InternetWyszukaj, porównaj, kup

    Wyszukaj, porównaj, kup

    W polskim internecie działa obecnie ponad 7 tys. sieciowych marketów. Konkurencja jest spora, a co za tym idzie, walka cenowa zacięta. Zanim zdecydujesz się na zakup, porównaj dostępne oferty. Pokazujemy, gdzie zrobić to najlepiej.

    Wyszukaj, porównaj, kup

    Szybko porównuję ceny

    • Paweł Bijata redaktor działu Internet

    Bez porównywarek ofert mógłbym sprawdzić ceny najwyżej w kilku znanych mi sklepach internetowych. Często pewnie później tylko przez przypadek dowiadywałbym się, ile przepłaciłem. Oczywiście zaglądam także na platformę aukcyjną Allegro i czasami korzystam z wyszukiwarki Google. Zaprzęgając do pracy te trzy narzędzia, mogę szybko i z łatwością zorientować się w cenie danego urządzenia, a następnie dokonać korzystnego zakupu.

    W artykule znajdziesz

    • Zasady działania witryn porównujących oferty
    • Opis usług oferowanych przez porównywarki
    • Test 3 najpopularniejszych serwisów do wyszukiwania ofert

    Powszechny dostęp do internetu i płatności online powoduje, że zakupy w sieci są coraz popularniejsze. W internecie częściej niż podczas tradycyjnych zakupów o wyborze sklepu decyduje cena i bezpieczeństwo. Jak sprawdzić olbrzymią liczbę ofert, porównać je ze sobą i poznać opinie klientów? Wystarczy porównywarka cen produktów. To od wizyty w takim serwisie powinniśmy zaczynać zakupy w globalnej sieci.

    Łatwo, szybko i za darmo

    Korzystanie z witryn do porównywania ofert jest bardzo proste. Wystarczy wyszukać przedmiot w katalogu, a witryna wyświetli listę sklepów oferujących dany towar oraz zestawi jego ceny. Klientowi pozostaje wybrać najlepszą ofertę, przejść na stronę sklepu i dokonać zakupu. Usługa jest darmowa. Za współpracę z porównywarką płaci sklep internetowy – zazwyczaj abonament i ustaloną opłatę za każdego klienta odwiedzającego serwis.

    Bezpieczeństwo zakupów

    Porównywarki cenowe tylko wyszukują oferty. Nic nie sprzedają ani nie biorą odpowiedzialności za zakupy we wskazanym sklepie. Ocena bezpieczeństwa i transakcja z marketem to już sprawa klienta. W ocenie wiarygodności sklepu mogą pomóc zasady bezpieczeństwa (bardzo przystępnie wyjaśnione w serwisie Ceneo) oraz opinie klientów o danym sklepie (w każdym z testowanych serwisów).

    Podsumowanie testu

    Obraz

    Wzięliśmy pod lupę trzy najpopularniejsze wśród polskich internautów porównywarki cen. Przetestowaliśmy dokładnie ich możliwości oraz sprawdziliśmy, jak działają w praktyce.

    Nieoceniona pomoc w zakupach

    Początkujący użytkownicy często zaczynają korzystanie z serwisu od pomocy. Przydaje się ona także w razie wątpliwości. Dodatkowym plusem są artykuły poruszające temat zakupów w sieci. Na przykład w serwisie Ceneo użytkownik dostaje przygotowaną wzorowo instrukcję obsługi witryny, może zapoznać się z poradami na temat bezpieczeństwa zakupów czy doboru sklepu.

    Zaletą są także poradniki zakupowe, które pokazują, czym się kierować podczas zakupu danego towaru. Poradników przygotowano ponad 30, dotyczą m.in. kupna zmywarki, opon, kina domowego. Prawidłową pomoc (chociaż nie tak wyczerpującą jak Ceneo) ma serwis Skąpiec. Znajdziemy tu ogólne poradniki dotyczące działania witryny oraz zakupów w sieci. Najgorzej wypada Nokaut, który oferuje tylko skromny FAQ (najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi).

    Wyszukiwarka i wyniki

    Obraz

    Porównywarkę cenową odwiedzamy przede wszystkim w celu wyszukania najlepszej ceny oraz zestawienia ofert. Tych ostatnich może być kilka, a nawet kilkanaście milionów. Jak zatem dotrzeć do tej, której szukamy?

    Dobra i precyzyjna wyszukiwarka to połowa sukcesu. Tutaj praktycznie każdy serwis dobrze spełnia swoje zadanie. Dodatkowo we wszystkich testowanych serwisach użytkownik dostaje do dyspozycji filtry, które pozwalają dokładnie dobrać rodzaj i parametry szukanego urządzenia, np. w przypadku monitorów można najczęściej określić producenta, rozdzielczość, przekątną, format, kontrast, czas reakcji i wiele innych. Najwygodniejsze i efektywne filtry są dostępne w Skąpcu.

    Gdy już wybierzemy kilka produktów, dobrze jest je obok siebie zestawić. Dzięki temu nie trzeba przełączać się między kilkoma otwartymi zakładkami przeglądarki. Najlepiej porównuje się produkty za pomocą Ceneo. Solidne opisy pozwalają się zorientować w różnicach między towarami. Pozostali dwaj konkurenci wypadają trochę gorzej ze względu na mniej szczegółowe opisy.

    Inne polskie porównywarki cen

    Gdzie kupić najtaniej?

    Niestety nawet po przeprowadzeniu setek testów praktycznych nie da się jednoznacznie określić, która porównywarka wyszukuje najtańsze oferty. W naszym sprawdzianie najtaniej znajdował przedmioty Ceneo, ale robił to nieznacznie lepiej niż Nokaut. Zazwyczaj ceny różniły się o kilka złotych. Za tą dwójką uplasował się Skąpiec, który tylko dwa razy znalazł najlepszą cenę.

