SoftwareWideo z peceta

    Wideo z peceta

    PowerDirector to jeden z najpopularniejszych programów do montażu filmów. W tym numerze PC Formatu zapraszamy do skorzystania z pełnej wersji 13 LE, która łączy rozbudowane możliwości edycji dla zaawansowanych użytkowników z prostotą obsługi i świetną ergonomią interfejsu dla początkujących.

    Wideo z peceta

    Aplikacja zawiera wiele narzędzi pomagających w wygodnej produkcji filmów. PowerDirector 13 LE umożliwia szybkie importowanie klipów wideo z kamery lub smartfona podłączonego do peceta. Zasoby dostępne podczas montażu są zebrane w bibliotekach, dzięki którym masz natychmiastowy dostęp zarówno do plików wideo, jak i do obiektów (efektów, plansz, animacji), które wykorzystywać będziesz w trakcji produkcji filmu. Gotową pracę zapiszesz na dysku w postaci pliku wideo w rozdzielczości Full HD lub natychmiast opublikujesz w jednym z popularnych serwisów online, np. YouTubie.

    Obraz

    import i pobieranie obiektów

    Montaż filmu zaczyna się od importu plików nakręconych kamerą lub smartfonem oraz zdjęć i muzyki. Następnie należy umieścić planszę tytułową i pierwszy klip w polu edycji. Pokażemy też, jak pobrać obiekty z internetowej biblioteki.

    Import plików i projektowanie planszy tytułowej

    Pierwszym etapem edycji wideo będzie import materiału. Pliki wideo skopiowane z kamery na dysk twardy komputera muszą zostać dodane do biblioteki mediów, skąd będzie je można przenosić do obszaru roboczego. Film rozpocznie się wyświetleniem planszy tytułowej.

    Krok 1

    Uruchom program w trybie rozbudowanej edycji – Full Feature Editor. W oknie głównym kliknij przycisk Import media i z rozwiniętego menu programu wybierz jedną z opcji. Import Media Files pozwala wskazać pojedyncze pliki, Import a Media Folder umożliwia import zawartości wskazanego foldera. Oprócz plików wideo możesz importować pliki audio oraz obrazki.

    Obraz
    Obraz
    Obraz

    Krok 2

    W standardowym oknie dialogowym wybierz pliki do zaimportowania, i kliknij Otwórz. Miniatury importowanych plików pojawią się w bibliotece mediów. Możesz zaznaczyć jedną z miniatur i, korzystając z okna odtwarzacza, sprawdzić, czy dany plik zawiera odpowiedni materiał:

    Obraz

    Krok 3

    Film rozpocznie się planszą tytułową. Przejdź do biblioteki Title Room i wybierz jedną z miniatur plansz, np. Default 3D. W oknie odtwarzacza zobaczysz, jak prezentuje się ten obiekt:

    Obraz

    Krok 4

    Jeśli nie znalazłeś odpowiadającej ci planszy, kliknij miniaturę Download Templates. Wywoła to stronę internetową DirectorZone. Po zalogowaniu się będziesz mógł pobierać setki dodatkowych plansz tytułowych.

    Krok 5

    Wybrawszy planszę, złap jej miniaturę, np. Default 3D, i, nie puszczając lewego przycisku myszki, przeciągnij ją i upuść na obszar ścieżki napisów. Plansza pojawi się na ścieżce w postaci prostokąta.

    Obraz

    Krok 6

    Przejdź do biblioteki, złap miniaturę klipu wideo, którym rozpoczynać się będzie film i, nie puszczając lewego przycisku myszki, przeciągnij ją i upuść na obszar pierwszej ścieżki audio/wideo. Klip wyświetli się w postaci prostokąta. Możesz ustawić go tak, aby na osi czasu częściowo pokrywał się z dodaną wcześniej planszą tytułową. Wtedy podczas odtwarzania plansza zostanie zmiksowana z klipem.

