InternetZafascynuj audytorium

    Zafascynuj audytorium

    Jeśli odbiorcy usypiają na twoich prezentacjach wykonanych w Power Poincie, sięgnij po Prezi. To program do tworzenia dynamicznych pokazów, które ożywią audytorium.

    Zafascynuj audytorium

    Prezi bazuje na technologii Flash i umożliwia tworzenie pokazów opartych na obiektach wektorowych, które są efektownie wyświetlane za pomocą dynamicznych przejść. W przeciwieństwie do typowej prezentacji pokaz Prezi to tylko jeden obraz. Obiekty, które się na nim znajdują, są pokazywane selektywnie, z wykorzystaniem wirtualnej kamery, która porusza się po generowanej przez program ścieżce (można ją modyfikować). Elementy prezentacji są przybliżane, gdy animacja się zatrzymuje, i oddalane w czasie przejścia między obiektami.

    Do Prezi można importować obrazki, wstawiać filmy z YouTube, podkład muzyczny i głos lektora. Gotową prezentację wyświetlisz nie tylko za pomocą komputera. Dzięki temu, że Prezi jest aplikacją internetową i dane przechowuje w chmurze, możesz robić pokazy wirtualne dla nawet 30 odbiorców. Aplikacja ma darmową i płatną wersję. Ograniczeniem darmowej wersji jest logo aplikacji widoczne w rogu prezentacji oraz niewielka ilość miejsca na dysku wirtualnym – 100 MB.

    Tworzenie konta i instalacja programu

    Prezi umożliwia tworzenie prezentacji w programie internetowym, jak też w programie desktopowym – oba mają podobne możliwości. Bezpłatne korzystanie z programu desktopowego jest możliwe przez 30 dni. W przypadku aplikacji on-line nie ma ograniczeń czasowych. Niezależnie od tego, czy decydujesz się na płatny czy bezpłatny plan, musisz zainstalować aplikację desktopową.

    Krok 1

    Aby zarejestrować się w serwisie, wejdź na stronę domową www.prezi.com i kliknij Sign up now. Na kolejnej stronie kliknij na plan taryfowy Public. Jeśli uczysz się lub jesteś nauczycielem i masz e-mail w domenie szkoły lub uczelni, możesz skorzystać z darmowego planu dla edukacji, w którym jest aż 500 MB darmowego miejsca na prezentacje. W tym celu kliknij Student & Teacher licenses. Warsztat bazuje na standardowej, darmowej wersji Public.

    Krok 2

    Wypełnij formularz rejestracyjny i kliknij Sign up. Aby dokończyć rejestrację, musisz przejść do swojej skrzynki pocztowej i w e-mailu od serwisu kliknąć Download ford Windows.

    Obraz

    Krok 3

    Aplikacja ma aż 400 MB, więc pobieranie może chwilę potrwać. W pierwszym kroku instalacji wybierz język interfejsu. Polskiego nie ma, więc pozostaw domyślny angielski i kliknij OK. Gdy pojawi się kreator instalacji, kliknij Next, zaakceptuj licencję i kliknij Install/OBJECT_P_5>

    Krok 4

    Po pierwszym uruchomieniu desktopowego Prezi pojawi się ekran logowania. Musisz podać login, który utworzyłeś w kroku 2. Okres 30 dni korzystania z aplikacji można wydłużyć o 3 miesiące, przekonując trzech znajomych do założenia konta w serwisie Prezi.

    Obraz

    Tworzenie prezentacji w aplikacji internetowej Prezi

    Po instalacji w komputerze aplikacji desktopowej w pełni aktywne jest także twoje konto w serwisie internetowym Prezi. W warsztacie pokażemy, jak za pomocą tego serwisu utworzyć swój pierwszy projekt.

    Krok 1

    Po zalogowaniu się do aplikacji Prezi kliknij przycisk New Prezi, w wyniku czego uruchomi się edytor. Pierwszą prezentację najlepiej utworzyć na bazie jednego z gotowych szablonów, które się wyświetlają z prawej strony okna edytora, na przykład Infinity. Natomiast, jeśli chciałbyś zacząć od zera, kliknij start from blank.

    Obraz
    Obraz

    Krok 2

    Jeśli jesteś ciekaw, jak wygląda animacja szablonu podczas prezentacji, kliknij Preview. Aby rozpocząć edycję treści, naciśnij Start editing. Następnie kliknij Click to add Title i wpisz tytuł prezentacji, którą zamierzasz właśnie przygotować.

    Obraz

    Krok 1

    Odpowiednikami slajdów PowerPointa są tu przybliżone kadry, ukazujące detal obrazu, na którym jest umieszczony obiekt zawierający treść prezentacji. Kolejność wyświetlania kadrów slajdów zależy od ścieżki, jaką porusza się kamera. Według niej ułożone są kroki prezentacji, widoczne na liście z lewej strony okna.

