Wbrew zakazom
Szef w twojej firmie bacznie zagląda w monitory oraz blokuje odwiedzanie niektórych stron i korzystanie z komunikatorów? Zdradzamy sposoby przechytrzenia zwierzchnika i szybkie ukrycie swoich poczynań.
Programy bez instalacji
Moorhunt, z którego możesz skorzystać, nie instalując go, to tylko przykład. Istnieje wiele programów, które mają przenośne wersje. Wśród takich aplikacji są programy pocztowe, komunikatory, przeglądarki i wiele innych. Spis takich programów znajdziesz, odwiedzając np. serwisy http://portableapps.com/ i http://forum.pcformat.pl/showthread.php?tid=18916.
Doskonale wiemy o tym, że w pracy czy w szkole powinniśmy wykonywać powierzone nam obowiązki i jak najwięcej czasu poświęcać swojemu zajęciu. Wcale nie zachęcamy do okłamywania pracodawcy i przesiadywania godzinami na ulubionych stronach lub spędzania cennego czasu na pogawędkach. Jednak czasami trzeba się skontaktować ze znajomym czy odwiedzić ulubiony portal społecznościowy albo inną ciekawą stronę. Jest to niemożliwe, bo szef kazał administratorom ograniczyć dostęp do witryn czy zabronił instalacji oprogramowania. Wszystko można obejść, jeśli zachodzi taka potrzeba. Od ciebie zależy, czy i w jakim celu wykorzystasz nasze wskazówki. Pokazujemy, w jaki sposób spróbować odwiedzić zablokowane witryny, jak szybko chować okno przeglądarki przed nadchodzącym szefem, jak pobierać pliki i korzystać z zabronionych aplikacji.
Pobieranie muzyki i filmów
Pobieranie filmów i muzyki w pracy często graniczy z cudem. Administrator poblokował porty i uniemożliwił instalowanie programów na korporacyjnym komputerze. Z pomocą przychodzi przenośna wersja aplikacji Moorhunt, którą możesz uruchomić bezpośrednio z pendrive’a. Dodatkowo program korzysta z tego samego portu co strony WWW, więc jego zablokowanie jest raczej mało prawdopodobne. Poniżej pokazujemy w skrócie, jak korzystać z programu Moorhunt.
Krok 1
Program Moorhunt bez problemu znajdziesz w internecie. Wpisz w wyszukiwarce "Moorhunt portable". Z dowolnej strony hostującej pobierz plik. Zapisz program na dysku twardym, a następnie przekopiuj go na pendrive, którego będziesz używał.
Krok 2
Aby skorzystać z programu, włóż pendrive do portu USB w komputerze. Następnie uruchom aplikację, klikając ikonę MoorHunt.exe. Program wystartuje bez instalacji. Zobaczysz ekran wyboru języka interfejsu, kliknij flagę z językiem polskim.
Krok 3
Program już działa, możesz się udać na jedno z forów dyskusyjnych, gdzie są gromadzone hascody potrzebne do rozpoczęcia pobierania plików. Po otwarciu wątku zobaczysz wszystkie szczegółowe informacje o wybranym pliku. W przypadku filmu może to być obsada, streszczenie fabuły, screeny, kodowanie (parametry techniczne). Znajdź sekcję DOWNLOAD. Tutaj zawarto wszystkie najpotrzebniejsze dane umożliwiające pobranie pliku:
Krok 4
Widzisz tutaj nazwę pliku, wielkość całości, liczbę segmentów, na które został podzielony plik, hasło do pobrania i hashcode. Aby zobaczyć hashcode, kliknij przycisk Pokaż. W okienku poniżej, zobaczysz tekst, który zawiera wszystkie potrzebne informacje o pliku:
Krok 5
Skopiuj hashcode (cały ciąg znaków). Teraz w głównym oknie programu Moorhunt kliknij ikonę Pobieranie i wybierz opcję Rozpocznij nowe pobieranie.
Krok 6
W wywołanym oknie w pole wklej zawartość schowka (ciąg znaków, które skopiowałeś z forum). W pole Hasło do pobieranego pliku wpisz hasło z forum. Kliknij przycisk Dodaj, aby rozpocząć pobieranie.