    Obraz

    Krok 7

    Przejdź do edycji planszy tytułowej – kliknij dwukrotnie prostokąt reprezentujący planszę umieszczoną na ścieżce napisów. Wywołasz okno Title Designer | Default 3D.

    Obraz

    Krok 8

    Możesz wpisać własny tekst oraz zmienić parametry czcionki: wybrać jej styl i sposób rozmycia, dopasować przezroczystość, zmienić odstępy między wierszami i znakami, określić sposób wyrównywania itp.

    Krok 9

    Obiekt tekstowy możesz przemieszczać za pomocą myszy – w ten sposób ustawisz jego pozycję na ekranie. Gdy wszystkie parametry będą już dopasowane, kliknij Save. Po powrocie do okna głównego naciśnij przycisk Zatrzymaj w odtwarzaczu a następnie kliknij klawisz Odtwórz, aby zobaczyć, jak prezentuje się plansza tytułowa w połączeniu z pierwszym klipem wideo.

    Obraz

    Krok 10

    Domyślny czas wyświetlania każdej planszy tytułowej to 10 sekund, ale możesz go wydłużyć lub skrócić. Kliknij prostokąt reprezentujący planszę tytułową na ścieżce. i naprowadź kursor myszy na jego prawą krawędź. Kursor zmieni się w dwie strzałki. Kliknij i, nie puszczając lewego przycisku myszki, rozciągnij prostokąt w prawą stronę, wydłużając w ten sposób czas wyświetlania planszy.

    Obraz

    Krok 11

    Aby precyzyjnie dopasować czas wyświetlania, przybliż oś czasu, korzystając z suwaka Zoom dostępnego w lewym dolnym narożniku ekranu.

    Pobieranie dodatkowych obiektów z internetu

    Darmowe obiekty (plansze, efekty, animacje) czekają na każdego, kto zarejestruje się w serwisie DirectorZone.

    Krok 1

    Aby uzyskać dostęp do DirectorZone, uruchom przeglądarkę WWW i wywołaj stronę ww.directorzone.com. Następnie kliknij odnośnik Sign in i na kolejnej stronie wybierz rodzaj rejestracji. Możesz przeprowadzić tradycyjną rejestrację – w tym celu kliknij odnośnik Sing up i, wypełniając formularz rejestracyjny, utwórz konto w serwisie DirectorZone.

    Obraz

    Krok 2

    Druga możliwość przeznaczona jest dla użytkowników posiadających konto na Facebooku. Wystarczy kliknąć przycisk Connect with Facebook, podać dane dostępowe do tego portalu społecznościowego i kliknąć przycisk Zaloguj się.

    Obraz

    Krok 3

    Po zalogowaniu się do serwisu rozwiń menu Templates, wybierz Video Editing Templates, a następnie wskaż jedną z dostępnych tam grup, np. Titles.

    Obraz

    Krok 4

    Poniżej wyświetlą się miniatury dostępnych do pobrania plansz tytułowych. Kliknij podpis pod jedną z plansz – wyświetli się animowany podgląd oraz informacja, z którymi wersjami programu PowerDirector jest ona zgodna.

    Krok 5

    Jeśli na liście znajduje się PowerDirector 13, możesz pobrać obiekt i wykorzystać go w swoim projekcie. Kliknij przycisk Download i pobierz plik na dysk twardy.

    Krok 6

    Wróć do okna programu, rozwiń sekcję zawierającą plansze tytułowe, kliknij Import Title Templates i wskaż pobrany przed chwilą z serwisu DirectorZone plik z szablonem. Szablon zostanie zainstalowany, a jego miniatura pojawi się w bibliotece. Możesz teraz wykorzystać go w swoim projekcie.

    Obraz

    Montaż filmu

    W tej części naszego poradnika pokażemy, jak umieścić poszczególne klipy na stole montażowym, połączyć je i wzbogacić elementami dodatkowymi, efektami specjalnymi i muzyką.

    Ustawianie klipów i dodawanie przejść

    Kolejny etap montażu polega na ustawieniu w odpowiedniej kolejności poszczególnych scen filmu. Pomiędzy nie zostaną wstawione efekty przejść, dzięki którym film stanie się bardzo atrakcyjny wizualnie.

