Ukryte skarby
Serwisy udostępniające pliki wideo do oglądania nie pozwalają na ich zapisywanie na dysku. Wyświetlany klip jednak i tak pozostaje, ukryty, w twoim komputerze. Wystarczy go odnaleźć, a to wcale nie jest trudne.
Filmiki z popularnych serwisów YouTube czy Wrzuta, mimo że są plikami strumieniowymi, za każdym razem, kiedy je oglądasz, są pobierane na dysk twojego komputera. Nie są jednak widoczne dla zwykłego użytkownika. Są przechowywane jako pliki tymczasowe w katalogach systemowych. Wystarczy zatem poznać lokalizację tych katalogów, by można było te pliki stamtąd wyciągać. Zadanie, choć na pierwszy rzut oka wydaje się skomplikowane, jest dość proste, zwłaszcza w przeglądarce Internet Explorer. Nieco trudniej jest w Operze, w której przechowywane pliki nie mają rozszerzeń. Mimo to przy odrobinie wiedzy będziesz mógł odnaleźć poukrywane filmy i zapisać je w wygodnym dla ciebie miejscu.
Dla ułatwienia zadania będziesz dodatkowo potrzebował menedżera plików, takiego jak np. Total Commander, oraz uniwersalnej przeglądarki plików graficznych, np. Irfan- View. W artykule podajemy sposób rozpoznawania, a następnie przegrywania filmów przeglądanych w internecie.
Przygotowanie programu do wyszukiwania plików wideo
Zanim zabierzesz się do wyciągania filmów z katalogów tymczasowych, musisz zainstalować program Total Commander oraz IrfanView wraz z całym pakietem pluginów do niego. Bez tego pierwszego nie dostaniesz się do ukrytego katalogu tymczasowego, nawet po zmodyfikowaniu parametrów wyświetlania w Eksploratorze Windows. Jednak, aby te foldery były także widoczne w menedżerze plików, należy zmodyfikować jego ustawienia.
Krok 1
Zainstaluj, a następnie uruchom program Total Commander, klikając dwukrotnie jego ikonę Total Commander. W otwartym oknie kliknij cyfrę, jaka się wyświetli w podpowiedzi, a program się uruchomi.
Krok 2
Przejdź do menu Konfiguracja i wybierz Opcje.... W otwartym oknie przejdź do zakładki Wyświetlanie i zaznacz funkcję Pokaż pliki ukryte/systemowe. Następnie kliknij przycisk OK.
Krok 3
Teraz kliknij kolumnę Wielkość, tak by strzałka była skierowana w dół . Wszystkie pliki będą sortowane z uwzględnieniem ich wielkości, od największego do najmniejszego. Teraz znajdowanie plików wideo będzie łatwiejsze.
Wyciąganie filmów z przeglądarek
Używając dwóch najpopularniejszych przeglądarek internetowych, Internet Explorera oraz Opery, pokazujemy, jak wyciągać filmy z ich pamięci cache. Całą operację prezentujemy na przykładzie strony www.cgarena.com zawierającej wideotutoriale do grafiki 3D. Jednak w ten sam sposób można wyciągać inne rodzaje filmów z innych stron, choćby tych z serwisu YouTube.
Internet Explorer
Najwygodniej jest wyciągać pliki wideo z przeglądarki Microsoftu. Filmy są zachowywane zgodnie z pobieranymi nazwami, a w dodatku z tymi samymi rozszerzeniami. Dzięki temu w katalogu tymczasowym od razu widać pliki, którymi jesteś zainteresowany. Pozostaje je tylko przenieść w odpowiednie miejsce.
Krok 1
W oknie Total Commander w miejscu wyboru dysku zaznacz [-c-], następnie wejdź do katalogu [Documents and Settings] i kliknij [User]. Ostatni z wymienionych katalogów będzie się nazywał inaczej, zależnie od nazwy konta w systemie Windows. Następnie przejdź do katalogu [Ustawienia lokalne], [Temporary Internet] i na koniec [Content.IE5].
Krok 2
Jeśli świeci się dioda klawiatury numerycznej, naciśnij Num Lock, by zgasła. Następnie klawiszem [0] na klawiaturze numerycznej zaznacz w katalogu, w którym się obecnie znajdujesz, wszystkie podkatalogi. Zaznaczone podkatalogi zostaną podświetlone na czerwono.
