Foto/Audio/WideoWłasny kalendarz

    Własny kalendarz

    Gdy wszystkie pomysły na wyjątkowy, świąteczny prezent zawiodą, warto spróbować zaskoczyć bliskich fotokalendarzem. Jego przygotowanie nie jest trudne, a efekt potrafi być powalający, gdy drukiem zajmie się profesjonalna firma.

    Własny kalendarz

    Każdy ma w komputerze i smartfonie masę zdjęć. Przy okazji świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku warto utrwalone na nich wspomnienia zmienić w osobisty kalendarz. Do jego wykonania wystarczy jedna z wielu aplikacji dostępnych w sieci. Po zaprojektowaniu trzeba go jeszcze samodzielnie wydrukować, najlepiej na papierze fotograficznym, a potem spiąć i dodać metalową zawieszkę, by całość nabrała właściwego kształtu. Może więc zamiast tego od razu zamówić druk takiego kalendarza w specjalizującej się w tym firmie? Sprawdziliśmy kilka najciekawszych i najpopularniejszych ofert dostępnych w całej Polsce, by przekonać się, czy warto zainwestować w profesjonalnie wykonany fotokalendarz.

    Zalety fotokalendarzy

    • Oryginalny prezent dla każdego
    • Dobra jakość wydruku
    • Dobra jakość papieru
    • Tworzone w wygodnej aplikacji
    • Łatwe do przygotowania

    Tworzenie fotokalendarza w sześciu krokach

    Choć każdy z fotolabów posiada w własny program lub aplikacje webową do tworzenia kalendarzy ze zdjęć, schemat projektowania niemal wszędzie jest taki sam. Przedstawiając go, przybliżamy, na co warto zwrócić uwagę w trakcie tworzenia pierwszego projektu. W zależności od wybranego usługodawcy przedstawione tu etapy mogą różnić się kolejnością.

    Krok 1

    Rodzajów kalendarzy jest całkiem sporo – od ściennych pionowej i poziomej orientacji, poprzez biurkowe, po przeróżnej maści terminarze – choć nie wszystkie fotolaby dają użytkownikowi aż taki wybór. Firmy każdorazowo podają wymiary produktów, jak również informują o liczbie kart wchodzących w skład kalendarza. Decydując się na określony produkt, zwróć uwagę na jego prawdziwe rozmiary, by później nie było przykrej niespodzianki.

    Obraz

    Krok 2

    Rodzajów kalendarzy jest całkiem sporo – od ściennych pionowej i poziomej orientacji, poprzez Szablon, temat, wzór – pomimo różnic w terminologii poszczególnych fotolabów ten etap sprowadza się do określenia stylu graficznego całego projektu. Może to być jedynie kolorowe tło albo cały motyw graficzny z dodatkami dostosowanymi do konkretnych wydarzeń, np. ślubu. Wybór głównego szablonu to także z góry określony układ zdjęć na stronach i wygląd kalendarium. Nie we wszystkich aplikacjach da się je później modyfikować. Swobodną kreację znajdziesz tylko w CEWE i Pixbooku.

    Obraz

    Krok 3

    Do wypełnienia kart standardowego kalendarza naściennego potrzebujesz minimum 13 zdjęć – jedno na każdy miesiąc i dodatkowe na okładkę. Większość aplikacji pozwala jeszcze dokonać zmian w układzie fotografii na kartach poszczególnych miesięcy. W ten sposób na jednej stronie mogą znaleźć się nawet cztery zdjęcia. Warto więc wcześniej przygotować nieco większą bazę zdjęć, aby mieć później z czego wybierać.

    Obraz

    Krok 4

    Po wypełnieniu wszystkich kart zdjęciami warto zadbać o bardziej osobisty charakter kalendarza. Idealnie nadają się do tego przeróżne ozdobniki – od klipartów po ramki z tekstem. Niektóre z aplikacji zawierają też wyjątkowo bogate biblioteki masek i teł. Równie istotna jest możliwość zmiany kolorów dat w kalendarzach. W możliwościach personalizacji brylują produkty CEWE – nie dość, że pozwalają dodawać w kalendarzu własne terminy, to jeszcze można je ubarwić dodatkowym zdjęciem, które pojawi się przy danej dacie. Ta firma jako jedyna umożliwia też np. zaznaczenie w kalendarzu ferii zimowych w wybranym województwie.

