SoftwareWygodnie z fiskusem

    Wygodnie z fiskusem

    Korzystając z darmowej aplikacji e-pity 2017 przygotujesz deklarację PIT szybko i bez ryzyka popełnienia błędu. Nie zapomnij przekazać jednego procenta podatku na wybraną organizację pożytku publicznego.

    Wygodnie z fiskusem

    Wypełnianie papierowych druków podatkowych jest czasochłonne i bardzo łatwo o pomyłkę w obliczeniach. Dlatego warto sięgnąć po odpowiednie oprogramowanie, które podpowie, jakie druki wybrać, dopilnuje, by w formularzach nie pojawiły się błędy, skoryguje automatycznie ulgi i odliczenia, a po podsumowaniu rozliczenia prześle je drogą elektroniczną do urzędu skarbowego. Taką aplikacją są darmowe e-pity poznańskiej firmy e-file. W niniejszym artykule pokażemy, jak za pomocą tego narzędzia szybko rozliczyć podatek za 2017 rok.

    INTERFEJS PROGRAMU E-PITY 2017

    Obraz

    1. Okno startowe ze skrótami do kreatora, widoku formularzy i zapisanych wcześniej rozliczeń
    2. Karty okna startowego, bazy różnych formularzy (nie tylko rozliczeniowych) oraz karta aktówki pozwalającej zapisać dane użytkowników, urzędów i firm
    3. Menu zawierające wszystkie funkcje związane z obsługą formularzy i konfiguracją programu
    4. Przycisk zmiany roku podatkowego
    5. Pasek ze skrótami do witryn internetowych

    PITY PRZEZ INTERNET

    Producent programu e-pity przygotował wersję online aplikacji e-pity obsługiwaną za pomocą przeglądarki internetowej. Aby z niej skorzystać, otwórz stronę www.e-pity.pl i kliknij łącze uruchom PITy online teraz. Wersja ta do złudzenia przypomina opisywany program dla Windows i ma takie same funkcje.

    Szyfrowanie

    Standardowo dane z wypełnianych formularzy przechowywane są na dysku w postaci niezabezpieczonej. Można je jednak zaszyfrować. Na karcie startowej programu, rozwiń menu Plik i Ustawienia. Wskaż kategorię Dane aplikacji i w sekcji Zaawansowane wybierz opcję dodatkowo szyfruj dane.

    Przesyłanie danych statystycznych

    Program przesyła do internetu informacje na temat formularzy, z jakich korzystają użytkownicy. Mimo że – według producentów aplikacji – dane te nie są powiązane bezpośrednio z danym użytkownikiem, to i tak naruszają prywatność. Aby zablokować możliwość przekazywania danych, przejdź na kartę startową programu, rozwiń menu Plik i kliknij Ustawienia. Wybierz kategorię Ustawienia aplikacji i usuń zaznaczenie z pola Zgoda na wysyłanie danych statystycznych.

    Wypełnianie formularzy krok po kroku

    Program e-pity pozwala szybko utworzyć zeznanie podatkowe. Jeżeli obawiasz się pomyłki, skorzystaj z kreatora, który przeprowadzi ciebie przez całą procedurę przygotowania rozliczenia.

    Krok 1

    Uruchom program, przejdź na kartę Start i kliknij polecenie KREATOR PIT za 2017 rok. U góry karty znajdują się polecenia ułatwiające obsługę tworzonego rozliczenia. W trakcie pracy możesz zapisać druki, podejrzeć wygląd formularzy albo je wydrukować. Rozliczenie możesz też przesłać na inny komputer pocztą elektroniczną. Trzeba w tym celu kliknąć polecenie PDF/Mail. Aby przesłać formularze do urzędu, kliknij e-Deklaracja. Zaznacz jedno z pól w sekcji Wybierz sposób opodatkowania oraz cel wypełniania deklaracji w sekcji Zaznacz cel składania zeznania i przejdź Dalej.

    Obraz
    Obraz

    Krok 2

    W pierwszym oknie kreatora trzeba podać wszystkie dane dotyczące podatnika: imię i nazwisko, numery identyfikacyjne, dane teleadresowe oraz dane urzędu skarbowego. W przeciwieństwie do wielu innych narzędzi program e-pity daje jednak możliwość uzupełnienia tych informacji na końcu. Dzięki temu można przygotować anonimowe rozliczenia i przypisać je konkretnej osobie przed samym wysłaniem do urzędu. Wystarczy zaznaczyć pole Wypełnię później. U góry okna widoczne jest także łącze Chcę zaktualizować dane adresowe lub konta bankowego. Sugeruje ono, że program pozwala w tym miejscu na tworzenie informacji aktualizacyjnych. Niestety tak nie jest. Stosowne druki należy przygotować osobno, poza kreatorem zeznania podatkowego. Poza tym aktualizacje muszą być dostarczone do urzędu osobiście bądź wysłane drogą elektroniczną, ale tylko po parafowaniu kwalifikowanym podpisem elektronicznym. Naciśnij Dalej.

    Obraz

    Krok 3

    Kliknij przycisk, który reprezentuje druk informujący o dochodach oraz pobranych zaliczkach – odpowiedni dokument otrzymałeś od pracodawcy. Pod przyciskami ukryte są różne źródła dochodów. Te mniej powszechne zostały wymienione w wykazie po prawej stronie okna. Wystarczy rozwinąć listę, wskazać pożądaną pozycję i wpisać kwotę. Kliknij Zapisz i po powrocie do okna kreatora Dalej.

    Obraz

    Krok 4

    Zaznacz pola obok ulg podatkowych, z których możesz skorzystać. Przejdź dalej. Wprowadź dokładne informacje dotyczące ulg. Jeżeli przekroczysz dozwolone limity, kwoty zostaną automatycznie skorygowane przez program. Zwróć uwagę, że w panelu po lewej stronie ekranu widać poszczególne kroki kreatora, a zielony pasek nad formularzem pokazuje postęp wypełniania i orientacyjny czas do końca.

    Obraz

    Krok 5

    Jeden z ostatnich etapów to przekazanie jednego procenta podatku dla wybranej Organizacji Pożytku Publicznego. Program podpowiada wybrany cel, ale możesz wskazać własną OPP. Kliknij w tym celu łącze Wybierz inne OPP. Jeżeli na liście organizacji współpracujących z producentem aplikacji nie ma tej, której szukasz, kliknij Znam i samodzielnie wpiszę KRS. Wpisz numer KRS i zaakceptuj go przyciskiem Zapisz. Gdy chcesz sprecyzować cel swojej darowizny, opis umieść w polu Cel szczegółowy. Jeśli nie życzysz sobie, by twoje dane osobowe zostały przekazane obdarowanemu, zaznacz pole Nie chcę przekazać danych osobowych do OPP.

    Obraz

    Krok 6

    Aby samodzielnie dostarczyć rozliczenie, kliknij polecenie Chcę dostarczyć deklarację osobiście, wydrukuj formularze w dwóch egzemplarzach, koniecznie podpisz i udaj się do urzędu. Jeżeli chcesz przesłać zeznanie drogą elektroniczną, naciśnij Dalej – wyślij e-Deklarację, popraw ewentualne błędy i kliknij Wyślij e-Deklarację.

    Obraz

    Wybrane dla Ciebie