HardwareWygodne pisanie

    Wygodne pisanie

    Klawiatura to jeden z tych elementów, które mają duży wpływ na wygodę użytkowania komputera. Stopień tej wygody zależy od rodzaju i jakości wykonania klawiatury, a także układu klawiszy. Przetestowaliśmy osiem modeli, żebyś mógł wybrać taki, który ci zapewni komfortową pracę.

    Wygodne pisanie

    W artykule:

    • Na co zwracać uwagę przy zakupie klawiatury
    • Cechy dobrej klawiatury
    • Wyniki testu ośmiu klawiatur
    • Opisy wybranych produktów

    Kupując nową klawiaturę, zwróć uwagę, by miała w miarę standardowy układ klawiszy. Dzięki temu płynnie rozpoczniesz pracę na nowym urządzeniu i nie będziesz miał problemów z używaniem innych komputerów.

    Gdybyś się zdecydował na klawiaturę z nietypowym układem przycisków, musiałbyś się do niej przyzwyczajać. Jeżeli by to była twoja pierwsza klawiatura, utrwaliłbyś sobie niekorzystne nawyki, których potem niełatwo się pozbyć. Zmiany w klawiaturze nie musiałyby być znaczące – wystarczyłoby, żeby klawisz spacji był większy i przesunięty lekko w prawo. W wyniku tego podczas pisania polskich znaków diakrytycznych zamiast naciskania prawego klawisza [Alt] notorycznie naciska się spację. We wszystkich pisanych tekstach pojawiają się błędy, prędkość pisania znacznie spada aż do momentu ponownego wypracowania nawyków.

    Nabywając odpowiednią klawiaturę, można tych problemów uniknąć. Dla doświadczonych osób najlepszy będzie model zbliżony do używanego poprzednio.

    W czym wybierać

    Klawiatury z płaskimi klawiszami zapewniają większą powierzchnię roboczą niż z klasycznymi. Ponadto przyciski w płaskich klawiaturach mają mniejszy skok. Po nabraniu pewnej wprawy można pisać na nich szybciej niż na klasycznej klawiaturze. Płaskie klawiatury są dobre także dla osób, które poza komputerem stacjonarnym używają notebooka. Podobieństwo używanych klawiatur znacznie ułatwia korzystanie z obu komputerów na przemian.

    W sprzedaży są także dostępne specjalne konstrukcje, np. klawiatury ergonomiczne. Mają kształt zapewniający ułożenie dłoni w naturalny sposób podczas pracy. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko wystąpienia kontuzji (zespołu cieśni nadgarstka czy tzw. łokcia tenisisty) u osób bardzo dużo piszących. Oczywiście nie trzeba od razu sięgać po klawiaturę ergonomiczną, by poprawić komfort pracy. Wystarczy, że wybrany model będzie miał odpowiednią podpórkę pod nadgarstki.

    Cechy specjalne

    Nowoczesne klawiatury mają różne dodatki zwiększające komfort pracy z komputerem. Jednym z nich są dodatkowe przyciski, przyspieszające wywoływanie często używanych programów. Niektóre klawiatury są wyposażone w dodatkowe oprogramowanie, za którego pomocą można przypisać określonym przyciskom różne funkcje.

    Dla osób używających urządzeń USB wygodna może być klawiatura z wbudowanymi portami USB. Dzięki temu nie trzeba będzie sięgać do komputera, by podłączyć pendrive – wystarczy go podłączyć do odpowiedniego portu w klawiaturze.

    Z kolei nocne marki docenią klawiaturę z podświetlaniem klawiszy, która pozwala pracować przy mocno przyciemnionym lub wyłączonym świetle. Niektóre klawiatury dają możliwość regulacji jasności podświetlenia lub jego koloru.

