InternetWizytówka w sieci

    Wizytówka w sieci

    Stworzenie własnej strony internetowej jest znacznie prostsze, niż można sądzić. Przyjazne kreatory sprawiają, że wcale nie trzeba się znać na programowaniu. Korzystając z darmowego Google Pages, można ją wykonać równie łatwo, jak dokumenty tekstowe w Wordzie. Pokażemy, jak to zrobić.

    Wizytówka w sieci

    Serwis http://sites.google.com to połączenie wizualnego (widzisz, co tworzysz, nie trzeba znać się na programowaniu) edytora HTML z serwerem hostingowym, czyli miejscem, gdzie możesz zamieścić swoją stronę. Praca z nim nie wymaga umiejętności kodowania ani projektowania mechaniki serwisu. Zawartość tworzysz za pomocą edytora tekstu, który przypomina edytor z serwisu Dokumenty Google.

    Łatwa układanka

    Układ pojedynczej strony oraz styl graficzny całej witryny wybierasz spośród szablonów, które zawierają kompletne formatowanie, łącznie z układem kolorystycznym tekstu i linków. Nie trzeba więc ustawiać każdego parametru osobno. Równie łatwe jest tworzenie struktury serwisów. Strony przeciąga się myszą i układa na drzewie, a wszystkie zmiany są automatycznie odzwierciedlane w menu.

    Oprócz szkieletu i informacji można dodawać do stron gadżety. Są to interaktywne elementy, na przykład galerie zdjęć we flashu, ramki, w których można osadzić dokumenty tekstowe, arkusze kalkulacyjne czy publikacje w PDF. Poza tym za pomocą gadżetów można dodawać funkcje, które zazwyczaj wymagają zaawansowanego kodowania, jak np. panel z informacjami o zmianach w witrynie, blog czy grę. Serwis jest wyposażony w rozbudowane narzędzia do pracy grupowej, więc nad swoją stroną możesz pracować razem ze znajomymi.

    Miejsce w internecie

    Zakładając bezpłatne konto, otrzymujesz 100 MB przestrzeni dyskowej. Jeśli to za mało, możesz skorzystać z wersji serwisu powiązanej z usługą Aplikacje Google (www.google.com/apps/intl/pl/group/index.html), gdzie przestrzeń dyskowa wynosi aż 10 GB. Ogromną zaletą jest możliwość podpięcia strony pod własną domenę (opis, jak to zrobić, znajdziesz w dokumentacji). Wówczas serwis nie różni się niczym od witryny działającej na płatnym koncie hostingowym. Google nie dodaje reklam do bezpłatnych witryn i pozwala założyć stronę komercyjną, więc z powodzeniem można w nim stworzyć za darmo stronę internetową dla małej firmy.

    Tworzenie i konfiguracja witryny

    Dostęp do serwisu Google Sites jest możliwy po zalogowaniu się za pomocą loginu Google, np. adresu Gmaila. Jeśli go nie masz, po prostu załóż sobie skrzynkę na stronie gmail.com i po zalogowaniu przejdź do strony http://sites.google.com.

    Krok 1

    Kliknij Utwórz witrynę. Wyświetli się formularz tworzenia nowej strony. W polu Nazwij swoją witrynę wpisz tytuł, np. Wakacje 2010. W polu poniżej określ subdomenę, pod którą będzie działała twoja strona, np. wakacje2010. Następnie rozwiń listę Wybierz motyw. Do wyboru masz kilkadziesiąt gotowych szablonów. Zaznacz myszą ten, którego chcesz użyć, i zwiń listę.

    Obraz
    Obraz

    Krok 2

    Rozwiń teraz listę Więcej opcji. W polu Opis witryny możesz opisać zawartość tworzonej strony, np. Zdjęcia i pamiątki z wakacyjnego wyjazdu. Bardzo ważne jest określenie dostępności strony. Jeśli chcesz, żeby jej zawartość mogły oglądać tylko wybrane osoby, zaznacz opcję Tylko osoby określone przeze mnie. Jeśli chcesz, żeby strona była dostępna publicznie, nic nie zmieniaj. Na końcu wpisz kod z obrazka i kliknij Utwórz witrynę.

    Obraz

    Krok 3

    System utworzy pustą stronę. Aby wypełnić ją treścią, kliknij przycisk Edytuj stronę. W tym momencie puste miejsce zamieni się w pole edycyjne, gdzie możesz wpisać tekst i dodać inne elementy. Korzystając z paska narzędzi, można dobrać czcionkę oraz wyjustować tekst.

    Obraz

    Krok 4

    Aby dodać zdjęcie, kliknij w menu: Wstaw, Obraz. Następnie w oknie dialogowym możesz kliknąć przycisk Wybierz plik w celu wskazania zdjęcia do przesłania do serwisu albo zaznaczyć opcję Adres internetowy, a następnie w polu Adres URL obrazu wkleić link prowadzący do zdjęcia. Na końcu kliknij OK, by dodać obraz do treści.

