SoftwareWszystko na czas

    Wszystko na czas

    Punktualność to bardzo ważna cecha w zabieganym świecie. Terminy, spotkania, wypełnione po brzegi kalendarze nie pozwalają na chwilę wytchnienia. Trzeba dobrej organizacji i dyscypliny, by zdążyć ze wszystkim na czas. Przyda się też elektroniczny pomocnik, np. w postaci zegara z alarmem.

    Wszystko na czas

    Kiedy mowa o budziku, zegarze czy stoperze, mało komu przychodzi na myśl aplikacja z Windowsa. Tymczasem systemowy program towarzyszy nam każdego dnia, wyświetlając w zasobniku czas i datę. Jego możliwości są jednak o wiele większe. Zegar może funkcjonować jako stoper, poinformować o aktualnej godzinie w innej strefie czasowej albo wyświetlić alarm. Jeżeli nie wyłączasz komputera na noc, obudzi cię o zaplanowanej wcześniej godzinie.

    Obraz

    Porównywanie czasu

    Zegar może pokazywać czas nie tylko w naszej strefie czasowej. Włączając wyświetlanie czasu na mapie świata, w różnych strefach, można szybko dowiedzieć się, która jest aktualnie godzina w Nowym Jorku, Limie czy w Wellington. Zegar pozwala również szybko przeliczyć różnicę czasu pomiędzy dwoma miejscami.

    Krok 1

    Wyświetl kartę Zegar i kliknij przycisk Dodaj nowy zegar. Wpisz lokalizację, której szukasz. Dostępne są jedynie duże miasta na świecie, nie ma sensu szukać mniejszych. Na pewno znajdziesz Warszawę czy Kraków, ale na liście nie będzie Piaseczna, Sochaczewa, a nawet Gdańska. Zaznacz lokalizację i wciśnij Enter bądź kliknij miasto na liście (1). Lokalizacja pojawi się na mapie.

    Obraz

    Krok 2

    Wybierz przycisk Porównaj (2). Ustaw za pomocą suwaka (3) lokalny czas i odczytaj, która godzina będzie wtedy w wyświetlonych na mapie lokalizacjach. Aby wyłączyć mechanizm porównywania, kliknij przycisk ze znaczkiem x (4).

    Obraz

    Włącz powiadomienia

    Aby powiadomienia, w tym informacje Zegara, były widoczne na ekranie blokady, musisz włączyć odpowiednią funkcję. Kliknij przycisk z trzema kropkami w prawej dolnej części okna aplikacji Alarmy i zegar i wybierz Ustawienia powiadomień. Przesuń suwak Powiadomienia na ekranie blokady do pozycji Włączone. Przewiń zawartość okna w dół do sekcji Powiadomienia od tych nadawców i upewnij się, że suwak Alarmy i zegar również znajduje się w pozycji Włączone.

    Obraz

    Pobudka! Czas do pracy!

    Alarm to jedna z częściej używanych funkcji. Można jej użyć do przypomnienia o ważnym spotkaniu, o rzeczy do zrobienia albo jako budzika. Alarm może być jednorazowy lub cykliczny. Sprawdza się doskonale zwłaszcza w systemach z ekranami dotykowymi, na przykład na tabletach pracujących pod kontrolą Windows 10. Przystosowanie interfejsu do obsługi palcem ułatwia korzystanie z tego programu.

    Krok 1

    Kliknij przycisk startowy i polecenie Alarmy i zegar. Wybierz kartę Alarm. Aby dodać nowy alarm, naciśnij + u dołu okna. W lewej kolumnie znajdują się cyfry określające godzinę, w prawej minuty. Zawartość kolumn można przewijać kółkiem myszy lub klikając strzałki u góry i u dołu (5). Dzięki dużej, czytelnej formie łatwo przesuwać je również palcem na ekranach dotykowych. Ustaw godzinę, o której ma zostać uruchomiony alarm.

