Uwolnij dodatkową moc
Zadania wymagające skomplikowanych obliczeń szyfrowanie, kompresja danych czy łamanie haseł możesz przyspieszyć nawet kilkaset razy, wykorzystując moc drzemiącą w układach graficznych. Potrzebne są jednak odpowiednie programy.
Karty Nvidii z obsługą CUDA
Odpowiedź na pytanie, czy zainstalowana w twoim komputerze karta graficzna z układem GeForce Nvidii obsługuje obliczenia w technologii CUDA, uzyskasz na witrynie producenta. Listę obsługiwanych modeli układów graficznych znajdziesz na stronie http://www.nvidia.com/object/cuda_learn_products.html. Pamiętaj też o zainstalowaniu najnowszych sterowników do swojej karty. W przypadku układów Nvidii najnowsze wersje sterowników znajdziesz na stronie http://www.nvidia.com/Download/index.aspx?lang=en-us lub www.nvidia.pl/Download/index.aspx?lang=pl
Obecnie na rynku są dwie grupy układów graficznych, dla których opracowano technologie umożliwiające wykorzystanie potężnych mocy obliczeniowych nie tylko do generowania grafiki 3D w grach. Mowa o układach Radeon firmy AMD oraz GeForce firmy Nvidia. Zdecydowanie więcej programów wykorzystujących do obliczeń moc układów graficznych przygotowano dla opracowanej przez Nvidię technologii CUDA. Ale i AMD ma swoje rozwiązanie – program AVIVO Video Converter wspierający autorską technologię ATI Stream. Na dołączonym do wydania krążku znajdziesz zestaw programów, które wykorzystują układy graficzne do obliczeń. Prezentujemy również warsztaty ułatwiające korzystanie z tych narzędzi.
Programy do różnych zadań wykorzystujące układy graficzne
- CyberLink MediaShow Espresso – konwertuje wideo Oprogramowanie wykorzystuje zarówno moc układów graficznych Radeon (technologia ATI Stream), jak i GeForce (technologia CUDA). Nvidia informuje, że wykorzystanie technologii CUDA pozwala czterokrotnie przyspieszyć konwersję w stosunku do procesu bazującego wyłącznie na procesorze głównym komputera. Program działa w XP (co najmniej SP2) i Vista. Wymaga karty graficznej obsługującej DirectX 9 (lub nowszy). Potrzebuje 2 GB pamięci RAM. Jest to aplikacja komercyjna. Za pełną wersję należy zapłacić równowartość ok. 50 dolarów. Dostępne jest także wydanie próbne, w którym możesz korzystać ze wszystkich funkcji programu przez 30 dni (wersja próbna ma też limit liczby przekonwertowanych plików w formacie H.264 – maksymalnie 50).
- vReveal – poprawia jakość plików wideo Funkcje tej aplikacji umożliwiają stabilizację obrazu, wyczyszczenie obrazu z szumów, wirtualne podwojenie rozdzielczości klatki filmu, rozjaśnianie zbyt ciemnych kadrów oraz wyostrzanie. Program działa w XP i Vista. Aby mógł korzystać z technologii CUDA, potrzebna jest karta graficzna z obsługą CUDA, jednak poza modelami GeForce 8800 Ultra, 8800 GTX, 8800 GTS 640, 8800 GTS 320, Quadro 4600 oraz Quadro 5600. Te karty wspierają CUDA, ale program nie wykorzysta ich do obliczeń. Producent przewiduje, że vReveal będzie obsługiwał te modele kart w przyszłości. Według danych Nvidii proces przetwarzania wideo jest nawet pięciokrotnie szybszy dzięki CUDA niż w przypadku korzystania wyłącznie z głównego procesora. Cena pełnej wersji to równowartość ok. 40 euro.
- GPU Flame Fractal Renderer – tworzy graficzne tło pulpitu Windows Fantazyjne obrazy z fraktali wyglądają niesamowicie, a dzięki mocy obliczeniowej procesora graficznego (program korzysta z CUDA) proces renderingu obrazu przebiega nawet 50 razy szybciej. Aplikacja jest darmowa.
