Więcej gigabajtów
Pamięć RAM jest bardzo tania, dlatego w nowych komputerach coraz częściej instaluje się już nie 4, lecz 8 GB. Trzeba jednak zadbać o to, by pasowała do innych podzespołów.
Pamięć RAM powinna być dostosowana do możliwości procesora i płyty głównej. Ten pierwszy zawiera najczęściej dwukanałowy kontroler pamięci, od którego zależy, z jakimi modułami RAM może pracować dany model. Z kolei płyta główna może wprowadzać pewne ograniczenia co do częstotliwości pracy pamięci, albo wręcz odwrotnie – pozwolić na jej podkręcanie. Pokażemy, jak optymalnie dobrać pamięć.
Jak kupić odpowiednią pamięć
Zakup pamięci musi być poprzedzony analizą możliwości podzespołów peceta.
Procesor
Układy firmy Intel współpracują z modułami DDR3–1333, a układy AMD z pamięciami DDR3–1866. Zdarzają się wyjątki, które dotyczą najsłabszych, najszybszych, albo po prostu starszych procesorów. W przypadku Intela możliwości poszczególnych modeli najłatwiej sprawdzić na stronie http://ark.intel.com. Firma AMD również ma zebrane informacje o swoich produktach – na stronie http://products.amd.com, ale nie ma wśród nich danych dotyczących obsługi pamięci RAM.
Płyta główna
Drugim krokiem jest sprawdzenie możliwości płyt głównych. Jeśli procesor jest w stanie współpracować np. z pamięciami DDR3-1866, płyta nie powinna tego ograniczać, chociaż zdarzają się problemy związane ze zgodnością pamięci RAM z płytami głównymi. Przykładowo, niektóre płyty dla procesorów AMD mogą nie współpracować poprawnie z pamięciami DDR3–1866, lecz ustawią je np. jako DDR3–1600 albo jeszcze wolniej. W takim wypadku pozostaje wymienić pamięć, najlepiej na taką, która znajduje się na liście pamięci zgodnych z daną płytą.
Z drugiej strony, na wielu płytach dla procesorów Intela można montować pamięci szybsze niż standardowe DDR3–1333. Umożliwiają to m.in. płyty z chipsetami Z68 czy P67, przeznaczone do podkręcania. Można na nich tak modyfikować mnożniki dla pamięci, by uzyskać częstotliwość 1600 MHz, a w przypadku niektórych płyt nawet do 2133 MHz.
Kupujemy RAM
Jeśli wiesz już, jakie możliwości daje procesor i płyta główna, możesz dopasować do nich odpowiednie moduły RAM. Podstawą jest oczywiście częstotliwość pracy – znalezienie odpowiednich pamięci nie powinno stanowić problemu. W tradycyjnym sklepie towar wybierze sprzedawca. Natomiast, kupując przez internet, warto wejść na stronę dowolnej porównywarki cen (ceneo.pl, skapiec.pl) i włączyć odpowiednie filtry: pojemność pamięci (np. 8 GB, zazwyczaj będą to dwa moduły po 4 GB), a także standard pamięci (np. DDR3–1600). To wystarczy, by znaleźć tanią, a zarazem markową pamięć.
Oprócz częstotliwości warto także zwrócić uwagę na opóźnienia. Im są mniejsze, tym lepiej. Producenci najczęściej podają tylko jedną wartość – CL (ang. CAS Latency). Na przykład pamięci DDR3–1600 są dostępne z opóźnieniami CL 9.0, ale także 8.0 – te drugie będą na pewno szybsze, ale też prawdopodobnie nieco droższe.
Czy warto?
Według testów zmiana efektywnej częstotliwości pamięci z 1333 na 1600 MHz zwiększa jej przepustowość o ok. 10 proc. Ponieważ moduły DDR3-1600 nie są znacząco droższe, można kupować je „w ciemno”, nawet jeśli nie wykorzysta się w pełni ich możliwości. Dalsze zwiększanie częstotliwości (do 1866 MHz) znowu daje ok. 10-procentowy wzrost, ale do takich pamięci trzeba dopłacić kilkadziesiąt złotych. Warto to robić tylko wtedy, gdy potrzebujesz najwyższej wydajności.
Poprawna konfiguracja parametrów pamięci RAM
W celu uzyskania optymalnej wydajności pamięci instalacja szybkich modułów RAM na płycie głównej nie wystarczy. Zwykle płyty główne ustawiają mało optymalne parametry, a pamięć pracuje w bezpiecznym trybie DDR3-1333. Trzeba to zmienić. Konfigurację pokażemy na przykładzie płyty ASRock 970 Extreme4. W przypadku innych płyt interfejs będzie wyglądał inaczej, ale zasada pozostaje taka sama.
Krok 1
Gdy kupisz pamięć, przepisz z opakowania lub bezpośrednio z modułów pamięci najważniejsze parametry: rodzaj pamięci (1) i opóźnienia (2). Zwróć także uwagę na napięcie zasilania (3).
Krok 2
Zamontuj pamięci i uruchom komputer. Podczas uruchamiania naciśnij klawisz [Del] lub [F2], by wejść do BIOS-u lub UEFI płyty głównej. Pamiętaj, że w przypadku graficznych systemów UEFI większość operacji możesz wykonać za pomocą myszki.
