Wyszukiwarka Google i Chrome - Przeglądaj i wyszukuj
Googlanie jest dziś synonimem szukania informacji w sieci, a przeglądarki Chrome używa co czwarty internauta. Oba te produkty wciąż mają jednak sporo ukrytych możliwości.
Google sprawnie rozwija swoje algorytmy wyszukiwania i czyni ze stale skanowanej sieci monstrualną bazę danych, którą coraz „inteligentniej” wykorzystują kolejne jego usługi. Integrowana z kontem Google przeglądarka jest zaś dostępna na praktycznie wszystkich popularnych urządzeniach.
Lepsze wyszukiwanie
Niezależnie od wybranej przeglądarki Google doskonale sprawdza się w roli narzędzia wspomagającego wyszukiwanie informacji. Podobny efekt próbuje uzyskać choćby promująca wyszukiwarkę Bing firma Microsoft, ale póki co to Google jest zawsze o kilka kroków z przodu.
Krok 1
Jeśli wpiszesz popularne, encyklopedyczne hasło, np. iron maiden, ujrzysz tzw. Knowledge Graph – oprócz tradycyjnych odnośników zobaczysz np. fragment adekwatnej notki z Wikipedii, pasujące zdjęcia, listę haseł powiązanych tematycznie i przydatne fakty, np. dyskografię wspomnianego zespołu.
Krok 2
Istnieje zestaw haseł, których użycie skutkuje wyświetleniem u góry dodatkowych elementów dopasowanych do kontekstu. Wpisz kino nazwa miasta, by zobaczyć lokalny repertuar i szybko sprawdzić, gdzie można obejrzeć dany film, albo atrakcje nazwa miasta, by uzyskać ilustrowaną namiastkę przewodnika. pogoda nazwa miasta pozwoli ci poznać lokalną prognozę pogody. Wypróbuj też godzina nazwa miasta lub wschód/zachód słońca nazwa miasta. Zapytania w rodzaju polska populacja/przyrost naturalny/pkb poskutkują zwróceniem wyniku w formie przydatnego wykresu. Wpisz nazwę klubu sportowego, by sprawdzić wyniki rozegranych przez drużynę meczów. Jeśli podasz nazwę święta i nieodległy rok, np. Wielkanoc 2018, poznasz dzień i datę, w które wypada. Możesz też spytać Google, jak kaloryczny jest dany produktu (np. kalorie piwo).
Krok 3
Pomocne może okazać się zapytanie kurs nazwa waluty lub od razu inteligentny konwerter reagujący na pytania w rodzaju 15 euro ile to jenów japońskich. Konwertować możesz też jednostki miar (np. 15 cm w calach). Google służy też jako rozbudowany kalkulator – nie tylko pozwala od ręki wykonać podstawowe obliczenia, ale i nadaje się do tworzenia skomplikowanych wykresów. Aby je uzyskać, wystarczy po prostu wprowadzić odpowiednie równanie. Nie należy zapominać o pomocy językowej – po wpisaniu słowa w języku polskim, którego pisownia budzi wątpliwości, łatwo będzie rozpoznać błąd, a wklepanie np. motyl po niemiecku zapewni doraźną pomoc translatora.
Krok 4
Google dobrze radzi sobie z wyszukiwaniem obrazów – służy do tego zakładka Grafika. Belka na górze pozwala przejrzeć grupy obrazów pasujące do bardziej precyzyjnych haseł lub powiązanych wątków, a menu Narzędzia wyszukiwania, choć dostępne w każdej zakładce, właśnie w części Grafika zawiera najprzydatniejsze filtry. Możesz nie tylko określić pożądaną rozdzielczość, kolorystykę i, w ograniczonym zakresie, typ obrazu, ale i wskazać, jakimi prawami autorskimi ma być on objęty – mało które zdjęcia można zupełnie swobodnie rozpowszechniać, zwłaszcza w celach zarobkowych.
Krok 5
Proces da się odwrócić – możesz szukać za pomocą obrazu. Po otwarciu zakładki <Grafika> w polu wyszukiwania pojawia się dodatkowa ikona – jej kliknięcie pozwala wkleić adres obrazka lub przesłać zdjęcie z dysku, dzięki czemu Google odszuka podobne fotografie, ułatwiając zdobycie wersji w wyższej rozdzielczości czy zidentyfikowanie niepodpisanego portretu dodanego do prezentacji.
Krok 6
Zakładka Filmy służy do odnajdywania w sieci wideo – co potrafi się przydać, bo na YouTubie przecież świat się nie kończy. Narzędzia wyszukiwania pozwalają m.in. określić długość poszukiwanego nagrania i ograniczyć wyniki na liście do filmów opublikowanych w określonych serwisach. Dzięki Wiadomościom ograniczysz zakres wyszukiwania do materiałów z serwisu Google News, uszeregowanych przede wszystkim chronologicznie. Materiały polskojęzyczne są tu pozycjonowane wyżej nawet bez ograniczenia zasięgu wyszukiwania do rodzimych źródeł. Jeśli w polu wyszukiwania dodasz source:adres serwisu, ograniczysz wyniki tylko do publikacji na wybranej stronie.
