Temat numeruWirtualna biblioteka

    Wirtualna biblioteka

    E-booki i audiobooki są pełnoprawną alternatywą dla drukowanych książek. Mają też niepowtarzalne zalety, na przykład można je czytać na smartfonie, który zawsze masz ze sobą. W artykule pokazujemy, gdzie można kupić lub pobrać za darmo książki elektroniczne, na jakich aplikacjach oraz urządzeniach z nich korzystać, a także, jak zarządzać kolekcją książek na komputerze za pomocą bezpłatnej aplikacji Calibre.

    Wirtualna biblioteka

    Książki elektroniczne, czy to w formie e-booków, czy audiobooków, stają się coraz popularniejsze. Za e-bookami przemawia nie tylko niższa cena, ale także możliwość szybkiego zakupu i wygoda użytkowania. Z kolei audiobooki, choć nie są tańsze, zapewniają możliwość obcowania z tekstem w interpretacji lektora, którym często jest znany aktor teatralny, telewizyjny lub filmowy.

    Dlaczego warto sięgnąć po e-booki?

    E-booki można kupić taniej niż zwykłe książki. Ceny katalogowe są niższe od tomów papierowych, a dodatkowo sklepy z e-bookami prześcigają się w promocyjnych ofertach. Dzięki temu kupisz książki, często nowości wydawnicze, w cenach obniżonych nawet o 50 proc. Aktualne promocje zbiera strona www.upolujebooka.pl. Przewaga cenowa e-booków nad książkami drukowanymi jeszcze się poprawi, gdy rząd zgodnie z wielokrotnymi obietnicami, obniży wreszcie stawkę podatku VAT na e-booki, z obecnych 23 proc. do preferencyjnej kwoty 5 proc., jaką są obłożone książki drukowane.

    Inną zaletą e-booków jest łatwość ich zakupu. Jeśli masz ochotę na lekturę powieści, która właśnie trafiła na półki, nie musisz jechać do księgarni ani czekać kilku dni na przesyłkę. Wystarczy krótka transakcja elektroniczna, którą w wielu wypadkach można przeprowadzić bezpośrednio w aplikacji do czytania e-booków lub w czytniku powiązanym ze sklepem internetowym (np. Amazon Kindle). Przewaga e-booka nad papierową książką wynika także z faktu, że nie zajmuje on miejsca. Wiele książek, szczególnie szeroko pojętych powieści rozrywkowych, czytamy raz i do nich nie wracamy. Nie ma powodu, by przez lata trzymać je na półce, tym bardziej że cenne miejsce w domu możesz przeznaczyć na poważniejsze pozycje.

    Zalety audiobooków

    Słuchanie audiobooka daje zupełnie inne przeżycia niż samodzielne czytanie tekstu. Wiele audiobooków, szczególnie tych tworzonych na podstawie bestsellerów, takich jak Gra o Tron czy Wiedźmin, to małe arcydzieła, które bardziej przypominają słuchowisko bądź teatr radiowy niż książkę czytaną. Jednak nawet mniej spektakularne produkcje są warte uwagi, choćby ze względu na możliwość wsłuchiwania się w interesujące, aktorskie interpretacje znanych tekstów. Taka forma podania treści pozwala z przyjemnością wrócić do powieści klasycznych, napisanych archaicznym językiem, który w formie mówionej jest bardziej przystępny i mniej męczący niż w postaci drukowanego tekstu. Audiobooki to także bardzo atrakcyjny sposób na wciągnięcie do świata książek małych dzieci, które słuchają nagrań z książkami równie chętnie jak czytających im książkę rodziców.

    Gdzie kupować e-booki i audiobooki

    W sieci jest wiele polskich sklepów z elektronicznymi książkami, które oferują je zarówno w formie e-booków. jak i audiobooków. Adresy wybranych serwisów podajemy w ramce z lewej. Ponieważ ceny e-booków w poszczególnych sklepach mogą różnić się od siebie bardziej niż w przypadku papierowych tomów, warto przed zakupem porównać ceny w wyszukiwarce e-booków dostępnej w serwisie Świat czytników http://www.ebooki.swiatczytnikow.pl/.

