Poradnik kupującegoWybierz najlepszy

    Wybierz najlepszy

    Najlepszy monitor. To znaczy jaki? Oczywiście inny do zastosowań biurowych, inny do domowych, a jeszcze inny do profesjonalnych czy rozrywkowych. Ważne, żeby dobrze spełniał swoje zadanie i posłużył przynajmniej kilka lat.

    Wybierz najlepszy

    Na co zwrócić uwagę przy zakupie monitora

    • Przekątna matrycy Wielkość monitora należy dostosować do miejsca, w jakim będzie używany. Gdy jest mało miejsca, lepiej wybierać mniejsze modele.
    • Jakość obrazu Powszechnie stosowane matryce TN nie najlepiej odwzorowują kolory, ale do typowych zastosowań są wystarczające. Osobom wymagającym polecamy droższe matryce, na przykład S-PVA, IPS.
    • Kąty widzenia Duże kąty widzenia zapewniają dobrą jakość obrazu oglądanego z różnych pozycji. Parametr ważny, szczególnie gdy monitor służy do oglądania filmów.
    • Czas reakcji matrycy Im mniejszy czas reakcji matrycy, tym mniejszy efekt smużenia podczas wyświetlania bardzo dynamicznych scen.
    • Różnorodność interfejsów Cyfrowe wejścia sygnału zapewniają lepszą jakość obrazu niż standardowy D-Sub. Monitor przeznaczony do multimediów powinien mieć przynajmniej cyfrowe wejście DVI, a model Full HD – HDMI. W monitorze domowym przyda się rozgałęźnik USB i wyjścia audio w obudowie.
    • Regulacja wysokości Teoretycznie nie trudno wyposażyć monitor w regulowaną w pionie podstawkę. Większości modeli jednak jej brakuje.

    Wybór dobrego monitora LCD przy tak dużej liczbie modeli na rynku jest bardzo trudny. Producenci nie ułatwiają zadania, podając w specyfikacjach technicznych parametry nie do końca zgodne z rzeczywistością. Najlepiej by było skorzystać z testów niezależnych laboratoriów, ale żadna tego typu instytucja nie jest w stanie przetestować wszystkich dostępnych na rynku modeli. Pole poszukiwań można jednak dość znacznie zawęzić, określając dokładnie, do czego będzie służył nowy nabytek. Inne parametry i wyposażenie powinien mieć panel przeznaczony do pracy biurowej, a inne dobrze dobrany monitor do multimediów.

    Złącza i wyposażenie

    Monitory są wyposażone w różnego typu wejścia i wyjścia. Wejścia sygnału decydują o tym, jaki sprzęt będziesz mógł podłączyć do wyświetlacza. Konieczne jest cyfrowe złącze obrazu DVI. Obraz przesyłany za pomocą DVI będzie miał lepszą jakość niż przy zastosowaniu standardowego złącza D-Sub (RGB). Nowe monitory o przekątnych 22” i 24” są przeważnie wyposażone dodatkowo w wejścia HDMI, dzięki którym można do nich podłączyć konsolę do gier, odtwarzacz blu-ray czy dekoder telewizji cyfrowej.

    Dodatkowym wyposażeniem często spotykanym zarówno w małych, jak i większych monitorach są głośniki. Chociaż jakość dźwięku jest przeważnie nie najlepsza, to głośniki mogą się przydać w monitorach przeznaczonych do pracy biurowej i wyświetlaczach uniwersalnych. Melomani i gracze raczej nie będą zadowoleni z jakości dźwięku generowanego przez wbudowane głośniki.

    Producenci wyposażają panele LCD również w inne dodatkowe urządzenia. Przydatne są rozgałęźniki USB, dzięki którym można podłączyć szybko kilka urządzeń USB, nie sięgając do komputera. Ciekawym dodatkiem jest również kamera internetowa i mikrofon w obudowie monitora – przydadzą się np. podczas rozmów za pośrednictwem komunikatorów wideo. Dodatki takie zwiększają przeważnie cenę zakupu monitora, więc warto przemyśleć, czy z gadżetów będziemy często korzystać i czy warto za nie płacić. Osoby, które zamierzają oglądać na monitorze telewizję, powinny się zainteresować modelami z wbudowanym tunerem TV.

