Foto/Audio/WideoUporządkowane zdjęcia

    Uporządkowane zdjęcia

    Do zapanowania nad systematycznie rosnącym zbiorem cyfrowych fotografii przestają z czasem wystarczać funkcje systemu Windows. Możesz wtedy skorzystać z darmowej aplikacji Google Picasa.

    Uporządkowane zdjęcia

    Specjalne tagi – promowanie zdjęć przez Google’a

    Ciekawostką jest fakt, że w przypadku ogólnoświatowych wydarzeń Google często oferuje dodatkowe możliwości użytkownikom programu Picasa. Na przykład w trakcie przygotowywania niniejszego materiału na stronie domowej pomocy do programu Google Picasa http://picasa.google.com/support/bin/answer.py?answer=93773, była wyświetlana informacja następującej treści:

    Można zatem oczekiwać, że w przypadku wydarzeń o tak dużej randze jak Zimowe Igrzyska Olimpijskie 2010 w Vancouver Google zaproponuje równie interesującą formę promocji zdjęć użytkowników.

    Najnowsza wersja aplikacji Google Picasa nie tylko ułatwi zaprowadzenie porządku w dużej bibliotece fotografii, ale także umożliwi szybkie wprowadzenie poprawek, usunięcie skaz i rys ze zdjęć, stworzenie ciekawych przekształceń i wreszcie udostępnienie wybranych fotografii za pomocą skojarzonej z programem usługi Picasa Web Albums.

    Na uwagę zasługują także znakomite narzędzia wyszukiwawcze, w jakie wyposażono Picasę, ułatwiające znalezienie konkretnych fotografii we własnych, skatalogowanych tym programem zbiorach. Nic dziwnego. Google to przecież wyszukiwarkowa potęga.

    Szybki retusz, publikowanie online i udostępnianie

    Opis instalacji programu Picasa pomijamy, ponieważ proces ten przebiega standardowo. Polega po prostu na potwierdzaniu kolejnych etapów instalacji. Po zakończeniu instalacji Picasa uruchomi się automatycznie i już na wstępie zostaniesz powitany oknem z wyświetlonymi opcjami importu. Nie musisz zmieniać domyślnych ustawień – program sam zaimportuje do swojej bazy wszystkie znalezione na komputerze zdjęcia.

    Krok 1

    Chcąc szybko opracować zdjęcie, kliknij jego miniaturę wyświetlaną w obszarze roboczym programu Picasa. Wywołasz w ten sposób tryb podglądu i szybkiej edycji fotografii. W centralnej części okna wyświetli się edytowane zdjęcie. Po lewej stronie okna zobaczysz panel edycyjny z trzema następującymi zakładkami: Korekcje podstawowe, Dostrajanie, Efekty. Domyślnie uaktywniona jest zakładka Korekcje podstawowe, pod którą znajdują się podstawowe funkcje korekcyjne.

    Obraz

    Krok 2

    Przykładowo, chcąc wyprostować ujęcie, skorzystaj z przycisku Wyprostuj. W obszarze podglądu, na aktualnie edytowane zdjęcie zostanie nałożona siatka pozycjonująca ułatwiająca wyprostowanie zdjęcia, czego dokonujesz za pomocą widocznego w dolnej części zdjęcia suwaka. Gdy odpowiednio ustawisz zdjęcie, kliknij przycisk Zastosuj.

    Obraz

    Krok 3

    Jeszcze prostsze jest wywołanie funkcji automatycznego kontrastu czy automatycznej korekty koloru. Wystarczy, że klikniesz przyciski Automatyczny kontrast lub Automatyczny kolor. Nie bój się eksperymentów. Picassa, wprowadzając modyfikacje fotografii, nie zmienia fizycznie pliku zdjęcia, lecz operuje na wirtualnych warstwach, zatem bez względu na to, ile operacji edycyjnych przeprowadzisz na zdjęciu, będą one przechowywane w kopii edytowanego pliku – sam plik źródłowy nie będzie zmieniony. W każdej chwili możesz cofnąć zmianę lub ponowić jej działanie, wykorzystując do tego celu dwa przyciski: Cofnij Automatyczny kontrast i Powtórz wypełnienie światłem widoczne pod przyciskami z funkcjami korekcyjnymi.