    Cechy dobrej klawiatury

    • STANDARDOWY UKŁAD KLAWISZY Klawiatura powinna mieć taki układ klawiszy, jak większość konstrukcji, a do tego klawisze o dużej powierzchni roboczej i małym skoku.
    • DOBRE STOPKI ANTYPOŚLIZGOWE Dobre stopki antypoślizgowe stabilizują klawiaturę na biurku. Gdy są kiepskie, klawiatura może podczas pisania przesuwać się po blacie.
    • WYMIARY Zakup należy planować z uwzględnieniem dostępnego miejsca na biurku. Jeśli jest go niewiele, lepiej nie kupować klawiatury pełnowymiarowej.
    • PODPÓRKA POD NADGARSTKI Podpórka służy zwiększeniu wygody pracy. Jeśli jej nie ma, warto ją dokupić.
    • DODATKOWE UDOGODNIENIA Podświetlenie klawiszy, porty USB, zestaw niestandardowych przycisków i podobne dodatki nie są konieczne, ale często ułatwiają pracę.

    Podsumowanie testu

    Przetestowaliśmy osiem dobrych klawiatur w cenie do 150 zł. Zobacz, które z nich będą dobrym wyborem i dlaczego.

    Budowa

    Przetestowane przez nas klawiatury są do siebie podobne pod względem budowy, ale mają też cechy szczególne. Microsoft Comfort Curve Key- board 3000 wyróżnia się ergonomicznym kształtem. To jedyna klawiatura, która nie ma płaskich klawiszy, ale nawet w jej przypadku wysokość klawiszy została zmniejszona.

    Większość przetestowanych przez nas klawiatur to modele podłączane do USB. Wyjątkiem są dwie bezprzewodowe konstrukcje Logitecha, które z tego powodu mają nieco wyższą cenę od pozostałych. Ich zaletą jest oczywiście brak kabli na biurku i duży zasięg (w porównaniu do typowego, 1,5-metrowego kabla USB).

    Tylko trzy testowane klawiatury mają pełnowymiarowe podpórki pod nadgarstki (modele firm: Art, Omega, Media-Tech). Klawiatury producentów: Logitech K340, Manhattan i Microsoft, mają nieco przedłużoną obudowę, która pełni funkcję takiej podpórki.

    Eksploatacja

    Pięć przetestowanych klawiatur ma klasyczny układ klawiszy, a odmienny mają bardziej kompaktowe: Sweex Cherry Red Keyboard USB oraz oba modele firmy Logitech. Na szczęście ich główna sekcja alfanumeryczna jest standardowa.

    Plusem jest mały skok klawiszy w niemal wszystkich klawiaturach, który w większości wynosi 3 mm. Nieco większy skok ma Logitech K340 (3,5 mm) i Microsoft Comfort Curve Keyboard 3000 (4 mm).

    Klawiatury, które zajęły trzy ostatnie miejsca, mają kabel USB o długości 1,5 m, która może okazać się za mała (choć zawsze można zastosować przedłużacz). Co gorsza, stosowany jest bardzo sztywny kabel, który źle się układa na biurku. Oczywiście najlepiej pod tym względem wypadły bezprzewodowe klawiatury Logitecha, których zasięg działania jest większy niż 5 metrów.

    Wyposażenie

    Obraz

    Klawiatury mają zazwyczaj dobre stopki antypoślizgowe gwarantujące stabilną pozycję na biurku. Co więcej, coraz częściej stosuje się stopki z miękkiego silikonu zamiast z twardej gumy. Wyjątek stanowi klawiatura marki Media-Tech, której stopki są na tyle małe i tak głęboko osadzone w obudowie, że nie zapewniają klawiaturze żadnej stabilności.

    Wszystkie klawiatury są już wyposażone w dodatkowe przyciski. Niekiedy są to przyciski dotykowe. W większości wypadków mają jednak na stałe predefiniowane funkcje i jedynymi rozwiązaniami pozwalającymi na przypisywanie nowych funkcji klawiaturom są konstrukcje Logitecha. Zmiana funkcji przycisków jest możliwa po zainstalowaniu dodatkowego sterownika.

