Wideo prosto z internetu
Zdjęcia i filmy bardzo często przechowujemy na dysku twardym komputera. By je wyświetlić na telewizorze za pomocą odtwarzacza DVD, trzeba je wcześniej nagrać na płytkę albo pamięć USB flash. Znacznie wygodniejszym rozwiązaniem jest specjalne urządzenie, które odtworzy je przez sieć, bezpośrednio z peceta.
Aby ułatwić korzystanie z coraz bogatszych zasobów multimedialnych, powstają urządzenia zwane Digital Media Receiver. Jednym z przykładów jest wykorzystany w artykule Emtec MovieCube Q120. Potrafi on odczytywać zdjęcia lub filmy z komputera przez sieć Ethernet lub Wi-Fi i wyświetlać na ekranie telewizora. Może także odtwarzać muzykę i przesyłać ją do wieży audio przez złącze analogowe lub cyfrowe. Ma także wbudowany dysk twardy, dzięki któremu może przechowywać setki gigabajtów różnorodnych multimediów i działać zupełnie niezależnie od peceta. Do sterowania wszystkimi funkcjami służy pilot oraz intuicyjny, polskojęzyczny interfejs użytkownika.
Urządzenia klasy Digital Media Receiver są nowością i od kilku miesięcy nieśmiało wchodzą na rynek, są też droższe niż tradycyjne DVD. MovieCube Q120 ma ceny zbliżone do typowych odtwarzaczy tego rodzaju i kosztuje 700–1400 złotych (w zależności od pojemności zainstalowanego dysku – od 250 do 1000 GB). Urządzenia takie są jednak przyszłością i powinny szybko zastępować klasyczne odtwarzacze DVD, bo korzystanie z nich jest znacznie wygodniejsze niż żonglowanie setkami płyt.
Możliwości podłączania odtwarzacza
Podstawową kwestią jest podłączenie odtwarzacza do telewizora czy projektora, a także ewentualnie sprzętu audio (w celu uzyskania lepszego nagłośnienia). Ponieważ jednak wiele urządzeń ma dysk twardy, zakładamy, że najpierw chciałbyś przenieść swoje zasoby do urządzenia. Zacznijmy więc od tego.
Bezpośrednie połączenie z komputerem
Jeżeli Emtec MovieCube Q120 zostanie zakupiony z wewnętrznym dyskiem twardym, może pracować jak zewnętrzny dysk USB. Dzięki temu nie ma problemów z przeniesieniem do niego jakichkolwiek filmów czy muzyki.
Krok 1
Podłącz zasilacz do urządzenia i włącz zasilanie włącznikiem sieciowym.
Krok 2
Urządzenie uruchomi się, ale po chwili przejdzie w stan czuwania, co będzie sygnalizowane czerwoną kontrolką na przednim panelu. Włącz je za pomocą pilota.
Krok 3
Do portu USB Device odtwarzacza podłącz kabel USB, a drugi wtyk kabla podłącz do komputera.
Krok 4
Gdy odtwarzacz zostanie wykryty przez system, pojawią się dwie nowe partycje (patrz obrazek). Skopiuj lub przenieś na nie twoje zasoby multimedialne. Następnie – za pomocą funkcji bezpiecznego usuwania sprzętu – odłącz dysk od komputera.
Podłączanie do telewizora
Tak przygotowany odtwarzacz możesz podłączyć do telewizora i wieży audio, by odtwarzać nagrania. Masz przy tym kilka możliwości.
Krok 1
Jeżeli twój telewizor jest wyposażony w wejście HDMI, podłącz kabel do tego wejścia, a drugi koniec kabla do wyjścia HDMI odtwarzacza. Takie połączenie zapewni najlepszą jakość obrazu i dźwięku.
Krok 2
Jeżeli masz telewizor starszego typu, ale wyposażony w wejście komponentowe (można to poznać po trzech wejściach RCA: czerwonym, zielonym i niebieskim), podłącz do niego kabel z odpowiednimi końcówkami, a drugi koniec kabla do odpowiedniego wyjścia odtwarzacza.
Krok 3
Jeżeli twój telewizor nie ma ani wejścia HDMI, ani komponentowego, pozostaje jedynie złącze kompozytowe, które niestety nie oferuje najlepszej jakości obrazu. W takiej sytuacji podłącz kabel zakończony końcówkami cinch do wejścia telewizora, a także kompozytowego wyjścia odtwarzacza.
Krok 4
W kroku 2 i 3 konieczne jest osobne podłączenie dźwięku. Można w tym celu wykorzystać tradycyjne biało-czerwone złącza RCA przy wyjściu kompozytowym albo jedno z cyfrowych wyjść S/PDIF. W tym drugim przypadku musisz dysponować wysokiej klasy wzmacniaczem audio, który ma wejście tego samego typu.
Krok 5
Włącz zasilanie odtwarzacza i telewizora. Po chwili na ekranie powinno się pojawić główne menu odtwarzacza.