Krok 3
Teraz należy je skasować. Naciśnij klawisz [F8], a gdy się pojawi komunikat: Czy rzeczywiście chcesz usunąć 5 wybranych plików/katalogów? kliknij Tak. Kiedy się pojawi kolejny komunikat kliknij przycisk Wszystkie. Jeżeli ponownie się wyświetli podobny komunikat, znów kliknij Wszystkie.
Krok 4
Niekiedy pewnych plików nie będzie można usunąć. Jeśli ujrzysz taki komunikat: Dostęp do pliku zabroniony, kliknij przycisk Pomiń. Następnie kliknij menu Start i z menu wybierz Internet Explorer. Przejdź do interesującej cię strony zawierającej film, który chciałbyś mieć w swoich zbiorach.
Krok 5
W naszym przykładzie postanowiliśmy ściągnąć wideotutorial na temat modelowania głowy kobiety w programie 3DS Max (http://www.cgarena.com/freestuff/tutorials/max/femaleface/facemodel.html). Kliknij na szarym polu, by rozpocząć odtwarzanie. Poczekaj teraz, aż pasek postępu informujący o ściąganiu pliku na dysk lokalny się wypełni.
Krok 6
Przejdź do Total Commandera. Teraz wchodź do poszczególnych katalogów, które się pojawią podczas ściągania pliku, i poszukaj pliku wideo o największej pojemności, np. face[1].flv. Przegraj go, naciskając [F5], do katalogu, w którym będziesz gromadził pliki z internetu.
Opera
Wyciąganie filmów z katalogów tymczasowych w Operze wygląda podobnie. Różnice dotyczą kilku drobnych cech, takich jak lokalizacja plików i katalogów tymczasowych. Niestety pliki tymczasowe w tych przeglądarkach nie mają rozszerzeń. Dochodzi zatem jeszcze jedna czynność, która ma umożliwić rozpoznanie formatu filmu.
Krok 1
W Total Commanderze przejdź do katalogu C:\Documents and Settings\User\Ustawienia lokalne\Dane aplikacji\Opera\Opera\profile\cache4. Pamiętaj o tym, że katalog User może mieć u ciebie inną nazwę.
Krok 2
Zaznacz wszystkie pliki w katalogu, naciskając [+] na klawiaturze numerycznej. Odznacz jedynie katalogi, naprowadzając na nie kursor Total Commandera i naciskając przycisk [0] na klawiaturze numerycznej. Teraz naciśnij [F8] i w kolejnych oknach kliknij Tak, a następnie Wszystkie.
Krok 3
Uruchom Operę. W naszym przykładzie otworzyliśmy stronę (http://www.cgarena.com/freestuff/tutorials/max/giorgio_videos/temple.html) z tutorialem dotyczącym modelowania świątyni.
Krok 4
Poczekaj, aż pasek postępu ściągania filmu się wypełni. Przejdź do Total Commandera, naciśnij kombinację klawiszy [Ctr]+[R] dla odświeżenia zawartości katalogu. Teraz zaznacz największy plik i naciskając [F5], przegraj największy plik do katalogu, w którym przechowujesz filmy z internetu.
Krok 5
Jeśli nie wiesz, jaki format ma ten film, to naprowadź na niego kursor Total Commandera i naciśnij [F6]. W otwartym oknie wpisz nazwę, jaką ma mieć plik, i nadaj mu rozszerzenie .bmp (po nazwie wstaw znak kropki i wpisz bmp), np. Modelowanie świątyni.bmp. Kliknij OK.
Krok 6
Naprowadź na plik kursor Total Commandera i naciśnij klawisz [Enter]. Jeśli plik otworzy się w oknie głównym programu IrfanView, to będzie to plik w formacie AVI. Jeśli otworzy się w dodatkowym oknie IrfanView FLV Player, to prawidłowym rozszerzeniem filmu będzie .swf. Jeśli w ogóle nie zostanie otwarty i pojawi się komunikat: Unknown file format or file not found! to będzie to film formatu QuickTime (rozszerzenie .mov). W zależności od uzyskanego rezultatu zmień rozszerzenie pliku na właściwe.