Wygodniejsza obsługa

Producent Windows 8.1 pozwolił użytkownikom na modyfikację niektórych ustawień czy przywrócenie funkcjonujących wcześniej opcji, znacznie usprawniając funkcjonowanie systemu.

Wygodniejsza obsługa

Możliwość wyboru trybu pracy to największa zaleta każdego narzędzia. Nieważne, czy jest to urządzenie mechaniczne, aplikacja czy system operacyjny. Elastyczność przyczynia się do lepszego wykorzystania narzędzia i wygodniejszej pracy z nim. Dostrzegli to na szczęście producenci systemu operacyjnego Windows i przywrócili w najnowszej wersji część starszych opcji. Stworzyli także możliwość skonfigurowania innych w celu ich dostosowania do indywidualnych potrzeb. Zobacz, jak dopasować niektóre funkcje Windows 8.1 do swoich oczekiwań.

Wybór podczas uruchamiania: pulpit lub ekran startowy

Nowoczesny ekran startowy nie przyjął się u szerokiej rzeszy użytkowników. To, co jest dobre w smartfonach czy tabletach, niekoniecznie jest wygodne w laptopach i komputerach stacjonarnych. Uruchamianie systemu do widoku ekranu startowego, a następnie przełączanie się do pulpitu to strata czasu. Na szczęście można teraz spowodować, aby system wyświetlał od razu pulpit. Dla tych, którym nie przeszkadza ekran startowy i chętnie korzystają z jego funkcji oraz udogodnień, także zalazło się miejsce na kilka usprawnień.

Widok pulpitu po uruchomieniu komputera

W Windows 8.1 Microsoft zdecydował się dodać opcję pozwalającą na start komputera bezpośrednio do ekranu z pulpitem. Tak, jak było w starszych wariantach Windows. Aby dostać się do tej opcji, wykonaj następujące czynności.

Krok 1

Uruchom komputer i klikając kafelek oznaczony jako Pulpit, przełącz się do widoku pulpitu. Kliknij prawym przyciskiem myszy pasek zadań i wybierz z menu kontekstowego polecenie Właściwości. Przejdź na kartę Nawigacja.

Krok 2

W sekcji Ekran startowy zaznacz pole Po zalogowaniu lub zamknięciu wszystkich aplikacji na ekranie.... Kliknij przycisk OK, by zamknąć okno i zaakceptować wprowadzone zmiany.

Krok 3

Od tej chwili po włączeniu komputera zostanie automatycznie pominięty ekran startowy, a na ekranie pojawi się pulpit. Mało tego, zamknięcie wszystkich uruchomionych aplikacji z interfejsem Modern UI także spowoduje przełączenie się do pulpitu. Umieszczając skróty do używanych programów (tradycyjnych i Modern UI) na pulpicie i przycisku zadań, można całkowicie wyeliminować konieczność korzystania z widoku ekranu startowego.

Wygodniejszy ekran startowy

Jedną ze zmian na ekranie startowym jest rezygnacja z automatycznego dodawania do ekranu wszystkich instalowanych programów. Użytkownicy intensywnie instalujący różne aplikacje bardzo szybko gubili się w gąszczu ikon, kafelków i nazw narzędzi. Jak jednak znaleźć nowe programy?

Krok 1

Ekran startowy nie rozbudowuje się automatycznie o nowe programy, ale po zainstalowaniu dodatkowego narzędzia jego ikona powiększa zasoby okna Aplikacje. Aby przełączyć się do widoku aplikacji, należy kliknąć nowy element ekranu Start, jakim jest niewielka strzałka wyświetlana z lewej strony pod kafelkami. Dodatkowa pozycja w spisie oznaczona jest napisem nowa.

Obraz
Obraz
Obraz

Krok 2

Od użytkownika zależy teraz, czy chce umieścić skrót na ekranie startowym czy pozostawić program jedynie w oknie aplikacji. Chcąc przypiąć kafelek do ekranu startowego, należy kliknąć wpis prawym przyciskiem myszy i użyć polecenia Przypnij do ekranu startowego.

