SoftwareWirtualne Wi-Fi z laptopa

    Wirtualne Wi‑Fi z laptopa

    Warto znaleźć sposób zapewnienia dostępu do sieci wszystkim urządzeniom, które bierzesz ze sobą w drogę. Jednym z takich sposobów jest przerobienie laptopa na wirtualny punkt dostępowy.

    Wirtualne Wi-Fi z laptopa

    Internet towarzyszy nam już niemal wszędzie. Niestety nie zawsze mamy do niego dostęp, a skorzystanie z łącza mobilnego jest zbyt kosztowne. Z pomocą przychodzi jednak wbudowana w system Windows 7 i Windows 8 technologia wirtualizacji bezprzewodowego interfejsu sieciowego (Microsoft Virtual WiFi). Dzięki niej możesz przeobrazić dowolny komputer wyposażony w kartę Wi-Fi, który jest podłączony do internetu np. za pomocą kabla, w wirtualny punkt dostępowy. W ten sposób udostępnisz łącze tego komputera innym urządzeniom mającym możliwość odbierania internetu bezprzewodowo. Bezpośrednie skorzystanie z tej funkcji wymaga sporej wiedzy, gdyż większość opcji jest zaszytych w systemie. Wystarczy jednak niewielki i darmowy program mHotSpot (program można pobrać z serwisu PC Format Programy), aby utworzenie nowej sieci bezprzewodowej stało się dużo łatwiejsze. Dzięki niemu nie tylko umożliwisz innym urządzeniom łączenie się z internetem, ale też stworzysz zamkniętą sieć lokalną, idealną dla rozgrywek sieciowych.

    Konfiguracja wirtualnego punktu dostępowego

    Prosty interfejs programu i minimalna liczba opcji, które wymagają uwagi użytkownika, pozwalają na błyskawiczne podzielenie łącza i udostępnienie go innym urządzeniom.

    Krok 1

    Pierwsze uruchomienie aplikacji nastąpi automatycznie zaraz po zakończeniu instalacji. Najpierw jednak na ekranie pojawi się okno przeglądarki, w którym zobaczysz stronę informacyjną programu wraz z podziękowaniem za dokonaną instalację. Kilka sekund później na jej tle wyświetli się niewielki panel narzędziowy aplikacji mHotSpot.

    Krok 2

    Ustalanie parametrów wirtualnego punktu dostępowego rozpocznij od wskazania typu połączenia internetowego, które zamierzasz udostępniać. Stosowną opcję znajdziesz w rozwijanym menu. Gdyby szukanego połączenia nie było jednak na liście, skorzystaj z przycisku Refresh, który ponownie przeskanuje komputer i odświeży ustawienia sieciowe.

    Krok 3

    Po wybraniu typu połączenia musisz jeszcze nadać swojej sieci odpowiednią nazwę i zabezpieczyć ją hasłem. Wystarczy, że wymyślone samodzielnie ciągi znaków wpiszesz w pola Hotspot Name i Password. Zadbaj jednak o to, aby nazwa była niepowtarzalna, a znacznie szybciej i łatwiej odszukasz utworzony punkt dostępowy na liście możliwych połączeń, na innym urządzeniu. Co istotne, na czas wpisywania hasła możesz dla ułatwienia kliknąć odnośnik Show Password. Dzięki temu sprawdzisz, czy hasło zapisane zostało poprawnie i czy ma wymaganą liczbę znaków (minimum 8).

    Obraz

    Krok 4

    Korzystając z opcji Max Clients, określ maksymalną liczbę klientów, którzy będą mogli jednocześnie połączyć się z twoim punktem dostępowym, a następnie naciśnij przycisk Start Hotspot. W tym momencie program rozpocznie tworzenie wirtualnego hotspota. Gdy na ekranie pojawi się komunikat, oznaczać to będzie, że twój laptop zaczął już bezprzewodowo udostępniać swoje łącze.