Wstępna konfiguracja urządzenia
Po uruchomieniu sprzętu czas ustawić kilka parametrów jego pracy. Robi się to za pomocą pilota zdalnego sterowania, w specjalnie przygotowanym menu konfiguracyjnym.
Podstawowe ustawienia
Każde urządzenie ma fabrycznie ustawione pewne opcje, czasem warto je przejrzeć i ustawić takie, które będą lepiej pasowały np. do danego telewizora.
Krok 1
By wejść do menu konfiguracyjnego, w głównym menu odtwarzacza wybierz ikonę SETUP i zatwierdź wybór przyciskiem na pilocie zdalnego sterowania odtwarzaczem.
Krok 2
Klawiszami strzałek na pilocie przejdź do sekcji Język i dwukrotnie naciśnij przycisk zatwierdzający. W przypadku odtwarzacza Emtec na liście dostępnych języków jest język Polski. Wybierz go, a następnie zatwierdź wybór przyciskiem na pilocie.
Krok 3
Ważne ustawienia dotyczą także formatu wyświetlania obrazu. W przypadku urządzeń Emteca przejdź do sekcji Wideo, zatwierdź wybór przyciskiem, a następnie ponownie naciśnij ten sam przycisk, by wejść do ustawień formatu obrazu Proporcje obrazu. W zależności od typu posiadanego telewizora ustaw format 4:3 albo 16:9 i zatwierdź swój wybór przyciskiem.
Krok 4
Następnie strzałką w dół (na pilocie odtwarzacza) przejdź do ustawień System TV, i zatwierdź swój wybór. Potem ustaw koniecznie system PAL i ponownie zatwierdź wybór przyciskiem na pilocie.
Powyższe ustawienia to tylko przykłady, na które warto zwrócić uwagę, szczególnie jeżeli pojawiają się problemy z prawidłowym wyświetlaniem obrazu. Oczywiście w innych odtwarzaczach ustawienia mogą być zupełnie inne, nawet układ menu może się w znacznym stopniu różnić.
Podłączanie do sieci
Jeżeli w domu masz niewielką sieć, choćby rou- ter i jeden komputer, warto podłączyć do niej odtwarzacz cyfrowy. Tym razem masz dwie możliwości. Jedną z nich jest sieć kablowa (Fast Ethernet) – w tym przypadku wystarczy kupić kabel sieciowy o odpowiedniej długości i podłączyć go do routera, a drugi koniec go gniazdka RJ-45 odtwarzacza. Z reguły żadne dodatkowe czynności nie będą potrzebne.
Inaczej jest z Wi-Fi. Trzeba dokupić opcjonalną kartę sieciową USB, ale nie każda działa z odtwarzaczem – na pewno niezawodnie w tym przypadku spisują się karty marki Emtec. Ponadto potrzebna jest dodatkowa konfiguracja połączenia sieciowego.
Krok 1
Będąc cały czas w menu konfiguracyjnym (lub wchodząc do niego tak, jak pokazaliśmy w warsztacie „Podstawowe ustawienia”), przejdź do menu Sieć i zatwierdź wybór.
Krok 2
Nadal posługując się pilotem, strzałką w dół przejdź do kolejnej opcji Ustawienia WLAN i zatwierdź wybór.
Krok 3
Jako tryb połączenia pozostaw Infrastruktura (AP) i zatwierdź wybór.
Krok 4
W następnym kroku dotyczącym wyboru SSID sieci bezprzewodowej wybierz opcję Automatyczny i zatwierdź wybór. To najprostsza opcja, która pozwoli na wyszukanie w pobliżu sieci bezprzewodowych.
Krok 5
Po chwili na ekranie telewizora pojawi się lista wykrytych sieci Wi-Fi. Strzałkami wybierz swoją sieć i zatwierdź wybór.
Krok 6
Kolejne kroki dotyczą zabezpieczeń sieci bezprzewodowej. Z listy wybierz ich rodzaj, załóżmy, że będzie to Kod WPA.
Krok 7
Za pomocą klawiatury ekranowej wprowadź klucz szyfrujący, jaki wcześniej ustaliłeś np. podczas konfiguracji routera. Wybierz OK i zatwierdź przyciskiem na pilocie.
Krok 8
W kolejnym oknie konfiguracyjnym wybierz opcję DHCP IP, bo taka zwykle jest odpowiednia dla większości sieci domowych, i zatwierdź wybór.
Krok 9
Wyświetlą się wszystkie wprowadzone ustawienia. Zatwierdź je przyciskiem na pilocie. Odtwarzacz sprawdzi te ustawienia.
Krok 10
Po udanym połączeniu pojawi się ostateczny komunikat Zatwierdź, by zatwierdzić ustawienia.
Krok 11
W oknie dotyczącym konfiguracji sieci będziesz mógł sprawdzić adres IP, a także siłę sygnału radiowego. Zapamiętaj szczególnie adres, ponieważ przyda się później, podczas połączenia z odtwarzaczem przez sieć.