    Obraz

    Krok 5

    Choć taką możliwość dają jedynie niektóre fotolaby, jest to wybór wręcz kluczowy dla całego projektu. Od rodzaju papieru – matowego, błyszczącego, fotograficznego – zależy sposób wydruku, a więc decyzja będzie miała realne przełożenie na końcową jakość produktu.

    Obraz

    Krok 6

    Szkic fotokalendarza trzeba jeszcze dostarczyć do fotolabu. Najłatwiej zrobić to poprzez internet. Każda z testowanych aplikacji wykorzystuje własny mechanizm takiej wysyłki, przy czym niektóre z nich potrafią jeszcze przy okazji przeprowadzić szybką weryfikację projektu pod kątem jakości użytych zdjęć, sugerując, które z nich lepiej zmienić, bo źle wyjdą w druku. I lepiej tych rad posłuchać, jeśli zależy ci na możliwie profesjonalnym wyglądzie twojego kalendarza.

    Obraz

    1. miejsce - CEWE

    Obraz

    Nie ma chyba drugiej aplikacji tak rozbudowanej, a jednocześnie prostej w obsłudze jak CEWE Fotoświat. Można tu w zasadzie zaaranżować wszystko – od ułożenia kalendarium, poprzez kolor weekendów, świąt i tła, po osadzenie zdjęć, zaznaczenie ferii zimowych czy dodanie własnych wpisów i opatrzenie konkretnych dat miniaturkami fotografii. Jedyna rzecz wymagająca poprawy to poucinane nazwy świąt – zarówno w samym projekcie, jak i finalnym produkcie. Dotyczy to też niestety wydarzeń dodawanych przez użytkownika. Poza tym – i ceną – nie mamy do usługi specjalnych zastrzeżeń.

    MOCNE STRONY:

    • duży wybór rodzajów, formatów i druku fotokalendarzy
    • doskonała jakość wydruku
    • duże możliwości personalizacji
    • dodatkowa tektura usztywniająca na końcu kalendarza

    SŁABE STRONY:

    • ucięte wpisy wydarzeń w kalendarium
    • wysokie ceny w porównaniu z konkurencją

    2. miejsce - Drukuj wspomnienia

    Obraz

    Do tworzenia fotokalendarzy wykorzystano w tym przypadku tę samą aplikację, która służy do projektowania fotoksiążek. Pozwala ona wybrać konkretny produkt z oferty, informując od razu o liczbie plansz, formacie i sposobie druku. Podaje też jego cenę. Dalej proces robi się już nieco bardziej skomplikowany, bo choć aplikacja na kolejno wyświetlanych ekranach sugeruje zarówno wybór wzoru tematycznego, początkowego miesiąca kalendarium czy dopisanie własnych wydarzeń do kalendarza, sama aranżacja pozostaje w całości w gestii użytkownika. Większa swoboda tworzenia okupiona tu została sporym wyborem bardziej zaawansowanych opcji, z których część zaszyta jest nieco głębiej w interfejsie. Dla wymagających użytkowników to rozwiązanie idealne, dla początkujących – już mniej. Po oswojeniu się z interfejsem da się wyczarować fantastyczny kalendarz.

    MOCNE STRONY:

    • możliwość dodawania do kalendarzy własnych terminów
    • rozbudowane opcje zmiany kolorystyki
    • darmowa profesjonalna korekta fotografii

    SŁABE STRONY:

    • mało intuicyjna aplikacja
    • dość długi termin realizacji zamówienia
    • stosunkowo wysokie ceny

    3. miejsce - Pixbook

    Obraz

    Choć projektowanie fotokalendarza odbywa się tu w całości online, udostępniony kreator projektu ma zaskakująco duże możliwości. Pozwala zaimportować zdjęcia zarówno z komputera, jak i Facebooka czy Instagrama, a do tego zaznaczać własne wydarzenia z dodaniem nie tylko stosownego opisu, ale i kolorowego ozdobnika. Pomyślano tu nawet o opcji usunięcia logo firmy z kalendarza. Co prawda jest ona dodatkowo płatna, ale to niewielki koszt, biorąc pod uwagę estetykę finalnego produktu. Co najlepsze, realizacja zamówienia następuje w ekspresowym tempie.