Przeglądanie zablokowanych stron WWW
Administratorzy blokują witryny, które zbędnie pochłaniają czas pracowników. Są to zazwyczaj strony typu Nasza-klasa, YouTube. Czasami ominięcie zakazu jest proste i wymaga skorzystania z odpowiedniej witryny. Pokazujemy serwisy, które ominą zabezpieczenie jeżeli zablokowana została sama domena. Wskazówka nie zadziała gdy admin zablokował otwieranie strumieni.
Krok 1
Aby obejść zabezpieczenie, należy odwiedzić stronę http://unblockall.net. Witryna Unblockall to serwer, który pośredniczy w połączeniu między komputerem a serwisem, który chcesz odwiedzić, ale jest zablokowany.
Krok 2
Na głównej stronie serwisu Unblockall zobaczysz pole adresu www (URL). Wpisz adres witryny, którą chcesz odwiedzić, np. dopisz nasza-klasa.pl i wciśnij klawisz [Enter]. Poczekaj na załadowanie się strony. Może to trwać trochę dłużej niż zwykle.
Krok 3
W oknie serwisu Unblockall pojawi się witryna, którą zamierzałeś otworzyć. W naszym przykładzie jest to portal Nasza-klasa. W taki sam sposób jak w poprzednim punkcie możesz przeglądać inne serwisy.
Krok 4
Podobnym serwisem jest strona http://priv.ovh.org. To polski odpowiednik Unblockall, który działa na tej samej zasadzie. Tutaj jednak masz już nawet przygotowane bezpośrednie odnośniki do takich portali, jak: Nasza-klasa, Onet czy Allegro.
Komunikator Gadu-Gadu bez instalowania
Często w pracy czy w szkole administrator blokuje w sieci działanie programu Gadu-Gadu. Aby porozmawiać przez komunikator, nie musisz instalować programu. Wystarczy skorzystać z aplikacji przez przeglądarkę WWW (narzędzie działa z programami Internet Explorer, Opera, Firefox i Safari). Do działania WebGadu nie potrzebuje aplikacji Java.
Krok 1
Otwórz stronę http://web.gadu-gadu.pl/. W głównym oknie logowania wpisz swój numer GG, a poniżej hasło dostępowe. Kliknij przycisk Zaloguj się. Jeżeli korzystasz z komputera w obcym miejscu, pamiętaj, aby nie zapisywać hasła. Jeżeli przeglądarka wyświetli taką opcję, odmów.
Krok 2
Na ekranie pojawi się okno komunikatora (bardzo podobne do tego, które tradycyjnie instalujesz). Automatycznie zostanie zaimportowana również lista kontaktów. Możesz rozpocząć korzystanie z Gadu-Gadu.
Krok 3
Rozmowę prowadzisz tak samo jak w tradycyjnym komunikatorze. Jednak jeżeli masz prowadzić ukrytą korespondencję, lepiej przetestuj działanie WebGadu w domu. Chodzi o informowanie o nowej wiadomości oraz okno dialogowe.
Zakamuflowana strona
Ciekawą usługę oferuje serwis Vanishd www.vanishd.com. Witryna pozwala na symulowanie pracy nad dokumentem tekstowym Word czy arkuszem Excel. Pierwsze wrażenie pozwala stwierdzić osobie trzeciej, że pracujesz z otwartym pakietem biurowym, a tak naprawdę pod przykrywką kryje się strona WWW, którą ukradkiem przeglądasz. Witryny czytasz dzięki niewielkiemu okienku, które możesz przesuwać w dowolne miejsce.
Ukrywanie okna przeglądarki przed szefem
Szybkie schowanie okna przeglądarki może cię uchronić przed wpadnięciem w tarapaty. Szef w pracy często ma zwyczaj pojawiania się w złych momentach, akurat w chwili, gdy robisz coś innego niż powinieneś. Wystarczy jeden ruch i niebezpieczeństwo zostaje zażegnane.