Krok 7
Jeśli rozwiniesz menu Więcej i wybierzesz Książki, trafisz do przeglądarki pasujących pozycji drukowanych. Wyszukiwarka do pewnego stopnia zastępuje katalog biblioteczny, w przypadku wielu dokumentów umożliwiając przeczytanie wybranego dzieła lub przejrzenie fragmentów. Czasem znajdziesz też np. zagregowane recenzje z serwisu GoodReads. W menu Więcej znajdują się także odnośniki do wyszukiwarki lotów oraz katalogu repozytoriów z aplikacjami.
Krok 8
Jeśli natrafisz na ciekawą stronę w niezrozumiałym języku, możesz wkleić jej adres w odpowiednim polu na translate.google.pl – po chwili witryna zostanie przetłumaczona.
Wydzielone usługi
Wyszukiwawcze możliwości Google’a nie kończą się na stronie głównej wyszukiwarki. Kilka serwisów zostało wyodrębnionych.
Krok 1
Studenci i badacze mogą skorzystać z dedykowanej wyszukiwarki Scholar. Serwis ułatwia przeglądanie publikacji naukowych w poszukiwaniu materiałów źródłowych z różnych dziedzin. W kolejności wyświetlania wyników uwzględniane są np. prestiż publikacji, a odnalezione teksty można umieścić w podręcznej bibliotece. Autorzy mogą sprawdzać, czy i gdzie cytowano ich prace.
Krok 2
Jeśli jakieś zagadnienie szczególnie cię interesuje, upewnij się, że będziesz na bieżąco z napływającymi z całego świata informacjami. Wejdź na stronę www.google.pl/alerts, wpisz interesujące hasło, lub wybierz jedną z ogólnych kategorii, po czym spersonalizuj charakter alertów, wybierając pochodzenie uwzględnianych materiałów i częstotliwość przesyłania raportów. Odnośniki Utwórz alert znajdziesz też u dołu listy wyników w zakładce Wiadomości oraz w serwisie Scholar.
Krok 3
Aby dowiedzieć się, co szczególnie interesuje internautów, odwiedź witrynę www.google.pl/trends. Oprócz przeglądu popularnych wątków („historii”) masz do dyspozycji ukryte w menu bocznym zestawienie często wyszukiwanych haseł oraz listy tego, co bije rekordy popularności w poszczególnych kategoriach tematycznych, np. wśród zapytań związanych z filmem.
Krok 4
Google pozwala umieścić na twojej stronie WWW spersonalizowaną wyszukiwarkę. Aby to zrobić, wystarczy wejść na stronę https://cse.google.com/cse i wypełnić prosty formularz. Darmowa wyszukiwarka wyświetla reklamy, ale dzięki programowi AdSense administrator strony może na tym zarabiać.
Jak wyszukiwać
Najlepsze wyniki wyszukiwania osiąga się, wpisując zapytania doprecyzowane za pomocą odpowiedniej składni.Zauważ, że w wypadku wymienionych komend po dwukropku nie ma spacji. Komendy można ze sobą łączyć.
- umieść hasło (lub jego część) w cudzysłowie, by wyszukać strony zawierające wskazany fragment w identycznym brzmieniu i kolejności (np. „pc format jest super”)
- dodaj minusa przed słowem (słowami), by usunąć z listy wyników strony je zawierające (zamek -drzwi)
- aby wyszukać zakres liczb, w haśle użyj znaków .. (np. telefon ..500 zł czy telefon 500..600 zł)
- * służy do zastąpienia dowolnego fragmentu hasła, np. gdy nie masz pewności, jak brzmiał fragment danej piosenki (never gonna give you *)
- by szukać dwóch rzeczy naraz, użyj operatora OR (adele OR lionel ritchie)
- dodaj do zapytania frazę filetype:, by odnaleźć pliki w wybranym formacie (filetype:png)
- aby ograniczyć szukanie do wskazanej witryny, wprowadź jej adres po frazie site:, możesz też podać np. fragment domeny, by zawęzić obszar poszukiwań (site:www.pcformat.pl, site:pl)
- intitle: służy do przeszukiwania nagłówków stron, a inurl: – ich adresów (inurl:dogs)
- jeśli wpiszesz w Google related:adres strony, zobaczysz listę witryn zakwalifikowanych jako podobne do wskazanej we frazie (related:www.mbank.pl)
- cache:adres strony pozwala wyświetlić ostatnią wersję witryny zapisaną na dyskach Google – przyda się, jeśli np. serwer padł (cache:www.interia.pl)
- wygooglaj zerg rush albo, w wyszukiwarce obrazów, atari breakout – wydarzą się rzeczy niestworzone!
Dodatkowe możliwości Chrome’a
Z przeglądarki Google’a mogą korzystać użytkownicy dowolnych systemów, stanowi ona też domyślną aplikację internetową na smartfonach z Androidem. Oto kilka przydatnych trików, które ułatwią jej używanie.