Krok 3
Aby mieć pewność, że płyta nie ma ręcznie ustawionych parametrów dla pamięci, przejdź do sekcji Exit i z listy wybierz Load UEFI Defaults. Gdy pojawi się okno z komunikatem naciśnij klawisz [Enter].
Krok 4
W tej samej sekcji UEFI wybierz opcję Save Changes and Exit i naciśnij [Enter]. Gdy pojawi się pytanie ponownie naciśnij [Enter].
Krok 5
Gdy komputer będzie się uruchamiał, ponownie naciśnij [Del] lub [F2], by wejść do BIOS-u lub UEFI.
Krok 6
Zwykle na głównym ekranie pojawiają się podstawowe informacje o konfiguracji komputera. W naszym przykładzie doskonale widać, że płyta główna ustawiła tryb pamięci DDR3-1333. Trzeba to skorygować własnoręcznie.
Krok 1
Jeśli korzystasz z płyty ASRock, przejdź do sekcji OC Tweaker (w płytach innych producentów nazwa będzie inna, np. AI Tweaker czy M.I.T.).
Krok 2
Strzałką w dół przejdź do ustawień związanych z pamięcią RAM. Jeśli pamięć obsługuje profile XMP, będą one widoczne – w naszym przykładzie dla trybu DDR3-1866 oraz DDR3-1600. Na opcji Load Profile Settings naciśnij [Enter], a następnie z listy wybierz Profile 1.
Krok 3
Niżej znajduje się opcja DRAM Frequency, za której pomocą ustawia się częstotliwość pracy pamięci. Należy jej użyć tylko wtedy, gdy moduły RAM nie mają profili z ustawieniami (w naszym przykładzie nie zmieniamy jej).
Krok 4
Kolejną opcją jest napięcie zasilania pamięci ustawiane za pomocą DRAM Voltage. Standardowo jest to 1,5 V, jednak niektóre pamięci wymagają do stabilnej pracy wyższej wartości. Również ona jest zapisana w profilach, więc powinna być automatycznie ustawiona, ale nie zawsze tak się dzieje. Warto więc nacisnąć [Enter] i wybrać z listy napięcie odpowiednie dla danych modułów – w naszym przykładzie 1,65 V.
Krok 5
Następna opcja to opóźnienia pamięci, choć nimi można się zająć później. W celu ich zmiany przejdź do DRAM Timing Control i naciśnij [Enter].
Krok 6
W następnym oknie przejdź do opcji DRAM Timing Control i ustaw wartość na Manual. Pojawią się pola, w które możesz wpisać kolejno parametry: CAS# Latency, RAS# to CAS# Delay, Row Percharge Time, RAS# Active Time i inne. Wpisane parametry powinny być zgodne z danymi podawanymi przez producenta pamięci, jeśli producent w ogóle takie informacje podaje (najczęściej tylko CL). Można też na własną rękę zmniejszać poszczególne opóźnienia i sprawdzać, jak wpływają one na wydajność i stabilność komputera.
Krok 7
Po tych czynnościach wyjdź do głównego okna programu konfiguracyjnego. W sekcji Exit wybierz Save Changes and Exit i naciśnij [Enter]. Gdy pojawi się pytanie ponownie naciśnij [Enter]. Komputer od nowa się uruchomi.
Kontrola poprawności działania
Ostatnią czynnością jest sprawdzenie, czy ustawienie wszystkich parametrów się powiodło.
Krok 1
Podczas uruchamiania komputera możesz ponownie wejść do BIOS-u lub UEFI, a następnie sprawdzić, czy pamięci zostały poprawnie wykryte przez płytę główną. Możesz przejść do sekcji Exit i wyjść z programu.
Krok 2
Po uruchomieniu systemu wykorzystaj jeden z programów diagnostycznych, by sprawdzić parametry pracy pamięci. Może to być np. popularny CPU-Z (program można pobrać z serwisu PC Format Programy), który znajdziesz na naszej płycie. Zainstaluj i uruchom program CPU-Z, przejdź w nim do zakładki Memory. Sprawdź, czy w polu DRAM Frequency jest widoczna poprawna częstotliwość pamięci. Pamiętaj, że jest to częstotliwość rzeczywista, a więc np. dla pamięci DDR3-1866 będzie ona wynosiła około 933 MHz.
Krok 3
Aby sprawdzić stabilność pracy pamięci, użyj np. programu Stress Prime Orthos 2004 (aplikację można pobrać z serwisu PC Format Programy). Rozpakuj archiwum z programem do dowolnego folderu i uruchom program. Wybierz opcję Blend - stress CPU and RAM i naciśnij przycisk Start. Jeśli program działa poprawnie przez kilkadziesiąt sekund, również komputer będzie działał stabilnie z takimi ustawieniami pamięci.
Takie ustawienie pamięci gwarantuje jej optymalną pracę, ale z pewnością z modułów da się wycisnąć jeszcze więcej. To jednak wymaga znajomości zagadnień dotyczących overclockingu.