    Matryce, czasy, kąty

    Producenci stosują w monitorach LCD różne typy matryc. To od ich parametrów w największej mierze zależy jakość wyświetlanego obrazu. Na rynku przeważają matryce TN. Ich zaletą jest niski czas reakcji matrycy i niskie koszty wytworzenia, co wpływa na cenę całego monitora. Matryce te jednak nie najlepiej odwzorowują kolory, ponieważ są w stanie wyświetlić ich tylko 262 tys. Reszta barw jest symulowana. Większość matryc TN odznacza się też małymi kątami widzenia, szczególnie w pionie. W praktyce oznacza to, że jeśli popatrzymy na ekran z góry lub z dołu, już przy niewielkim kącie kolory i jasność obrazu zostaną znacznie zniekształcone. Utrudni to lub wręcz uniemożliwi komfortowe oglądanie filmów w miejscach innych niż bezpośrednio przed monitorem.

    Monitorek na USB

    D-Link SideStage to 7-calowy monitor podłączany do komputera wyłącznie za pomocą kabla USB. Panel wyświetla obraz w rozdzielczości 800x480 pikseli. Przeciętni użytkownicy komputera powinni potraktować urządzenie jako ciekawostkę, ale monitor tego typu może się przydać np. administratorom do szybkiej konfiguracji serwerów, czy też profesjonalnym grafikom do umieszczenia pasków narzędziowych właśnie na ekranie D-Linka.

    Drugi typ matryc to xVA (PVA, MVA) oraz IPS, które bardzo dobrze odwzorowują kolory – są w stanie wyświetlić ich aż 16,7 mln. Matryce te charakteryzują się również dużymi kątami widzenia, zarówno poziomymi, jak i pionowymi. Do niedawna wiele matryc tego typu miało słaby czas reakcji, przez co w dynamicznych scenach w filmach czy podczas grania widoczny był efekt smużenia. W nowych wyświetlaczach wada ta już nie jest tak widoczna. Niestety ceny monitorów z matrycami xVA czy IPS są zdecydowanie wyższe od tych z TN.

    Widoczna dotychczas granica między jakością obrazu oraz czasami reakcji matryc TN i xVA oraz IPS nie jest już tak wyraźna jak dawniej. Można bowiem znaleźć modele TN, które będą wolniejsze od MVA czy PVA, a niektóre monitory z matrycą TN, po odpowiednim skalibrowaniu, będą lepiej oddawały kolory niż słabe matryce MVA.

    Ważny jest również sposób wykończenia matrycy. Może być matowa lub błyszcząca. Błyszcząca, tzw. glare, co prawda poprawia ostrość i kolory, ale nie nadaje się do mocno nasłonecznionych pomieszczeń. Na papierze i w praktyce Wartości parametrów, którymi producenci opisują swoje urządzenia, są często przejaskrawione. Zawyżone są przeważnie wartości maksymalnej jasności i kontrastu, a z kolei zaniżany jest czas reakcji matrycy. Wystarczy, jeśli rzeczywista jasność matrycy będzie na poziomie 250 cd/m2, a kontrast wyższy niż 500:1, aby zapewnić dobry odbiór obrazu. Dość popularnym ostatnio sposobem promowania monitorów LCD jest podawanie wartości kontrastu dynamicznego, który tak naprawdę