    Książki kupione w polskich sklepach mają tę zaletę, że są pozbawione zabezpieczenia DRM. Dzięki temu możesz je czytać na dowolnym czytniku czy aplikacji smartfonowej. Do pobrania są oferowane zazwyczaj trzy najpopularniejsze formaty plików: ePub i Mobi do czytania na małych ekranach oraz PDF dobrze sprawdzający się na komputerze.

    DRM wciąż niestety mają e-booki kupowane w światowych sklepach, takich jak Amazon. Wielcy dostawcy używają DRM do zamykania klientów we własnym systemie dystrybucji, obejmującym obok samego sklepu także powiązane z nim czytniki i aplikacje. Podobnie wygląda sytuacja z audiobookami. Polskie wydania są udostępniane najczęściej w otwartym formacie MP3, a największy światowy sklep, Audible, oferuje nagrania, których można słuchać tylko w przeznaczonej do tego aplikacji.

    W sieci jest także wiele źródeł darmowych e-booków i audiobooków (patrz ramka z lewej). Na szczególną uwagę zasługuje serwis Wolne Lektury, w którym można pobierać za damo doskonale wydane arcydzieła polskiej literatury. Część z nich jest dostępna także w formie profesjonalnie przygotowanych audiobooków czytanych przez lektora. Warto zwrócić uwagę na serwis Legimi, który oferuje dostęp do kolekcji kilku tysięcy książek na zasadzie abonamentu.

    Korzystanie z książek elektronicznych

    Klienci polskich księgarni elektronicznych mają swobodę w zakresie możliwości korzystania z zakupionych treści. Na przykład e-booki można bez problemu czytać na czytniku Amazon Kindle, który cieszy się największą popularnością w naszym kraju. Wiele sklepów oferuje możliwość wysłania pliku na adres e-mailowy, co pozwala na przesłanie zakupionej książki e-mailem bezpośrednio do czytnika Kindle. Jest to możliwe dzięki wsparciu chmury Amazon (więcej informacji na ten temat w warsztacie „Zarządzanie kolekcją e-booków na PC”). Takie rozwiązanie umożliwia także wygodną prenumeratę czasopism w formie e-booków, które codziennie rano pojawiają się na Kindlu, jeśli uruchomisz urządzenie w zasięgu sieci Wi-Fi. Oczywiście zakupione w polskich sklepach książki można wgrywać za pośrednictwem komputera do każdego alternatywnego czytnika e-booków, gdyż wszystkie tego typu urządzenia są dostosowane do formatu ePub.

    Równie wygodnie można czytać książki na ekranie smartfonu, zwłaszcza jeśli posiadasz urządzenie z ekranem o wysokiej rozdzielczości, który gwarantuje dobrą ostrość wyświetlanych czcionek. Najbardziej uniwersalną aplikacją do czytania e-booków jest darmowy Moon+ Reader, który jest wyposażony w bardzo dużo opcji dostosowywania widoku książki, układu tekstu, typografi oraz mechanizmu zmiany stron. Program obsługuje obydwa popularne formaty e-booków: Mobi oraz ePub. E-booki można czytać w aplikacjach związanych z dużymi systemami dystrybucji treści: Kindle oraz Google Play Książki, która jest w pakiecie standardowych aplikacji Androida. Są one prostsze od Moon+ Readera, ale za to dopracowane pod względem wizualnym i wyposażone w pięknie renderowane czcionki. Jedyną niedogodnością w tym wypadku jest konieczność przesyłania książek za pośrednictwem chmury.