    MOCNE STRONY:

    • bardzo duża liczba szablonów tematycznych
    • rekordowo krótki czas dostawy
    • wyjątkowo gruby i sztywny papier…

    SŁABE STRONY:

    • …podatny na nieestetyczne zagięcia jeszcze w trakcie produkcji
    • na niektórych zdjęciach widoczne ziarno

    4. miejsce - LumaBook

    Obraz

    Kreator online zawiera bazę gotowych szablonów tematycznych – niestety nie ma możliwości stworzenia własnego wzorca od podstaw. Co prawda można w pewnym stopniu ingerować w każdy z dostępnych szablonów, ale nie da się obejść blokady kolorów kalendarza, zabrakło też możliwości personalizacji fotokalendarza (dodawania własnych wydarzeń), zarezerwowanej wyłącznie dla konkretnych wzorów. Mimo to efekt finalny potrafi zrobić wrażenie. Trzeba tylko pamiętać, że choć zastosowany papier kredowy jest niezłej jakości, to jednak szybko łapie ślady palców.

    MOCNE STRONY:

    • bardzo dobra jakość wydruku
    • ekspresowy czas realizacji zamówienia

    SŁABE STRONY:

    • tylko jeden format kalendarza ściennego
    • brak pełnej swobody kreacji (tylko z góry określone szablony)
    • na papierze zostają ślady palców

    5. miejsce - Empik Foto

    Obraz

    Jak na jeden z popularniejszych fotolabów w kraju oferta Empik Foto dotycząca fotokalendarzy jest nader skromna – są dostępne dwa rozmiary (20x30 i 30x40 cm) i jeden rodzaj papieru. Gotowych szablonów też nie ma zbyt wiele... a przynajmniej tak mogłoby się wydawać, gdyby zawierzyć informacjom podawanym na stronie WWW. Tymczasem dostępnych wzorów tematycznych jest niemal dwa razy więcej. Oprócz nich istnieje też możliwość stworzenia własnego szablonu od podstaw. Niestety narzędzie działa niezwykle niestabilnie, raz uruchamia się dedykowana aplikacja webową, a innym razem pojawia się błąd. Aplikacja pozwala bardzo szybko zaprojektować własny fotokalendarz, oferując spory wybór układów stron, teł i klipartów. Brakuje w niej jednak większych możliwości personalizacji. Nie da się tu ustawić ani własnych wydarzeń, ani zmienić kolorystyki dat. Jeśli jednak zdać się całkowicie na zaproponowane układy stron, efekt finalny potrafi być naprawdę zadowalający.

    MOCNE STRONY:

    • duży wybór klipartów, ozdób, teł i kompozycji
    • praca na warstwach
    • dość gruby papier kalendarza daje wrażenie solidności

    SŁABE STRONY:

    • dwa formaty i jeden rodzaj papieru
    • sporo problemów technicznych w aplikacji webowej
    • ograniczona personalizacja

    6. miejsce - izzibook

    Obraz

    Gdyby nie ograniczenia i błędy dedykowanej aplikacji, izzibook mógłby być wyjątkowo ciekawą alternatywą zarówno dla początkujących użytkowników, jak i tych bardziej zaawansowanych. Skrywa bowiem całkiem pokaźną liczbę dodatkowych opcji edycyjnych takich jak ręczna korekcja kolorystyczna i efekty specjalne. Zawiera też ciekawe, bardzo wyraziste ozdobniki, które potrafią ożywić każdy kalendarz. Niestety by to docenić, trzeba niemal całkowicie zdać się na jeden z gotowych szablonów, ograniczając się do wprowadzania niewielkich modyfikacji – dalej idące zmiany potrafią wygenerować łatwe do przeoczenia błędy. Różne typy kalendarzy na rok 2017 znalazły się tu w bibliotece teł, co samo w sobie nieco ogranicza swobodę projektowania. Jakby tego było mało, błędy uniemożliwiają użycie części z nich.

    MOCNE STRONY:

    • dobre odwzorowanie kolorów
    • bardzo dobra obsługa klienta

    SŁABE STRONY:

    • błędy aplikacji
    • lekkie zamieszanie z szablonami kalendariów
    • na planszach kalendarza są widoczne lekkie zagięcia po rolce maszyny drukującej

    Wybrane dla Ciebie