SoftwareWidok z wieżowca

    Widok z wieżowca

    Usiąść na krawędzi 30-piętrowego wieżowca, by wykonać wymarzone ujęcie, byłoby dość ryzykownie. Dlatego warto wykorzystać technikę fotomanipulacji polegającą na łączeniu kilku zdjęć efektem pracy będzie fantastyczny kadr, którym z pewnością zaskoczysz znajomych.

    Widok z wieżowca

    Zdjęcie wykonane ze szczytu wielopiętrowego budynku z widokiem na miasto w świetle zachodzącego słońca to dla wielu marzenie, które bywa nieosiągalne ze względu na brak możliwości wejścia na wieżowiec. Jeśli nie uda ci się uzyskać odpowiednich zezwoleń, by przygotować wymarzony kadr, możesz spreparować takie ujęcie w GIMP-ie. Musisz tylko wykonać zdjęcie osoby siedzącej na jakimś murze, np. gdzieś na bulwarach nad rzeką w twoim mieście. Tło, na które spogląda siedząca osoba, nie ma tu najmniejszego znaczenia, bo podmienisz je w programie graficznym. Drugie niezbędne zdjęcie to fotografia z panoramą miasta wykonana z wieżowca – takie ujęcia znajdziesz w sieci, np. w bankach zdjęć, w wyszukiwarce obrazów Google lub na Flickrze. Jeśli zamierzasz pochwalić się zdjęciem publicznie, a wykorzystujesz czyjąś pracę, pamiętaj o prawach autorskich. Najbezpieczniej jest zakupić odpowiednie zdjęcie w banku www.fotolia.pl, www.123rf.com lub poszukać darmowych zdjęć w serwisie www.sxc.hu.

    Jak przygotować fotomanipulację

    W tym odcinku naszego kursu pokażemy, jak połączyć zdjęcia, wykorzystując maski warstw i ścieżki, oraz jak zmodyfikować oświetlenie scenerii w kadrze. Na koniec dowiesz się, jakie detale warto dodać, by uatrakcyjnić fotografię.

    Krok 1

    Zakładamy, że dobrałeś już odpowiednie ujęcia. Uruchom GIMP-a i z menu Plik wybierz opcję Otwórz. W otwartym oknie Otwarcie obrazu wskaż na dysku zdjęcie bohatera przyszłego dzieła – w naszym przykładzie było to postac.jpg – i kliknij Otwórz.

    Obraz

    Krok 2

    Z przybornika wybierz narzędzie Ścieżki i starannie obrysuj postać siedzącą na murku. Dla zwiększenia wygody powiększ obszar roboczy, np. do poziomu 200%. W naszym przykładzie obrysowana postać wygląda tak jak poniżej.

    Obraz

    Krok 3

    Pozostawiając aktywne narzędzie Ścieżki, w zakładce Opcje narzędzia kliknij przycisk Zaznaczenie ze ścieżki. Następnie delikatnie zmiękcz krawędzie wokół obrysu, wybierając opcję Zmiękcz z menu Zaznaczenie. W otwartym okienku wpisz wybraną wartość, np. 3 px, i kliknij OK.

    Krok 4

    Teraz w okienku warstw kliknij prawym przyciskiem myszy warstwę źródłową i wybierz z menu Dodaj maskę warstwy. W otwartym oknie, w sekcji Początkowa maska warstwy, wybierz Zaznaczenie i kliknij Dodaj.

    Obraz

    Krok 5

    Wyłącz zaznaczenie, używając kombinacji klawiszy Shift+Ctrl+A, lub z menu Zaznaczenie wybierając opcję Brak.

    Krok 6

    W naszym przykładzie zdjęcie wymagało jeszcze kilku poprawek i wyłączenia widoczności fragmentu obok but (1). Te drobne poprawki możesz wykonać zwykłym pędzlem, malując czarnym pędzlem na masce warstwy (2). Jednak by wprowadzić perfekcyjne poprawki, warto ponownie skorzystać z narzędzia Ścieżki i powtórzyć czynności z kroków 2 i 3.

    Obraz

    Wstawianie nowego tła

    Na tym etapie wstawisz zdjęcie, które posłuży jako nowe tło, dzięki czemu dodasz widok z wielopiętrowego budynku. Aby uzyskać najbardziej wiarygodny efekt, warto wypróbować kilka różnych fotografii.

    Krok 1

    W oknie głównym, z menu Plik wybierz Otwórz jako warstwy, a następnie w otwartym okienku wskaż zdjęcie – w naszym przykładzie było to miasto.jpg – i kliknij Otwórz.