    Na papierze i w praktyce

    Wartości parametrów, którymi producenci opisują swoje urządzenia, są często przejaskrawione. Zawyżone są przeważnie wartości maksymalnej jasności i kontrastu, a z kolei zaniżany jest czas reakcji matrycy. Wystarczy, jeśli rzeczywista jasność matrycy będzie na poziomie 250 cd/m2, a kontrast wyższy niż 500:1, aby zapewnić dobry odbiór obrazu. Dość popularnym ostatnio sposobem promowania monitorów LCD jest podawanie wartości kontrastu dynamicznego, który tak naprawdę ma mało wspólnego z rzeczywistym. Popularnym chwytem jest także podawanie czasu reakcji piksela grey--to-grey (g-to-g, GTG), czyli czasu przejścia piksela o kolorze szarym, poprzez całkowite zgaszenie, z powrotem do barwy szarej. Pomiar taki nigdy nie jest jednoznaczny, a podana w ten sposób wartość czasu reakcji może być znacznie zaniżona. Zgodnie z normami ISO czas reakcji matrycy powinien być podawany jako czas przejścia ze stanu zapalonego (biały) do zgaszonego (czarny) i z powrotem do zapalonego. Tak naprawdę oko przeciętnego człowieka nie jest w stanie zobaczyć różnicy np. między czasami 2 ms, 5 ms czy 8 ms. Jednak czasy powyżej 20 ms będą już skutkowały zauważalnym efektem smużenia.

    Parametry komputera

    Obraz

    Podczas wyboru monitora nie bez znaczenia jest konfiguracja komputera, do którego będzie podłączony. Chodzi przede wszystkim o kartę graficzną. Monitory LCD charakteryzują się tzw. rozdzielczością natywną, czyli nominalną rozdzielczością pracy. Jeżeli masz starą kartę, która np. nie obsługuje natywnej rozdzielczości wyświetlacza, obraz będzie musiał zostać przeskalowany, a z tym panele LCD, szczególnie te z niższego przedziału cenowego, radzą sobie różnie. Jeżeli masz lepszą kartę, a monitor nie będzie dobrze skalował, zadanie to może przejąć właśnie karta.

    Niezawodność

    Najbardziej podatnym na usterki elementem monitora jest matryca. Przeważnie uszkodzeniu ulegają pojedyncze piksele i ich składowe, czyli subpiksele. Dopuszczalną liczbę uszkodzonych punktów w okresie gwarancyjnym definiuje norma ISO 13 406–2. Najczęściej stosowana jest druga klasa tej normy (ISO 13 406–2:II), która dopuszcza 2 uszkodzone piksele lub 5 subpikseli (każdy piksel składa się z 3 subpikseli) na każdy milion pikseli matrycy. Przed zakupem warto więc sprawdzić, czy wybrany monitor jest zgodny z wymienioną normą. Niektórzy producenci, np. LG i iiyama, gwarantują wymianę sprzętu w wypadku jakichkolwiek uszkodzeń pikseli w określonym czasie.

    Monitor do zastosowań biurowych – do 1000 zł

    Monitor przeznaczony do typowej pracy biurowej, czyli korzystania z edytorów tekstu, arkuszy kalkulacyjnych, przeglądania internetu, nie musi bezbłędnie odwzorowywać kolorów i mieć matrycy z niskim czasem reakcji. Co za tym idzie, nie trzeba dużo wydawać na taki sprzęt. Do typowej pracy wystarczy wyświetlacz o przekątnej 19 cali. Wśród tych modeli występują panele o proporcjach ekranu zbliżonych do tradycyjnych 4:3, czyli 5:4, oraz modele panoramiczne (16:10). Natywna rozdzielczość 19-calowych monitorów 4:3 to 1280x1024, a modeli panoramicznych – 1440x900. Większość kart graficznych, nawet tych starszych, poradzi sobie z wyświetleniem obrazu o takiej wielkości. Do zastosowań biurowych polecamy wybierać raczej modele panoramiczne. Szerszy ekran pozwoli zmieścić na ekranie więcej tabel w arkuszu kalkulacyjnym czy dwóch sąsiadujących w pionie okien innych programów.

    Przydatną funkcją monitora biurowego jest tzw. pivot, czyli funkcja obrócenia wyświetlacza do pionu. Obrócenie monitora umożliwia lepszy podgląd dokumentu z edytora tekstu czy arkusza kalkulacyjnego w formacie jego wydruku, czyli np. A4, A3 itd. Korzystanie z tej funkcji wymaga karty graficznej umożliwiającej obrót ekranu o 90 stopni. Trzeba też pamiętać, że ze względu na małe pionowe kąty widzenia matryc TN po obróceniu obraz może znacznie stracić na jakości, szczególnie jeśli będziemy na niego patrzeć z boku.