Łamanie haseł do zabezpieczonych archiwów w formacie RAR
Program cRARk został opracowany przez akademików Politechniki Sankt Petersburga w celu łamania haseł do zabezpieczonych archiwów w formacie RAR. Sam fakt użycia mocy karty graficznej zwiększa szybkość dekodowania hasła nawet 15-krotnie. Program nie ma własnego interfejsu, działa z linii poleceń.
1
Aplikacja cRARk jest dystrybuowana w postaci archiwum w formacie RAR. Nie trzeba jej instalować. Przekopiuj plik o nazwie crark32.rar na dysk, a następnie rozpakuj (Windows nie ma domyślnie dekompresora formatu RAR, jeżeli potrzebujesz odpowiedniego programu, zapoznaj się z artykułem o narzędziach do kompresji – strona 58).
2
Podczas próby rozpakowywania archiwum z programem może się pojawić okno zawierające pytanie o hasło. Nie podając żadnego hasła, kliknij OK. Wszystkie pliki, z wyjątkiem jednego o nazwie crack me, zostaną rozpakowane do docelowego folderu. Archiwum z programem rozpakuj do jakiegoś folderu o krótkiej nazwie, znajdującego się bezpośrednio na dysku C:.
3
Po rozpakowaniu danych do docelowego folderu skopiuj jeszcze do niego plik crark32.rar – ten sam, który właśnie rozpakowałeś. Wykorzystamy fakt, że znajduje się w nim jeden chroniony hasłem plik – złamiesz to hasło. Uruchom okno wiersza poleceń. Rozwiń menu Start i wybierz pozycję Wiersz polecenia.
4
W oknie Wiersz polecenia wpisz teraz polecenie: cd\, dzięki czemu przejdziesz do katalogu głównego dysku systemowego (najczęściej C:).
5
Przejdź do folderu z rozpakowanymi plikami z instalacyjnego archiwum programu cRARk. W naszym przykładzie był to folder ! (znak wykrzyknika). Chcąc do niego przejść, wpisaliśmy: cd ! i polecenie zatwierdziliśmy klawiszem [Enter].
6
Zanim rozpoczniesz deszyfrację pliku crark32.rar, zmień nazwę jednego z trzech plików: english.def, spanish.def lub russian.def na password.def. Pamiętaj, żeby w danym momencie tylko jeden z tych trzech plików językowych miał nazwę password.def. Są to pliki z definicjami haseł dla danego języka (informujące program m.in. o tym, jakie znaki ma uwzględniać – np. w języku rosyjskim cyrylicę).
7
Gdy już otworzysz folder z plikami programu, wpisz polecenie: crark crark32.rar i wciśnij [Enter]. Po chwili powinieneś poznać hasło. Oczywiście czas łamania hasła jest zależny od liczby użytych w nim znaków.
Wtyczki do pakietu Adobe Creative Suite 4
W połowie lipca br. firma Nvidia poinformowała o dostępności wtyczek do pakietu Adobe Creative Suite 4, wśród których znajduje się Elemental Accelerator 2.0 firmy Elemental Technologies potrafiący wykorzystać technologię CUDA. Rozwiązanie to jest jednak przeznaczone tylko dla profesjonalistów, gdyż wtyczka działa jedynie na komputerach, na których pracują karty Nvidii z układami Quadro, a na dodatek oprogramowanie to jest bardzo drogie. W najtańszej wersji kosztuje ponad 500 euro.
Prosty montaż i konwersja wideo
Program Super LoiLoScope/LoiloScope Venus to narzędzie do montażu i konwersji wideo, które dzięki wykorzystaniu do obliczeń kart graficznych (wszystkie modele z PixelShader 2.0 i nowszym, w praktyce nowsze karty GeForce z pełnym wsparciem CUDA) przyspiesza proces konwersji i przetwarzania wideo nawet dziesięciokrotnie. To również komercyjne narzędzie (kosztuje równowartość ok. 60 dolarów), ale dostępne także w wersji próbnej, ważnej przez 15 dni. Program wymaga bibliotek .NET Framework 3.5. Można go uruchamiać w Windows XP/Vista. Do instalacji programu potrzebne jest połączenie z internetem, gdyż zamieszczony na naszym krążku plik instalacyjny jest jedynie starterem kreatora (w taki sposób dystrybuowany jest ten program).
