Wścibski Google
Do niedawna twoje prywatne informacje były rozproszone po wielu bazach danych różnych usług Google. Teraz są zebrane w jednej superbazie, w której jest ślad wszystkiego, co robiłeś w serwisie. Google wie o tobie więcej niż ty sam, bo w przeciwieństwie do ciebie, o niczym nie zapomina.
Od pierwszego marca obowiązuje nowa polityka prywatności Google. Musiał ją zaakceptować każdy użytkownik, pod rygorem usunięcia konta z serwisu. Najważniejszą zmianą jest rozciągnięcie jednego zestawu reguł dotyczących prywatności na wszystkie usługi Google, w tym także oprogramowanie, np. system Android.
Superbaza wiedzy o tobie
Konsekwencją tej zmiany jest także zintegrowanie bazy danych z informacjami o użytkownikach w jedną całość. W ten sposób powstała gigantyczna baza informacji o miliardach ludzi. Są w niej przechowywane także informacje o tobie. Dzięki integracji danych z różnych serwisów w jednym miejscu znajdują się hasła wpisane do wyszukiwarki, treść e-maili z Gmaila, rozmów z komunikatora, plików utworzonych w Dokumentach Google. Jeśli używasz Google+, jest tam także zapisana aktywność w tym serwisie, łącznie z całą siecią twoich kontaktów.
Te wszystkie rzeczy są spięte twoim nazwiskiem. Teoretycznie może być ono nieprawdziwe, ale Google zniechęca do anonimowości, grożąc np. skasowaniem profilu w Google+, jeśli jest sygnowany fałszywymi danymi. Jeśli dokonałeś w Google choć jednej transakcji finansowej, np. opłaciłeś dodatkowe miejsce na zdjęcia czy pliki, Google ma wszystkie dane osobowe potwierdzone przez bank, który wystawił ci kartę.
Jeżeli używasz telefonu z Androidem, Google ma także twój numer telefonu, informacje o operatorze, połączeniach, a także o twojej lokalizacji. Nawet jeśli nie używasz GPS-u, Google analizuje dane ze stacji bazowych, rozpoznaje położenie na podstawie analizy adresu IP i połączeń z sieciami bezprzewodowymi, co pozwala ustalić informacje o lokalizacji z dokładnością do kilkuset metrów.
Czemu służy inwigilacja?
Google utrzymuje się z reklam wyświetlanych w jego produktach. Informacje zebrane na twój temat służą do stworzenia profilu behawioralnego, czyli do rozpoznania twoich preferencji. Dzięki tej wiedzy Google może ci wyświetlać wyselekcjonowane reklamy, dopasowane do twoich zainteresowań. A te są bardziej skuteczne, a więc Google może na nich lepiej zarobić.
Istnienie takiej bazy informacji o ludziach może budzić niepokój nie tylko u paranoików. Ci już dawno zdemaskowali Google jako przykrywkę CIA. Obrońcy prywatności w sieci boją się natomiast konsekwencji trafienia tej bazy w niepowołane ręce. Dla sieciowych kryminalistów dostęp do takich profili byłby żyłą złota. Z kolei niedemokratyczny dyktator, jakich nie brakuje na świecie, miałby wymarzone narzędzie do inwigilacji obywateli. Google przekonuje, że nie ma takiego ryzyka. Jednak trudno w to uwierzyć, biorąc pod uwagę skuteczne kradzieże danych klientów innych renomowanych korporacji, takich jak Sony. Zresztą dokumenty, które sączy do sieci portal WikiLeaks, także miały nigdy nie ujrzeć światła dziennego.
Dlatego, zamiast liczyć na dyskrecję Google, warto samemu zacząć zarządzać informacjami, które mu przekazujemy.
W warsztacie pokazujemy, jak za pomocą narzędzi oferowanych przez Google, sprawdzić, jakie informacje na twój temat ma firma, oraz jak je skasować.