    Wreszcie książki elektroniczne można czytać na komputerze, co sprawdza się całkiem dobrze na laptopie z ekranem o podwyższonej rozdzielczości. Niestety w systemie Windows nie ma wbudowanej aplikacji do obsługi e-booków. Najłatwiej zainstalować ją w formie pluginu do przeglądarki internetowej, co pozwoli na otwieranie e-booków bezpośrednio z internetu. Osobom, które korzystają z Firefoksa, polecamy plugin EPUBReader, a użytkownikom Chrome – MagicScroll. Książki można także czytać w aplikacji do zarządzania e-bookami – Calibre (o korzystaniu z niej przeczytasz w warsztacie „Instalacja i konfiguracja Calibre” w części poświęconej zarządzaniu e-bookami na PC). Ten program pozwala także na porządkowanie i przeszukiwanie kolekcji e-booków, a także na konwersję formatów książek oraz ich wygodne przesyłanie do pamięci czytników. Aplikacja jest niezbędna dla każdego, kto chce zarządzać dużą kolekcją e-booków.

    Najlepsza aplikacja do audiobooków

    Choć audiobooków można słuchać w każdym odtwarzaczu muzycznym, aplikacjom tym brakuje wyspecjalizowanych narzędzi do kontrolowania takich nagrań. Dlatego, jeśli chcesz systematycznie słuchać książek na smartfonie, zastanów się nad zakupem wyspecjalizowanego programu Smart Audiobook Player, który kosztuje ok. 7 zł (30 dni za darmo). Aplikacja automatycznie pobiera do biblioteki audiobooki ze wskazanego katalogu. Podczas odtwarzania możesz korzystać z narzędzia do przyspieszania i spowalniania głosu lektora, a także przycisków do cofania nagrania o dokładnie określony przedział czasowy, co przydaje się w sytuacji, gdy nie zrozumiesz lub nie usłyszysz fragmentu nagrania. W nagraniach można tworzyć zakładki, a także ustawić funkcję zatrzymywania nagrania po określonym czasie, jeśli telefon się nie poruszy (np. w razie zaśnięcia).
    www.pcformat.pl/u/1230

    Obraz

    Aplikacja Google Play Książki

    Aplikacja Google to interfejs dostępu do książek sprzedawanych przez sklep Google Play, w którym można także czytać własne e-booki w formacie ePub po przesłaniu ich do aplikacji za pośrednictwem strony Książki Google Play (adres poniżej). Aplikacja do czytania zasługuje na uwagę ze względu na unikatowe funkcje. Jedną z nich jest wbudowany system syntezowania mowy, który działa zarówno w wersji off-line, jak też on-line (dźwięk dużo lepszej jakości). Dzięki niemu można każdą książkę przekształcić w audiobook i korzystać z niego podczas jazdy samochodem. Książki Google są także zintegrowane z serwisem Tłumacz Google, który może przekładać dłuższe fragmenty tekstu, a nie tylko pojedyncze słówka. Na uwagę zasługuje także dobra jakość mechanizmu renderowania czcionek. Opcje ustawiania typografii są umiarkowanie rozbudowane, natomiast unikatową funkcją jest możliwość wyświetlenia oryginalnego layoutu strony książki, co przydaje się podczas czytania pozycji ilustrowanych. Przyjemnym dodatkiem jest atrakcyjna animacja przerzucania stron.
    https://play.google.com/books

    Obraz

    Czytnik i księgarnia na Androida

    Aplikacja Kindle, choć służy przede wszystkim do kupowania i czytania książek ze sklepu Amazon, sprawdza się także jako czytnik e-booków z innych źródeł. Jest to możliwe dzięki funkcji przesyłania dokumentów e-mailem do konta Amazon, skąd są następnie dostarczane do smartfonu (format Mobi). Adres, na który należy wysłać pliki, można sprawdzić w preferencjach Kindle bądź w koncie Amazon. Dzięki możliwości przesyłania książek e-mailem można automatycznie odbierać w Kindle pozycje kupione w niektórych polskich księgarniach, które oferują opcję wysyłki pliku pocztą elektroniczną. Wówczas zamiast własnego adresu podajesz adres Kindle. Choć interfejs do czytania jest prosty, to dzięki wbudowanemu słownikowi, dobrej typografii i przydatnym funkcjom dotykowym, np. możliwości dostosowania jasności ekranu przeciągnięciem dwoma palcami, dobrze sprawdza się w codziennym użytkowaniu.
    www.amazon.com

