InternetWłasne WWW - Tworzenie witryny

    Własne WWW - Tworzenie witryny

    Nasz kurs tworzenia WWW pozwoli zaprojektować, wykonać i opublikować stronę internetową. Dostarczamy ci całościowe rozwiązanie: przyjazny i polskojęzyczny edytor WWW na CD oraz opis, jak postępować. Kurs składa się z 3 części, każda gwarantuje uzyskanie konkretnego efektu. Część pierwsza pozwoli ci stworzyć i opublikować stronę WWW, w drugiej pokażemy, jak zrobić atrakcyjną galerię zdjęć, w trzeciej założymy blog, księgę gości oraz forum dyskusyjne. Zapraszamy!

    Własne WWW - Tworzenie witryny

    Zaczynamy projekt

    W pierwszej części naszego kursu pokazujemy, jak wykonać stronę internetową. Korzystając z programu WebSite X5, możesz wybrać jeden z wielu gotowych szablonów graficznych, a używając wbudowanych narzędzi, z łatwością zmodyfikujesz wygląd witryny. W kilka godzin staniesz się posiadaczem własnej strony internetowej, którą zaktualizujesz, kiedy zechcesz. Projekt będziesz mógł w dowolnej chwili modyfikować i aktualizować – tak często, jak uznasz to za stosowne. Z kursu dowiesz się, jak dobrać odpowiedni szablon i kolorystykę dla strony osobistej, witryny hobbystycznej i dla firmy oraz w jaki sposób zaprojektować stronę główną i założyć kolejne podstrony. Pokażemy też, jak wykonać prostą galerię zdjęć i przygotować dział z adresami do ulubionych stron WWW. Na koniec tej części kursu opiszemy, jak założyć bezpłatny serwer WWW i jak opublikować przygotowaną witrynę w internecie.

    Tworzenie nowego projektu

    Zanim rozpoczniesz pracę z programem i projektowanie własnej witryny, możesz obejrzeć prezentację krok po kroku, która pozwoli ci poznać podstawowe funkcje, jakie oferuje WebSite X5.

    Krok 1

    Po uruchomieniu programu zobaczysz okno powitalne. Aby rozpocząć prezentację multimedialną, kliknij ikonę Przewodnik (potrzebne jest połączenie z internetem). Po wybraniu ikony Galeria możesz poszukać inspiracji, przeglądając witryny innych użytkowników w publicznej galerii WebSite X5. Aby przejść do tworzenia własnego projektu witryny, kliknij START.

    Krok 2

    W pierwszym oknie kreatora Wybór projektu w zakładce Ustawienia ogólne zaznacz Utwórz nowy projekt, a następnie kliknij przycisk Dalej.

    Obraz

    Krok 3

    W kolejnym kroku wypełnij formularz, podając tytuł witryny oraz autora strony. W polu Adres URL witryny wpisz adres strony, pod jakim będzie działała twoja witryna. Jeżeli nie masz jeszcze zarejestrowanej domeny lub nie masz całkowitej pewności, jak będzie wyglądał twój przyszły adres, możesz zostawić to pole puste. Pamiętaj jednak, by uzupełnić je w momencie, gdy będziesz znał już adres strony.

    Obraz

    Krok 4

    Zwróć szczególną uwagę na pola tekstowe Opis witryny i Słowa kluczowe. Są one niezwykle ważne, ponieważ pomagają wyszukiwarkom internetowym prawidłowo zaindeksować witrynę. Dlatego zadbaj, by opis strony był treściwy. Jego długość powinna się mieścić w przedziale 160–400 znaków. Optymalnym rozwiązaniem jest stosowanie opisu do 200 znaków. Słowa kluczowe odpowiadają treści naszej witryny. Dobierz odpowiednie słowa (mogą być frazy składające się z dwóch słów) opisujące treść strony, oddzielaj je przecinkami. Długość wpisu nie powinna przekroczyć 500 znaków, jednak zalecana liczba to około 400 znaków. Po zakończeniu wypełniania formularza kliknij Dalej.