    Krok 1

    Aby ustawić kolejny klip na ścieżce wideo, przejdź do biblioteki multimediów, wybierz miniaturę klipu i, korzystając z okna odtwarzacza, sprawdź, czy dany plik zawiera odpowiedni materiał. Złap miniaturę klipu wideo i, nie puszczając lewego przycisku myszki, przeciągnij ją i upuść na obszar pierwszej ścieżki wideo. Umieść ją zaraz za pierwszym klipem. W ten sam sposób umieść na ścieżce wszystkie klipy, z których będzie się składał film.

    Obraz
    Obraz

    Krok 2

    Kliknij myszką w pustym obszarze dowolnej ścieżki wideo, w oknie odtwarzacza kliknij przycisk Zatrzymaj i uruchom odtwarzanie wykorzystanych dotychczas klipów przyciskiem Play. Jeśli kolejność ustawienia klipów jest prawidłowa, czas na dodanie efektów przejścia. W tym celu otwórz odpowiednią bibliotekę.

    Obraz

    Krok 3

    Wybierz jedną z miniatur reprezentujących przejście. Animowany efekt wyświetlony zostanie w odtwarzaczu. Gdy znajdziesz odpowiadające ci przejście, złap jego ikonę i, nie puszczając lewego przycisku myszy, przeciągnij ją i upuść na ścieżkę wideo w miejscu, gdzie łączą się dwa klipy:

    Obraz

    Krok 4

    Uruchom odtwarzanie przyciskiem Odtwórz, aby zobaczyć efekt. W ten sam sposób możesz dodać efekty przejścia w miejscach łączenia się kolejnych klipów.

    Krok 5

    Na tym etapie warto jest zapisać projekt na dysku. Z menu File wybierz opcję Save Project As, w standardowym oknie dialogowym wskaż folder docelowy, nadaj plikowi nazwę i kliknij przycisk Zapisz.

    Obraz

    Urozmaicanie filmu efektami specjalnymi

    W celu wzbogacenia filmu można nałożyć na wybrane klipy wideo efekty specjalne. Mogą to być animowane obiekty graficzne wybrane z biblioteki PIP oraz efekty cząsteczkowe.

    Krok 1

    Zacznij od dodania obiektu z biblioteki efektów. Otwórz bibliotekę i kliknij miniaturę jednego z dostępnych tu efektów. Zobaczysz jego animowany podgląd w odtwarzaczu:

    Obraz

    Krok 2

    Wybrawszy efekt, złap jego miniaturę i, nie puszczając lewego przycisku myszki, przeciągnij ją i upuść na wybrany obszar ścieżki efektów specjalnych. Pojawi się on na ścieżce w postaci prostokąta. Za pomocą myszy możesz go przemieszczać i rozciągać, zmieniając czas trwania efektu. W ten sam sposób dodaj więcej efektów i rozmieść je w odpowiednich momentach filmu.

    Obraz

    Krok 3

    Kolejnym elementem, który możesz dodać, jest „obraz w obrazie” (PiP, Picture-in-Picture). Otwórz bibliotekę i kliknij miniaturę jednego z dostępnych tu efektów, np. Dialog_03. Działanie efektu zobaczysz w odtwarzaczu obok.

    Obraz

    Krok 4

    Jeśli nie znalazłeś odpowiedniego efektu, kliknij miniaturę Download Templates. Wywoła to stronę serwisu DirectorZone. Po zalogowaniu się będziesz mógł pobierać za darmo setki dodatkowych efektów specjalnych (patrz poprzednia część artykułu).

    Krok 5

    Wybrawszy efekt, złap miniaturę i, nie puszczając lewego przycisku myszki, przeciągnij ją i upuść na wybrany obszar drugiej ścieżki wideo. Efekt pojawi się na ścieżce w postaci prostokąta. Za pomocą myszy możesz go przemieszczać wzdłuż ścieżki i rozciągać, zmieniając czas wyświetlania. Możesz też regulować stopień przezroczystości, modyfikując za pomocą węzłów przebieg linii efektu wewnątrz prostokąta. Postępując w ten sam sposób, dodaj więcej efektów i rozmieść je w odpowiednich miejscach na ścieżce.