    Obraz

    Krok 2

    Szablon zawiera zestaw obiektów, które trzeba wypełnić treścią, oraz zdefiniowaną ścieżkę, po której porusza się wirtualna kamera. Aby wyświetlić podgląd ścieżki, kliknij Edit Path. W celu zmodyfikowania punktów, w których zatrzymuje się kamera, przeciągnij je myszą. Aby rozpocząć edycję elementów prezentacji, kliknij drugi kadr na liście z lewej strony ekranu.

    Obraz

    Krok 3

    Aby dodać tekst, kliknij zamarkowane pole tekstowe, wpisz i sformatuj treść. Uwaga, edytor w Prezi ma błąd z punktu widzenia polskiego użytkownika. Jeśli naciśnie się kombinację klawiszy [prawy Alt]+[A], w celu uzyskania polskiego znaku „ą”, kasowana jest zawartość pola tekstowego, dlatego dłuższe fragmenty lepiej napisać w Notatniku i wkleić do prezentacji.

    Obraz

    Krok 4

    Wielkość każdego elementu aktywnego w szablonie można zmieniać. Jeśli chcesz zmniejszyć pole tekstowe, kliknij je, następnie ustaw jego rozmiar myszą. Aby wstawić obrazek, kliknij przycisk Image na pasku narzędzi i wybierz Insert. Z boku pojawi się pasek Insert image.

    Obraz
    Obraz

    Krok 5

    Możesz też wyszukać obrazek w Google i przeciągnąć go do prezentacji. Zdjęcie zostanie automatycznie pobrane, a jego wielkość dostosowana do projektu. Jeśli klikniesz zdjęcie, pojawią się przyciski narzędziowe.

    Obraz

    Krok 6

    W podobny sposób, za pomocą menu, możesz dodać także filmy z YouTube, muzykę, głos lektora. Jest także opcja importu slajdu z Power Pointa, co pozwala przerobić stare slajdy na animację w Prezi. Opcja Diagram uruchamia narzędzie do tworzenia schematów. Elementy wybranego diagramu są dodawane jako kroki na ścieżce ruchu wirtualnej kamery.

    Obraz

    Krok 1

    W przypadku większych prezentacji niezbędne jest dodanie własnych obiektów, W tym celu musisz użyć narzędzi ukrytych w menu. W celu dodania pola kliknij Draw Circle Frame lub wybierz inny kształt, zgodny z designe’em szablonu.

    Obraz

    Krok 2

    Zwróć uwagę, że po zakreśleniu koła pojawia się automatycznie nowy element na liście kadrów prezentacji, a widoczny obok niego numerek świadczy, że obiekt został dodany na samym końcu ścieżki animacji. Jeśli chcesz, by slajd był wyświetlony wcześniej, musisz przeciągnąć go we właściwe miejsce za pomocą miniaturki na liście kadrów.

    Obraz

    Krok 3

    Oprócz pól na treść możesz dodawać linie i strzałki, pozwalające tworzyć powiązania między elementami treści. Kliknij Frames&Arrows, a następnie Draw line i przeciągnij linię między dwoma obiektami. Za pomocą opcji Style, która pojawi się nad linią, możesz dobrać kolor, a przyciskami n zmienić grubość linii. Linia ma też węzły pozwalające na dobranie kształtu. Aby dodać pole tekstowe, wystarczy dwa razy kliknąć tło.

    Obraz
    Obraz

    Krok 4

    Możesz również zmienić cały styl prezentacji. Kliknij przycisk Themes. Możesz także zmienić tło prezentacji na własne.

    Obraz

    Krok 5

    Kliknij Custom Current Theme. Na środku znajdziesz pole 3D Background, za którego pomocą możesz przesłać własny obraz jako tło projektu. Pamiętaj, że muszą się na nim zmieścić wszystkie kadry ze slajdami oraz przestrzeń wykorzystywana przy przejściach. Sugerowane minimum to kwadrat o boku 3000 pikseli.

    Obraz

    Krok 1

    Prezentację uruchomisz, klikając przycisk Present. Dzięki temu, że Prezi przechowuje wszystkie projekty w chmurze, wystarczy zalogować się do swojego konta z dowolnego komputera, by móc przeprowadzić prezentację. Jeśli chcesz odtwarzać prezentację off-line, kliknij Share oraz Download as portable prezi w celu pobrania odtwarzacza z prezentacją. Plik można także pobrać jako PDF.

    Obraz

    Krok 2

    Ciekawą funkcją jest odtwarzanie zdalne. Po kliknięciu Share i Present remotely pojawi się okienko z linkiem,za którego pomocą odbiorcy mogą podłączyć się do twojej prezentacji przez internet i obserwować pokaz. To w połączeniu z transmisją audio, np. przez Google Hangouts, pozwala przeprowadzać zdalne wykłady lub szkolenia.

    Obraz

    Wybrane dla Ciebie