    Obraz

    Krok 1

    W kolejnym oknie kreatora witryny Wybór wzorca stylu musisz wybrać jeden z dostępnych szablonów graficznych. W lewej części programu widoczne są dwa katalogi Abstrakcja i Geometria. Rozwiń je i z listy nazw gotowych wzorców wybierz najbardziej ci odpowiadający. W naszym przykładzie wybraliśmy szablon In a Circle.

    Obraz

    Krok 2

    W sekcji możesz wybrać jedną z czterech gotowych wersji kolorystycznych lub skorzystać z suwaka w celu uzyskania odpowiedniej kolorystyki witryny. Po wybraniu szablonu i dostosowaniu barw kliknij przycisk Dalej.

    Obraz

    Krok 3

    W kolejnym kroku dostosuj wygląd banera górnego (nagłówka) oraz stopki witryny. Aby dodać tekst, który będzie pełnił funkcję logo na twojej stronie, kliknij ikonę Wstaw tekst (A). Po chwili pojawi się tekst, który wprowadziłeś w polu Tytuł witryny w formularzu z kroku poprzedniego warsztatu. Możesz zmienić napis w sekcji Właściwości tekstu. W polu Treść podaj nowy tekst nagłówka. Możesz też dostosować wygląd tekstu, zmieniając czcionkę i jej wielkość za pomocą przycisku .... Jeżeli chcesz zmienić kolor tekstu i jego tła, kliknij odpowiedni kwadracik z aktualnym kolorem farby.

    Obraz

    Krok 4

    W sekcji Efekty możesz nałożyć jeden z trzech dostępnych efektów na twój tekstowy nagłówek. Z rozwijanej listy Rodzaj efektu wybierz np. Lustro, a następnie zaznacz pole wyboru Zastosuj efekt. W kolejnych polach, Dyfuzja i Odległość, ustaw parametry, tak by uzyskać oczekiwany przez ciebie efekt. Jeżeli chcesz nałożyć jeszcze inne efekty, wybierz z listy kolejny efekt.

    Obraz

    Krok 5

    Nagłówek możesz również przygotować w postaci gotowego obrazu, który nałożysz, wybierając ikonę Wstaw obraz. W nowym oknie Wybór pliku wskaż na dysku plik i kliknij przycisk Otwórz. Aby uzyskać najlepszy efekt przy nakładaniu gotowego obrazu, przygotuj grafikę z przezroczystym tłem w dowolnym programie graficznym i zapisz plik w formacie PNG. W naszym przykładzie wykorzystaliśmy gotowe, wcześniej przygotowane obrazki.

    Obraz

    Krok 6

    Przejdź teraz do zakładki Stopka. Do dyspozycji masz identyczne narzędzia, z których korzystałeś przy edycji nagłówka. W stopce warto dodać informację o ostatniej aktualizacji strony, którą powinieneś edytować przy każdej zmianie wprowadzanej na stronie. Dodaj też tekst informujący o zastrzeżeniu praw autorskich do treści na stronie, np. Copyright 2009 – twoje imię i nazwisko oraz odpowiednie efekty, a następnie kliknij przycisk Dalej. Sprawdź, jak teraz wygląda twój nagłówek i stopka – w tym celu kliknij ikonę Test.

    Obraz

    Przykładowe szablony

    W programie WebSite X5 znajdziesz wiele gotowych szablonów stron. Do dyspozycji masz aż 26 wzorców, każdy w kilku wersjach kolorystycznych. Większość z nich możesz dowolnie modyfikować. Pokazujemy kilka z nich:

    Obraz

    Krok 1

    W zakładce Planowanie witryny określisz liczbę podstron i nadasz im tytuły. Domyślnie przygotowana jest strona główna (czyli index.html) oraz 3 podstrony w folderze Menu (Strona 1, Strona 2, Strona 3). Aby zmienić nazwę, zaznacz podstronę, a następnie kliknij przycisk Zmień nazwę i nadaj nowy tytuł. Możesz zarządzać kolejnością podstron, korzystając z przycisków W górę i W dół. Pamiętaj, aby w nazwach podstron nie używać polskich znaków, ponieważ przy próbie wgrywania witryny na serwer mogą wystąpić problemy z polskimi znakami, co może być przyczyną nieprawidłowego działania strony. Nazwy powinny być krótkie, aby menu było czytelne. W naszym przykładzie przygotowaliśmy następujące działy: O mnie, Zainteresowania, Praca, Galeria, Ciekawe linki, Kontakt. Gdy zakończysz ustalanie nazw i liczby podstron, kliknij Dalej.

    Obraz

    Krok 2

    W następnej zakładce Tworzenie stron zaplanujesz wygląd każdej strony oraz zdecydujesz o wypełnieniu stron zawartością. Planowanie strony rozpoczniesz od strony głównej. Korzystając z ikonek wstawianie usuwanie wierszy i kolumn, możesz dodawać lub usuwać kolumny i wiersze. Domyślnie lewa strona jest podzielona na cztery części: 2 kolumny i 2 wiersze. Aby wypełnić stronę tekstem, grafiką lub elementami multimedialnymi, wybierz w sekcji Obiekty jeden z czterech obiektów, przeciągnij go do odpowiedniej komórki i upuść. W naszym przykładzie wybraliśmy Tekst i Obraz. Umieszczając obiekt na krawędziach, masz możliwość złączenia dwóch kolumn lub wierszy.

    Obraz

    Krok 3

    Przeciągnięte obiekty musisz edytować. W tym celu kliknij dwukrotnie komórkę z obiektem Tekst. Wywołasz nowe okno: Tekst, gdzie możesz wprowadzić dowolny tekst. Korzystając z paska narzędziowego, możesz zmienić krój, wielkość i kolor czcionki, włączyć pogrubienie, kursywę lub podkreślenie oraz ustawić wyrównanie tekstu (do lewej, prawej lub wyśrodkować). Wprowadzony tekst zatwierdź przyciskiem OK. Ponownie powrócisz do okna Tworzenie strony. Komórka z obiektem Tekst jest teraz wypełniona na niebiesko.

    Obraz

    Krok 4

    Kliknij dwukrotnie obiekt Obraz w prawej komórce. W ten sposób wywołasz nowe okno Obraz. Kliknij w nim przycisk ... i wskaż z dysku plik graficzny, który ma być załadowany w tej komórce. W sekcji Opcje zapisywania ustaw JakośćJPG np. na 90. Im większa liczba w tym polu, tym mniejsza będzie optymalizacja pliku. Jeżeli chcesz zachować najwyższą jakość, ustaw w tym polu największą wartość (tj. 99). Po załadowaniu obrazu obiekt będzie wypełniony kolorem niebieskim, tak jak komórka z tekstem.

    Obraz

    Krok 5

    Edycję strony głównej zakończ, klikając przycisk Dalej. Przejdziesz do modyfikowania zawartości pozostałych podstron. Postępując w sposób analogiczny jak w krokach 2 – 4, przygotuj rozmieszczenie i zawartość pozostałych podstron.

    Galeria zdjęć, ciekawe linki i zarządzanie menu

    Ze względu na dość mocno ograniczone możliwości programu WebSite X5 fotografie w naszej galerii nie będą mogły być powiększane, dlatego warto przemyśleć strukturę podstrony „Galeria” i zaplanować ją w taki sposób, aby zaprezentowane zdjęcia były w miarę duże i wyraźne. Do przygotowania działu z adresami do ulubionych stron będzie potrzebna prosta znajomość kodu HTML. Na koniec modyfikacjom poddamy domyślnie wykonane przez program menu nawigacyjne.

    Krok 1

    W otwartym projekcie witryny przejdź do zakładki Planowanie witryny i dwukrotnie kliknij na wcześniej przygotowanej podstronie Galeria.