    Obraz

    SKĄD BRAĆ E-BOOKI I AUDIOBOOKI

    SKLEPY MIĘDZYNARODOWE
    E-BOOKI www.amazon.com (DRM), play.google.com (DRM), www.barnesandnoble.com (DRM)
    AUDIOBOOKI www.audible.com (DRM)

    Czytanie e-booków na urządzeniu z Androidem

    Aplikacja Moon+ Reader jest bezpłatna, ale wyświetla reklamy, czasem nawet pełnoekranowe. Jeśli chcesz pozbyć się reklam, musisz kupić wersję Pro za 16 zł. Wersja komercyjna ma także kilka dodatkowych funkcji: syntezator mowy, do odczytywania książek na głos, synchronizację biblioteki przez dysk Google, a także możliwość umieszczania skrótów do książek na ekranie startowym Androida.

    Krok 1

    Po instalacji i uruchomieniu aplikacji masz do dyspozycji kilka przykładowych książek do testowania możliwości programu. Jeśli chcesz otworzyć w Moon+ Readerze własną książkę, naciśnij ikonę Pliki, co spowoduje uruchomienie okna przeglądania pamięci telefonu. Za jego pomocą wskaż katalog, w którym zapisałeś e-booki, i kliknij wybraną książkę.

    Obraz

    Krok 2

    Moon+ Reader pozwala zaimportować książki, tak by można było je otworzyć bez konieczności przeglądania pamięci telefonu. Naciśnij ikonę Moja półka, a następnie z menu (ikona z trzema kropkami) wybierz polecenie Importuj książki. W okienku, które się pojawi, wskaż miejsce, gdzie zapisałeś pliki z e-bookami, a następnie kliknij OK.

    Obraz

    Krok 3

    Program przeskanuje zawartość katalogu i umieści książki na półkach, skąd można będzie je uruchomić bez przeglądania pamięci. Książki pozostają w katalogu źródłowym i nie są kopiowane do pamięci programu. Przy pierwszym uruchomieniu książki wybierz rozdział, od którego zaczniesz lekturę. Po kolejnym uruchomieniu program wyświetli ostatnio czytaną stronę.

    Krok 1

    Strony można zmieniać podczas czytania, klikając odpowiednią krawędź ekranu bądź posługując się przyciskami regulacji głośności. Przesuwając palec wzdłuż lewej krawędzi ekranu, regulujesz jasność. Z kolei w celu uruchomienia menu ekranowego, musisz kliknąć w środek ekranu. Menu pozwala skorzystać z najważniejszych opcji, a także dostać się do panelu ustawień, gdzie dostosujesz aplikację do własnych preferencji.

    Obraz

    Krok 2

    Moon+ Reader domyślnie nie obsługuje autorotacji ekranu, dlatego jeśli chcesz zmienić układ treści, kliknij w środek ekranu, by wywołać menu, i naciśnij ikonę rotacji (1) w dolnej części ekranu. Widoczna obok ikona (2) pozwala szybko przełączyć się do trybu nocnego, a ikona Play (3) aktywuje przesuwanie tekstu na ekranie. Ikona (4) to skrót do interfejsu zakładek i notatek, a ikona (5) uruchamia spis treści książki.

    Obraz

    Krok 3

    Czytnik nie ma własnego słownika, ale umożliwia sprawdzanie angielskich słówek w aplikacji ColorDict Dictionary, którą należy zainstalować ze sklepu Google Play. Aby sprawdzić definicję, przytrzymaj palcem słowo, a gdy pojawi się zaznaczenie i związane z nim menu, wybierz polecenie Słow.. Pojawi się okno ustawień słownika. Jeśli chcesz, by definicja pojawiała się od razu, zaznacz opcję Otwórz słownik zaraz po długim naciśnięciu słowa.

