Więcej pamięci
Coraz częściej pamięć wewnętrzną komórki można zwiększyć do 2 GB za pomocą kart pamięci. Gniazda na takie karty znajdują się w 35 proc. modeli telefonów dostępnych na rynku, czyli blisko w 600 aparatach.
Karty pamięci używane w komórkach
Wykres pokazuje, ile modeli komórek korzysta z poszczególnych kart pamięci. Obecnie na rynku są 1663 modele komórek, ale tylko 575 ma wbudowane gniazdo kart pamięci.
Pamięci flash to niewielkie układy scalone, które po odłączeniu od źródła zasilania nie tracą zapisanych w nich danych. Są stosowane zarówno w pendrive’ach (USB flash), jak i w kartach pamięci, używanych w cyfrowych aparatach fotograficznych i kamerach wideo oraz w telefonach komórkowych.
Na rynku jest kilkanaście standardów kart pamięci, różniących się głównie kształtem i wielkością (patrz tabelka) i niezgodnych ze sobą (wyjątkiem jest MMC, którą można umieścić w gnieździe SD). Nie ma też zgodności między kartami SD i microSD, a ich pojemniejszymi rozszerzeniami SDHC i microSDHC. Te ostatnie włożone do gniazd SD lub microSD nie będą widoczne.
Karty danego standardu, w zależności od producenta i wersji, mają różne prędkości zapisu i odczytu danych oraz różne pojemności. Cechy te decydują o cenie karty. Na przykład model 1 GB oferujący odczyt 5 MB/s i zapis 1,5 MB/s można już kupić za ok. 30 zł, a model 8 GB z odczytem i zapisem o minimalnej prędkości 6 MB/s – za ponad 350 zł. Karty o tak dużej pojemności nie przydadzą się posiadaczom telefonów komórkowych, jak dotąd w większości przystosowanych do obsługi kart co najwyżej 2 GB.
Najszybciej rozwijanymi standardami kart pamięci, nie licząc SD, które popularność zawdzięczają aparatom cyfrowym, są te najmniejsze, czyli microSD i M2.
Najmniejsze standardy
W telefonach komórkowych najbardziej popularne są karty microSD (inaczej nazywane TransFlash). Pod względem wymiarów należą do najmniejszych na rynku, ale ich pojemność może wynosić nawet 8 GB. Karty tego standardu stosują prawie wszyscy producenci komórek, ale najwięcej modeli z gniazdami microSD oferuje Nokia, która jest też jednym z producentów takich kart.
Konkurencyjny standard Memory Stick Micro M2 należy do firmy Sony i jest wykorzystywany jedynie w telefonach Sony Ericsson. Jest to już piąty format kart z rodziny Memory Stick. Poprzednie – w wersji podstawowej oraz Pro, Duo i Duo Pro – są stosowane głównie w aparatach cyfrowych i kamerach Sony. Karta M2 jest tylko o 1,5 mm szersza od microSD, a jej pojemność może mieć również 8 GB.
Zastosowania
Karty pamięci pozwalają zwiększyć pamięć telefonu komórkowego i przydają się do przechowywania plików MP3 czy zdjęć zrobionych wbudowanym w komórkę aparatem. Mogą również znacznie ułatwić wymianę danych między różnymi urządzeniami przenośnymi. Poszczególne karty nie s ą ze sobą zgodne, ale za pomocą dostępnych adapterów karty microSD można użyć w telefonach z gniazdem miniSD i SD. Dzięki temu, jeśli na przykład mamy cyfrówkę, która obsługuje kartę SD, możemy w niej umieścić kartę microSD w adapterze SD. Wówczas zrobione zdjęcie, zapisane na karcie, można szybko przenieść do telefonu z gniazdem microSD (wystarczy przełożyć kartę) i zamieścić je np. w internecie.
Podobnie można przenieść utwory muzyczne z komputera do telefonu. Potrzebny jest do tego czytnik kart. Podłączasz go do komputera i wkładasz do niego kartę pamięci, a potem kopiujesz pliki np. metodą przeciągnij i upuść. Ten sposób nie wymaga ani instalowania programu do komunikacji komputera z komórką, ani zakupu kabla łączącego te dwa urządzenia.