    Obraz

    Krok 2

    Przejdziesz do zakładki Tworzenie stron. Zalecamy, aby struktura tej strony składała się z jednej lub maksymalnie dwóch kolumn. Liczba wierszy będzie zależała od liczby zdjęć, które chcesz zaprezentować. Następnie z sekcji Obiekty poprzeciągaj miniaturę Obraz na poszczególne komórki i wybierz z dysku zdjęcia do twojej galerii.

    Obraz

    Krok 3

    Zapisz zmiany w projekcie, klikając przycisk Zapisz, a jeżeli chcesz przetestować galerię, kliknij przycisk Test.

    Obraz

    Krok 1

    Pierwszą trudność napotkasz przy tworzeniu działu z adresami do innych stron – w naszym przykładzie Ciekawe linki. Jeżeli przygotowujesz taką podstronę, wróć do zakładki Planowanie witryny i z drzewa podstron wybierz i kliknij dwukrotnie Ciekawe linki. Otworzy się okno Tworzenie strony. Aby wprowadzić linki do stron zewnętrznych, skorzystaj z obiektu Tekst, a po jego przeciągnięciu kliknij na nim dwukrotnie. W oknie edycji Tekst wybierz z paska narzędziowego ikonę

    Obraz

    , aby zezwolić na kod HTML, który będzie niezbędny do wprowadzenia odnośników do ulubionych stron.

    Obraz

    Krok 2

    Po włączeniu ikonki możesz już korzystać z kodu HTML. Wpisz odnośniki według następującego wzoru:
    <a href=”http://www.adresstrony.pl”>Nazwa twojej ulubionej strony</a> Jeżeli chcesz zrobić link do strony magazynu PC Format, kod HTML powinien wyglądać tak:
    <a href=”http://www.pcformat.pl”>Strona magazynu komputerowego PC Format</a> Kolejne adresy rozdziel, wciskając [Enter].

    Obraz

    Krok 3

    Zapisz swój projekt na dysku, wybierając ikonę Zapisz. W nowym okienku Zapisywanie pliku nadaj nazwę swojemu projektowi, np. moja_pierwsza_strona.iwp, i kliknij przycisk Zapisz. W każdej chwili możesz zobaczyć też aktualny podgląd strony, klikając przycisk Test. Program wygeneruje tymczasową witrynę, której działanie zobaczysz na podglądzie we wbudowanej przeglądarce.

    Obraz

    Krok 1

    Możesz już przejść do kolejnego etapu Ustawienia zaawansowane, w którym zmodyfikujesz wygląd menu na stronie. Kliknij Menu główne, a otworzy się okno edycji.

    Obraz

    Krok 2

    W zakładce Ogólne ustal krawędzie oraz szerokość całego menu i marginesy. Teraz przejdź do zakładki Tekst. Wybierz krój oraz wielkość czcionki, a z rozwijanej listy wybierz pozycjęDo lewej. Z kolei w zakładce Grafika ustal kolor tła i tekstu. Kliknij kwadracik z kolorem farby, aby wybrać jeden ze standardowych kolorów. Zalecamy, aby kolor tła pozostawić przezroczysty. Zatwierdź zmiany przyciskiem OK.

    Obraz
    Obraz
    Obraz

    Zapisywanie projektu i edytowanie w dowolnym momencie

    Wykonaną stronę możesz zapisać na dysku twardym komputera lub bezpośrednio z programu opublikować ją w internecie. Warto jednak mieć kopię wszystkich plików witryny na dysku, dlatego pokazujemy, jak wyeksportować pliki na dysk. W każdej chwili możesz zmodyfikować swoją stronę, wzbogacając ją o dodatkową treść lub zdjęcia. Z łatwością też przeorganizujesz strukturę witryny i założysz kolejne podstrony.