    Obraz
    Obraz

    Krok 5

    Witryny Google pozwalają w prosty sposób manipulować sposobem prezentacji zdjęcia na stronie. Kliknij myszą obraz. Następnie spójrz na ramkę, która pojawiła się poniżej. Jeśli chcesz, by zdjęcie znajdowało się na środku strony, kliknij C. Jeśli chcesz zmniejszyć zdjęcie, tak by pasowało do szablonu, kliknij L. Jeśli chcesz, żeby zdjęcie było oblane tekstem, kliknij włącz.

    Obraz

    Krok 6

    Dodawanie linków jest równie bezproblemowe. Zaznacz fragment tekstu. Następnie wybierz z menu: Wstaw, Link. W oknie dialogowym Utwórz link możesz określić cel odnośnika. Aby zlinkować jedną z podstron, przejdź do zakładki Istniejąca strona i w sekcji Mapa witryny wybierz podstronę, np. Strona główna. Jeśli chcesz zlinkować zewnętrzną stronę, przejdź do zakładki Adres internetowy i wpisz URL w widocznym polu.

    Obraz

    Krok 7

    Zanim przejdziesz do tworzenia kolejnych podstron, powinieneś wybrać układ strony głównej. W tym celu rozwiń menu Układ i wybierz jedną z dostępnych opcji, np. Lewy pasek boczny. Po zakończeniu edycji musisz kliknąć Zapisz w celu zachowania zmian. Jeśli chcesz sprawdzić, jaką stronę będzie widział odwiedzający, kliknij: Więcej czynności, Podgląd strony jako oglądający.

    Obraz

    Krok 8

    Jeśli zdecydowałeś, że strona będzie prywatna, musisz teraz dodać osoby, które będą mogły ją przeglądać. Kliknij: Więcej czynności, Udostępnij tę witrynę. Następnie w oknie dialogowym Ustawienia udostępniania, w polu Dodaj osoby, wpisz adresy e-mailowe. Oglądający będą musieli założyć sobie konta Google (jeśli nie mają), bo są one używane do autoryzacji. Na końcu z listy wybierz uprawnienia, np. Może wyświetlać, i kliknij Udostępnij. Jeśli chcesz dodać współautora, wybierz z listy opcję Może edytować.

    Obraz

    Krok 9

    Każda witryna ma swój panel ustawień, w którym możesz dobrać ustawienia globalne. Kliknij: Więcej czynności, Zarządzaj witryną. Jeśli chcesz zmienić proporcje między globalnymi elementami (nagłówek, stopka itp.), kliknij zakładkę Układ witryny i przycisk Zmień układ witryny. W oknie, które się pojawi, możesz włączyć lub wyłączyć poszczególne elementy oraz ustawić szerokość całej strony – pole Szerokość witryny.

    Obraz

    Krok 10

    W panelu zarządzania możesz także zmienić motyw, który wybrałeś w czasie wstępnej konfiguracji witryny. W tym celu przejdź do zakładki Motywy i zaznacz myszą styl, jaki chcesz nadać stronie. Jeśli nie możesz się zdecydować, kliknij podgląd poniżej ikony i zobacz, jak witryna wygląda w danym motywie. Na końcu kliknij przycisk Zapisz zmiany.

    Obraz

    Rozbudowa utworzonej strony internetowej

    Teraz, gdy strona działa i jest dostępna w sieci, można zacząć ją rozbudowywać o kolejne podstrony.

    Krok 1

    Po zalogowaniu się do Witryn Google zobaczysz na ekranie powitalnym stronę utworzoną w poprzednim warsztacie Wakacje 2010. Kliknij ją, by przejść do edycji, a następnie naciśnij przycisk Utwórz stronę. Pojawi się formularz, w którym będziesz mógł określić typ strony oraz jej położenie w hierarchii witryny.

    Obraz
    Obraz

    Krok 2

    Domyślnie system utworzy statyczną stronę ulokowaną na tym samym poziomie menu co strona główna. Jest to dobre rozwiązanie w przypadku małych projektów albo tworzenia ważnej kategorii skupiającej podstrony do dużego projektu. W tym wypadku wystarczy wpisać nazwę i kliknąć Utwórz stronę, następnie wypełnić stronę treścią i kliknąć Zapisz.

    Krok 3

    Zamiast strony ze statyczną treścią możesz utworzyć stronę, na której ty i inni autoryzowani użytkownicy będą mogli wpisywać swoje posty jak na blogu. W tym celu ponownie kliknij Utwórz stronę, następnie zaznacz ikonę Ogłoszenia, wpisz nazwę w polu Nazwa i kliknij przycisk Utwórz stronę. Jeśli osoba z uprawnieniami do edycji zaloguje się i wejdzie na stronę z ogłoszeniami, zobaczy na niej przycisk Nowy post, za którego pomocą uruchamia się edytor notatek.

    Obraz

    Krok 4

    Poza statyczną stroną i blogiem można na witrynie utworzyć także Magazyn plików, gdzie możesz zamieścić materiały do ściągnięcia dla odwiedzających. Po utworzeniu strony kliknij i prześlij go do serwisu, pamiętając o ograniczeniu pojemności konta do 100 MB. Możesz także dodać Lista, czyli mechanizm zarządzania projektem.