Obraz

Krok 3

Niektórzy użytkownicy chcą mieć jednak bezpośredni dostęp do wszystkich zainstalowanych w Windows programów. Takie osoby mogą wyłączyć widok ekranu startowego, a na jego miejscu umieścić ekran aplikacji. W ten sposób otrzymuje się odpowiednik tradycyjnego menu startowego, ale w wydaniu z nowym interfejsem, tyle że bez całego zestawu zajmujących dużo miejsca, często bezużytecznych kafelków. By uzyskać ten efekt, powtórz krok 1 warsztatu „Widok pulpitu po uruchomieniu komputera”, przejdź do sekcji Ekran startowy i zaznacz opcję: Po przejściu do ekranu startowego ....

Obraz

Krok 4

Po skonfigurowaniu nowego okna warto jeszcze w jakiś sposób wyróżnić tradycyjne programy. Jest ich przecież więcej niż narzędzi Modern UI, są bardziej użyteczne i częściej się z nich korzysta. W 8.1 użytkownik ma możliwość umieszczenia ich na początku list w oknie aplikacji. W tym celu wystarczy użyć opcji W widoku aplikacji posortowanym według kategorii .... Opcja ta jest także skuteczna, gdy okno aplikacji nie jest domyślnym. Dzięki temu łatwiej je znaleźć i uruchamiać. Ze standardowych ustawień chętniej skorzystają za to zapewne posiadacze tabletów i smartfonów. Kliknij OK, by zastosować zmiany.

Nowe ciche godziny bez komunikatów

Jedną z cech nowego rodzaju aplikacji jest regularne wyświetlanie różnych informacji na ekranie komputera. Kafelki prezentują zmieniające się dane, alarmy przypominają o różnych zadaniach, komunikaty informują o nowej poczcie i ważniejszych zdarzeniach. To bardzo przydatne funkcje, ale w związku z tym, że częstotliwość ich pojawiania się jest znacznie większa niż w poprzednich wersjach systemu, w niektórych sytuacjach mogą być nieco kłopotliwe. Jeżeli do komputera podłączone są głośniki i wraz z informacją wizualną odtwarzany jest dźwięk, może on przeszkadzać niektórym domownikom. Tym bardziej, gdy użytkownik komputera najwięcej czasu przed monitorem spędza w godzinach nocnych. Autorzy systemu przewidzieli taką sytuację i w Windows 8.1 wprowadzili tak zwane ciche godziny, w których można zablokować prezentację komunikatów z systemu i programów. Oto, jak korzystać z tej opcji.

Krok 1

Przełącz się do widoku ekranu startowego, przesuń kursor do prawej krawędzi ekranu i po wyświetleniu paska kliknij przycisk Ustawienia.

Krok 2

Chwilowe zablokowanie powiadomień jest możliwe po kliknięciu przycisku Powiadomienia. Następnie w menu kontekstowym wystarczy wskazać, na jak długo mają być wyłączone. Do wyboru jest godzina, trzy lub osiem. To jednak rozwiązanie doraźne. Kliknij polecenie Zmień ustawienia komputera, następnie wybierz kategorię Wyszukiwanie i aplikacje.

Krok 3

Przejdź do sekcji Powiadomienia. Gdy chcesz całkowicie wyłączyć prezentację komunikatów, przesuń w lewo suwaki (1) i (2). Jeżeli chcesz jedynie wyłączyć odtwarzanie dźwięków, użyj suwaka (3).

Obraz

Krok 4

Aby skonfigurować tylko blokadę czasową, skorzystaj z opcji Godziny ciszy – przesuń suwak do pozycji Włączone. Na listach Od/Do ustaw godziny, w jakich powiadomienia będą wyłączone. Nie musisz nawet zapisywać zmian w konfiguracji.

Obraz
Obraz

Wybrane dla Ciebie