    Krok 1

    Ostatnim etapem tworzenia własnej strony WWW jest zapisanie jej na dysku i publikacja w internecie. W tym celu przejdź do zakładki Eksport, zaznacz opcję Eksportuj na dysk i kliknij przycisk Dalej. Wybierając opcję Publikuj w internecie, możesz przesłać swoją stronę bezpośrednio na serwer FTP. Zakładamy jednak, że nie masz jeszcze swojego serwera, i najpierw zapisujemy witrynę na dysku. Jak dobrać serwer i wgrać tam swoją stronę, opisujemy na kolejnych stronach tego kursu.

    Obraz

    Krok 2

    W kolejnym oknie Eksportuj na dysk w polu Folder docelowy wpisz nazwę folderu, w którym chcesz zapisać swoje pliki. Możesz też skorzystać z przycisku ..., aby wskazać na dysku miejsce, na którym twoja witryna ma zostać zapisana. Kliknij przycisk Start, aby rozpocząć eksportowanie. Po chwili zobaczysz komunikat: Tworzenie plików powiodło się. Kliknij OK.

    Obraz

    Krok 3

    Na koniec zapisz wszystkie zmiany w swoim projekcie, klikając ikonę Zapisz. Zachowaj plik projektu o rozszerzeniu .iwp, który będzie niezbędny do wykonywania modyfikacji twojej strony w przyszłości.

    Obraz

    Krok 1

    Uruchom program WebSite X5 i kliknij Start. W kolejnym oknie aplikacji zaznacz opcję Edytuj istniejący projekt i kliknij przycisk ..., aby wybrać z dysku wcześniej zapisany projekt.

    Obraz

    Krok 2

    W wywołanym oknie Wybór pliku znajdź i zaznacz plik, np. moja - strona domowa.iwp, i kliknij Otwórz, aby załadować projekt do programu. Kliknij Dalej.

    Obraz

    Krok 3

    Teraz możesz już edytować swoją stronę. Kliknij zakładkę Planowanie witryny, aby zarządzać liczbą i nazwami podstron. Jeżeli chcesz zmienić strukturę dowolnej podstrony, kliknij na niej dwukrotnie, a zostaniesz przeniesiony do zakładki Tworzenie stron, gdzie będziesz mógł edytować zawartość treściową i dodawać nowe komórki, które wypełnisz kolejnymi obiektami, np. elementami multimedialnymi.

    Obraz

    Krok 4

    Wprowadzone w projekcie zmiany zawsze zatwierdzaj przyciskiem Zapisz. Aby zobaczyć podgląd strony we wbudowanej przeglądarce, kliknij przycisk Test. Na koniec musisz ponownie wyeksportować stronę na dysk (patrz krok 2 poprzedniego warsztatu). Pamiętaj, aby po każdej edycji projektu zmienić datę ostatniej aktualizacji strony.

    Obraz

    Skąd brać zdjęcia i grafiki do wykorzystania na WWW

    Istotnym elementem przyciągającym ludzkie oko są różne elementy graficzne. Korzystając z dowolnej wyszukiwarki, np. http://images.google.pl, łatwo znajdziesz różne fotki i pliki graficzne. Pamiętaj jednak, że większość zdjęć jest objętych prawami autorskimi, a ich kopiowanie i rozpowszechnianie jest zabronione. W zaawansowanych opcjach wyszukiwania możesz ustawić opcję, aby system przeszukiwał tylko te zdjęcia, które można wykorzystać we własnych projektach.

    Krok 1

    Otwórz witrynę http://images.google.pl i kliknij odnośnik Zaawansowane wyszukiwanie grafiki.

    Obraz

    Krok 2

    Na kolejnej stronie w sekcji Szukaj w polu z wszystkimi słowami wpisz frazę do wyszukiwania. Następnie w polu Prawa użytkowania wybierz z rozwijanej listy grafiki: oznaczone do ponownego wykorzystania. Jeżeli zamierzasz wykorzystać zdjęcia do celów komercyjnych, wybierz z listy: oznaczone do ponownego wykorzystania w celach komercyjnych.