Korzystanie z odtwarzacza sieciowego
Gdy odtwarzacz zostanie przygotowany do pracy, możesz korzystać z zasobów zawartych na jego dysku twardym, podłączyć dysk zewnętrzny albo pamięć USB flash z nagraniami lub oglądać filmy i słuchać muzyki bezpośrednio z sieci.
Krok 1
Zawsze po włączeniu odtwarzacza pojawi się jego główne menu. Wybierz ikonę Browser, naciśnij środkowy przycisk na pilocie, by przejść do przeglądarki plików.
Krok 2
Na ekranie, na górnym pasku nawigacyjnym pojawią się cztery pozycje. Strzałkami i możesz się poruszać po tej zawartości.
Krok 3
Natomiast na pasku po lewej stronie masz dostęp do urządzenia USB, dysku zewnętrznego, a także otoczenia sieciowego. Dostęp do sieci nie wymaga instalacji żadnych programów – wystarczy udostępnić katalog z zasobami.
Odtwarzanie z sieci
Dostęp do zdjęć, muzyki i filmów zgromadzonych na wbudowanym dysku czy pamięci flash nie nastręcza najmniejszych problemów. Nieco inaczej jest z dostępem do sieci, więc pokażemy taki przykład.
Krok 1
W przeglądarce plików przejdź do opcji Sieć i zatwierdź swój wybór.
Krok 2
W lewej części okna Sieć pojawi się lista grup roboczych, (w przypadku domowej sieci będzie to jedna grupa, do której należy twój pecet. Przyciskami strzałek na pilocie przejdź do niej i zatwierdź wybór.
Krok 3
Na kolejnej liście pojawią się komputery należące do wybranej grupy. Ponownie wybierz ten właściwy i zatwierdź wybór.
Krok 4
Dostęp do komputera wymaga podania nazwy użytkownika i hasła. Naciśnij środkowy klawisz pilota, by pojawiła się klawiatura ekranowa. Za jej pomocą wprowadź nazwę użytkownika i hasło.
Krok 5
Gdy już wprowadzisz dane, przyciskiem na pilocie przejdź do pola OK & Save MyShortcuts i zatwierdź ustawienia.
Krok 6
Jeżeli logowanie się powiedzie, zobaczysz listę zasobów udostępnionych przez komputer.
Krok 7
Gdy przejdziesz do jednego z zasobów, w dalszej kolejności pojawi się lista folderów, podfolderów i plików – dokładnie taka struktura, jaką masz na dysku twardym. Jeśli naprowadzisz kursor na jeden z plików, urządzenie sprawdzi, czy wydajność sieci jest odpowiednia do odtworzenia tego materiału, a następnie w okienku podglądu rozpocznie się odtwarzanie.
Krok 8
Naciśnij przycisk zatwierdzający pilota – rozpocznie się odtwarzanie na pełnym ekranie.
Napisy
Wiele filmów DivX czy XviD jest w wersjach anglojęzycznych, ale można do nich dołączyć polskie napisy. Akurat Emtec nie jest pod tym względem najlepszym przykładem, bo obsługuje tylko napisy w formacie SRT, SMI, SSA, nie wyświetla poprawnie polskich znaków. Może się to zmienić z następnymi wersjami firmware’u.
Krok 1
Podczas odtwarzania filmu wciśnij na pilocie przycisk Subtitle.
Krok 2
Jeżeli w katalogu z filmem masz więcej niż jeden plik tekstowy, pojawi się ich lista. Wybierz odpowiedni plik i zatwierdź wybór – napisy będą wyświetlane w dolnej części ekranu.
Krok 3
Jeśli chciałbyś zmienić jakieś opcje napisów, np. wielkość czy kolor, jeszcze raz naciśnij na pilocie Subtitle. Pojawi się lista opcji.W ten sposób łatwo dopasujesz ustawienia do własnych upodobań.
Serwer NAS
Wiele sieciowych odtwarzaczy pełni jeszcze jedną rolę: sieciowego dysku twardego, tzw. Network Attached Storage (NAS). Dzięki temu możesz mieć dostęp do urządzenia przez sieć.
Krok 1
Gdy podłączałeś odtwarzacz do sieci, w jednym z okien konfiguracyjnych pojawiał się adres IP (krok 11 poprzedniego warsztatu).
Krok 2
By dostać się z komputera do zasobów urządzenia, wystarczy wpisać ten adres w pasku adresowym Eksploratora Windows. W oknie pojawią się dwie partycje dysku wbudowanego w odtwarzacz.
Krok 3
By mieć łatwy dostęp do zasobów, zamapuj na stałe dyski sieciowe. Kliknij na wybranej partycji prawym klawiszem myszy i z menu kontekstowego wybierz Mapuj dysk sieciowy.
Jak widać, pomysłowa konstrukcja odtwarzacza multimediów pozwala obejść się bez nośników optycznych, jednocześnie dając dostęp do wszystkich zasobów komputera i zapewniając mnóstwo ciekawych funkcji.