Temat numeruWideo przez sieć

    Wideo przez sieć

    Multimedia przechowywane na dyskach sieciowych można odtwarzać na komputerze, ale też na specjalnych odtwarzaczach sieciowych podłączanych do telewizora i domowego sprzętu audio, co jest rozwiązaniem znacznie bardziej naturalnym. Odtwarzacze tego typu są bardzo uniwersalne.

    Wideo przez sieć

    Odtwarzacz sieciowy w roli dysku USB lub NAS

    Odtwarzacze sieciowe Emtec, podobnie jak wiele innych, mają dodatkowe tryby pracy. Jednym z nich jest dysk USB – wystarczy podłączyć dysk do komputera przez USB i wgrać na niego filmy, muzykę i zdjęcia. Dzięki temu urządzenie staje się zupełnie niezależne od sieci. Trzeba przy tym pamiętać, że urządzenie podłączone w ten sposób do komputera ma wyłączone wszystkie funkcje sieciowe. Drugim trybem jest praca w roli dysku sieciowego, czyli NAS. Po skonfigurowaniu połączenia sieciowego, gdy znasz adres IP odtwarzacza, możesz uzyskać do niego dostęp, podając ten adres w formacie UNC, np. \\192 .168.1.22. W przypadku odtwarzacza Emtec zobaczysz dwa katalogi, które możesz zamapować sobie w systemie, by mieć do nich stały dostęp, np. umieszczać na jednym swoje dane (drugi jest dostępny do zapisu tylko przez USB).

    Mogą służyć jako dyski USB oraz dyski sieciowe (jak wykorzystany w naszym przykładzie Emtec Movie Cube Q120 za 800–1200 zł, w zależności od pojemności dysku). Mają polski interfejs, wyświetlają napisy w filmach DivX, nowe modele coraz częściej odtwarzają filmy HD. Potrafią też odtwarzać materiały z dysku wbudowanego, zewnętrznego, przez sieć LAN lub Wi-Fi, a także bezpośrednio z sieci, przez rozmaite protokoły, np. Sambę (udostępnianie plików z dysku sieciowego) czy UPnP AV (jest to przesyłanie mediów strumieniowych przez sieć pomiędzy urządzeniami sieciowym zgodnymi ze standardem UPnP).

    Uruchomienie odtwarzacza sieciowego

    Aby móc odtwarzać materiały audio, wideo i zdjęcia przez sieć, trzeba podłączyć odtwarzacz do telewizora. Dopiero później konfiguruje się połączenie sieciowe z użyciem kreatora wyświetlanego na ekranie telewizora

    Podłączanie do telewizora

    Telewizor z odtwarzaczem możesz połączyć na kilka sposobów.

    Krok 1

    Jeżeli twój telewizor jest wyposażony w wejście HDMI, zapewni ono najlepszą jakość obrazu i dźwięku. Podłącz kabel do tego wejścia, a drugi koniec kabla do wyjścia HDMI odtwarzacza.

    Krok 2

    Jeżeli masz telewizor wyposażony w wejście komponentowe – można to poznać po trzech wejściach RCA: czerwonym, zielonym i niebieskim, podłącz do niego kabel z odpowiednimi końcówkami, a drugi koniec kabla do odpowiedniego wyjścia odtwarzacza.

    Obraz

    Krok 3

    Jeżeli twój telewizor nie ma ani wejścia HDMI, ani komponentowego, pozostaje złącze kompozytowe. W takiej sytuacji podłącz kabel zakończony końcówkami cinch do wejścia telewizora, a także odpowiedniego wyjścia odtwarzacza.

    Obraz

    Krok 4

    Jeśli wykorzystujesz złącze inne niż audio, koniecznie jest osobne podłączenie dźwięku. Można w tym celu wykorzystać tradycyjne biało-czerwone złącza RCA albo jedno z cyfrowych wyjść S/PDIF. W tym drugim przypadku potrzebujesz wysokiej klasy wzmacniacza audio, który ma wejście tego samego typu. W ogóle bardzo dobrym rozwiązaniem jest podłączanie odtwarzacza do domowego sprzętu audio zamiast do telewizora, bo jakość dźwięku będzie na pewno lepsza.

    Obraz

    Po podłączeniu kabli możesz włączyć odtwarzacz i telewizor. W telewizorze wybierz odpowiednie wejście (HDMI, komponentowe, kompozytowe itp.), by na ekranie pojawił się obraz z odtwarzacza.

