HardwareWygodny nadzór

    Wygodny nadzór

    Jednym z zastosowań serwerów NAS jest monitoring wideo. Dzięki nim można zarządzać kamerami i nagraniami w połączeniu z apką mobilną tworzy to spójny i wygodny w użyciu system.

    Wygodny nadzór

    Każdy dba o bezpieczeństwo swojego domu, ale mało kogo stać na budowę profesjonalnego systemu monitoringu. Całkiem tani i bardzo funkcjonalny system można zbudować w oparciu o niemal dowolne kamery IP, a także odpowiednią aplikację uruchomioną na serwerze NAS – w naszym przykładzie posłużymy się rozwiązaniem firmy Synology. Rozwiązanie powinni wypróbować zwłaszcza obecni posiadacze NAS-ów. Zakładamy, że kamery IP oraz sam serwer pracują już w sieci. Kamery mogą być zgodne z tzw. standardem ONVIF, ale oprócz tego Synology ma własną listę obsługiwanych urządzeń, dzięki czemu możesz być pewien, że niemal dowolna kamera zadziała z systemem DSM.

    Przygotowanie systemu monitoringu Synology

    Samo uruchomienie aplikacji do monitoringu jest proste – najtrudniejszą czynnością będzie odpowiednia konfiguracja kamer, co wynika z dużych możliwości oprogramowania.

    Uruchomienie Surveillance Station

    Pakiet Surveillance Station znajdziesz w systemie Synology DSM, w Centrum pakietów.

    Krok 1

    Zaloguj się do systemu DSM swojego serwera NAS jako admin, otwórz Centrum pakietów, w nim odszukaj Surveillance Station i kliknij przycisk Zainstaluj.

    Krok 2

    Instalacja trwa kilka minut, może wymagać ingerencji użytkownika, ale w sumie nie sprawia problemów. Po instalacji kliknij Otwórz.

    Krok 3

    Pakiet Surveillance Station znajdziesz również w menu z aplikacjami systemu.

    Krok 4

    Po instalacji uprawnienia do uruchamiania aplikacji ma tylko admin. Aby dać taką możliwość innym użytkownikom systemu, otwórz Panel sterowania, kliknij Użytkownik, a następnie Edytuj.

    Obraz

    Krok 5

    W oknie z właściwościami użytkownika przejdź do zakładki Aplikacje, odszukaj wiersz Surveillance Station i zaznacz pole wyboru w kolumnie Zezwól. Kliknij OK, by zatwierdzić zmiany.

    Obraz

    Dodanie kamer do systemu

    Kolejną czynnością jest dodanie kamer, które mają być obsługiwane przez Surveillance Station.

    Krok 1

    Kolejną czynnością jest dodanie kamer, które mają być obsługiwane przez Surveillance Station.

    Krok 2

    Kliknij Kamera IP i w oknie, które się pojawi, naciśnij Dodaj.

    Obraz

    Krok 3

    Wybierz opcję Szybka konfiguracja i kliknij Następne. W kolejnym oknie kliknij widoczną przy adresie IP ikonę z symbolem lupy, by aplikacja automatycznie znalazła kamery.

    Obraz

    Krok 4

    Wybierz kamerę, którą chcesz dodać do systemu, i naciśnij OK. Po powrocie do poprzedniego okna musisz podać już tylko nazwę kamery (np. Garaż), a także dane logowania do kamery (nazwę użytkownika i hasło).

    Krok 5

    Po kliknięciu Testuj połączenie zobaczysz obraz z kamery. Jeśli konfiguracja się powiodła, kliknij Zakończ. W podobny sposób dodaj wszystkie pozostałe kamery.

    Konfiguracja kamer

    Surveillance Station daje mnóstwo możliwości konfiguracji kamer, pokażemy tylko wybrane.

    Krok 1

    Na liście kamer kliknij dwukrotnie tę, której pracę chcesz skonfigurować.

    Obraz

    Krok 2

    W sekcji Ustawienia urządzenia, w zakładce Wideo, możesz ustawić pożądaną rozdzielczość nagrywania, np. 1280x720. Im wyższa, tym lepiej – nawet kosztem płynności zapisu.

    Obraz

    Krok 3

    W części Ustawienia nagrywania, w zakładce Harmonogram, ustawisz czas, w którym obraz z kamery będzie rejestrowany. Domyślnie jest to 24 godziny na dobę, ale można wybrać np. detekcję ruchu w godzinach nocnych, ciągłe nagrywanie w sobotę i niedzielę i brak nagrywania w pozostałe dni:

    Obraz

    Krok 4

    W sekcji Wykrywanie zdarzeń możesz ustawić sposób detekcji ruchu. Jeśli wybierzesz Przez kamerę, będziesz mógł wykorzystać funkcje kamery, np. czujnik podczerwieni albo wykrywanie ruchu na obrazie wideo.

    Obraz

    Krok 5

    Jeśli kamera nie ma funkcji detekcji ruchu, wybierz Przez Surveillance Station – pojawi się przycisk Edytuj obszar detekcji, który pozwala dopasować Obszar detekcji ruchu. Po zmianie parametrów kliknij Zapisz.