    Obraz

    Krok 3

    Możesz też ustawić wyszukiwanie plików o dowolnej wielkości, kolorze, a także zdecydować o treści wyszukiwanych materiałów. Zaznacz opcję zdjęcia twarzy, jeżeli chcesz szukać fotografii z postaciami. Zalecamy, aby zostawić domyślnie zaznaczoną opcję dowolna treść. Kliknij przycisk Szukaj w Google, aby wyszukać zdjęcia w internecie.

    Obraz

    Krok 4

    Na stronie z wynikami wyszukiwania zobaczysz odpowiedni komunikat (patrz obrazek niżej). Oznacza to, że możesz ich użyć w pełni legalnie we własnym projekcie.

    Obraz

    Fotki z banku zdjęć

    Warto dodać do Ulubionych witrynę stock.xchng. To bank zdjęć, którego baza przekracza już ponad 300 tysięcy fotografii. Załóż darmowe konto w serwisie i zyskaj dostęp do profesjonalnych zdjęć i grafik.

    Krok 1

    Wejdź na stronę www.sxc.hu i kliknij odnośnik Sign up!. Na kolejnej stronie zobaczysz formularz, który musisz wypełnić.

    Obraz

    Krok 2

    W sekcji Account information wymyśl nazwę użytkownika i wpisz ją w polu Login. Możesz sprawdzić dostępność loginu, klikając odnośnik check availability. Wprowadź dwukrotnie hasło w polach Password i Password again oraz dwukrotnie podaj swój adres e-mailowy. Jeżeli nie chcesz otrzymywać newslettera i promocyjnych ofert, usuń zaznaczenie z pól przy opcjach Newsletter i Promotional offers.

    Obraz

    Krok 3

    W kolejnej sekcji, Personal information, podaj swoje dane osobowe. Wymagane jest podanie imienia i nazwiska w polach First name i Last name. Musisz też podać swój numer telefonu w polu Phone number. W pole State/Province wpisz cokolwiek. Wprowadź adres i miasto zamieszkania w polach Street address i City. Z rozwijanej listy Country wybierz Poland. W polu Zip/Postal code podaj kod pocztowy.

    Obraz

    Krok 4

    W ostatniej sekcji, Terms of use, zaakceptuj regulamin i warunki korzystania z serwisu, zaznaczając pole I agree with the terms. Wypełnianie formularza zakończ przyciskiem Submit. Pamiętaj, że pola oznaczone gwiazdką muszą być koniecznie wypełnione.

    Obraz

    Krok 5

    Jeżeli poprawnie wypełniłeś formularz, zobaczysz komunikat: Success!. Teraz możesz sprawdzić swoją pocztę. Otrzymasz wiadomość o tytule SXC Account Activation z linkiem aktywującym konto.

    Obraz
    Obraz

    Krok 6

    Możesz się już zalogować w serwisie. W polu wyszukiwarki wpisz odpowiednią frazę, na przykład computer (w języku angielskim) i kliknij przycisk Search (z lupką).

    Obraz

    Krok 7

    Na liście wyszukanych plików kliknij dowolną miniaturkę zdjęcia, np. cd. Na kolejnej stronie zobaczysz nieco powiększony obrazek: Stock illustration: cd. Zwróć uwagę na sekcję Availibility. Jeżeli zobaczysz komunikat: Standard restrictions apply, oznacza to, że możesz wykorzystać dane zdjęcie na swojej stronie. Aby pobrać je na dysk, kliknij przycisk Download. Niektóre fotki będą oznaczone ostrzeżeniem: Standard restrictions apply and shho must be notified when using the photo for any public work. Oznacza to, że przed wykorzystaniem zdjęcia musisz skontaktować się z autorem fotografii i poprosić o zgodę na jej użycie. Niektórzy autorzy dodatkowo wymagają opłaty za swoje zdjęcia. Warunki i ceny można negocjować, kontaktując się z autorem drogą e-mailową.