    Konfiguracja portu sieciowego

    Każdy odtwarzacz sieciowy ma pewne ustawienia domyślne, które nie zawsze są najlepsze podczas współpracy z danym telewizorem. Szczególnie warto znaleźć w menu opcje dotyczące obrazu i spróbować ustawić np. wyższą rozdzielczość. My nie będziemy się nimi zajmować, skupimy się natomiast na podłączeniu odtwarzacza do sieci. Masz przy tym dwie możliwości: sieć kablowa (Fast Ethernet) lub Wi-Fi. W pierwszym przypadku wystarczy kupić kabel sieciowy o odpowiedniej długości i połączyć nim odtwarzacz z routerem. W przypadku Wi-Fi potrzebna jest dodatkowa konfiguracja połączenia sieciowego.

    Krok 1

    W głównym oknie interfejsu odtwarzacza wybierz SETUP. Następnie prawym lub lewym przyciskiem na pilocie przejdź do menu Sieć i zatwierdź wybór środkowym przyciskiem.

    Obraz

    Krok 2

    Nadal posługując się pilotem, przejdź strzałką w dół do opcji Modify i zatwierdź wybór.

    Krok 3

    Jako tryb połączenia pozostaw Infrastruktura i zatwierdź wybór.

    Krok 4

    W następnym kroku dotyczącym wyboru SSID sieci bezprzewodowej wybierz opcję Automatyczny i zatwierdź wybór. To najprostsza opcja, która pozwoli na wyszukanie sieci bezprzewodowych w pobliżu.

    Krok 5

    Po chwili na ekranie pojawi się lista sieci Wi-Fi. Strzałkami w górę i w dół wybierz swoją sieć i zatwierdź wybór.

    Obraz

    Krok 6

    Kolejne kroki dotyczą zabezpieczeń sieci bezprzewodowej. Z listy wybierz rodzaj zabezpieczeń w twojej sieci Wi-Fi – załóżmy, że będzie to popularne WPA.

    Obraz

    Krok 7

    Za pomocą klawiatury ekranowej wprowadź klucz szyfrujący. Gdy wprowadzisz go w całości, wybierz OK i zatwierdź klucz środkowym przyciskiem na pilocie.

    Krok 8

    W kolejnym oknie konfiguracyjnym wybierz opcję DHCP IP, bo taka zwykle jest odpowiednia dla większości sieci domowych, i zatwierdź wybór.

    Krok 9

    W kolejnym oknie wyświetlą się wszystkie wprowadzone przez ciebie ustawienia – zatwierdź je środkowym przyciskiem na pilocie. Nowe ustawienia zostaną sprawdzone przez odtwarzacz.

    Obraz

    Krok 10

    Po udanym połączeniu pojawi się ostateczne polecenie, by zatwierdzić ustawienia ZATWIERDŹ.

    Krok 11

    W oknie dotyczącym konfiguracji sieci będziesz mógł sprawdzić adres IP, a także siłę sygnału radiowego. Zapamiętaj szczególnie adres, ponieważ przyda się później, podczas połączenia z odtwarzaczem przez sieć.

    Obraz

    Korzystanie z odtwarzacza sieciowego

    Gdy odtwarzacz zostanie już podłączony do telewizora i będzie miał skonfigurowane połączenie sieciowe, można go użyć do odtwarzania materiału audio, wideo czy zdjęć bezpośrednio z sieci – z komputera udostępniającego takie dane albo z dysku sieciowego, o czym pisaliśmy w artykule „Ciekawe funkcje sieci”.

    Odtwarzanie przez Sambę

    Protokół Samba, czyli inaczej udostępnianie plików, jest rozwiązaniem szeroko stosowanym, dlatego spora część odtwarzaczy sieciowych jest przystosowana do współpracy z nim. Jeden z takich odtwarzaczy to Emtec MovieCube Q120.

    Krok 1

    W głównym menu odtwarzacza wybierz ikonę BROWSER i naciśnij środkowy przycisk na pilocie, by przejść do przeglądarki plików.

    Obraz

    Krok 2

    Na ekranie, na górnym pasku nawigacyjnym pojawią się cztery pozycje. Strzałką w lewo i w prawo możesz się poruszać po tej zawartości.

    Obraz

    Krok 3

    Natomiast na pasku po lewej stronie masz dostęp do urządzenia USB (jeśli do odtwarzacza jest podłączona np. pamięć USB flash), do dysku zewnętrznego, a także otoczenia sieciowego. Wybierz ostatnią opcję.

    Obraz

    Krok 4

    W lewej części okna pojawi się lista grup roboczych. W przypadku domowej sieci będzie to zazwyczaj jedna grupa, do której należy twój pecet i dysk sieciowy. Górną i dolną strzałką na pilocie przejdź do danej grupy i zatwierdź wybór środkowym przyciskiem.