    Obraz
    Obraz

    Krok 1

    Aby włączyć panel preferencji, kliknij w środek ekranu, a następnie naciśnij znajdującą się z prawej strony ikonkę trybiku (6). Zakładka Wygląd pozwala bardzo precyzyjnie dostosować typografię wyświetlanej książki. Za pomocą funkcji Odstęp linii możesz kontrolować liczbę wierszy na stronie. Dostępna jest także opcja Dzielenie wyrazów. W dolnej części panelu możesz wybrać animację przewracania kartek.

    Obraz

    Krok 2

    Zakładka Sterowanie pozwala określić, jakie funkcje są przypisane do poszczególnych obszarów ekranu i przycisków. W sekcji Sterowanie przez dotyk kliknij ikonę z symbolem koła zębatego. Pojawi się okno wyboru predefiniowanych układów, które pomogą ci wybrać najwygodniejszą konfigurację, zarówno dla układu pionowego, jak i poziomego.

    Obraz

    Krok 3

    W zakładce Różne możesz aktywować rozmaite narzędzia wbudowane w Moon+Reader. Jeśli zaznaczysz opcję Otwórz ostatnio używany plik po uruchomieniu, program pominie menu startowe i od razu wyświetli ostatnio czytaną książkę. Ostatnia zakładka – Tematy – pozwala dobrać szablon formatowania, np. layouty z tapetą z podwyższonym kontrastem.

    Obraz

    Zarządzanie kolekcją e-booków na PC

    Najlepszym narzędziem do zarządzania kolekcją e-booków na komputerze jest program Calibre. Łączy on funkcje menedżera kolekcji książek z narzędziem do konwersji publikacji między formatami. Jest to przydatne, bo choć większość czytników korzysta z formatu ePub, to popularne Kindle potrafią odczytać tylko format Mobi.

    Krok 1

    Najnowszą wersję programu Calibre pobierz ze strony domowej projektu http://calibre-ebook.com/, następnie uruchom instalator. W pierwszym kroku potwierdź licencję GPL, zaznaczając: I accept the terms in the License Agreement, a następnie kliknij Install. Podczas instalacji potwierdź wszystkie komunikaty i na końcu naciśnij Finish, co spowoduje uruchomienie aplikacji Calibre.

    Obraz

    Krok 2

    Pojawi się kreator ustawień aplikacji. W pierwszym kroku możesz wskazać folder, w którym będą zapisywane książki dodawane do aplikacji Calibre. Domyślnie tworzony jest nowy folder w Moich dokumentach. Jeśli chcesz zapisać bibliotekę w innym miejscu, kliknij Zmień i wskaż pusty folder. Kliknij Następny, aby przejść dalej.

    Krok 3

    W kolejnym kroku możesz określić typ posiadanego czytnika e-booków. Aby dodać Kindle, kliknij Amazon, a następnie w sekcji urządzenia wskaż jego typ. W przypadku standardowego Kindla z przyciskami mechanicznymi, jak też dla wersji z ekranem dotykowym użyj opcji Kindle Touch/1-4.

    Obraz

    Krok 4

    Jeśli wybrałeś czytnik Kindle albo używasz aplikacji Kindle na smartfonie, masz możliwość dodania adresu e-mailowego za którego pośrednictwem będziesz mógł wysyłać bezprzewodowo książki na to urządzenie bezpośrednio z Calibre. Ten adres znajdziesz na stronie Amazon, w ustawieniach Kindle. Po zalogowaniu się do konta Amazon wybierz z menu Your Account opcję Manage Your Content and Devices.