    Obraz
    Obraz

    Krok 5

    Stronę można w każdej chwili modyfikować. Wystarczy po wejściu na nią kliknąć Edytuj stronę. W dowolny sposób można także zmieniać hierarchię. Kliknij: Więcej czynności, Zarządzaj witryną. Następnie przejdź do zakładki Strony, złap myszą element, który chcesz przenieść, i upuść link na stronę, która ma być nadrzędna. Zmiana zostanie automatycznie odzwierciedlona w menu nawigacyjnym.

    Obraz
    Obraz

    Krok 6

    Jeśli chcesz zmienić stronę główną na inną, którą utworzyłeś później (np. na blog), kliknij: Więcej czynności, Zarządzaj witryną. Następnie przejdź do zakładki Ogólne i znajdź sekcję Strona docelowa. Tam kliknij Zmień i w oknie wskaż stronę, która ma się pojawiać jako pierwsza. Potwierdź decyzję, naciskając OK, a następnie kliknij Zapisz zmiany.

    Obraz

    Krok 7

    Dobrze przygotowana strona powinna mieć także logo. Przygotuj je w programie graficznym, np. w rozmiarach 800x150 pikseli. Następnie kliknij: Więcej czynności, Zarządzaj witryną i przejdź do zakładki Układ witryny . Kliknij przycisk Zmień układ witryny. W oknie dialogowym, w sekcji Szerokość witryny wpisz 800 i potwierdź, klikając OK.

    Obraz

    Krok 8

    Wejdź w link zmień logo i w oknie dialogowym zaznacz opcję Własne logo. Kliknij Wybierz plik, wskaż plik na dysku i potwierdź przyciskiem OK. Jeśli nie chcesz, by pole wyszukiwarki kolidowało z logotypem, kliknij przycisk Konfiguruj wyszukiwanie, a następnie w oknie Konfiguruj wyszukiwanie w witrynie odznacz opcję Włącz wyszukiwanie. Potwierdź decyzję przyciskiem OK, a na końcu kliknij przycisk Zapisz zmiany.

    Obraz
    Obraz
    Obraz

    Dodawanie gadżetów do nowo utworzonej witryny

    Do stron w Witrynach Google można dodawać nie tylko tekst i zdjęcia, ale także interaktywne gadżety. Służą one do wyświetlania zarówno zsyntetyzowanych informacji z twojej strony (np. listy ostatnich zmian na stronie czy nowych postów), jak i zewnętrznych serwisów (np. map czy wideo z YouTube).

    Krok 1

    Jeśli chcesz dodać gadżet do strony, wejdź na nią i kliknij przycisk Edytuj stronę. Na stronie głównej przyda się lista postów z blogu. W tym celu zmień układ strony, klikając: Układ, Lewy pasek boczny. Następnie ustaw kursor w lewym pasku bocznym i wybierz: Wstaw, Najnowsze posty.

    Obraz
    Obraz

    Krok 2

    W oknie dialogowym skonfiguruj działanie gadżetu. Z listy Pokaż posty z wybierz stronę, z której mają być pobierane aktualności. Lista Długość posta pozwala określić, czy ma być wyświetlany cały post czy tylko fragment. Pierwsze jest przydatne, jeśli chcesz z blogu uczynić najważniejszy element strony głównej. Drugie – jeśli ma to być dodatek na pasku bocznym.

    Obraz

    Krok 3

    Jeśli chcesz umieścić na stronie wiele zdjęć i boisz się, że nie zmieścisz się w limicie, wstaw pokaz slajdów dostarczany przez zewnętrzną galerię Picasa Web Album. W tym celu po przejściu do edycji strony kliknij kolejno: Wstaw, Pokaz slajdów Picasa Web. Następnie przejdź do serwisu Picasa Web i skopiuj adres galerii, którą chcesz zaprezentować.

    Obraz

    Krok 4

    Wklej odnośnik do pola Wklej adres URL swojego albumu PicasaWeb. Za pomocą listy Wybierz rozmiar pokazu slajdów określ, jak duże ma być okno pokazu slajdów. Jeśli chcesz zatytułować pokaz, wpisz nazwę w polu Uwzględnij tytuł. W przeciwnym wypadku odznacz opcję, aby wyłączyć to pole. Teraz potwierdź przyciskiem <OK i kliknij Zapisz zmiany.

    Obraz

    Krok 5

    Z menu Wstaw możesz wybrać także gadżety pozwalające na umieszczenie w treści dokumentów z pakietu biurowego Google. Jeśli klikniesz polecenie Więcej gadżetów, pojawi się okno, z którego możesz wybrać inne małe aplikacje przygotowane przez użytkowników serwisu Witryny Google. Są wśród nich także gry, np. kultowy PacMan.

    Obraz

    Krok 6

    Aby dodać gadżet, kliknij go myszą, a w następnym oknie kliknij Wybierz. W kolejnym oknie możesz określić wielkość elementu na stronie. Na końcu potwierdź zmiany, klikając OK, i zapisz zmiany na stronie.

    Obraz
    internetwwwporady

    Wybrane dla Ciebie