Krok 1
Zaloguj się w programie, aby synchronizować ustawienia między poszczególnymi urządzeniami. Posiadacze androidowych smartfonów są automatycznie logowani do konta Google wykorzystanego podczas konfiguracji. Desktopowa wersja Chrome’a wymaga kliknięcia przycisku w prawym górnym rogu ekranu i podania danych konta. Następnie należy wybrać zakres synchronizacji: aktualizowana na bieżąco historia sprawi, że np. na telefonie łatwo wrócisz do stron oglądanych wcześniej na pececie, a dzięki zgodności rozszerzeń przeglądarka na nowym laptopie sama doda używane pluginy.
Krok 2
Chrome zyskuje za sprawą rozszerzeń. Aby dodać któreś z nich, wpisz adres https://chrome.google.com/webstore, otwórz kartę dodatku i kliknij Dodaj do Chrome. Oprócz pluginów zwiększających możliwości programu najdziesz tu użyteczne aplikacje, niewielkie gry oraz motywy, dzięki którym program przyozdobią spójne tematycznie elementy graficzne. Listę naszych ulubionych dodatków znajdziesz w ramce obok.
Krok 3
Jeden z ciekawszych oficjalnych dodatków umożliwia korzystanie z pulpitu zdalnego. Pobierz go ze strony http://pcformat.pl/u/2284 i zainstaluj na wszystkich komputerach, które chcesz połączyć, po czym przejdź do sekcji konfiguracyjnej widocznej na ekranie Aplikacje. Jeśli chcesz, by dane urządzenie było dostępne zdalnie, musisz zainstalować na nim usługę zdalnego hosta. Dostęp do komputera jest chroniony PIN-em – za jego pomocą możesz przekazać kontrolę nad urządzeniem innej osobie. Nie udostępnisz jej całego konta Google, więc zdalną sesję będziesz mógł w każdej chwili zakończyć.
Krok 4
Możesz utworzyć oddzielny profil użytkownika dla swoich dzieci lub pracowników – pozwala to kontrolować, które strony WWW mogą być otwierane. Aby to zrobić, zaloguj się w przeglądarce, otwórz Ustawienia i kliknij Dodaj osobę w sekcji Osoby. Dodaj konto o wybranej nazwie, po czym odnajdź je w panelu Nadzorowani użytkownicy www.google.com/settings/chrome/manage Wybierz zaznaczone ylko zatwierdzone witryny> i wprowadź akceptowane adresy stron lub domeny (w formie *.google.pl).
Krok 5
Ponieważ każda zakładka w otwarta w Chromie stanowi osobny proces, łatwo poradzić sobie ze „zwisem” przeglądarki. Aby zamknąć problematyczną kartę, możesz wykorzystać wbudowanego menedżera zadań, naciśnij Shift+Esc. Narzędzie pozwala też zidentyfikować np. najbardziej pamięciożerne rozszerzenia. Kliknij w oknie prawym klawiszem myszy, aby uwzględnić w zestawieniu inne parametry, np. obciążenie grafiki.
Przydatne wtyczki
uBlock – sposób na reklamy - pcformat.pl/u/2285
Tłumacz Google – słownik pod ręką - pcformat.pl/u/2286
Polarr Photo Editor 3 – zaawansowany edytor grafiki w przeglądarce - pcformat.pl/u/2287
Eliminator slajdów – poprawia czytelność galerii na wielu stronach - pcformat.pl/u/2288
ZenMate – gwarantuje prywatność podczas przeglądania sieci - pcformat.pl/u/2289
Pocket – ułatwia zapisywanie na później ciekawych treści z sieci - pcformat.pl/u/2290
Keeper – pomaga zabezpieczyć hasła pcformat.pl/u/2291
Skróty klawiaturowe i inne triki
Chrome’a da się obsługiwać m.in. za pomocą skrótów klawiaturowych:
Ctrl+Shift+Del pozwala usunąć historię
F11 włącza/wyłącza tryb pełnego ekranu
Ctrl+D dodaje stronę do zakładek
Ctrl+P umożliwia wydruk strony
Ctrl+(cyfra) przenosi do danej karty
Ctrl+T otwiera nową zakładkę
Ctrl+N otwiera nowe okno programu
Shift+klik otwiera link w nowej karcie
Ctrl+klik otwiera link w nowym oknie
Ctrl+Shift+T otwiera ostatnio zamkniętą kartę (a potem przedostatnią itd.)
Ctrl+ruch kółkiem myszy powiększa lub oddala widok strony
Ctrl+Shift+V wkleja tekst bez formatowania
Ctrl+klikanie kart – tak zaznaczone karty przeciągnij, by znalazły się w nowym oknie
linki można przeciągać na karty, obszar obok kart, pasek zakładek czy na pulpit
zaznacz i przeciągnij tekst do pola wyszukiwania, by go wygooglać
przeciągnij z Chrome’a ikonę pobranego pliku np. na pulpit, by go tam umieścić