Sposoby obrony przed śledzeniem w Google
Korzystaj z innej wyszukiwarki (np. Bing), innej poczty internetowej (np. O2). Dla wszystkich serwisów, może poza YouTube, jest w sieci przynajmniej jedna alternatywa – zbierane w nich informacje o tobie będą rozproszone między niewspółpracującymi ze sobą podmiotami. Jeśli nie możesz żyć bez Google, ogranicz skalę inwigilacji, np. korzystając z serwisu bez logowania się do konta. Wówczas serwis nie będzie łączył aktywności z twoim nazwiskiem. Może co najwyżej agregować dane, wiążąc je za pomocą IP. Ale IP można zamaskować, korzystając np. z programu TOR czy CyberGhost. Serwisy Google najlepiej wyświetlać w przeglądarce w trybie incognito, bo to gwarantuje, że wszystkie szpiegowskie cookies będą skasowane po zakończeniu sesji.
Jak usunąć z Google swoje prywatne informacje
Do usuwania informacji przechowywanych na serwerach Google służy panel Google Dashboard. Za jego pośrednictwem można w jednym miejscu kontrolować ustawienia prywatności wszystkich serwisów Google. Panel Google Dashboard znajdziesz na stronie www.google.com/dashboard/.
Krok 1
Po zalogowaniu się do Google Dashboard znajdziesz listę używanych przez ciebie serwisów Google. Przy opisie każdego z nich są dwie kolumny. Z lewej strony znajdują się informacje o zawartości konta danego serwisu. Z prawej zaś są odnośniki do narzędzi pozwalających kasować prywatne dane.
Krok 2
Przewiń stronę do sekcji Android device. Znajdziesz tam informację o swoim modelu telefonu. Jeśli chcesz sprawdzić, co Google jeszcze wie, kliknij More data stored about this device. Poniżej znajdziesz informacje o tym, jakie aplikacje pobrałeś na swoją komórkę. Tych danych niestety nie można skasować.
Krok 3
Jeśli posiadasz przeglądarkę Google Chrome i chcesz usunąć informacje zapisane przez ten program na serwerach Google, przewiń stronę do sekcji Chrome sync. Jeśli chcesz wymazać te dane, kliknij Stop sync and delete data from Google.
Krok 4
Sporo wrażliwych informacji jest przechowywanych w Gmailu. Mało kto wie, że Google zapisuje treść wszystkich rozmów prowadzonych w komunikatorze. Aby je usunąć, przewiń stronę do sekcji Gmail i kliknij link Chat history, zaznacz wszystkie wątki i skasuj je. Następnie opróżnij kosz. Wróć na stronę Dashboard, kliknij Manage chat history i w sekcji Moja historia czatu zaznacz Nie zapisuj historii czatu.
Krok 5
W sekcji Social Connections and Content sprawdzisz, w jaki sposób Google rozpoznał siatkę twoich znajomych, co odbywa się automatycznie na podstawie analizy e-maili, kontaktów, spotkań i czatów. Posiadanie konta społecznościowego w Google+ nie ma większego znaczenia. Aby poznać szczegóły, kliknij View social connections.
Krok 6
Przejdź do miejsca, w którym są przechowywane najbardziej wrażliwe treści rejestrowane przez Google – Web History. Z lewej strony znajdziesz informacje o zachowanych rzeczach, w naszym przykładzie o ostatnich elementach z poszczególnych kategorii. Aby przejść do modyfikacji treści, kliknij link Remove items or clear Web History.
Krok 7
Po wejściu do panelu historii online zobaczysz hasła, które wpisałeś do wyszukiwarki, i adresy stron, na które wszedłeś z listy wyników. Jeśli chcesz usunąć z listy wybrane elementy, zaznacz znajdujące się obok nich pole wyboru, a następnie kliknij przycisk Remove. Jeśli chcesz skasować całą zawartość, kliknij Remove all Web History.
