycji z przesunięciem czasowym. W zestawie znajdziesz niewiele elementów: pilot, baterie i instrukcję w języku polskim. Dołączony pilot jest wygodny, ma duże, czytelnie opisane przyciski. Urządzenie ma spore możliwości odtwarzania filmów, zdjęć i muzyki. Niestety brak obsługi części formatów audio i wideo owocuje tym, że w przypadku niektórych filmów ujrzysz komunikat o braku wsparcia dla danego kodeka albo film będzie pozbawiony dźwięku.

    Plusy
    • Dobra jakość obrazu
    • Wygodny pilot
    • Wyświetla polskie napisy TXT
    Minusy
    • Brak obsługi DivX 3, WMV9, FLAC, OGG
    • Brak DTS, DD TrueHD itp.

    Podłączenie przystawki do telewizora

    Oprócz przystawki STB będzie ci potrzebny kabel HDMI lub SCART, w zależności od typu łącza, w jakie jest wyposażony telewizor. Kabel musisz kupić osobno. Musisz mieć również odpowiednią antenę – więcej informacji na ten temat znajdziesz na następnej stronie. Wszystkie czynności związane z podłączaniem kabli należy wykonywać przy wyłączonych urządzeniach.

    Krok 1

    Jeśli twój telewizor ma wejście HDMI, podłącz do niego kabel HDMI. Drugi koniec kabla podłącz do odpowiedniego wyjścia przystawki:

    Obraz

    Krok 2

    Jeśli telewizor ma wejście SCART, wykorzystaj taki kabel, podłączając go do wejścia telewizora, a także do wyjścia przystawki:

    Obraz

    Krok 3

    W przypadku wykorzystania kabla SCART możesz użyć trybu kompozytowego lub RGB. Pierwszy działa na każdym telewizorze, ale ma najgorszą jakość. Drugi działa tylko na lepszych telewizorach – możesz sprawdzić, czy na twoim będzie działać. W tym celu po włączeniu telewizora i przystawki wejdź do ustawień przystawki, strzałką w lewo lub w prawo wybierz tryb RGB.Jeśli tryb nie zadziała, wróć przyciskami na pilocie do poprzednich ustawień.

    Obraz

    Krok 4

    Istnieje prawdopodobieństwo, że twój telewizor ma tylko wejście kompozytowe, a także osobne wejście dźwięku (żółte, białe i czerwone gniazdo typu cinch). Musisz wtedy zakupić odpowiednie kable audio i wideo. Podłącz je do telewizora. Przystawka takich wyjść nie ma, ale bez problemu można wykorzystać przejściówkę zamieniającą wyjście SCART na trzy złącza typu cinch. Do nich należy podłączyć odpowiednio kable wideo i audio.

    Obraz

    Krok 5

    Niezależnie od tych wszystkich połączeń możesz przesłać dźwięk w postaci cyfrowej na wieżę audio, by zapewnić sobie jak najlepsze brzmienie programów telewizyjnych. Wykorzystaj takie łącze, w jakie jest wyposażony wzmacniacz (optyczne lub elektryczne), drugi koniec łącza (światłowodu lub kabla koncentrycznego) podłącz do odpowiedniego wyjścia przystawki:

    Obraz

    Nagrywanie programów w ArcSoft TotalMedia

    ArcSoft TotalMedia 3.5 jest jednym z najlepszych i najpopularniejszych programów dołączanych do tunerów USB przeznaczonych do współpracy z komputerem. Pokażemy, jak łatwo można zaprogramować nagrywanie ulubionego programu.

    Krok 1

    Uruchom aplikację ArcSoft TotalMedia 3.5, klikając ikonę programu znajdującą się na pulpicie.

    Obraz

    Krok 2

    Naciśnij przycisk uruchamiający telewizję. Najłatwiej zaprogramować nagrywanie z poziomu EPG, więc kliknij EPG.

    Obraz

    Krok 3

    W EPG wybierz właściwy program, np. TVN HD, a następnie za pomocą strzałek odpowiedni dzień. Odszukaj program, który chcesz nagrać i kliknij na nim dwukrotnie.

    Obraz

    Krok 4

    W nowym oknie zobaczysz dokładny opis programu. Kliknij Nagraj. Wrócisz do poprzedniego okna, a przy wybranej audycji ujrzysz ikonę sygnalizującą zaprogramowany zapis.

    Obraz

    Krok 5

    W dowolnej chwili możesz sprawdzić, jakie programy będą nagrywane, wybierając w module telewizyjnym Planowanie nagrań. Aby skasować niepotrzebne nagranie, kliknij znajdujący się przy nim symbol kosza.

    Obraz

    Krok 6

    Jeżeli w tym samym oknie po zaznaczeniu audycji klikniesz Modyfikuj, będziesz mógł zmienić poszczególne parametry zaplanowanego zapisu.

    Obraz

    Krok 7

    W oknie planowania nagrań możesz też kliknąć Dodaj, aby ręcznie zaprogramować nagrywanie określonego kanału w konkretnym dniu o wskazanej porze.

    Wybrane dla Ciebie