SoftwareTuning sieci Wi-Fi

    Tuning sieci Wi-Fi

    Czy to w domu, czy w biurze każdy chciałby mieć możliwie najszybszy internet. Z uwagi na ograniczenia sieci Wi-Fi nie zawsze jest to jednak możliwe. Wystarczy jednak darmowy program NetSpot, by ustalićć optymalne położenie urządzenia dostępowego.

    Tuning sieci Wi-Fi

    Zasięg to kluczowy parametr każdej sieci bezprzewodowej. Niestety większość użytkowników nie jest świadoma, jak duży wpływ na jakość połączenia Wi-Fi ma rozkład pomieszczeń, grubość ścian czy zakłócenia pochodzące z innych źródeł. Tworzenie sieci bezprzewodowej sprowadza się więc najczęściej do ustawienia routera w wygodnym miejscu. Tymczasem może się okazać, że wystarczy niewielka zmiana jego położenia, by jakość połączenia uległa znaczącej poprawie. Aby w wygodny sposób stworzyć graficzną mapę zasięgu Wi-Fi, a tym samym poznać jej najsłabsze punkty, zainstaluj na swoim laptopie niewielki, bezpłatny program NetSpot.

    Instalacja aplikacji i szybkie skanowanie sieci Wi-Fi

    Choć program występuje jedynie w wersji angielskiej, minimalna liczba opcji i spora doza automatyki sprawia, że jego obsługa jest wyjątkowo intuicyjna. By przeanalizować dane dotyczące rozpoznanych sieci bezprzewodowych działających w okolicy, przyda się nieco głębsza wiedza na temat zasad działania Wi-Fi i opisujących ją parametrów. Szczególnie, że skanowanie sieci odbywa się tu w trybie ciągłym, pozwalając na bieżąco weryfikować siłę sygnału w zależności od lokalizacji laptopa z zainstalowanym programem.

    Krok 1

    Po uruchomieniu instalatora automatycznie sprawdzi on dostępność najnowszej wersji programu, po czym wyświetli informację o niej z z pytaniem o gotowość do instalacji. Naciśniecie przycisku Install zainicjuje pobieranie aplikacji z internetu i jej instalację na twoim komputerze.

    Obraz

    Krok 2

    Gdy tylko proces ten dobiegnie końca, na ekranie pojawi się główne okno programu, a w nim, w otwartej zakładce DISCOVER, efekt szybkiego skanowania sieci bezprzewodowych znajdujących się w twoim zasięgu. Zwróć uwagę na poszczególne pozycje na wyświetlonej liście – znajdziesz tu bowiem nie tylko identyfikatory poszczególnych sieci (SSID, BSSID), ale także szczegółowe informacje o sile sygnału: Graph Signal, częstotliwości Band,kanale Channel, producencie urządzenia dostępowego, wykorzystywanym trybie zabezpieczeń sieci Security, oraz standardzie, w jakim dana sieć pracuje i czasie odświeżenia wymienionych danych Last seen. UWAGA! W przypadku problemów z rozpoznaniem twojej karty sieciowej i wyświetlenia komunikatu No connection sprawdź, czy działa poprawnie, po czym naciśnij przycisk RESUME.

    Obraz

    Krok 3

    Co istotne, w każdej chwili możesz też dokonać porównania kilku wybranych przez siebie sieci. Wystarczy, że zaznaczysz przypisane im pola, po czym naciśniesz przycisk DETAILS. W wywołanym w ten sposób nowym oknie zobaczysz najpierw wykres ilustrujący siłę sygnału obu sieci w ciągu ostatnich minut Signal , a po wybraniu zakładki Tabular Data – szczegółowe dane pochodzące z tego okresu. Jeśli zaś chcesz sprawdzić, jak przedstawia się moc poszczególnych sygnałów w ramach danej częstotliwości i które kanały bezprzewodowe na siebie zachodzą, skorzystaj odpowiednio z zakładek Channels 2.4 GHz bądź Channels 5 GHz.

    Obraz

    Tworzenie mapy zasięgu sieci bezprzewodowej

    O ile korzystając z opcji skanowania okolicy można samemu ustalić miejsce, w którym sygnał Wi-Fi gwarantuje najefektywniejsze parametry sieci, o tyle dużo lepsze rezultaty daje pomiaru siły sygnału w poszczególnych pomieszczeniach domu bądź mieszkania i zobrazowanie wyników w formie graficznej mapy zasięgu. Oto co musisz zrobić, żeby rozpoznać miejsca, w których twoja sieć działa słabiej. Tłumaczymy też, jak temu zaradzić.