    Krok 6

    W analogiczny sposób sposób dodaje się efekty dostępne w bibliotece zawierającej efekty cząsteczkowe. Także tutaj masz dostęp do wielu dodatkowych efektów, które możesz pobrać z internetowego serwisu DirectorZone, dostępnego po kliknięciu Download Templates. Umieść efekty cząsteczkowe na drugiej ścieżce wideo.

    Obraz

    Krok 7

    W oknie podglądu kliknij przycisk Zatrzymaj i naciśnij Odtwórz, aby obejrzeć uzyskany efekt. Na koniec zapisz dotychczasową pracę na dysku.

    Dodawanie podkładu audio i napisów

    Aby zbudować nastrój, warto umieścić w tle podkład muzyczny. Sceny wymagające dodatkowego wyjaśnienia można dodatkowo uzupełnić napisami.

    Krok 1

    Przejdź do biblioteki mediów i odszukaj plik audio, np. formacie MP3, który zaimportowałeś. Możesz zaznaczyć jego miniaturę i, korzystając z odtwarzacza, odsłuchać utwór. Następnie złap jego miniaturę i, nie puszczając lewego przycisku myszki, przeciągnij ją i upuść na drugą ścieżkę audio. Pojawi się ona na ścieżce w postaci prostokąta.

    Obraz
    Obraz

    Krok 2

    W prostokącie reprezentującym utwór audio widoczna jest pozioma linia dzieląca go na dwie części. Linia ta zaczyna się i kończy węzłami. Wyznaczają one poziomu głośności – jeśli np. chcesz, aby utwór kończył się płynnym wyciszeniem, złap węzeł na końcu i, nie puszczając lewego przycisku myszki, opuść linię, np. tak jak poniżej.

    Obraz

    Krok 3

    W prostokącie reprezentującym utwór audio widoczna jest pozioma linia dzieląca go na dwie części. Klikając linię głośności w dowolnym miejscu, dodasz kolejny węzeł. Dodając węzły i manipulując nimi, możesz wielokrotnie zmienić poziom głośności utworu, w odpowiednich momentach filmu podnosząc go. Podczas scen, gdzie muzyka nie jest potrzebna, ścieżka audio może być po prostu wyciszona.

    Krok 4

    Utwór audio możesz przyciąć, korzystając z opcji Edit Audio - Trim, która dostępna jest w menu kontekstowym otwieranym prawym przyciskiem myszki. Wybranie jej wywoła okno Trim Audio. Możesz tu dokonać niezbędnych modyfikacji.

    Obraz
    Obraz

    Krok 1

    Aby dodać podpis, ustaw kursor na osi czasu w odpowiednim momencie filmu. Następnie otwórz panel Napisy dialogowei kliknij przycisk +.

    Obraz

    Krok 2

    W panelu powyżej pojawi się pierwszy wiersz. W kolumnach Start/End Time podany jest czas rozpoczęcia i zakończenia wyświetlania podpisu (domyślnie jest on wyświetlany 10 sekund). Obok, w kolumnie Subtitle Text, widoczny jest napis Double click to edit. Kliknij go dwukrotnie.

    Krok 3

    Napis zmieni się w puste pole, w którym należy wprowadzić treść podpisu. Gdy wpiszesz tekst, kliknij gdziekolwiek, a podpis zostanie dodany i pojawi się na podglądzie w odtwarzaczu. Klikając dwukrotnie wartości w kolumnach Start Time i End Time, możesz zmienić czas rozpoczęcia i zakończenia wyświetlania podpisu.