    Obraz

    Krok 5

    Następnie w oknie ustawień Amazon przejdź do zakładki Settings, przewiń stronę w dół do sekcji Personal Document Settings, gdzie znajdziesz listę zarejestrowanych w twoim koncie czytników i aplikacji mobilnych Kindle. Dla każdej z nich jest dostępny indywidualny adres do przesyłania dokumentów. Skopiuj wybrany adres i wklej go do okna kreatora, w polu Email Kindle.

    Obraz

    Krok 6

    Zanim opuścisz ustawienia Amazon, musisz zarejestrować adres e-mailowy, z którego będą nadsyłane pliki. Podaj go w sekcji Approved Personal Document E-Mail list klikając link Add new approved e-mail address. Następnie wyloguj się z konta Amazon i wróć do kreatora ustawień Calibre.

    Obraz

    Krok 7

    W ustawieniach podaj adres pocztowy, który autoryzowałeś w koncie Amazon, a następnie w polach poniżej wprowadź ustawienia swojego serwera poczty wychodzącej SMTP, które znajdziesz w ustawieniach swojego konta pocztowego. Zanim przejdziesz dalej, kliknij Testowy email, by sprawdzić, czy konfiguracja serwera jest poprawna. W ostatnim kroku kreatora kliknij Koniec, by zapisać ustawienia.

    Obraz

    Krok 1

    Dodając książki do biblioteki, Calibre kopiuje je do utworzonego w kroku 2 poprzedniego warsztatu katalogu. Dzięki temu wszystkie publikacje można znaleźć w jednym miejscu. Podczas kopiowania aplikacja pobiera także metadane z pliku e-booka. Składają się na nie informacje o autorze i tytule książki, numer ISBN, nazwa wydawnictwa, a także bardzo często streszczenie książki – takie, jakie pojawia się na ostatniej stronie tomu papierowego.

    Krok 2

    Aby dodać pojedynczą książkę, wystarczy przeciągnąć ją na okno programu. Jeśli chcesz dodać katalog z kolekcją e-booków, rozwiń listę widoczną obok przycisku Dodaj książki i z menu wybierz Dodaj wiele książek z archiwum ZIP/RAR. W menu znajdziesz także opcje dodawania książek z pliku ZIP, co przyspiesza odtwarzanie kolekcji z archiwum.

    Obraz

    Krok 3

    Skanowanie metadanych dużej kolekcji, liczącej setki e-booków, może potrwać. Warto uzbroić się w cierpliwość. Jeśli podczas importu znajdą się duplikaty, program poinformuje o tym w oknie dialogowym. Aby pominąć dodawanie duplikatów, odznacz książki na liście i potwierdź, klikając OK.

    Obraz

    Krok 4

    Po dodaniu książek ich lista pojawi się w głównym oknie Calibre. Jeśli zauważysz, że plikowi brakuje informacji o autorze lub wydawcy, możesz ją uzupełnić, klikając w puste pole i wybierając z menu: Edytuj metadane, Edytuj metadane pojedynczo. Pojawi się okno dialogowe Edycja metadanych, w którym możesz modyfikować wszystkie pola związane z daną pozycją. Uzupełnienie metadanych jest niezbędne, bo bazuje na nich cały mechanizm porządkowania i wyszukiwania książek w kolekcji Calibre.

    Obraz

    Krok 5

    Komplet metadanych łącznie z okładką możesz pobrać także z internetu. Kliknij w tym celu przycisk Pobierz metadane. Wyświetli się kolejne okno, gdzie będziesz mógł wybrać najlepiej dopasowany wpis z bazy danych książek. Zaznacz go myszą i kliknij OK. Jeśli masz problemy ze znalezieniem okładki, cofnij się do okna Edycja metadanych, kliknij przycisk z symbolem koła zębatego obok przycisku Pobierz metadane i w oknie Konfiguruj Metadane download zaznacz opcje pokazane na poniższym obrazku. Po tym zabiegu bez problemu dopasujesz obrazek do danej pozycji.