    Obraz

    Krok 2

    Kliknij pole Nazwa alarmu i nadaj alarmowi nazwę (6). Wciśnij Enter. Wybierz łącze Powtórzenia, a następnie zaznacz dni tygodnia, w których ma obowiązywać alarm (7). Jeżeli nie zaznaczysz żadnego pola, działanie alarmu będzie jednorazowe. Kliknij poza polem z listą dni tygodnia.

    Obraz
    Obraz

    Krok 3

    Klikając pole Dźwięk, zdefiniujesz dźwięk alarmu. Do wyboru masz 10 różnych wariantów melodii. Wybierz jeszcze pole Drzemka i określ, ile ma trwać drzemka po wyłączeniu alarmu. Na koniec zatwierdź konfigurację przyciskiem Zapisz (8).

    Obraz

    Krok 4

    Aby aktywować budzik, przesuń suwak widoczny z prawej strony wybranego alarmu do pozycji Włączone. W odpowiednim momencie na ekranie zostanie wyświetlony komunikat alarmowy i rozlegnie się sygnał dźwiękowy. Wybierając przycisk <Drzemka>, uśpisz alarm na czas zdefiniowany podczas konfiguracji. Czas trwania drzemki możesz także zmienić za pomocą listy powyżej (9). Jeżeli chcesz wyłączyć alarm, użyj przycisku Wyłącz.

    Obraz

    Na miejsca, gotowi, start!

    Programu Alarmy i zegar można użyć również jako stopera. Mierzy czas z dokładnością do jednej setnej sekundy i rejestruje międzyczasy. Tablet albo telefon z tą aplikacją może zastąpić standardowy stoper.

    Krok 1

    Przejdź na kartę Stoper i kliknij przycisk Start (10) pośrodku ekranu. Pomiar czasu zostanie włączony. Jeżeli chcesz zarejestrować czas okrążenia, użyj przycisku z flagą (11).

    Obraz

    Krok 2

    Jeżeli chcesz zresetować stoper, kliknij Resetuj (12). Pomiary międzyczasów wyświetlone są z prawej strony (13). Aby zatrzymać pomiar, użyj przycisku Wstrzymaj.

    Obraz

    Krok 3

    Stoper może być również wyświetlany w dużym powiększeniu. Wystarczy kliknąć przycisk Rozwiń (14). Listę zapisanych okrążeń przewija się wtedy za pomocą kółka myszy.

    Obraz

    Uwaga na zasilanie!

    Skonfigurowane alarmy pojawią się na ekranie nawet po zamknięciu programu albo po zablokowaniu komputera. Pamiętaj jednak, że zadziałają tylko wtedy, gdy komputer będzie włączony. W razie potrzeby podłącz więc laptopa albo tablet do zasilacza. Upewnij się też, że głośność została ustawiona tak, że usłyszysz powiadomienie. Koniecznie sprawdź, czy system nie przejdzie w stan uśpienia. Otwórz w tym celu okno ustawień systemu, wybierz kategorię System i grupę opcji Zasilanie i uśpienie (1). Możesz włączyć oszczędzanie energii dla ekranu, czyli wygasić go po pewnym czasie bezczynności, ale na liście Uśpienie ustaw Nigdy (2) na przykład w przypadku zasilania z sieci.

    Obraz

    Gotujemy jaja na miękko

    Wbudowany w program Alarmy i zegar minutnik przyda się na przykład w zastosowaniach kulinarnych. Jeżeli gotujesz jaja na miękko, możesz ustalić czas gotowania i włączyć odliczanie do jego zakończenia. Przejdź na kartę Minutnik. Kliknij przycisk Dodaj nowy minutnik i w kolumnach Godziny Minuty i Sekundy ustaw odpowiedni czas. W polu poniżej wpisz nazwę minutnika. Włącz minutnik przyciskiem Uruchom (3). Gdy skończy się odliczanie, w polu powiadomień systemu pojawi się stosowny komunikat, usłyszysz też sygnał akustyczny.

    Obraz

    Wybrane dla Ciebie