    Obraz

    Krok 4

    Masz też możliwość sformatowania tekstu. W tym celu zaznacz go napis w panelu i kliknij przycisk T. Wyświetli się okno Character, w którym możesz zmieniać krój czcionki, jej rozmiar, kolor oraz inne parametry. Po wprowadzeniu zmian kliknij OK. W opisany powyżej sposób możesz dodać kolejne podpisy, a następnie ustawić wyświetlanie ich w odpowiednich momentach filmu.

    Obraz

    Publikacja na YouTubie

    Gdy projekt zostanie ukończony, będziesz mógł rozpocząć produkcję. Wszystkie elementy zostaną połączone, a program wygeneruje wynikowy plik wideo gotowy do opublikowania w serwisie YouTube.

    Generowanie filmu i zapisywanie go na dysku

    Program PowerDirector pozwala utworzyć pliki wynikowe różnej jakości – od lekkich plików nadających się do oglądania online na wolnych łączach do plików jakości Full HD.

    Krok 1

    Kliknij zakładkę Produce, aby przejść do trybu produkcji. Następnie wybierz zakładkę Standard 2D i wskaż format wyjściowy, np. H.264 AVC. Do wyboru masz jeszcze formaty AVI i WMV. Maksymalna rozdzielczość generowanego wideo to Full HD, czyli 1920x1080.

    Obraz

    Krok 2

    Rozwiń listę Profil name/Quality i wybierz profil jakości, np. AVC 1920x1080/50i. Następnie w polu poniżej wyświetli się opis profilu. Możesz też zaznaczyć opcję Enable preview during production, jeśli chcesz, by podgląd filmu był wyświetlany w trakcie produkcji.

    Obraz

    Krok 3

    W prawej części dostępny jest panel odtwarzacza, dzięki któremu ostatni raz przed uruchomieniem produkcji możesz ocenić efekty swojej pracy i zdecydować o wprowadzeniu poprawek.

    Krok 4

    Poniżej znajduje się pole Output folder. Kliknij przycisk ..., aby zmienić folder docelowy, w którym zapisany zostanie plik wynikowy. Wybierając nowy folder, dysponujesz informacjami o dostępnym miejscu na dysku twardym. Przedstawia je wykres. Wolna przestrzeń przeliczona została na minuty wideo.

    Obraz

    Krok 5

    Gdy wszystkie parametry zostaną ustawione, wystarczy kliknąć przycisk Start, aby uruchomić produkcję filmu. W zależności od wybranego profilu jakości, długości filmu oraz ilości zastosowanych efektów specjalnych i mocy obliczeniowej twojego komputera produkcja materiału może potrwać od kliku minut do kilkunastu godzin.

    Przesyłanie filmu do serwisu YouTube

    Gotowy film możesz bez opuszczania okna programu umieścić na swoim kanale na YouTubie.

    Krok 1

    W trybie produkcji (w części Produce) kliknij zakładkę Online, a następnie wybierz serwis YouTube.

    Obraz

    Krok 2

    Rozwiń listę Profile type i wybierz jeden z typowych profilów jakości wideo stosowanych w serwisie YouTube. W polach znajdujących się poniżej wprowadź tytuł filmu oraz krótki opis. W polu Tags wpisz słowa kluczowe. Z listy Video categories wybierz jedną z kategorii tematycznych, do których należy twój film, np. How&Style.

    Obraz

    Krok 3

    Gdy wszystkie parametry zostaną ustawione, wystarczy kliknąć przycisk Start, aby rozpocząć produkcję filmu, a następnie jego przesyłanie na serwer serwisu YouTube.

    Krok 4

    Wyświetli się okno YouTube Authorization. Kliknij przycisk Authorize, następie zaloguj się do swojego konta Google, podając adres e-mail, hasło i klikając Zaloguj się.

    Obraz

    Krok 5

    Program poprosi jeszcze o pozwolenie na zarządzanie kontem – kliknij Zezwól. Film zostanie wygenerowany, a następnie przesłany na twój youtube’owy kanał. Kliknij odnośnik Check out your video on YouTube, aby obejrzeć przesłany film w sieci.

    Obraz
    oprogramowaniefilmmultimedia

    Wybrane dla Ciebie