Wyczyść komputer
Wysoka temperatura nie służy komputerom, szczególnie wydajnym pecetom do gier. Raz do roku, właśnie wiosną, warto zadbać o sprawność systemów chłodzenia, a przy okazji o estetyczny wygląd sprzętu.
Kurz zbiera się w całej obudowie komputera, a najbardziej na ruchomych elementach, czyli łopatkach wentylatorów i sąsiadujących z nimi radiatorach. Zadaniem tych elementów jest chłodzenie, ale oblepione grubą warstwą kurzu źle sprawdzają się w tej roli. Dotyczy to zarówno chłodzenia procesora, karty graficznej, jak i zasilacza. Przy okazji, podczas wiosennych porządków, warto odświeżyć klawiaturę i mysz, które są siedliskami bakterii, a także monitor i obudowę, by całość wyglądała estetycznie.
Czyszczenie systemów chłodzenia peceta
Przed konserwacją chłodzenia wyłącz komputer, odłącz od niego zasilanie i otwórz obudowę. Odkurzaczem zaopatrzonym np. w miękką szczotkę do książek odkurz całe wnętrze komputera. Możesz już przystąpić do czyszczenia kolejnych układów chłodzących.
Demontaż i czyszczenie chłodzenia procesora
Po kilku miesiącach użytkowania peceta chłodzenie procesora jest tak brudne, że trzeba je zdjąć i porządnie usunąć z niego kurz.
Krok 1
Odłącz wentylator procesora od płyty głównej.
Krok 2
W przypadku procesora Intela za pomocą śrubokrętu przekręć każdy z czterech kołków mocujących o 90 stopni w kierunku wskazywanym przez wytłoczone strzałki. Wyjmij kołki z otworów i zdejmij radiator.
Krok 3
W AMD przekręć w lewo plastikową dźwignię z boku radiatora. Zdejmij metalową sprężynę z plastikowej ramki po obu stronach radiatora. Możesz już zdjąć radiator.
Krok 4
Oczyść spód radiatora oraz powierzchnię procesora ze starej pasty termoprzewodzącej. Najlepiej użyć do tego wilgotnej ściereczki, nasączonej płynem WD40.
Krok 5
Oddziel wentylator od aluminiowego radiatora – zwykle wystarczy podważyć lub nacisnąć odpowiedni zatrzask, np.:
Krok 6
Za pomocą pędzla oczyść żeberka radiatora. W usuwaniu kurzu przydaje się także sprężone powietrze.
Krok 7
Za pomocą pędzla albo sprężonego powietrza usuń kurz z łopatek wentylatora. Jeśli kurz jest lepki i trudno go w ten sposób doczyścić, użyj wilgotnych ściereczek, które można kupić w zamykanym opakowaniu.
Ponowny montaż
Po wyczyszczeniu elementów mechanicznych należy wykonać wszystkie czynności w kolejności odwrotnej.
Krok 1
Załóż z powrotem wentylator na radiator, w taki sposób, by zatrzaski połączyły oba elementy.
Krok 2
W przypadku zestawu Intela przygotuj mocowanie, przekręcając plastikowe kołki do pierwotnej pozycji (o 90 stopni w kierunku przeciwnym do strzałek).
Krok 3
Nałóż na procesor odrobinę świeżej pasty termoprzewodzącej. Połóż zestaw chłodzący na procesorze, by kołki mocujące (Intel) lub zaczepy (AMD) pasowały do odpowiadających im otworów lub uchwytów.
Krok 4
W przypadku Intela dociśnij dwa przeciwległe kołki, aż usłyszysz pstryknięcie, które oznacza, że kołki zostały zablokowane. Teraz zrób to samo z dwoma następnymi kołkami.
Krok 5
W układzie AMD załóż oba uchwyty metalowej sprężyny na plastikową ramkę podstawki procesora. Następnie przekręć dźwignię w prawo, by docisnąć sprężynę.
