Windows pod opieką
Za pomocą pełnej wersji programu WiseCare365 Pro można szybko oczyścić komputer ze zbędnych plików i śladów jego użytkowania, zdiagnozować ewentualne problemy z rejestrem, poprawić wydajność i stabilność systemu, a także przyspieszyć dysk.
W aplikacji zgromadzono zestaw kilkudziesięciu narzędzi, który można rozszerzyć o dodatkowe, doinstalowywane na życzenie użytkownika moduły. Dzięki stałej pracy monitora procesów możliwy jest nadzór nad wszystkimi uruchomionymi w tle procesami i usługami. Dodatkowym atutem WiseCare365 Pro jest gadżet pulpitu pozwalający błyskawicznie zmniejszyć użycie systemowej pamięci.
Interfejs pełnej wersji WiseCare365 Pro
1. Sprawdzanie PC
Element przeprowadzający analizę zasobów systemowych, wykrywający oraz korygujący znalezione nieprawidłowości.
2. Czyszczenie Systemu
Czyszczenie rejestru, dysków (podstawowe i zaawansowane) oraz menedżer dużych plików.
3. Dostrajanie Systemu
Optymalizacja, defragmentacja dysków i rejestru, menedżer uruchamiania, zarządzanie zawartością menu kontekstowego.
4. Ochrona Prywatności
Wykrywanie luk w zabezpieczeniach Windowsa, bezpowrotne kasowanie plików zawierających poufne informacje, generowanie silnych haseł, wymazywanie zawartości całych dysków.
5. Monitor Systemu
Kontrola uruchomionych procesów i informacje o zainstalowanym sprzęcie.
6. Górna belka narzędziowa
Dostęp m.in. do kopii bezpieczeństwa systemu, funkcji odzyskiwania rejestru, zmiany motywu graficznego interfejsu.
7. Użytki
Dodatkowe narzędzia (oznaczone jako „New”), które są pobierane i instalowane w systemie.
8. Główne pole
Tu wyświetlane są funkcje dostępne
w ramach wybranego narzędzia.
9. Przełącznik planowania zadań
Aktywacja trybu automatycznego czyszczenia systemu w określonych odstępach czasu.
Szybkie naprawianie błędów
Zacząć należy od przeanalizowania zasobów komputera. W trakcie analizy wykryte zostaną nieprawidłowości, które będzie można szybko skorygować. Planszę umożliwiającą uruchomienie procesu wywołasz, wybierając pierwszą ikonę na pasku narzędziowym, tzn. Sprawdzanie PC.
Krok 1
Po wyświetleniu tej planszy kliknij przycisk Sprawdzanie widoczny w głównym polu. Przeprowadzona zostanie analiza systemu, po której wyświetlona zostanie lista zdiagnozowanych problemów. Aby je usunąć, wybierz przycisk Napraw.
Krok 2
Po zakończeniu przy wszystkich elementach na liście wyświetli się informacja Czysty. Kliknięcie małej zielonej strzałki w dół widocznej przy tym napisie rozwinie informacje szczegółowe. W ten sposób czyści się najbardziej newralgiczne obszary systemu Windows. W dalszej części artykułu dowiesz się, jak przeprowadzić gruntowne oczyszczanie.
Dokładne czyszczenie
Gdy pierwsze problemy zostaną już usunięte, należy przejść do gruntownego oczyszczania. Funkcje z tym związane znajdziesz, wybierając drugą ikonę na pasku narzędziowym: Czyszczenie systemu.
Krok 1
Wybierz pierwszą funkcję z lewego zasobnika: Czyszczenie rejestru. W polu obok kliknij przycisk Skanuj.
Krok 2
Po przeanalizowaniu zawartości rejestru wyświetli się lista znalezionych błędów. Aby je usunąć, kliknij Wyczyść.
Krok 1
Wybierając drugą oraz trzecią funkcję, Czyszczenie podstawowe i Czyszczenie zaawansowane, będziesz mógł przeskanować dyski i odnaleźć zalegające na nich zbędne pliki.
Krok 2
W obu przypadkach kliknij przycisk Skanuj, a po wykonaniu analizy dysków kliknij Wyczyść, co spowoduje usunięcie niepotrzebnych plików, zwalniając miejsce na twardym dysku.
Krok 1
Funkcja „odchudzania” pozwala pozbyć się pobranych plików instalacyjnych Windowsa, plików pomocy czy przestarzałych systemowych instalatorów. Po jej wybraniu wyświetli się lista elementów możliwych do usunięcia.
Krok 2
Zaznacz na liście te elementy, których chcesz się pozbyć, i użyj przycisku Odchudzanie. Utworzony zostanie punkt przywracania systemu, po czym program usunie zaznaczone elementy z dysku.
Krok 1
Menedżer ten wyszukuje i pozwala pozbyć się dużych, zaśmiecających dysk plików. Po wskazaniu tej funkcji zaznacz na rozwijanej liście dyski, które chcesz skontrolować, po czym kliknij przycisk Szukaj.
Krok 2
Po zakończeniu skanowania wyświetli się lista plików posortowanych od największego. Zaznacz te, których chcesz się pozbyć z dysku, i kliknij Usuń.
Dostrajanie działania Windowsa
Nieprawidłowości zostały usunięte. Czas teraz zająć się dostrajaniem działania systemu operacyjnego. Funkcje optymalizujące zebrane są w sekcji Dostrajanie systemu.