    Obraz

    Krok 5

    Na kolejnej liście pojawią się zasoby sieciowe (komputery i dyski NAS) należące do wybranej grupy. Wybierz dysk lub komputer, z którego chcesz obejrzeć film lub zdjęcia albo posłuchać muzyki.

    Krok 6

    Ponieważ zwykle dostęp do systemu jest w pewien sposób ograniczony, pojawi się prośba o nazwę użytkownika i hasło. Naciśnij środkowy klawisz pilota, by pojawiła się klawiatura ekranowa (taka sama jak podczas konfiguracji Wi-Fi, w rozdziale „Konfiguracja portu sieciowego”). Za jej pomocą wprowadź nazwę użytkownika. Podobnie postąp w przypadku hasła.

    Obraz

    Krok 7

    Gdy już wprowadzisz nazwę użytkownika i hasło, przyciskiem strzałki w dół przejdź do pola OK & Save MyShortcuts i zatwierdź ustawienia.

    Krok 8

    Jeżeli logowanie się powiedzie, zobaczysz listę zasobów udostępnionych przez dysk sieciowy.

    Krok 9

    Gdy wejdziesz do jednego z zasobów, pojawi się lista folderów, podfolderów i wreszcie plików – dokładnie taka struktura, jaką masz na dysku. Gdy przyciskiem strzałki wybierzesz jeden z plików, urządzenie przetestuje, czy wydajność sieci jest odpowiednia do jego odtworzenia (ważne szczególnie w przypadku Wi-Fi), a następnie w okienku podglądu rozpocznie się odtwarzanie. W przypadku muzyki w prawym okienku widoczne będą informacje na temat utworu.

    Krok 10

    Gdy naciśniesz środkowy przycisk pilota, rozpocznie się odtwarzanie na pełnym ekranie.

    Odtwarzanie przez UPnP AV

    Odtwarzanie danych z sieci może być uciążliwe, gdy konieczna jest konfiguracja ustawień, a później podawanie nazwy użytkownika i hasła, by wreszcie dostać się do określonego materiału. Serwery mediów strumieniowych oferują maksimum uproszczeń. W warsztacie „Uruchamianie funkcji przesyłania mediów” w części „Ciekawe funkcje sieci” pokazaliśmy, jak uruchomić taki serwer na dysku sieciowym, teraz pokażemy, jak łatwo można wykorzystać tę funkcję na odtwarzaczu sieciowym. Do tego celu użyjemy odtwarzacza Popcorn Hour A-110, który jest zgodny z protokołem UPnP AV (co niestety, na razie nie jest cechą wszystkich odtwarzaczy).

    Krok 1

    Podłącz odtwarzacz do telewizora (analogicznie jak w rozdziale „Podłączanie do telewizora”), następnie włącz odtwarzacz i telewizor. Na tym ostatnim wybierz odpowiednie źródło sygnału, by na ekranie pojawił się obraz z odtwarzacza.

    Krok 2

    Na pilocie odtwarzacza wciśnij przycisk SOURCE. Na ekranie pojawi się lista zawierająca wszelkie źródła materiału audio i wideo. Jeśli dysk sieciowy ma wbudowany serwer UPnP AV, pojawi się na tej liście NAS.

    Obraz

    Krok 3

    Na pilocie wciśnij ENTER, by przejrzeć zawartość udostępnianą przez dysk. Pojawi się lista.

    Obraz

    Krok 4

    Przyciskami strzałek na pilocie wybierz odpowiednią zawartość, a następnie ponownie naciśnij ENTER.

    Krok 5

    Jeśli przejdziesz do listy utworów muzycznych, pojawi się podział na wykonawców, albumy czy rodzaje muzyki, natomiast w przypadku filmów czy zdjęć zobaczysz po prostu listę plików do odtworzenia. Wciskając na pilocie ENTER albo przycisk PLAY, rozpoczniesz wyświetlanie fotografii (pokazu slajdów) lub filmu albo odtwarzanie muzyki.

    Obraz

    Pierwszy z zaprezentowanych sposobów odtwarzania materiałów audio, wideo i zdjęć z sieci jest bardziej skomplikowany. ponieważ wymaga praktycznie zalogowania się do dysku sieciowego. Drugi jest lepiej dostosowany do domowego sprzętu elektronicznego, bo użytkownik od razu widzi materiały udostępniane przez urządzenia sieciowe i nie musi niczego konfigurować.

    Wybrane dla Ciebie