Konfiguracja
1
Proces instalacji jest bardzo prosty. Po uruchomieniu instalacji z naszego krążka rozpocznie się automatyczne pobieranie niezbędnych plików z internetu, po czym pojawi się okno kreatora instalacji. Nie musisz zmieniać żadnych ustawień kreatora. Po prostu potwierdzaj jego kolejne etapy.
2
Program uruchomi się automatycznie po zakończeniu pracy kreatora instalacji. Ponieważ masz do czynienia z wersją próbną, zobaczysz okno dialogowe Start free trial now!. Kliknij w nim przycisk Start free trial.
3
W kolejnym oknie, które po chwili się pojawi, musisz potwierdzić treść licencji na oprogramowanie. Kliknij przycisk Agree. Dopiero teraz zobaczysz okno dialogowe z komunikatem informującym, że instalacja zakończyła się sukcesem. W polu tekstowym możesz podać swój adres e-mailowy, jeżeli chcesz być informowany o nowych wersjach programu. Kliknij Start, by przejść do głównego okna aplikacji.
4
Program przez chwilę będzie dopasowywał parametry pracy do wykrytej karty graficznej – proces ten odbywa się automatycznie. Po chwili w oknie głównym możesz uruchomić nowy projekt konwersji. Kliknij przycisk New.
5
Okno główne aplikacji zostanie przesłonięte otwierającym się automatycznie oknem z anglojęzycznym samouczkiem do programu (konieczny dostęp do internetu). Zamknij go lub zwiń do paska zadań
Konwersja i montaż
1
W oknie głównym widoczny jest panel, który daje ci dostęp do wyboru plików do konwersji (po lewej stronie okna) oraz panel montażu i podglądu (prawa strona okna). Kliknij panel wyboru plików widoczny po lewej stronie okna. Wszystkie obiekty – panele, okna czy ikony – widoczne w głównym oknie aplikacji możesz dowolnie przemieszczać w ramach tego okna, przeciągając je myszką.
2
Na panelu wyboru plików kliknij plik wideo, który poddasz obróbce. Zostanie przeniesiony na obszar – pulpit roboczy – poza panel. Możesz także sam przeciągnąć pliki wideo, które mają być częściami składowymi zmontowanego klipu. Gdy naprowadzisz kursor myszki (bez kliknięcia) na miniaturę pliku wideo wysuniętą poza panel plików, program automatycznie zacznie odtwarzać wskazany plik. Program domyślnie wyświetla na panelu miniatury plików znalezionych w domyślnych dla systemu Windows folderach z multimediami. Jeżeli chcesz, by program odszukał pliki znajdujące się w innych folderach, kliknij widoczną nad panelem zakładkę Setting i zaznacz pola wyboru obok nazw folderów, w których program ma wyszukiwać pliki multimedialne.
3
Po wybraniu części składowych montażu kliknij w centralnej części okna. Zostanie powiększona, a ty będziesz mógł przeciągać wybrane wcześniej pliki na obszar montażu. Ustaw je na linii czasu: w kolejności takiej, w jakiej mają być wyświetlane w zmontowanym materiale.
4
Kliknij przycisk Share w górnej części okna, a następnie kliknij otwierającą się skrzynię.
5
Zobaczysz okno File Output. Wybierz ostatnią pozycję wywołującą funkcję zapisu zmontowanego materiału w formacie MP4. Kodowanie gotowego wideo odbędzie się z wykorzystaniem mocy obliczeniowej układu graficznego, o czym świadczy obecność logo Nvidia CUDA.
6
W kolejnym oknie export h.264 video możesz ustawić parametry kodowania. Może się w tym celu przydać lista Preset, z której możesz wybrać ustawienia predefiniowane, dopasowane np. do iPod. Spowoduje to zniknięcie pozostałych opcji. Kliknij OK. W oknie Export h.264 video with CUDA ENCODER, które się teraz pojawi, wybierz docelowy folder i wpisz nazwę pliku. Kliknij Zapisz, by rozpocząć kodowanie i zapis wynikowego, zmontowanego klipu.