    Obraz

    Publikacja strony

    W internecie znajdziesz wiele serwisów oferujących bezpłatną powierzchnię na twoją stronę WWW. Przy wybieraniu bezpłatnego hostingu zwróć uwagę na obowiązujące limity i ograniczenia. Większość dostawców darmowych kont WWW oklei też twoją stronę dużą liczbą reklam, dlatego jeżeli przygotowujesz profesjonalną stronę dla firmy, warto zastanowić się nad płatnym serwerem WWW. Pliki wgrasz na serwer dowolnym klientem FTP lub za pomocą WebSite X5.

    Zakładanie bezpłatnego konta WWW

    W naszym przykładzie pokażemy, jak założyć darmowe konto w serwisie Strefa i opublikować własną stronę w internecie. Firma oferuje konto o pojemności 1 GB i roczny transfer 12 GB.

    Krok 1

    Otwórz stronę www.strefa.pl i w sekcji Bezpłatny wybierz darmowy hosting. Kliknij ZAŁÓŻ.

    Obraz

    Krok 2

    Na kolejnej stronie zobaczysz: Formularz rejestracyjny, w polu tekstowym zaproponuj nazwę swojej witryny w domenie strefa.pl. Następnie wypełnij dane teleadresowe oznaczone czerwoną gwiazdką, zaakceptuj regulamin i przepisz kod weryfikacyjny z obrazka. Choć wypełnianie pola E-mail nie jest obowiązkowe, warto podać adres konta pocztowego. Będzie niezbędny do ewentualnego przypomnienia hasła. Teraz kliknij przycisk Dalej.

    Obraz

    Krok 3

    Jeżeli poprawnie wypełniłeś formularz, zobaczysz na kolejnej stronie podgląd wprowadzonych danych. Aby ostatecznie je zaakceptować, kliknij odnośnik Wejdź na konto. Możesz jeszcze zmienić swoje dane, wybierając odnośnik Wróć. Konto w serwisie zostało poprawnie utworzone. Zapamiętaj lub zanotuj dane do logowania: nowy adres e-mailowy w domenie strefa.pl (domyślnie: admin@nazwakonta.strefa.pl) oraz wcześniej ustalone hasło. Przejdź teraz do zakładki srona www, aby otrzymać dane konta WWW.

    Obraz
    Obraz

    Krok 4

    W zakładce WWW zanotuj dane konta WWW: nazwę serwera FTP (ftp.strefa.pl) i nazwę użytkownika FTP (admin+nazwakonta.strefa.pl), które będziesz musiał wprowadzić w programie WebSite X5 lub innym, dowolnym kliencie FTP przy publikowaniu witryny w internecie.

    Obraz

    Płatne serwery WWW

    Jeżeli chcesz się pozbyć reklam dołączanych przez dostawców wielu darmowych serwerów i mieć gwarancję niezawodności świadczonych usług lub pojemność twojego darmowego konta się wyczerpuje, warto pomyśleć nad założeniem płatnego serwera. Na polskim rynku internetowym jest wiele firm hostingowych oferujących serwery od około 50 do 350 zł rocznie. Strefa oferuje też płatne pakiety hostingowe o przestrzeni dyskowej od 15 do 60 GB i transferze rocznym od 500 do 2000 GB, w cenie od 189 do 499 złotych. Opinie o polskich dostawcach usług hostingowych możesz przeczytać na forum webhostingtalk.pl. Wiele firm zapewnia też niemal całodobową pomoc techniczną w przypadku awarii.

    Darmowe konta WWW

    Rejestrujemy domenę

    Przygotowując profesjonalną stronę, warto zadbać o dobry adres WWW. Firmy świadczące usługi rejestracji domen, takie jak home.pl czy nazwa.pl, oferują adres o końcówce .pl już od 0 zł. Warto dodać, że jeżeli będziesz zainteresowany przedłużeniem domeny na kolejny rok, cena za odnowienie wyniesie już około 122 zł z VAT-em. Jeżeli nie chcesz przepłacać za kolejne przedłużenia, warto zarejestrować adres w tańszej firmie, np. masternet.pl, gdzie za pierwszy rok domeny zapłacisz niecałe 15 zł, a za odnowienie około 55 zł.