Instalacja i obsługa przeglądarki plików
Domyślne przeglądarki plików w telefonach często mają ograniczone możliwości, np. pokazują jedynie pliki multimedialne. Narzędziem, które wyświetli wszystkie pliki znajdujące się na karcie i w pamięci wewnętrznej komórki, jest program MobyExplorer. Umożliwia on także kopiowanie i przenoszenie plików z jednej pamięci na drugą. MobyExplorer działa w większości telefonów Nokia, Sony Ericsson, Motorola i Benq-Siemens oraz Siemens. Na krążku zamieszczamy jego 30-dniową wersję trial. Z internetu można pobrać trial lub kupić pełną wersję za 15 dolarów.
Instalacja
Aby móc zainstalować MobyExplorera, telefon musi mieć skonfigurowany dostęp do internetu. Jeśli instalujesz program z krążka (będziesz potrzebować komputera), odszukaj na dołączonej do numeru płycie, w grupie Uzupełnienia folder ze spakowanymi plikami instalacyjnymi. Są dwie wersje: z certyfikatem i bez. Polecamy tę pierwszą – dzięki temu przynajmniej część telefonów nie będzie wysyłać podczas instalacji komunikatu, że producent nie akceptuje tej aplikacji. Rozpakuj pliki do jakiegoś folderu na dysku komputera, a następnie za pomocą programu do komunikacji komputera z komórką lub za pomocą karty pamięci przekopiuj plik z rozszerzeniem .jad do pamięci komórki i uruchom go. Program przystąpi do instalacji, podczas której połączy się z serwerem i pobierze z niego niezbędne dane.
Dużo prościej i szybciej zainstalujesz MobyExplorera przez WAP, zgodnie z poniższymi krokami.
Krok 1
W menu telefonu przejdź do przeglądarki WAP i wybierz opcję Idź do adresu. Wpisz adres wap.bermin.net. Kliknij OK. Wyświetli się strona z plikiem instalacyjnym. Korzystając z klawiszy kierunkowych, podświetl Download MobyExplorer i naciśnij Wybierz. Telefon wyświetli informacje o pobieranej aplikacji – nazwę, wielkość, wersję itd. Kliknij Akceptuj. Telefon zacznie pobierać aplikację.
Krok 2
Gdy pobieranie aplikacji się zakończy, telefon wyświetli zapytanie Otworzyć teraz aplikację?. Równocześnie powinien wyświetlić informację, gdzie ją zapisał, np. w folderze Aplikacje. Kliknij Tak, jeśli od razu chcesz otworzyć MobyExplorer.
Krok 3
Przy pierwszym uruchomieniu telefon zapyta Pozwól aplikacji odczytywać dane w:. Kliknij Tak.
Krok 1
Aby pracy z MobyExplorerem nie przerywały pytania telefonu o zgodę na udostępnienie zawartości kolejno otwieranych folderów, przejdź do miejsca, w którym jest zapisany MobyExplorer, podświetl jego nazwę i wybierz Opcje. Na liście podświetl Dostęp aplikacji i kliknij Wybierz. Teraz możesz ustawić, czy program może korzystać z różnych funkcji telefonu, takich jak połączenie z internetem, dostęp do danych i automatyczne uruchamianie. Wygodną pracę zapewni ustawienie funkcji Dostęp do danych na Zawsze zezwalaj lub Zawsze dozwolone. Dodatkowe funkcje ustaw według uznania, ale pamiętaj, by nie ustawiać funkcji Połączenia z internetem na Zawsze zezwalaj, bo MobyExplorer będzie wtedy mógł się łączyć z internetem bez twojej wiedzy.
Krok 2
Aby skopiować plik z karty pamięci do pamięci telefonu, przejdź do folderu, w którym się znajduje, i naprowadź na niego kursor. Kliknij Menu i na liście opcji wskaż Edit, a następnie kliknij klawiszem kierunkowym w prawo. Wybierz Copy.
Krok 3
Przejdź do katalogu docelowego w pamięci telefonu. Kliknij kolejno Menu, Edit oraz Paste. Następnie zostanie wyświetlony na dole ekranu pasek, który będzie informował o postępie kopiowania. Jeśli chcesz coś usunąć z telefonu lub karty w Menu, wybierz Actions, a potem Delete.