    Obraz

    Krok 4

    W analogiczny sposób korzystasz z pozostałych funkcji dostępnych w programie, jak również z efektów oraz funkcji dostrajania dostępnych w pozostałych dwóch zakładkach panelu edycyjnego.

    Krok 1

    Wybrane zdjęcia możesz umieścić w internecie. Zanim skorzystasz z usługi Picasa Web Album, musisz się w tej usłudze zalogować, a jeżeli nie masz konta, musisz je założyć. Załóżmy, że chcesz wysłać zdjęcia do internetu. W górnej części okna programu kliknij odnośnik Zaloguj się w usłudze Web Albums.

    Obraz

    Krok 2

    Zostanie wyświetlone okno Web Albums, w którym musisz się uwierzytelnić jako użytkownik konta Google. Jeżeli korzystasz już z jakiejkolwiek usługi Google wymagającej uwierzytelnienia (np. poczty Gmail, programów Google Dokumenty, kalendarza Google itp.), nie musisz zakładać konta (proces rejestracji konta uaktywniasz, klikając odnośnik Zarejestruj się w usłudze Web Albums). Wystarczy się zalogować za pomocą tych samych danych, z których korzystasz, logując się do innych usług Google.

    Obraz

    Krok 3

    Jeżeli mimo wpisania poprawnych danych uwierzytelniających zobaczysz komunikat: To konto nie umożliwia korzystania z usługi Web Albums, poczekaj, aż uruchomi się przeglądarka internetowa z wczytaną do niej stroną logowania. Wpisz swoje dane logowania do konta Google. Po chwili zostaniesz przekierowany na twoją stronę w usłudze Picasa Web Albums.

    Obraz
    Obraz

    Krok 4

    Wróć do programu Picasa i ponów proces logowania. Po chwili zostaniesz zalogowany, czego oznaką będzie widoczny w górnej części okna programu panel odnośników związanych z usługą Picasa Web Album. Jeżeli chcesz online umieścić jedynie wybrane fotografie, a nie cały folder, wybierz najpierw zdjęcia i oznacz je gwiazdką. To bardzo proste – wystarczy, że zaznaczysz miniatury zdjęć i klikniesz widoczny w dolnej części okna programu przycisk z gwiazdką.

    Obraz

    Krok 5

    Po oznaczeniu ilustracji gwiazdką na panelu albumów, po lewej stronie okna wybierz Zdjęcia oznaczone gwiazdką. W centralnej części okna zostaną wyświetlone wyłącznie zdjęcia oznaczone gwiazdką. Chcąc je przesłać do przydzielonej ci przestrzeni (1 GB) w ramach usługi Picasa Web Album, kliknij Synchronizuj z internetem.

    Obraz

    Krok 6

    Pojawi się okno Synchronizuj album z internetem, w którym wyświetlone zostaną domyślne ustawienia publikowania zdjęć online (zostaną one zmniejszone do szerokości 1600 pikseli, a opublikowany online album nie będzie widoczny dla internautów odwiedzających witrynę albumów Picasa. Możesz oczywiście zmienić te ustawienia, klikając przycisk Zmień ustawienia..., ale na początek proponujemy pozostanie przy ustawieniach domyślnych. Kliknij przycisk Tak.

    Obraz

    Krok 7

    Rozpocznie się synchronizacja zdjęć z internetem (o czym powiadomi cię widoczny w prawej części okna programu napis Synchronizowanie). Gdy synchronizacja się zakończy, w tym samym miejscu pojawi się napis Wyświetl w trybie online: niepubliczne(4). Kliknij go.