    Należy zwrócić uwagę na możliwość regulacji wysokości monitora. Przy ekranie, który znajduje się za wysoko lub za nisko, niewygodnie się pracuje, a oczy szybko się męczą. Niestety wiele modeli jest pozbawionych regulacji wysokości.

    Przydatne, choć niekonieczne, mogą się okazać wbudowane głośniki. Monitory zawierające ten element mają też przeważnie łatwo dostępne wyjście słuchawkowe i przyciski do regulacji głośności. Głośniki i dostępne wyjścia będą więc znakomitym rozwiązaniem w biurze, gdzie przeważnie nie ma miejsca, aby ustawić oddzielny zestaw głośnikowy.

    Monitor do biura

    Obraz

    za 450 zł
    AOC 916Swa
    Przekątna: 19”
    Rozdzielczość: 1440x900
    Typ matrycy: TN
    Czas reakcji: 5 ms
    DVI/HDMI: 0/0

    Przy obecnych, wysokich, kursach walut można za 500 zł kupić 19-calowy monitor o przeciętnych parametrach ze złączem D-Sub. Nie należy liczyć na dodatkowe wyposażenie, choć i w tej cenie można znaleźć modele panoramiczne z wbudowanymi głośnikami.

    Obraz

    za 700 zł
    BenQ E2200HDA
    Przekątna: 22”
    Rozdzielczość: 1920x1080
    Typ matrycy: TN
    Czas reakcji: 5 ms
    DVI/HDMI: 0/0

    Duży, ładnie zaprojektowany monitor za przystępną cenę. Nie został, niestety, wyposażony w złącze DVI, ale złącze RGB w zupełności wystarcza do pracy biurowej. Monitor ma pięć predefiniowanych trybów, co pozwala na szybką zmianę parametrów generowanego obrazu.

    Obraz

    za 950 zł
    AOC 2219P2
    Przekątna: 22”
    Rozdzielczość: 1680x1050
    Typ matrycy: TN
    Czas reakcji: 2 ms
    DVI/HDMI: 1/0

    Wysokość monitora można regulować, a sam panel obrócić o 90 stopni (funkcja pivot). Wbudowane w obudowę głośniki oraz wyjście dźwięku minijack przydadzą się z pewnością w warunkach biurowych. Panel jest zgodny z normą ISO 13406-2.

    Uniwersalny monitor do zastosowań domowych – do 1700 zł

    Monitor do zastosowań domowych powinien być jak najbardziej uniwersalny. Tutaj funkcjonalność musi iść w parze z jakością odtwarzanego obrazu. W przypadku takiego zastosowania musisz określić, do czego najczęściej będziesz używał monitora. Jeżeli głównym jego zadaniem będzie wyświetlanie stron internetowych, filmy będziesz oglądał sporadycznie i od czasu do czasu grał, wystarczy przeciętny monitor 22-calowy z matrycą TN o panoramicznych proporcjach.

    Proste modele nie są drogie i wystarczą do typowych zastosowań domowych. Niestety, matryce TN ze względu na małe kąty pionowe i poziome uniemożliwią wygodne oglądanie filmów. Miłośnikom filmów z komputera polecamy panoramiczne modele 24-calowe Full HD, czyli o rozdzielczości 1920x1200 pikseli (proporcje 16:10) lub 1920x1080 pikseli (16:9).

    Jeżeli panel zamierzasz powiesić na ścianie i oglądać na nim filmy pod różnym kątem, warto zastanowić się nad modelem z matrycą lepszą od TN. Dzięki dużo lepszemu odwzorowaniu kolorów będzie się o wiele przyjemniej oglądało filmy Full HD, a szerokie kąty widzenia, zarówno w poziomie, jak i w pionie, pozwolą na wygodne oglądanie filmów bez znaczącej utraty jakości kolorów i jasności obrazu.