    Obraz

    Krok 2

    Przesuń nową warstwę na spód i pozostaw ją aktywną w okienku warstw, a następnie, posługując się narzędziem Przesunięcie, dopasuj położenie widoku tak, by uzyskać zadowalający rezultat. Aby poprawnie przesuwać warstwę, w zakładce Opcje narzędzia powinna być zaznaczona opcja Przemieszcza aktywną warstwę. W naszym przykładzie efekt wygląda tak jak poniżej.

    Obraz

    Krok 3

    Wykonaj duplikat warstwy z miastem, klikając ją prawym przyciskiem i wybierając z menu Duplikuj warstwę. Możesz wyłączyć widoczność dolnej warstwy z miastem.

    Krok 4

    Na tym etapie możesz poprawić kolorystykę obu elementów – miasta i postaci siedzącej na murku. Wykorzystaj wiedzę zdobytą dzięki poprzednim częściom kursu – wszystkie niezbędne narzędzia służące do modyfikacji barw znajdziesz w menu Kolory.

    Krok 5

    Mając aktywną warstwę z miastem, z menu Filtry wybierz kolejno Rozmycie i Rozmycie Gaussa. W otwartym oknie, w sekcji Promień rozmycia, w obu polach wpisz np. wartość 10 px i kliknij OK. Pamiętaj jednak, że wartość powinna zależeć od wielkości zdjęcia źródłowego. W naszym przykładzie fotografia ma szerokość 3000 pikseli, a efekt rozmycia tła wygląda tak:

    Obraz

    Krok 1

    Za pomocą kombinacji klawiszy Ctrl+Shift+N utwórz nową warstwę z przezroczystością i przesuń ją na sam wierzch w okienku warstw.

    Krok 2

    Z przybornika wybierz narzędzie Gradient i ustaw kolor pomarańczowy jako pierwszoplanowy, np. pomarańczowy. W zakładce Opcje narzędzia, w sekcji Kształt, wybierz Promienisty, a następnie kliknij duży kwadracik obok napisu Gradient i z rozwiniętej listy wybierz piątą od góry opcję.

    Obraz

    Krok 3

    Teraz namaluj gradient, przeciągając go od górnej prawej krawędzi do postaci siedzącej na murku. Zmień tryb nowej warstwy na Miękkie światło i zduplikuj ją, ustawiając kopii krycie o wartości 60.

    Obraz

    Krok 4

    Utwórz nową warstwę z przezroczystością, pozostawiając aktywne narzędzie Gradient. W zakładce Opcje narzędzia wybierz kształt Dwuliniowy i namaluj gradient, zaczynając od linii horyzontu. Przesuń warstwę tak, by znalazła się za warstwą z postacią. i zmień jej Tryb na Miękkie światło, ustawiając krycie o wartości 70.

    Obraz

    Krok 5

    Dodaj kolejną warstwę i wypełnij ją w całości kolorem pomarańczowym. Zmień jej tryb na Mnożenie i ustaw krycie o wartości 15.

    Krok 6

    Na koniec, wykorzystując krzywe, popraw kolorystykę postaci, aby dopasować barwy do aktualnego oświetlenia scenerii. Aby to zrobić, warto poprawić położenie krzywych na kanałach niebieskim i czerwonym. Efekt będzie wyglądał tak:

    Obraz

    Dodatkowe detale

    Możesz wzbogacić swoje ujęcie o potęgujące wrażenie detale. W naszym przykładzie umieściliśmy w kadrze lecącego gołębia, którego fotografię znaleźliśmy w zasobach banku zdjęć.

    Krok 1

    Otwórz w GIMP-ie zdjęcie z gołębiem i, posługując się narzędziem Ścieżki lub Różdżka, wytnij obiekt z fotografii. Następnie wklej wyciętego gołębia na tle panoramy, i wykorzystując narzędzia Skalowanie i Przesunięcie, dopasuj jego rozmiary i położenie.

    Krok 2

    Wykorzystaj jeszcze gradient, dodając mu maskę warstwy o konturach gołębia. W ten sposób ujednolicisz oświetlenie w kadrze – wykonaj czynności analogiczne do opisanych w punktach od 1 do 3 poprzedniego warsztatu.

    Krok 3

    Teraz na nowej warstwie namaluj cień gołębia na murze. Możesz wykorzystać standardowy pędzel w kolorze czarnym. Tryb warstwy zmień na Mnożenie i ustaw krycie o wartości 40. Efekt wygląda tak jak na poniższym obrazku.

    Obraz

    Krok 4

    Na koniec możesz dodać pióra wirujące wokół gołębia. Efekt końcowy naszej pracy wygląda tak:

    Obraz

    Wybrane dla Ciebie