Krok 8
Po powrocie do Google Dashboard przejdź do sekcji YouTube, za której pomocą możesz usunąć informacje przechwycone przez Google podczas wyszukiwania filmów. Kliknij link Manage history, a następnie na liście obejrzanych filmów zaznacz te, które chciałbyś skasować i kliknij przycisk Usuń. Następnie kliknij zakładkę Historia wyszukiwania i naciśnij przycisk Wyczyść całą historię wyszukiwania.
Krok 9
W celu ochrony prywatności możesz też postąpić radykalnie i skasować konto Google. Zanim to zrobisz, pobierz na dysk wszystkie przesłane tam informacje. Wejdź na stronę www.google.com/settings/ i kliknij kolejno: Uwolnienie danych, Pobierz swoje dane. Niestety do tego mechanizmu nie są podłączone wszystkie serwisy. Pocztę musisz pobrać za pomocą programu pocztowego.
Krok 10
W celu pobrania plików z Dokumentów Google wejdź do tej aplikacji, zaznacz dowolny dokument, kliknij kolejno: Więcej, Pobierz. Następnie w oknie pobierania kliknij Wszystkie elementy, a na końcu Pobierz. Po pobraniu plików wróć na stronę www.google.com/settings/ i przewiń ją do dołu.
Krok 11
Jeśli chcesz usunąć Google + i całą warstwę społecznościową Google, kliknij Usuń profil i powiązane funkcje Google +. Aby się pozbyć całkowicie i nieodwracalnie głównego konta Google i wymazać zgromadzone tam informacje, kliknij: Zamknij konto i usuń wszystkie usługi oraz powiązane z nimi dane.
Jak zminimalizować liczbę informacji udostępnianych w Google+
Google agresywnie promuje swój serwis społecznościowy Google+. Jeśli dałeś się skusić i założyłeś konto, jesteś narażony na to, że w niekontrolowany sposób udostępnisz prywatne informacje. Profil Google+ jest widoczny w wyszukiwarce i każdy może go znaleźć, wpisując nazwisko. Nie można zablokować publikacji profilu w wyszukiwarce, można natomiast zminimalizować liczbę informacji udostępnianych tą drogą:
Krok 1
Zaloguj się do swojego profilu Google+, a następnie kliknij znajdujący się na stronie link Ustawienia - Pomoc. Po przejściu do panelu ustawień kliknij zakładkę Profil i prywatność, a potem przycisk Ustaw widoczność profilu.
Krok 2
Zobaczysz swoją stronę publiczną w specjalnym trybie edycyjnym. Każdy z elementów możesz kliknąć i wyświetlić menu ustawień. Dla przykładu kliknij pole O mnie. Pojawi się formularz, w którym wprowadzasz opis. Poniżej jest przycisk z globusem służący do ustawiania widoczności. Kliknij go i domyślną opcję Publiczny zmień na Twoje kręgi. Dzięki temu pole będzie widoczne dla znajomych.
Krok 3
Możesz zmodyfikować widoczność wszystkich elementów. Jedynie twoje nazwisko oraz znajdujące się pod nim pole Mój opis muszą pozostać publiczne. Aby całkowicie usunąć profil z wyników wyszukiwania, musisz skasować konto w serwisie Google+ tak, jak opisaliśmy w kroku 11 warsztatu. Po dokonaniu zmian w profilu potwierdź je, klikając Zakończ edycję.
Krok 4
Kasując konto, anulujesz także inne niepożądane zmiany w usługach Google, które są wprowadzane w chwili przystąpienia do serwisu społecznościowego Google Plus. Znikają mylące mechanizmy udostępniania, przez które w profilu Plus możesz niechcący opublikować wrażliwe informacje (wystarczy np. na YouTube „polubić” film, który może zdradzać informacje o twoim stanie zdrowia). Przywracana jest też galeria Picasa Web Albums, która po przystąpieniu do Plus jest zastępowana galerią z serwisu społecznościowego.