Krok 1
Wybrawszy pierwszą funkcję, Optymalizacja systemu, uzyskasz dostęp do szeregu systemowych elementów, których modyfikacja może wpłynąć na szybkość działania komputera. Elementy wymagające optymalizacji oznaczone są napisem Niezoptymalizowane.
Krok 2
Zapoznaj się z opisami i zdecyduj, które elementy chcesz zoptymalizować. Aby zrezygnować z wybranego obszaru optymalizacji, odznacz pole przy opisie danego elementu. Optymalizację wszystkich zaznaczonych obszarów uruchomisz, klikając przycisk Optymalizuj.
Krok 1
Najskuteczniejszą metodą utrzymania dobrej kondycji dysku twardego jest jego okresowa defragmentacja. Po wybraniu funkcji defragmentowania zaznacz dyski, które chcesz zoptymalizować.
Krok 2
Następnie rozwiń listę przy przycisku Defragmentuj i wybierz Pełną optymalizację. Operacja może potrwać dość długo, ale w trakcie optymalizacji nie rób nic na komputerze – poczekaj, aż program zakończy pracę.
Krok 1
Defragmentacja rejestru ma na celu poprawę szybkości i stabilności systemu. Zanim ją rozpoczniesz, zamknij inne aplikacje, gdyż po zakończeniu defragmentacji system zostanie ponownie uruchomiony.
Krok 2
Po wybraniu funkcji Defragmentacja Rejestru naciśnij przycisk Analiza, a następnie Defragmentuj. Potwierdź decyzję, klikając Tak. Defragmentacja się rozpocznie, po jej zakończeniu system zostanie zrestartowany.
Krok 1
Ostatnia funkcja, Menu kontekstowe, umożliwia kontrolowanie poleceń dodanych przez różne aplikacje do systemowego menu prawego przycisku myszy.
Krok 2
Im więcej aplikacji instalujesz w systemie, tym więcej opcji pojawia się w menu, spowalniając jego wyświetlanie. Aby pozbyć się niepotrzebnych poleceń z menu kontekstowego, użyj przełączników w kolumnie Status.
Menedżer uruchamiania
Wybierając funkcję menedżera uruchamiania, otrzymasz dostęp do wielu informacji związanych z uruchamianiem systemu Windows. Są one umieszczone w zakładkach.
Krok 1
W pierwszej zakładce, Przyspieszanie (1), zobaczysz informacje o wszystkich elementach, które są uruchamiane wraz ze startem systemu oraz o tym, ile czasu zabiera dodatkowo uruchomienie każdego z nich, np. OneDrive: 0,47 Sekundy. By przyspieszyć uruchamianie wybranych elementów, zaznacz je i naciśnij Optymalizuj.
Krok 2
W drugiej zakładce, Uruchomienie (2), dostępna jest lista wszystkich aplikacji, które startują wraz z systemem. Możesz tutaj zapoznać się z informacjami na ich temat, a następnie wyłączyć uruchamianie wybranych programów za pomocą przełączników w kolumnie Operacje.
Krok 3
Zakładka Usługi (3) wyświetla z kolei listę uruchamianych usług systemowych oraz usług innych aplikacji. Tych pierwszych radzimy nie wyłączać, warto jest je od razu ukryć, zaznaczając pole Ukryj wszystkie usługi firmy Microsoft. Co do pozostałych usług, musisz samodzielnie zdecydować, czy możesz je bezpiecznie wyłączyć, czy nie. Zrobisz to za pomocą przełączników w kolumnie Operacje.
Krok 4
Ostatnia zakładka, Zapisane (4), zawiera listę elementów autostartu wyłączonych przez użytkownika. Możesz tutaj przywrócić uruchamianie wybranego lub wszystkich deaktywowanych elementów.
FUNKCJE OCHRONY PRYWATNOŚCI
Oprócz czyszczenia dysków i optymalizacji Windowsa program WiseCare365 umożliwia poprawę bezpieczeństwa prywatnych informacji. Zestaw narzędzi dostępnych po wybraniu ikony Ochrona Prywatności pozwala przeprowadzić następujące operacje:
- Czyszczenie – usuwa historię przeglądanych zdjęć, oglądanych filmów, otwieranych plików oraz odwiedzanych stron internetowych;
- Kasowanie dysku – wymazuje zawartość całego dysku twardego w taki sposób, aby nikt nie mógł jej odzyskać;
- Niszczenie plików – bezpowrotnie kasuje z dysku wskazane pliki;
- Generator hasła – generuje silne hasła na podstawie podanych przez użytkownika kryteriów (liczby znaków, obecności cyfr, znaków specjalnych itd.).
MONITOR SYSTEMU
Jeśli interesuje cię, jakie procesy są aktualnie uruchomione lub z jakich podzespołów zbudowany jest twój komputer, skorzystaj z ostatniej funkcji, Monitora Systemu. Znajdziesz tu szczegółowe informacje dotyczące parametrów pracy procesora, typu pamięci, karty graficznej i dysków oraz listę aktywnych procesów systemowych.
DODATKOWE UŻYTKI
Gdy otworzysz planszę główną programu WiseCare365 Pro (Sprawdzanie PC), po prawej stronie zobaczysz ikony reprezentujące różne narzędzia. Kliknięcie wybranej ikony spowoduje pobranie i doinstalowanie dodatkowego modułu, a jego ikona pojawi się na systemowym pulpicie. Narzędzia te pozwalają rozszerzyć możliwości programu o dodatkowe funkcje, np. kliknięcie Optymalizacja pamięci spowoduje zainstalowanie narzędzia Wise Memory Optimizer.