    Monitor, który jest w stanie wyświetlać obraz w rozdzielczości Full HD, powinien być wyposażony w cyfrowe wejście HDMI. Nie zawsze tak jest, więc przed zakupem monitora należy to sprawdzić. W zastosowaniach multimedialnych przydają się łatwo dostępne złącza USB, do których można szybko podłączyć aparat cyfrowy czy pamięć flash. Rozgałęźnik USB w monitorze domowym jest więc jak najbardziej wskazany.

    Monitor do domu

    Obraz

    za 700 zł
    Samsung T200
    Przekątna: 20”
    Rozdzielczość: 1680x1050
    Typ matrycy: TN
    Czas reakcji: 2 ms (grey-to-grey)
    DVI/HDMI: 1/0

    Ładnie wykończony monitor o przyzwoitych parametrach. Ma złącze cyfrowe DVI. Kilka wbudowanych trybów wyświetlania pozwala szybko zmienić ustawienia ekranu. Ciekawą funkcją jest obsługa menu OSD za pomocą myszki. Przycisk na obudowie pozwala na wybór spośród kilku wartości dynamicznego kontrastu.

    Obraz

    za 900 zł
    BenQ M2200HD
    Przekątna: 21,5”
    Rozdzielczość: 1920x1080
    Typ matrycy: TN
    Czas reakcji: 5 ms
    DVI/HDMI: 1/1

    M2200HD jest wyposażony w wejścia niezbędne do wyświetlania obrazu Full HD. Dodatkowo zainstalowano rozgałęźnik USB oraz 2-megapikselową kamerkę. Monitor ma kilka predefiniowanych trybów ustawień pozwalających na szybkie dostosowanie parametrów do rodzaju aktualnie wyświetlanego materiału.

    Obraz

    za 1700 zł
    BenQ FP241W
    Przekątna: 24”
    Rozdzielczość: 1920x1200
    Typ matrycy: S-PVA
    Czas reakcji: 16 ms
    DVI/HDMI: 1/1

    Zastosowana matryca S-PVA bardzo dobrze odwzorowuje kolory, a kąty widzenia są bardzo wysokie. Oprócz wejść DVI i HDMI monitor jest wyposażony w S-Video oraz wejście kompozytowe. Funkcja PIP pozwala na wyświetlanie obrazu z dwóch źródeł jednocześnie.

    Monitor dla miłośników gier komputerowych – do 1800 zł

    Monitor dla gracza powinien mieć jak najmniejszy czas reakcji matrycy oraz dobrze odwzorowywać kolory. Przy dynamicznych scenach, jakich wiele w grach, nie powinno być widoczne smużenie. Przemawia to za wyborem wyświetlacza z dobrą matrycą TN.

    Głośniki wbudowane w obudowę monitora są raczej zbędnym gadżetem dla prawdziwego gracza, dla którego oprócz wierności odwzorowania obrazu liczy się również jakość dźwięku odtwarzanego w grze.

    Podobnie jak w przypadku monitora do zastosowań domowych proponujemy wybór 22- lub 24-calowego wyświetlacza panoramicznego. Aby wyświetlić dynamiczne sceny w tak wysokiej rozdzielczości, zarówno karta, jak i cały komputer musi mieć odpowiednio dużą moc obliczeniową. Co bowiem z tego, że karta będzie przystosowana do natywnej rozdzielczości monitora, jeśli będzie zbyt słaba, aby płynnie wyświetlać sceny. Większość nowych gier przeznaczonych na pecety obsługuje rozdzielczości panoramiczne, ale kłopoty mogą sprawiać starsze tytuły sprzed kilku lat.

    Monitor dla gracza

    Obraz

    za 700 zł
    LG W2052TQ-PF
    Przekątna: 20”
    Rozdzielczość: 1680x1050
    Typ matrycy: TN
    Czas reakcji: 2 ms (grey-to-grey)
    DVI/HDMI: 1/0

    Tani monitor z matrycą TN i cyfrowym złączem DVI. Zapewnia dobrą jakość obrazu, a mały czas reakcji pozwala na wyświetlanie dynamicznych scen bez efektu smużenia. Funkcja ARC 4:3 umożliwia szybką zmianę formatu z panoramicznego na 4:3 – przydatne w przypadku starszych gier w tradycyjnych proporcjach.