    Obraz

    Krok 1

    Po uzupełnieniu metadanych i okładek możesz włączyć atrakcyjny sposób przeglądania kolekcji, wzorowany na Cover Flow z urządzeń Apple. W tym celu kliknij ikonę z kwadracikami oraz ikonę z symbolem strzałki, widoczne w pasku statusu przy dolnej krawędzi okna. Z lewej strony okna widoczny jest panel z kategoriami metadanych, według których możesz sortować kolekcję.

    Obraz

    Krok 2

    W celu wyświetlenia książek napisanych przez tę samą osobę kliknij zakładkę Autorzy, a następnie zaznacz interesującego cię pisarza. Jak zobaczysz, lista pozycji została ograniczona do wskazanego zakresu. Podobnie można filtrować pozycje m.in. według języka, wydawcy czy identyfikatora, który zazwyczaj wskazuje serwis internetowy, z którego pobrano książkę.

    Krok 3

    Aplikacja ma także wbudowaną wyszukiwarkę, która jest widoczna powyżej okna z okładkami książek. Hasło wpisane do pola jest wyszukiwane pośród wszystkich kategorii metadanych, jakie są przypisane do książek. Jeśli często korzystasz z danej kwerendy, możesz ją zapisać, klikając Wirtualna biblioteka, a potem Utwórz wirtualną bibliotekę. Pojawi się ona jako wpis w tym menu. Zapisane biblioteki można otworzyć w indywidualnych kartach.

    Obraz

    Krok 1

    Wszystkie popularne czytniki konfigurują się w Calibre automatycznie. Po podłączeniu urządzenia program wczyta odpowiednie ustawienia oraz pobierze listę książek. Po zakończeniu konfiguracji pojawi się przycisk Urządzenie. Kliknij go, aby zobaczyć listę książek zapisanych w pamięci. Pozycje, które równocześnie znajdują się w bibliotece, są oznaczone zielonym znaczkiem.

    Krok 2

    Aby dodać książkę do urządzenia, kliknij przycisk Biblioteka, następnie wybierz książkę do przesłania, kliknij ją prawym klawiszem myszy, a z menu kontekstowego wybierz kolejno: Prześlij do urządzenia i Prześlij do pamięci głównej. Jeśli niezbędna będzie konwersja, pojawi się okno dialogowe Brak odpowiednich formatów, w którym musisz kliknąć Yes.

    Obraz

    Krok 3

    Jeśli chcesz skonwertować inny plik niż typowy format książkowy, jak ePub czy Mobi, najlepiej przekształcić ten plik w edytorze, takim jak LibreOffice, do formatu HTML i w tej formie zaimportować do go Calibre. Jeśli chcesz, by w e-booku był spis treści i wyróżnione rozdziały, musisz przed zapisem oznaczyć tytuły i podtytuły stylem Nagłówek z odpowiednim numerem poziomu.

    Obraz

    Krok 4

    Po zaimportowaniu pliku do Biblioteki zaznacz go myszą, po czym naciśnij przycisk Konwertuj książki. Następnie z listy w prawym górnym rogu wybierz format wyjściowy, np. EPUB. Jeśli zamierzasz dodać obrazek okładki, wskaż plik, klikając ikonkę z symbolem okładki w sekcji Zmień obraz okładki. Jeżeli ostylowałeś dokument, kliknij Spis treści i wskaż poziomy stylu Nagłówek przypisane do poszczególnych poziomów spisu. Zakończ, klikając przycisk OK.

    Obraz

    Krok 5

    Jeśli korzystasz z Kindla i skonfigurowałeś adres e-mailowy do przesyłania książek (patrz kroki 4–6 warsztatu „Instalacja i konfiguracja Calibre”), możesz wysłać plik, klikając go prawym klawiszem i wybierając z menu kontekstowego Połącz/udostępnij, a następnie Prześlij emailem. Jeśli masz książkę w formacie ePub, pojawi się pytanie o konwersję. Musisz ją przeprowadzić, bo Kindle przyjmuje tylko pliki w formacie Mobi.

    Obraz

    Wybrane dla Ciebie