Krok 1
Otwórz stronę www.elongsoft.com/download.htm. Następnie odszukaj sekcję programu Hide Window Hotkey i kliknij odnośnik Site 1 lub Site 2. Zapisz aplikację w swoim komputerze. Rozpocznij instalację programu, klikając ikonę HWHSetup.
Krok 2
W kolejnych czterech oknach instalatora kliknij przycisk Next. Nie zmieniaj żadnych ustawień i w ostatnim oknie kliknij inish. Na ekranie pojawi się okno rejestracji aplikacji Registration. Hide Window Hotkey jest programem darmowym do zastosowań niekomercyjnych. Jeżeli zamierzasz używać go zgodnie z tym przeznaczeniem, kliknij Skip.
Krok 3
Na ekranie zobaczysz okno programu zawierające listę aktualnie uruchomionych innych aplikacji. Standardowo każde okno możesz błyskawicznie ukryć, wciskając klawisz [F10]. Aktywne okno zniknie z ekranu, a ikona programu zostanie schowana do zasobnika systemowego.
Krok 4
Jeżeli chcesz przywrócić schowane okno np. przeglądarki WWW, użyj kombinacji klawiszy [Ctrl]+[F8]. Oczywiście klawisze służące do chowania aplikacji możesz sam zmieniać. W tym celu kliknij przycisk Options. Następnie w wywołanym oknie przejdź do zakładki Hotkey i sam dowolnie zdefiniuj odpowiednie klawisze.
Ustawienia pulpitów
Korzystając z programu VirtuaWin, możesz dowolnie konfigurować swoje wirtualne pulpity. Nie ma znaczenia, ile programów będziesz miał uruchomionych na poszczególnych ekranach. Przy szybkim przełączeniu możesz wyświetlać całe zestawy narzędzi.
Wiele pulpitów na komputerze
Dobrym narzędziem do ukrywania niedozwolonych czynności w pracy są wirtualne pulpity. Na jednym z takich pulpitów masz sprawy związane z pracą, a na drugim przykładowo uruchomiony komunikator, przeglądarkę internetową z zabronionymi stronami czy grami oraz inne dowolne rzeczy. Gdy wchodzi szef, automatycznie się przełączasz, jednym ruchem.
Krok 1
Otwórz witrynę http://virtuawin.sourceforge.net/downloads.php. Aby pobrać program VirtuaWin, kliknij odnośnik VirtuaWin 4.0.1 i zapisz program na dysku. Zwróć uwagę, że na stronie znajduje się także wersja portable VirtuaWin 4.0.1 (Portable version). Pozwala ona używać programu bez konieczności jego instalacji (patrz ramka „Programy bez instalacji”). Jeżeli nie możesz nic instalować w pracy, pobierz tę wersję programu i uruchom ją z pamięci przenośnej.
Krok 2
Działanie programu pokażemy na przykładzie jego wersji portable. Otwórz katalog VirtuaWin_portable_4.0.1, a następnie kliknij ikonę VirtuaWn.exe. Na ekranie pojawi się okno VirtuaWin - Setup
Krok 3
Możesz ustawić skład poszczególnych pulpitów oraz skróty klawiszowe do zmiany tego, co znajduje się obecnie na ekranie. W pole Name of desktop 1 wpisz nazwę pulpitu, np. praca, i kliknij przycisk Next. Wpisz kolejną nazwę pulpitu, np. prywatny.
Krok 4
Przejdź do zakładki Hotkeys i zobacz, jakie kombinacje klawiszy odpowiadają poszczególnym czynnościom. Możesz także sam zadecydować o funkcjach poszczególnych klawiszy. Zamknij okno programu.
Krok 5
O aktualnie wyświetlanym pulpicie informuje cię ikona w zasobniku systemowym. Za pomocą kombinacji klawiszy możesz wyświetlać zamiennie pulpity, np. w pierwszym pulpicie przeznaczonym do pracy otwórz same aplikacje związane z twoim zajęciem.
Krok 6
Przejdź do kolejnego pulpitu i otwórz prywatne programy i strony. Teraz za pomocą klawiszy, o których mowa w kroku 5, możesz natychmiast w razie potrzeby zmieniać całe pulpity z prywatnych na firmowe.