    Przesyłanie plików na serwer przez program WebSite X5

    Program WebSite X5 ma wbudowany mechanizm przekazywania strony bezpośrednio na dowolny serwer FTP. Swoje pliki możesz również przekopiować za pośrednictwem dowolnego klienta FTP.

    Krok 1

    Otwórz program WebSite X5, kliknij przycisk START i w kolejnym oknie programu zaznacz opcję Edytuj istniejący projekt. Kliknij przycisk ... i wskaż na dysku swój projekt w formacie IWP.

    Obraz

    Krok 2

    Przejdź od razu do zakładki Eksport i zaznacz opcję Publikuj w internecie, a następnie naciśnij przycisk Dalej.

    Obraz

    Krok 3

    W sekcji Profil sesji wprowadź adres serwera FTP, nazwę użytkownika i hasło do konta w serwisie Strefa. Jeżeli chcesz zapisać swoje hasło w programie, zaznacz opcję Zapisz hasło. Upewnij się, że masz połączenie z internetem. Aby rozpocząć wysyłanie na serwer, kliknij przycisk Dalej. Jeżeli wystąpią problemy z przekazywaniem plików, możesz spróbować połączyć się z serwerem, korzystając z trybu pasywnego. W tym celu zaznacz pole wyboru Stosuj pasywne FTP.

    Obraz

    Swoje pliki możesz wgrać też bezpośrednio z panelu konta użytkownika w serwisie Strefa lub skorzystać z dowolnego programu z wbudowanym klientem FTP. Przykładową aplikacją umożliwiającą łączenie z serwerem jest Total Commander. Znajdziesz go na naszej płycie CD.

    Dodaj stronę do katalogów WWW i wyszukiwarek

    Zanim roboty wyszukiwarek same znajdą w sieci twoją stronę, warto dodać adres witryny do wielu katalogów. Niektóre serwisy oferują płatne dodanie wpisu, np. katalog.wp.pl, katalog.onet.pl czy katalog.interia.pl. W internecie znajdziesz wiele darmowych katalogów. Wystarczy, że wpiszesz w wyszukiwarce Google frazę: darmowy katalog stron WWW. Dodaj adres swojej witryny do kilkunastu wybranych katalogów. Możesz też podać swój adres w wyszukiwarce Google, w tym celu wejdź na stronę www.google.com/addurl/ . Pozycjonowanie w internecie zajmuje wiele czasu, im więcej linków prowadzących do twojej witryny, tym większa będzie wartość twojej witryny dla wyszukiwarek.

    Ważne wskazówki i porady

    • Zadbaj o całkowitą legalność swoich materiałów, używaj tylko własnych zdjęć lub fotografii pochodzących z banków zdjęć.
    • Stosuj jednakowe kroje czcionek na wszystkich podstronach.
    • Nie pisz wszystkiego dużymi literami.
    • Nie nadużywaj kolorów.
    • Zadbaj o przejrzyste rozplanowanie działów i zawartość treściową strony.
    • Przygotuj dodatkowe elementy graficzne w programie graficznym, np. GIMP.
    • W stopce lub nagłówku dodaj informację o ostatniej aktualizacji strony, przy każdej zmianie powinieneś zmienić datę, dzięki czemu internauci będą wiedzieli, kiedy ostatnio wprowadziłeś zmiany na swojej stronie.
    • Jeżeli chcesz zastrzec prawa autorskie do treści i zdjęć publikowanych na twojej stronie, dodaj w stopce „Copyright 2009 – Nazwa strony”.
    • Jeżeli chcesz spróbować przygotować swoją stronę od podstaw, bez użycia edytorów wizualnych, zapoznaj się z podstawami języka HTML. Wiele ciekawych informacji, porad i przykładów znajdziesz na stronie www.kurshtml.boo.pl
    internetwwwporady

    Wybrane dla Ciebie