    Na ponad 100 przedmiotów, które zostały wytypowane do testu praktycznego, bardzo często wszystkie trzy serwisy znajdowały taką samą cenę. Podobnie było z liczbą ofert sklepów dla jednego przedmiotu. Tutaj najlepiej radził sobie Skąpiec oraz Ceneo, chociaż, jak wynika z liczby ofert, prym powinien wieść Nokaut (ma ich ponad 13 mln).

    Cena a rzeczywistość

    Jak wszędzie, także w internecie mogą się zdarzać nieuczciwe praktyki. Dotyczy to przede wszystkim zaniżania cen przez sklepy. Czasami najtańsza oferta wcale nie jest tą najtańszą lub w ogóle jej nie ma. O co w tym chodzi?

    Obraz

    To walka o pozycję w wynikach wyszukiwania. Jeżeli cena sklepu okaże się najniższa, to właśnie ten sieciowy market wyświetli się na liście jako pierwszy. Klient przejdzie na stronę sklepu z zamiarem zamówienia produktu. I wtedy okazuje się, że oferowanego artykułu już nie ma, bo zapasy się wyczerpały, albo jest, ale trochę droższy, bo była nowa dostawa. Wejście do sklepu jest, próba zakupu jest, a często klient decyduje się już dopłacić te kilka złotych, aby mieć towar. Sumując, wydaje tyle, ile w sklepie wyświetlonym w porównywarce na 5. czy 6. pozycji.

    W serwisie Nokaut wprowadzono w tym zakresie zmiany. Teraz oferty nie wyświetlają się od najtańszej, ale od kwoty, jaką sklep współpracujący z porównywarką jest w stanie zapłacić za jedno kliknięcie. Jednak zawsze można użyć opcji sortowania według ceny.

    Nie tylko porównanie

    Serwisy do wyszukiwania najlepszych ofert to nie tylko możliwość znalezienia najniższych cen. Liczą się również dodatkowe funkcje. Absolutne minimum to przede wszystkim alarmy cenowe, które klient może zakładać na poszczególne produkty. Dzięki temu jest automatycznie informowany, gdy cena towaru się obniży. Przydatną opcją jest przechowalnia, czy też notes, w którym można gromadzić znalezione podczas poszukiwań towary. Umożliwia to szybki powrót do zaznaczonych przedmiotów oraz ich porównanie.

    Każda porównywarka powinna pokazywać także koszty wysyłki. Trzeba je doliczyć do ceny towaru. W jednym sklepie dostawa może być darmowa (wliczona w cenę towaru), natomiast w innym kosztować nawet 50 złotych. W takim wypadku tańsza początkowo oferta może okazać się droższa po doliczeniu kosztów dostawy. Ciekawym pomysłem jest geolokalizacja sklepów (Ceneo). Dzięki tej opcji klient może wyszukać towary tylko w sklepach znajdujących się w bezpośredniej okolicy. Daje to możliwość osobistego odbioru zakupów i pomniejszenia ceny o opłatę kuriera.

    1. miejsce - Ceneo.pl

    Obraz

    Zwycięzca testu już od pierwszego zetknięcia z witryną pokazuje swój profesjonalizm. Przystępne i bardzo dobre poradniki zakupowe pozwalają klientom zapoznać się z zasadami zakupów, bezpieczeństwem i pomagają wybrać towar. Serwis ma w bazie ponad 6 milionów ofert. Często znajduje najniższe ceny lub bardzo zbliżone do tego, co oferuje konkurencja. Mechanizm pozwala także przechowywać w swojej pamięci znalezione produkty oraz ustawiać alarmy cenowe. Bardzo wygodne jest również porównanie wskazanych przedmiotów.

    Plusy
    • Bardzo dobra pomoc
    • Dużo ofert, dobre ceny
    • Dobra prezentacja
    Minusy
    • Średnie możliwości filtrowania

    2. miejsce - Nokaut.pl

    Obraz

    Nokaut w praktycznym teście niewiele ustępuje porównywarce Ceneo. Witryna często znajduje dobrą ofertę cenową. W serwisie brakuje jednak solidnego działu pomocy dla użytkowników. Przydałaby się także większa staranność w prezentowaniu produktów. Opisy są często lakoniczne i mało treściwe. Użytkownik musi szukać specyfikacji na innych witrynach. Jest to dość uciążliwe podczas korzystania z funkcji porównywania znalezionych produktów. Plusem witryny jest bardzo bogata baza ofert – obecnie ponad 13 mln.

    Plusy
    • Bogata baza ofert
    • Dobre wyniki w teście praktycznym
    Minusy
    • Słabe opisy i brak dobrej pomocy

    3. miejsce - Skąpiec.pl

    Obraz

    Najstarszy w teście serwis do porównywania cen ma niestety najmniejszą liczbę ofert oraz współpracuje z najmniejszą liczbą sklepów. Dla użytkownika oznacza to, że na łamach witryny zastanie mniejszą różnorodność wśród mniej popularnych kategorii. Warto nadmienić, że popularne działy jak komputery mają solidną ofertę. Mimo mniejszej (niż u konkurentów) liczby ofert Skąpiec bardzo dobrze wyszukuje okazje. Na pochwałę zasługuje dobra pomoc dla użytkownika serwisu i wysoka ocena w teście praktycznym ofert sklepów.

    Plusy
    • Dobra pomoc
    • Wygodna obsługa
    Minusy
    • Mała baza ofert

    Wybrane dla Ciebie