    Krok 6

    W przypadku kamer z funkcją PTZ (z obrotową głowicą) możliwe jest ustawienie i zapamiętanie różnych pozycji głowicy. Kliknij nazwę kamery, a zobaczysz ikonę Sterowanie PTZ.

    Obraz

    Krok 7

    Kliknij plus, w polu Nazwa wpisz nazwę nowej pozycji, najedź kursorem myszy na obraz i strzałkami przesuń widok w odpowiednim kierunku. Kliknij Zapisz. W taki sam sposób dodaj kolejne pozycje.

    Obraz

    Krok 8

    W zakładce Patrol można ustawić automatyczną sekwencję zaprogramowanych pozycji. Kliknij ikonę +, wpisz nazwę programu, np. O-D, dopasuj interwał zmiany pozycji (Interwał (sek)), po czym do listy z prawej (Uwzględnione wst...) dodaj zdefiniowane wcześniej pozycje głowicy. Kliknij Zapisz, a następnie Zamknij.

    Obraz

    Używanie systemu monitoringu Synology

    W zależności od ustawień harmonogramu danej kamery obraz z niej jest nagrywany cały czas lub tylko po wykryciu ruchu. Można już przejrzeć, co nagrywa cały system.

    Podgląd na żywo

    Podgląd na żywo jest jedną z podstawowych funkcji Surveillance Station, choć w warunkach domowych trudno wyobrazić sobie, by ktoś ciągle obserwował obraz z kamer.

    Krok 1

    Zaloguj się do systemu DSM, a następnie wejdź do Surveillance Station. Kliknij ikonę Podgląd na żywo.

    Obraz

    Krok 2

    Z lewej strony okna znajduje się kilka sekcji – rozwiń Układ i kliknij Zarządzanie.

    Obraz

    Krok 3

    Masz możliwość rozmieszczenia obrazu z kamer w dowolnym układzie – od obrazu z pojedynczej kamery aż po obraz z 64 kamer na jednym ekranie. Obraz z kamer umieszcza się w oknach poprzez przeciągnięcie ikon kamer (1) do pola (2). Po rozmieszczeniu kamer kliknij Zapisz, a następnie zamknij okno.

    Obraz

    Krok 4

    Jeśli kamera ma ruchomą głowicę, możesz kliknąć obraz z tej kamery, a następnie sterować głowicą za pomocą przycisku krzyżowego w aplikacji. Możesz również wybrać jedną z zaprogramowanych pozycji, np. okno, albo całą sekwencję zaprogramowanych wcześniej pozycji, np. O-D.

    Obraz

    Nagranie

    Oprócz podglądu na żywo działa także nagrywanie obrazu zgodnie z ustalonymi wcześniej kryteriami.

    Krok 1

    Aby dotrzeć do listy nagrań, na pulpicie Surveillance Station kliknij Nagranie.

    Obraz

    Krok 2

    Okno z nagraniami zawiera z lewej strony rozwijaną listę z datami, a z prawej – listę nagrań z konkretnego przedziału czasowego. Każde z nagrań można obejrzeć, przewinąć, powiększyć, pobrać na dysk itp.

    Obraz

    Krok 3

    Dodatkowo aplikacja umożliwia eksportowanie większej liczby nagrań w celu tworzenia kopii zapasowych, montowanie nagrań oraz zarządzanie pamięcią masową.

    Oś czasu

    Drugim narzędziem służącym do przeglądania nagrań jest oś czasu.

    Krok 1

    Aby dotrzeć do listy nagrań na osi czasu, na pulpicie Surveillance Station kliknij Oś czasowa.

    Obraz

    Krok 2

    W oknie kalendarza wybierz interesujący cię dzień – na osi obok pojawią się paski informujące o tym, w których momentach nagrywany był obraz z dowolnej dostępnej bądź jednej, wybranej kamery:

    Obraz

    Aplikacja mobilna

    Do zarządzania monitoringiem może też posłużyć aplikacja Synology DS cam na smartfony.

    Krok 1

    W sklepie Google Play lub Apple iTunes znajdź aplikację DS cam i ją zainstaluj. Zaloguj się do swojego serwera NAS podobnie jak w przypadku innych aplikacji Synology (najlepiej używając opcji QuickConnect).

    Krok 2

    Aplikacja mobilna ma kilka widoków: kamer, nagrań, zrzutów obrazu oraz powiadomień. W pierwszym przypadku możliwe jest zrobienie zrzutu obrazu lub uruchomienie nagrywania, a w kamerach z PTZ – wykorzystanie tej funkcji (łącznie z zapamiętanymi pozycjami). W widoku nagrań możliwe jest tylko ich przeglądanie.

    Obraz

    Jeszcze innym sposób korzystania z systemu monitoringu zapewnia urządzenie Synology VisualStation, ale jest ono przeznaczone do obsługi dużych systemów stosowanych w firmach.

    Wybrane dla Ciebie