    Obraz

    Problemy z technologią Microsoft Virtual WiFi

    Czasami po zrestartowaniu komputera aplikacja mHotSpot przestaje działać. Jakiekolwiek próby ponownego utworzenia skonfigurowanego i działającego dotąd wirtualnego punktu dostępowego kończą się wówczas mało zrozumiałym komunikatem widocznym na poniższym obrazku. Źródłem kłopotów jest sterownik Virtual Wi-Fi, który wskutek relokacji zasobów podczas startu komputera nie tworzy wirtualnego adaptera Wi-Fi. Problem ten można szybko rozwiązać dzięki wydanej przez Microsoft aktualizacji (Fix362872), którą pobierzesz np. spod adresu http://pcformat.pl/u/657

    Obraz

    Zestawianie połączenia z hotspotem

    Skoro wirtualny punkt dostępowy, który skonfigurowałeś w poprzednim warsztacie, już działa, czas z niego skorzystać. Dołączenie innego urządzenia, komputera czy smartfonu, do nowo utworzonej sieci bezprzewodowej jest kwestią zaledwie kilku kliknięć. Pokażemy krok po kroku, jak to zrobić.

    Krok 1

    Przejdź do komputera, który chcesz podpiąć do wirtualnego punktu dostępowego, i kliknij ikonę połączeń znajdującą się w jego obszarze powiadomień. W zależności od wersji systemu operacyjnego, z którego korzystasz, pojawi się lista połączeń w postaci osobnego okienka w Windows 7 bądź paska w Ósemce. Wskaż myszką swoją sieć, w naszym przykładzie: Test PC Format, naciśnij przycisk Połącz i wpisz wybrane przez siebie hasło. Jeśli weryfikacja przebiegnie poprawnie, twój komputer nawiąże teraz połączenie z wirtualnym hotspotem.

    Krok 2

    Aby skorzystać z udostępnionego łącza w smartfonie, wystarczy wywołać jego ustawienia Wi-Fi i z wyświetlonej listy wybrać utworzoną przez siebie sieć. Pełny dostęp do niej otrzymasz po podaniu hasła.

    Zmiana motywu

    Wśród dodatkowych ustawień programu mHotSpot, oprócz opcji służących do automatyzacji tworzenia wirtualnego punktu dostępowego, znajdują się również cztery oddzielne motywy kolorystyczne interfejsu. Co ciekawe, zmiana skórki następuje natychmiast po kliknięciu wybranej miniatury. Jednak dopiero zapisanie jej za pomocą przycisku Save utrwala wprowadzoną modyfikację.

    Obraz

    Alternatywne rozwiązania

    Jeśli z jakichś względów program mHotSpot nie spełnia twoich oczekiwań, możesz sięgnąć po jedną z poniższych aplikacji. Wszystkie mają podobne funkcje, pozwalając każdemu użytkownikowi komputera, nawet temu mniej zaawansowanemu, „postawić” własny wirtualny hotspot i podzielić łącze między różne urządzenia.

    BEETmobile

    Prosty, niezwykle czytelny interfejs tej aplikacji dostarcza wszystkich niezbędnych informacji: od hasła do utworzonego punktu dostępowego, przez liczbę podłączonych urządzeń, po szybkość transferu i wolumen już przesłanych przez sieć danych. Te dwie ostatnie opcje gwarantują lepszą kontrolę udostępnionego łącza w przypadku korzystania z limitowanego internetu mobilnego. W takich sytuacjach przyda się również jeszcze jedna wbudowana w program funkcja – stoper. Pozwala on precyzyjnie określić limit czasu, w którym hotspot ma być aktywny. Dla osób ceniących bezpieczeństwo dodatkowym atutem BEETmobile hotspot może być automatyczny generator haseł o wysokim stopniu skomplikowania.

    Obraz

    Winhotspot

    Zaletą tej aplikacji jest ścisłe powiązanie jej z modułami systemowymi, np. diagnostyki sieci czy konfiguracji sieci bezprzewodowej ad hoc (obie dostępne za jednym kliknięciem). Wadą – przymusowa instalacja niepotrzebnego paska narzędziowego do Internet Explorera i zmiana domyślnej strony głównej. Poza tym jednak program sprawuje się doskonale. Opanowanie interfejsu, który do złudzenia przypomina ten z aplikacji mHotSpot, to kwestia kilku sekund.

    Obraz

    Wybrane dla Ciebie