    Obraz

    za 850 zł
    iiyama E2208HDS
    Przekątna: 22”
    Rozdzielczość: 1920x1080
    Typ matrycy: TN
    Czas reakcji: 5 ms
    DVI/HDMI: 1/0

    Stosunkowo niedrogi monitor Full HD. Mimo pewnych niedociągnięć zapewnia dobrą jakość obrazu. Standardowa powłoka matrycy (nieodbijająca) pozwala wygodnie korzystać z monitora w naświetlonych pomieszczeniach. Gwarancja „0 martwych pikseli”, ale tylko w autoryzowanych punktach sprzedaży.

    Obraz

    za 1800 zł
    Asus MK241H
    Przekątna: 24”
    Rozdzielczość: 1920x1200
    Typ matrycy: TN
    Czas reakcji: 2 ms (grey-to-grey)
    DVI/HDMI: 1/1

    Monitor ma równomiernie podświetloną matrycę i dość dobrze skaluje obraz z mniejszych rozdzielczości. Dodatkowo jest wyposażony w rozgałęźnik USB, kamerkę internetową, mikrofon oraz głośniki. Trzy różne wejścia obrazu zapewniają możliwość podłączenia różnych urządzeń.

    Monitory do specjalnych zadań – do 6000 zł

    Aby monitor dobrze się sprawdzał w profesjonalnych zastosowaniach, tzn. przy opracowywaniu grafiki 2D i 3D, projektowaniu CAD czy składzie DTP, nie wystarczy sam fakt, że jest wyposażony w dobrą matrycę. O jakości wyświetlanego obrazu decyduje szereg parametrów i rozwiązań technologicznych użytych w produkcji monitora.

    Obraz

    W zastosowaniach, gdzie ważna jest wierność oddawania barw, odpadają monitory z matrycą TN, które wyświetlają tylko 262 tys. kolorów. Wśród matryc typu MVA, PVA, IPS też trudno wskazać faworyta, ponieważ sama matryca nie decyduje o jakości monitora. Na jakość obrazu mają również wpływ takie elementy, jak równomierne podświetlenie. Powinno ono mieć idealnie biały kolor, aby zakłócenia w jego widmie nie powodowały przekłamania barw wyświetlanych przez matrycę. Uzyskanie idealnych przejść tonalnych wymaga zastosowania w monitorze dobrego przetwornika informacji o kolorze, np. 12-, 14- a nawet 16-bitowego. Monitor powinien pozwalać na jak najbardziej płynną zmianę temperatury barw w jak najszerszym zakresie, co jest ważne np. przy odwzorowaniu bieli papieru w składzie DTP.

    W monitorze przeznaczonym do projektowania w programach typu CAD, np. w AutoCAD, czy obróbki grafiki trójwymiarowej, nie może być mowy o efekcie „schodkowania” najbardziej widocznego w cienkich skośnych liniach. Dlatego matryca powinna mieć jak największą rozdzielczość przy jak najmniejszej plamce. Ważne jest również równomierne podświetlenie matrycy, szczególnie że często w programach CAD tło obszaru roboczego jest czarne. Oczywiście monitor powinien mieć odpowiednio dużą przekątną, aby zmieścić na niej jak największy obszar roboczy programu. Wielu użytkowników jest jednak zwolennikami pracy jednocześnie na dwóch mniejszych monitorach. Tak więc wybór zależy tu od indywidualnych preferencji.

    Profesjonalny monitor powinien być po zakupie odpowiednio ustawiony za pomocą kalibratora. Tanie modele można kupić za kilkaset złotych. Niektóre sklepy sprzedające profesjonalne monitory oferują płatną usługę kalibracji. Profesjonalne monitory są znacznie droższe od typowych, domowych – za jakość trzeba jednak zapłacić. Ogólnie, do zaawansowanej obróbki grafiki polecamy monitory EIZO z serii ColorEdge. Bardzo dobre są również monitory firmy NEC z serii SpectraView oraz Multi- Sync.