    Mniej standardowe elementy wyposażenia mają klawiatury firm Art, Omega oraz Manhattan. Dwie pierwsze są wyposażone w podświetlane klawisze, natomiast trzecia ma na bokach dwa porty USB, służące do podłączania pamięci USB, myszki, słuchawek itp.

    Opisy wybranych klawiatur

    1. miejsce - Art Lumina Touch AK-64

    Obraz

    Klawiatura wygląda bardzo solidnie. Wrażenie takie jest potęgowane przez pokrywę klawiszy, która po złożeniu pełni funkcję pełnowymiarowej podpórki pod nadgarstki. Urządzenie jest wyposażone w płaskie klawisze o standardowym układzie. Dodatkowo ciekawym rozwiązaniem są dotykowe przyciski multimedialne oraz funkcja podświetlania klawiszy z możliwością regulacji natężenia oświetlenia. Wady modelu to dość przeciętna stabilność klawiatury oraz bardzo ciężko pracująca rolka służąca do regulacji jasności podświetlenia.

    Plusy
    • Pokrywa klawiszy
    • Dotykowe przyciski
    • Podświatlanie klawiszy
    Minusy
    • Stabilność klawiatury
    • Opornie działająca rolka regulacji podświetlania

    2. miejsce - Omega Cassiopeia OK-327

    Obraz

    Klawiatura wygląda solidnie, jednak dokładniejsze oględziny uwidaczniają niedociągnięcia, takie jak np. niedokładne lakierowanie klawiszy. Sam układ klawiszy jest dobry, chociaż jak w przypadku wielu podobnych klawiatur, spacja jest odrobinę za długa i przesunięta w prawo. Klawisze w tym modelu funkcjonują całkiem nieźle przy bardzo małych wahnięciach i cichej pracy. Plusem jest system podświetlenia, z możliwością jego włączenia i wyłączenia oraz regulacją intensywności świecenia. Co więcej, można wybrać jeden z dwóch kolorów podświetlenia klawiatury.

    Plusy
    • Podświetlanie klawiszy z regulacją jasności
    • Dodatkowe przyciski
    Minusy
    • Słabe lakierowanie
    • Niewłaściwe oznaczenie rolki podświetlania

    3. miejsce - Logitech Wireless Keyboard K360

    Obraz

    Układ klawiszy w tej klawiaturze odpowiada modelom notebookowym. Producent zastosował w niej przyciski wyspowe, jednak bardzo mocno wystające nad obudowę. Ponadto cechują się one dość małym polem roboczym. Mimo tego na klawiaturze pracuje się zadziwiająco dobrze. Plusy to: wyłącznik zasilania, przycisk [Fn] oraz miniaturowy odbiornik, który na czas transportu można schować w obudowie klawiatury. Dzięki silikonowym stopkom antypośligowym klawiatura zachowuje się bardzo stabilnie na stole.

    Plusy
    • Duży zasięg działania
    • Miniaturowy odbiornik
    • Duży komfort pracy
    Minusy
    • Niestandardowy układ klawiszy

    5. miejsce - Microsoft Comfort Curve Keyboard 3000

    Obraz

    Klawiatura dla fanów rozwiązań ergonomicznych. W celu uzyskania odpowiedniego kształtu nie złamano jej na pół, lecz zaokrąglono główną sekcję, pozostawiając jednocześnie klasyczny układ klawiszy oraz płaski kształt samych przycisków. W klawiaturze zastosowano również świetnej jakości silikonowe stopki antypoślizgowe, które zapewniają dobrą stabilność urządzenia. Przydatne jest także oznaczenie na klawiszach podstawowych skrótów klawiaturowych (np. [Ctrl]+[C]). Inny dobry pomysł to zastosowanie otworów przelewowych ograniczających skutki zalania.

    Plusy
    • Atrakcyjna cena
    • Ergonomiczny kształt
    • Dobry układ klawiszy
    Minusy
    • Błyszcząca obudowa
    • Brak nóżek do zmiany kąta nachylenia

    Wybrane dla Ciebie