    Krok 1

    Tworzenie mapy zasięgu rozpocznij od włączenia trybu pracy programu SURVEY. Gdy tylko klikniesz ten przycisk, w głównym oknie programu pojawią się opcje dotyczące nowego skanowania („projektu”). Skorzystaj z pola Survey name, by nadać nazwę swojej mapie, a następnie wskaż, na jakim planie mają zostać naniesione pomiary, i naciśnij przycisk Continue . Miej jednak na uwadze, że gdy wybierzesz opcję Use sample area map, program posłuży się przykładowym szkicem mieszkania, a w trybie Use blank map będziesz pracować na pustej mapie.

    Obraz
    Obraz

    Krok 2

    Najlepszym, polecanym przez nas rozwiązaniem jest załadowanie do programu (Load survey map) przygotowanego wcześniej planu swojego mieszkania. Co prawda Netspot w wersji dedykowanej systemom Windows nie posiada wbudowanego edytora do rysowania mapy, ale z powodzeniem naszkicujesz ją choćby w systemowym edytorze MS Paint. Tak zapisany plik też wykorzystasz w programie.

    Krok 3

    W momencie, gdy w oknie programu zobaczysz plan swojego mieszkania, musisz jeszcze określić wymiary pomieszczeń. Wystarczy wskazać na mapie dwa punkty, a potem za pomocą umieszczonego poniżej pola pod mapą określisz rzeczywistą dzielącą je odległość. Program sam obliczy sobie resztę.

    Obraz

    Krok 4

    Kolejnym krokiem jest rozpoznanie sieci bezprzewodowych znajdujących się w badanym obszarze. By zainicjować skanowanie, kliknij punkt na mapie, najlepiej to miejsce, w którym aktualnie przebywasz. Kilka sekund później pozycja ta oznaczona zostanie na planie wymownym zielonym okręgiem. Jednocześnie z lewej strony okna ujrzysz listę zidentyfikowanych sieci, w zasięgu których znajduje się twój komputer. Wybierz te z nich, których działanie chcesz skontrolować, a następnie zaznacz odpowiadające im pola.

    Obraz
    Obraz

    Krok 5

    Teraz czeka cię nieco trudniejsze zadanie – musisz wziąć laptopa i przejść po pomieszczeniach, zatrzymując się w miejscach, dla których chcesz przeprowadzić diagnostykę wybranej bądź wybranych sieci bezprzewodowych. Znajdując się w każdym punkcie, kliknij punkt na mapie najtrafniej odpowiadający twojej aktualnej pozycji i poczekaj na zebranie danych. Po każdorazowym przeprowadzeniu pomiarów zbadany obszar zaznaczony zostanie na zielono. Miej na uwadze, że z każdym kolejnym skanowaniem liczba sieci wyświetlanych z lewej strony okna może się zmieniać.

    Obraz

    Krok 6

    Na koniec, gdy wszystkie interesujące cię pomieszczenia zostaną pokryte na planie zielonym kolorem, możesz kliknąć przycisk STOP SCAN, a program niezwłocznie dokona niezbędnych obliczeń i na tej podstawie wygeneruje mapę zasięgu wybranych sieci, oznaczając kolorami siłę sygnału. Wskaże też dość dokładnie miejsca, w których jego zdaniem znajdują się urządzenia dostępowe (routery).

    Obraz

    Krok 7

    Na tej podstawie, posiłkując się umieszczoną u dołu okna skalą graficzną, bez trudu rozpoznasz zarówno te miejsca, w których jakość połączenia jest najwyższa (kolor żółty), jak i te które wymagałyby dodatkowych urządzeń wzmacniających sygnał (kolor niebieski). Dzięki tym informacjom będziesz mógł skorygować ustawienia urządzenia dostępowego tak, aby silny sygnał Wi-Fi był dostępny we wszystkich pomieszczeniach, oraz dodatkowo zaplanujesz rozmieszczenie wzmacniaczy zasięgu sieci WLAN.

    Krok 8

    Aby zapisać stworzoną mapę zasięgu, naciśnij przycisk strzałeczkę obok napisu SURVEY i z rozwiniętego w ten sposób menu wybierz odpowiadającą ci opcję Save Survey bądź skorzystaj z któregoś z wymienionych skrótów klawiszowych.

    Obraz
    oprogramowaniesieci komputeroweoptymalizacja

    Wybrane dla Ciebie