    Obraz

    za 1500 zł
    HP LP1965
    Przekątna: 19”
    Rozdzielczość: 1280x1024
    Matryca: S-PVA
    Czas reakcji: 20 ms
    DVI/HDMI: 2/0

    LP 1965 to jeden z niewielu modeli z matrycą S-PVA, który w tej chwili można kupić za mniej niż 1500 zł. Monitor jest wyposażony w funkcję Pivot, a dołączone do niego oprogramowanie współpracuje z kartą graficzną, umożliwiając szybką zmianę orientacji, np. skrótem klawiaturowym.

    Obraz

    za 2800 zł
    EIZO FlexScan S2231W
    Przekątna: 22”
    Rozdzielczość: 1680x1050
    Matryca: S-PVA
    Czas reakcji: 16 ms
    DVI/HDMI: 1/0

    Choć model ten nie należy do profesjonalnej serii EIZO ColorEdge, znakomicie odwzorowuje barwy i sprawdzi się w większości zastosowań graficznych. Producent zamontował w obudowie rozdzielacz USB, a wyświetlacz jest osadzony na podstawce o regulowanej wysokości.

    Obraz

    za 5700 zł
    EIZO ColorEdge CE240W
    Przekątna: 24,1”
    Rozdzielczość: 1920x1200
    Matryca: S-PVA
    Czas reakcji: 16 ms
    DVI/HDMI: 2/0

    Profesjonalny monitor z najwyższej półki. Oczywiście na rynku można znaleźć lepsze i droższe modele, ale ColorEdge CE240 niemal idealnie oddaje barwy, m.in. dzięki 14-bitowemu przetwarzaniu informacji o kolorze.

    Jak szybko przetestować monitor i korzystnie go kupić

    Obraz

    Jak wiadomo, wiele produktów można kupić znacznie taniej przez internet niż w tradycyjnym sklepie. Niestety przez internet nie ocenimy dokładnie sposobu wykonania monitora ani tym bardziej jakości obrazu. Dlatego przed zakupem w sieci warto wybrać się do dużego sklepu komputerowego lub elektromarketu, obejrzeć sprzedawane modele i ewentualnie sprawdzić ich możliwości. Warto poprosić sprzedawcę o podłączenie wybranego egzemplarza do komputera i przeprowadzenie kilku testów. Najlepiej by było zbadać parametry przy użyciu odpowiedniego oprogramowania. Przykładowo, do zmierzenia czasu reakcji matrycy można zastosować darmowy program Pixel Persistance Analyzer. Przeważnie jednak jest to niemożliwe. Nie instalując nic na dysku, można szybko sprawdzić np. możliwość regulacji wysokości i pochylenia wyświetlacza. Poziome kąty widzenia można ocenić, patrząc na monitor z boku, a pionowe – patrząc z góry i z dołu. Warto sprawdzić możliwości regulacji kontrastu i jasności. Należy zbadać, czy wartości z zakresu regulacyjnego pozwalają ustawić obraz do zadowalającego poziomu, np. czy monitor nie świeci zbyt jasno przy wartościach z dolnego zakresu regulacji. Czas reakcji można pobieżnie sprawdzić, ustawiając czarne tło pulpitu i szybko poruszając kursorem. Jeżeli kursor pozostawia białą smugę, można przypuszczać, że wartość czasu reakcji podana przez producenta została znacznie zaniżona. Jeżeli zdecydujesz się na zakup konkretnego modelu, możesz szybko sprawdzić matrycę pod kątem występowania uszkodzonych pikseli i subpikseli. Można to zrobić np., ukrywając ikony na pulpicie i ustawiając kolejno jednolite tła: białe, czarne, czerwone i niebieskie. Przy każdym ustawieniu należy dokładnie się przyjrzeć każdemu obszarowi ekranu.

    sprzętporadymonitory

    Wybrane dla Ciebie