Krok 6
Podłącz zasilanie wentylatora do odpowiedniego złącza płyty głównej
Jak czyścić grafikę i zasilacz
Na układach chłodzących karty graficznej i zasilacza również zbiera się sporo kurzu, jednak w tym przypadku odradzamy rozbieranie i gruntowne czyszczenie tych elementów. Można za to wykonać kilka prostych czynności.
Krok 1
Radiator oraz wentylator karty graficznej przedmuchaj sprężonym powietrzem. Jeśli masz dostęp do łopatek wentylatora, usuń z nich kurz pędzlem.
Krok 2
Jeśli kurz jest lepki i nie daje się łatwo usunąć, użyj wilgotnych ściereczek.
Krok 3
W przypadku zasilacza konieczne jest jego odkurzenie, zarówno od wnętrza obudowy, jak i kratki zewnętrznej.
Krok 4
Użyj sprężonego powietrza, by „ruszyć” kurz zgromadzony wewnątrz zasilacza. Następnie powtórz odkurzanie. Po tej czynności możesz już zamknąć obudowę komputera.
Zadbaj o komputer na zewnątrz
Klawiatura i mysz to urządzenia, z którymi użytkownik ma najwięcej styczności. Przez to najbardziej się brudzą, a od ich czystości zależy ich sprawność, a także nasze zdrowie, bo urządzenia te są prawdziwym siedliskiem bakterii.
Klawiatura i mysz
Zanim użyjesz środków przeznaczonych do czyszczenia komputerów, klawiaturę musisz porządnie odkurzyć. Użyj do tego szczotki przeznaczonej do odkurzania książek.
Krok 1
Ściereczką z odrobiną pianki do plastików albo za pomocą wilgotnych chustek wyczyść wszystkie płaskie powierzchnie klawiatury.
Krok 2
Boczne powierzchnie klawiszy pewnie nadal są brudne. Jest kilka sposobów ich czyszczenia, jednym z nich są specjalne patyczki do klawiatur.
Krok 3
Nasącz patyczki płynem znajdującym się w zestawie, a następnie oczyść boczne powierzchnie klawiszy:
Krok 4
W myszy brudzą się przede wszystkim ślizgacze (szczególnie, gdy pracuje bez podkładki), więc dla własnego komfortu pracy regularnie usuwaj te zanieczyszczenia. Łatwo zdrapać je nawet paznokciem.
Krok 5
Używając wilgotnych chustek, wytrzyj mysz z wierzchu, a także od spodu. Lepiej nie używać pianki do plastików, bo wnika w szczeliny, skąd trudno ją usunąć.
Monitor i obudowa
Pozostaje odświeżenie największych powierzchni, czyli monitora oraz obudowy komputera.
Krok 1
Duże znaczenie ma pianka do czyszczenia plastiku, która ma właściwości antyelektrostatyczne, dzięki czemu kurz nie będzie tak łatwo przylegał do obudów.
Krok 2
Nanieś odrobinę pianki na ściereczkę i wytrzyj całą obudowę komputera, monitora (z wyjątkiem ekranu), drukarki itd. Na łączeniu elementów ściereczka może nie być skuteczna, ale możesz pomóc sobie np. wykałaczką.
Krok 3
Do czyszczenia ekranów LCD należy używać innej pianki, przeznaczonej właśnie do tego celu.
Krok 4
Nanieś odrobinę pianki do ekranów LCD na miękką ściereczkę. Rozetrzyj po ekranie, zaczynając od jego środka. Dokładnie wyczyść krawędzie ekranu, w miejscach przy obudowie. Gdy ekran wyschnie, możesz już włączyć komputer.
Konsekwencje brudu
Brudna obudowa psuje jedynie estetykę komputera, ale kurz na podzespołach ma daleko idące skutki. Utrudnia chłodzenie, więc wentylatory pracują głośniej, a i tak sprzęt może się przegrzewać, a więc działać wolniej, aż do całkowitej utraty stabilności systemu (zawieszanie się, niebieskie ekrany). Jeśli chcesz mieć sprawny sprzęt, musisz go czyścić!