    Obraz

    Krok 8

    Na pierwszym planie wyświetli się okno przeglądarki WWW, w którym będzie widniała zawartość albumu – w naszym przykładzie zdjęć oznaczonych gwiazdką. W analogiczny sposób możesz opublikować w internecie dowolny album. Aby utworzyć nowy album, użyj widocznego na pasku narzędziowym programu Picasa przycisku

    Obraz

    . Warto jeszcze dodać, że jeżeli do albumu, który jest umieszczony także w internecie, dodasz nowe zdjęcie, program natychmiast prześle je do odpowiedniego albumu internetowego.

    Krok 1

    Jeżeli chcesz udostępnić album znajomym, kliknij przycisk Udostępnij.

    Obraz

    Krok 2

    Pojawi się okno Udostępnianie zdjęć. W oknie tym przygotowujesz po prostu e-mail zapraszający znajomych do oglądania opublikowanych przez ciebie zdjęć. Po wpisaniu adresów pocztowych w polu Do i ewentualnym uzupełnieniu treści e-maila kliknij Wyślij. Po chwili zobaczysz okno komunikatu informującego o zakończeniu przesyłania zaproszenia. Kliknięcie przycisku Wyświetl w trybie online spowoduje wyświetlenie udostępnionego albumu w przeglądarce internetowej.

    Obraz
    Obraz

    Tagowanie zdjęć twarzami osób na zdjęciach

    Interesującą funkcją usługi Picasa Web Albums jest możliwość automatycznej identyfikacji twarzy osób, którym uprzednio utworzysz tzw. plakietki. Aby skorzystać z tej funkcji, musisz wcześniej opublikować w internecie zdjęcia bliskich ci osób. W warsztacie zakładamy, że album ze zdjęciami już umieściłeś w internecie.

    Krok 1

    Zaloguj się do swojej witryny Picasa Web Albums. Pod zakładką Moje zdjęcia kliknij widoczny po prawej stronie przycisk Dodaj plakietki. Zwróć uwagę, że usługa automatycznie powiadomi cię o liczbie twarzy znalezionych na twoich zdjęciach, np. Liczba znalezionych twarzy: 13. Jeżeli na twojej domowej stronie witryny Picasa Web Albums nie widać przycisku Dodaj plakietki, najprawdopodobniej zobaczysz komunikat umożliwiający aktywowanie funkcji rozpoznawania i wyszukiwania twarzy.

    Obraz

    Krok 2

    Na kolejnej stronie pojawią się miniatury twarzy osób wykrytych na opublikowanych przez ciebie zdjęciach. Zaznacz zdjęcie osoby, dla której chcesz utworzyć plakietkę. Następnie uzupełnij informacje o danej osobie – w polu Wpisz nazwę wpisz np. imię danej osoby i kliknij przycisk Zastosuj.

    Obraz

    Krok 3

    Pojawi się ramka Edytuj informacje kontaktowe, w której możesz uzupełnić dane kontaktowe wybranej osoby. Gdy to zrobisz, kliknij przycisk Zapisz.

    Obraz

    Krok 4

    Jeśli program na innych zdjęciach znalazł tę samą osobę, ale rozpoznał ją jako kogoś innego, możesz to łatwo naprawić. Zaznacz miniaturę wybranej twarzy. Następnie nie wpisuj nazwy danej osoby, lecz pod polem tekstowym Wpisz nazwę obok napisu Propozycje wybierz przycisk z prawidłową nazwą tej osoby, np. Jakub.

    Obraz

    Krok 5

    Po prawej stronie okna przeglądarki pojawi się ramka informująca, ile zdjęć zostało oznaczonych tagiem danej twarzy. Za pomocą odnośników Widok, Edytuj, Znajdź możesz zarządzać zdjęciami, na których znajduje się wybrana osoba.

    Obraz

    Krok 6

    W analogiczny sposób możesz tagować pozostałe zdjęcia, na których znajdują się bliskie ci osoby. Gdy otagujesz zdjęcia, program ułatwi ci znalezienie tych, na których znajduje się konkretna twarz.

    Wybrane dla Ciebie